Forum Üyelerinin Aylık Okuduğu Kitaplar

Kudüs kitabı için bir inceleme yaptınız mı? Gözden kaçırmış olabilirim. Nedense Pegasus’un araştırma-inceleme kitapları son zamanlarda bayağı ilgimi çekiyor. Tavsiye eder misiniz kitabı?

Geçen dönem online eğitime hazırlıksız yakalandığımız için bayağı rahat geçmişti ama bu dönem epey yoğun geçiyor. Ödevler ve dersler daha yoğun verildiği için okuma hızım düşmüştü. Bir de bu ay vizelerim olunca kitap okumak için çok az vakit bulabildim, o yüzden sadece iki roman okuyabildim.
Aylardır ilk kez bu kadar az okumuş olduğum için üzüldüm bayağı. Şu vizeler geçsin Aralık’ta okumaya daha çok odaklanmayı planlıyorum.

1. Altın Pusula: Karanlık Cevher serisi tekrar basılır basılmaz hemen alıp hevesle okumaya başladım. Geçen sene dizisini izlediğim için olanları bilmeme rağmen, ki epey sadık bir uyarlama, yine çok keyif alarak heyecanla okudum. Zaten kitabın konusunu ve evrenini hep çok yaratıcı bulmuşumdur. Kitapta da bu evrenin ve olayların ayrıntısını öğrenmek mümkün. O yüzden filmini ya da dizisini izlediği için okumaya tereddüt eden varsa bence bir şans vermeliler. Zaten yazarın dili çok sürükleyici ve gerçekçi, o yüzden okuması da ayrı bir zevkli.

Ayrıca seri çocuklar için diye geçse bile ben pek öyle düşünmüyorum. Özellikle sonlara doğru oldukça şiddetli ve kanlı bir bölümü okuduktan sonra buna kesin olarak karar verdim. Tabii çocuk kitabı diye geçtiğini bilmesem bu kadar takılmazdım ama yine de epey kan dondurucuydu. Bunun dışında da ben yaşıma uymayan bir şey okuduğumu hiç hissetmedim. Yani çocuk kitabı olduğunu düşünüp okumaya tereddüt eden varsa da kesinlikle okumayı denemeli. Vize vaktim olmasaydı bu ay arka arkaya okuyup hemen yalayıp yutmak istiyordum, ama devam etmeden önce keyfini çıkarabilmek için vizelerin bitmesini bekliyorum.

2.Sisler İçindeki Lut: Unutulmuş Fantastik Kitaplar serisinden şimdiye kadar okuyup en çok beğendiğim buydu kesinlikle. Daha tam bitiremedim ama zamanım olduğunda birkaç bölüm okumaya çalışıyorum. Fantastik bir evrendeki gizemler temalı merak uyandıran bir kitap. Böyle kesik kesik okuyunca da insanın merakı ciddi oranda artıyor. Bu kitaptaki evren de çok hoşuma gitti. Ayrıca olayların geçtiği yerin toplumsal özellikleri de çok ilgi çekici ve farklı. @DamlaGol çevirisi de zaten kitabı güzel hale getiren sebeplerden biri. Özellikle kelime oyunlarının çevirisi çok hoşuma gitti. Bitirmeme çok az kaldı, merakla sonunu bekliyorum.

16 Beğeni

Genelde tarih kitapları hakkında inceleme benzeri şeyler yazamıyorum çünkü bu tip kitapları roman okurmuş gibi okumuyorum. Diğer konuda bahsettiğim üzere kaynak kitap gibi araştırdığım kısmlardan bölüm bölüm okuyorum. O yüzden “tamam okudum bitirdim, hadi bişeyler yazıyım” durumu olmuyor :slight_smile: Ben Simon Sebag Montefiore’nin ktiaplarını çok beğeniyorum. Bunu da gözüm kapalı öneririm. Yazarın YKY’den çıkan Romanovlar kitabı çok güzel. Gayet kapsamlı ve anlaşılabilir bir şekilde yazıyor.

3 Beğeni

Yaşamak İçin Öldür - Ian Fleming
Ben, Efsane - Richard Matheson
Ay Zalim Bir Sevgilidir - Robert A. Heinlein
Dublörün Dilemması - Murat Menteş
Tanrı’nın Bir Kulu - Cormac Mccarthy

Lejyon - Brandon Sanderson
Kurdun Ağzında - Michael Morpurgo

Golyat - Tom Gauld

Wonder Woman - Hiketeia
Weapon X 4
Southern Bastards 1-2
Conan The Barbarian 5-6
Yeşil Dev Hulk 181
Rick and Morty 23- 24

Kasım ayı da böylece geçmiş oldu.

