Forum Üyelerinin Aylık Okuduğu Kitaplar

Teşekkür ederim yorumunuz için. Birkaç kez sepete atıp almak ve almamak arasında kalmıştım. Demek ki hata etmişim. :joy: Önümdeki ilk kitap alışverişimde mutlaka alacağım.

1 Beğeni

Heralde babil kitaplığındaki bilimkurgu yönü en ağır basan kitaptı. Sizin es geçeceğiniz bir kitap olarak düşünmemiştim. Farklı bir yolculuk olduğunu hissedeceğinizi düşünüyorum. Umarım keyif alırsınız. :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Eser sayısı olarak da, eser seçimi olarak da tatmin eden bir aydı Kasım. Güzel kitaplar okudum. Az önce biten Brooklyn de son anda bu ayın listesine düşmüş oldu.

33 Beğeni

Ortalama bir aydı. Okuduğum eserlerin genelini beğendim. Ancak ayın şampiyonu “Ay Zalim Bir Sevgilidir.”

Adsız

Suyu Arayan Adam - Şevket Süreyya Aydemir
Ennerhia Anlatıları: A’qutum Soyu - Bora Zaim
Fatih Robur - Jules Verne
Olalla - Robert Louis Stevenson
Küçük Adam Ne Oldu Sana? - Hans Fallada
Ay Zalim Bir Sevgilidir - Robert A. Heinlein
Sherlock Holmes #1 - Kızıl Soruşturma - Sir Arthur Conan Doyle

27 Beğeni

Belki bir kitap daha fazla okumuş olabilirdim ama bazı sorunlar vardı, yine de fena değil diyelim :slight_smile:

Benim için Orhan Kemal kitaplarının ayrı bir yeri vardır, bu okuduğum iki kitabı da yine çok beğendim. Bereketli Topraklar Üzerinde diğer kitaplarına göre biraz daha sert ve çarpıcı geldi.

Sahte Bellek’i de beğendim. Yazarın dilimize çevrilmiş bir kitabı