24 Beğeni

Ben denk gelemiyorum demek :thinking: Yüzde 30 35 görüyorum ama 50 ilk defa şimdi gördüm mesela. Hangi sitelerde denk geliyor ?

Kendi sitelerinde ve özellikle Arasta sitelerinde oluyor ara ara. En sık odakitap da oluyor.

1 Beğeni

Teşekkür ederim yazarı listeye ekledim.

1 Beğeni

Bu güzel yorumunu duyduğuma çok sevindim. :slight_smile: Aldığım her karar için epey kafa yormuştum, fark edilmesi beni çok mutlu ediyor. İyi okumalar ve derslerde kolaylıklar!

2 Beğeni

Bu ay böyle geçti. Bu ay okuyup en çok beğendiğim kitaplar “Batı felsefesi cilt 2” ve “Niçin uyuruz?” adlı kitap oldu. “Büyük Kardeşim Atatürk” kitabı ise ehh beklediğim kadar iyi değildi. Bazen propaganda kitabı mı okuyorum diye düşündüm, açıkcası her ne kadar kişisel görüşleri içeren bir anı kitabı da olsa bu kadar osmanlıyı kötüleyen bir kitap olduğunu beklemiyordum.

20 Beğeni

Çok teşekkürler. :slightly_smiling_face:

Verdiğiniz emek ve özen kesinlikle belli oluyor. :kalp:

2 Beğeni

Billy Bat 1-2-3

Savaşkıran’ı bitiremedim bu ay yarısındayım ama ayımın yıldızı Savaşkıran olsa gerek. Evet okuduğum ilk Sanderson kitabı. :smiley:

21 Beğeni

Her Şeyin Kökeni keyifliydi, Decameron oldukça harikuladeydi. Ancak ilk üçlemeden sonra Sissoylu 4 ve özellikle 5 biraz hafif geldi. PKD’ler de birbirinden iyiydi ama sanırım Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi? bir tık daha iyiydi.
Modern Klasikler’den de Altın Gözde Yansımalar çok etkileyiciydi. Halil Cibran’ı anlamaya çalışıyorum ancak yetemiyorum sanırım… Oz Büyücüsü de keyifli gibiydi. En üstteki de çerezlik, yarım saatlik David and Marianne adında bir İngilizce öykü. :partying_face:

31 Beğeni

Bu ay çok kitap okuyamadım ama okuduklarımı da çok sevdim.
Yüzüklerin Efendisini tekrar okuyorum. Kralın Dönüşü daha sonraya kaldı. Vadideki Zambak’ı da tekrar okudum. Yine beni mahvetti. :slight_smile:

35 Beğeni

Benim için kasım ayı 2020’nin açık ara en verimli ayı oldu.Aralık ayında Cyberpunk 2077 yüzünden adam akıllı kitap okuyamayacağım için bu ay okuyabildiğim kadar okudum. :grin:

• Übel Blatt 23.kitapla birlikte sona erdi, çok güzel bir mangaydı.Finali gayet yerinde bitti.Şu sıralar manga okumak isteyen herkese tavsiye ederim.Güzel bir hikaye sizleri bekliyor.

• Hideo Yamamoto’nun Homunculus mangasını sonunda bitirdim…Son yıllarda okuduğum en farklı mangalardan birisiydi.Toplam 15 kitap,166 bölümden oluşuyor.2003’de başlayıp 2011’de bitmiş.Ekim ayında başladım kasım itibariyle bitirdim.Son kitap tam 360 sayfa ve oldukça doyurucu, sonu cidden çok garipti.Seri psikolojik-korku olarak geçiyor.Çizimler olağanüstü. :kissing_closed_eyes:
    Konusunu merak edenler için:
    Susumu Nakoshi,arabasında yaşayan 34 yaşında evsiz bir adam.Varoluş sancıları çekiyor.Tıp öğrencisi Manabu Itoh 700.000 yen karşılığında kafatasının üzerinde bir delik açıyor.Ve bu delikle beraber Nakoshi garip şeyler görmeye başlıyor.Ve hikayemiz şekillenmeye başlıyor.
    :point_down:

• Bone serisi gerçekten çok eğlenceli.Ayrıca Marmara Çizgi çok güzel bir baskı yaptığı için rahatça, sırtı ayrılacak mı endişesi olmadan okuyabiliyorum.Sanırım kuşe kağıda basmışlar, okumanın keyfini daha çok artırıyor.

• Hakaijuu serisi ise beklemediğim kadar başarılı.Ay ortasından sonuna kadar 8.kitaba kadar geldim.Çizimler, hikaye ve karakterler çok başarılı.Devamı için sabırsızlanıyorum.

• Komünist Manifesto’nun manga versiyonu, Abara ve Ceza Kolonisinde kitapları ortalama/ortalama üstü kitaplar.Üç kitap da okurken çok akıcı.Ek olarak Abara’nın baskısı harikulade.Özellikle çizimleri için almıştım, memnun kaldım.

• Geldim bu ayın okuduğum son 3 kitabına…Absolute Kara Ayna, Marvels Mucizeler ve Annotated American Gods…Mucizeler ile Alex Ross’a bir kez daha hayran kaldım.Çizimler ve hikaye o kadar ilginç ve o kadar güzel ki hayran kalmamak elde değil! :drooling_face:
    Kara Ayna ise bu sene okuduğum en güzel kitaplardan birisiydi.JBC’nin yaptığı bu baskı kitabı daha iyi hale getirmiş.Çizimler, hikaye, baskı kalitesi tek kelimeyle ‘müthiş’.Amerikan Tanrıları kitabı okuduğum en güzel kitaplardan birisi.Kaliteli baskılarını elimden geldiğince toplamaya çalışıyorum.Annotated ise Amerikan Tanrılarına ait aldığım 4. ve son baskı oldu.Bu baskı kitabı çok detaylı ve güzel bir hale getirmiş.İlk defa okunacaksa pek önermem, düz halini okuyup ek bilgiler için ikinci kez bu kitabın okunması daha makul en azından benim görüşüm böyle. :hanci:

23 Beğeni

Bu ay benim için çok karışık geçti, ruh halim kitapları değerlendirmeme de yansımış ola bilir. Kısaca yazmak gerekirse:

Harry Potter - kitaplar hakkında hiç bir şey demek istemiyorum,sadece bir az düşüncelerden uzaklaşmak istediğim için tekrar okudum.

Kendine ait bir oda - okuduğum bazı yorumlardan dolayı okunması zor ve sıkıcı bir kitap olduğunu düşünüyordum,aksine çok akıcı geldi. Bir oturuşta okunabilecek, yazılanlara sonuna kadar katıldığım eser oldu.

Eski Çağ’da Yakındoğu - beklentimi karşılamadı. Bunun suçu bende,yanlış kitap seçmişim,daha detaylı araştırmam lazımdı. Tarihçi arkadaşlar kitabı daha doğru değerlendirir ama bana bir şey kattığını söyleyemem (zaten bir şeyleri ezberlemek, tarih bilgimi artırmak gibi niyetim yoktu. Bazı şeyleri merak ediyordum, o sorularımın cevabını bulamadım)

Floransa Büyücüsü - yazarı çoktan okumak istiyordum, bu kitapla tanışmış oldum. Başka bir kitabını daha okuyup devam mı etmeli ya yeter mi kararını vereceğim. Kitaba gelince masalsı bir dili vardı, ilgiyle okudum ama sevmedim.

Diğer kitap First Law serisinin devamı, 4cü kitabı. İlk üç kitabı sevmeme rağmen bu elimde süründü. Mart ayında okumaya başlamışdım :slight_smile: kitaptaki olaylar sanki bir yerden sonra kısır döngüye çevrildi, sene bitmeden kitap bitsin diye uğraştım yani ) sonraki kitabı okumak gibi isteğim de yok şuan, devam eder miyim bilmiyorum.

24 Beğeni

Çılgınlar gibi okumuşum :crazy_face:

25 Beğeni

32 34 36 37 40

Bu ay da Bilimkurgu Klasiklerinden devam ettim. Ayın ikinci harısından sonra okuma hızım işlerimden dolayı çok düştü. Goodreads yorumlarımın linkleri ile birlikte aşağıda kitaplar hakkında kısaca görüşlerimi belirtmek istiyorum.

-Geçen ayki mesajımda Fahrenheit 451 kitabını okumak hakkındaki çekincemden bahsetmiştim. Daha sonra seri içerisinde buna benzer yorumlar yapılıp okuduktan sonra tersine görüşe sahip olduğum kitapları da hatırlayarak ve gözümü karartarak kitaba başladım. İngilizce versiyonu okumadığım için çeviri hatası kısmı ile ilgili yorumda bulunamam ancak okunmaya mani bir unsurla karşılaşmadım. Bunun yanında kitabın “abartılmış” olduğunu düşünenlerdenim. Bu kitaba yapılan reklamlar serinin daha iyi kitaplarına yapılsa keşke dedirtiyor.Fahrenheit 451

-Yakma Zevki kitabı da yakma teması üzerine hikayelerden oluşuyor. Ki bu hikayelerden birkaçı Bradbury’nin farklı kitaplarında mevcut. İlk 2 öykü ise özgün zombi öyküleri ve bilimkurgu teması da yeterince mevcut. Bunun haricinde Fahrenheit 451’in önceki 2 versiyonunu da içeriyor.Yakma Zevki

-Bir Mars Destanı bu ay okuduklarım arasından en iyisi(Yaban Diyarlarda Yabancı’yı henüz bitirmedim). Weinbaum’un kısacık yazarlık kariyerine bu kadar başarılı öyküler vermesi gerçekten şaşırtıcı. Kitabın başında Asimov’un da dediği gibi yaşasaydı bilimkurguya şekil verenlerin başında gelebilirdi.Bir Mars Destanı

-Bu Ölümsüz ise Işık Tanrısı’ndan sonra yazar kendi nezdimde verdiğim 2. Şans idi. Aldığı Hugo ödülünü Dune ile paylaştığını düşündükçe gerçekten başka bir abartılmış yazar, öykü olduğunu ve bunu haketmediğini düşünüyorum. Işık Tanrısı kitabına göre daha akıcı olduğu kesin ancak hikaye bütünlüğü açısından geri kalır gibi değil.İlk sayfalar akıcı ilerleyen bir tür macera romanı gibi olsa da kitabın sonundaki Yunan mit göndermeleri veya bağlantıları bana göre “abartılmış” sadece.Bu Ölümsüz

-Halen okumaya devam ettiğim Yaban Diyarlarda Yabancı ise yazarın daha önce BKK’den çıkan diğer 2 kitabı gibi çok başarılı ilerliyor. Yazarın oluşturduğu karakterler ve kuralların etrafından dolaşma becerileri bu kitapta da var ve okuması oldukça zevkli karakterler bunlar. Şu ana kadar kitabın yarısını devirdim ve okuduğum yere kadar Oldukça beğendim. Nihai yorumumu kitabı bitirdikten sonra yine Goodreads üzerinden yapacağım.

26 Beğeni
  1. Golyat / Tom Gauld
  2. Noel Gecesi Kabusu / Tim Burton
  3. Kara Örümcek / Jeremias Gotthelf
  4. Midas’ın Müritleri/ Jack London
  5. Apollon’un Gözü / G. K. Chesterton
  6. Vathek / William Beckford
  7. Duvardaki Kapı / H. Wells
  8. Sesler Adacığı / Robert L. Stevenson
  9. Dilek Evi / Rudyard Kipling
  10. Bilimsel Öyküler / Charles H. Hinton
  11. Ölümün Dostu / Pedro A. De Alarcon
  12. Otomatik Portakal / A. Burgess
  13. Yann’ın Ülkesi / Lord Dunsay
  14. Arjantin Öyküleri / Kolektif
  15. Bin Bir Gece Masalları / R. Burton
  16. Micromegas / Voltaire
  17. Postacı / David Brin

Benim için sıkıntı, hastalık ve sınavlarla geçen bir Kasım ayı oldu. Okuma isteğim de çok azdı. Canım istedikçe az da olsa okudum. Babil Kitaplığında okunmamış son 4 kitap kaldı. Bu yıl seriyi tamamlamak istiyorum. Aralıktan son bir depar olarak daha umutluyum. Herkese iyi forumlar.

28 Beğeni

Ben özellikle Babil Kitaplığından Bilimsel Öyküler adlı kitabı çok merak ediyorum. Sizin yorumunuz nedir acaba kitap hakkında?

Matematikten fantastik öykü çıkar mı? diye aklınızda bir soru varsa o sorunun cevabı kesinlikle bu kitap olurdu. A noktasından B noktasına seke seke öykülerde dolaşacaksınız diyeyim :buyucu:. Değişik bir serüvendi benim için de.

2 Beğeni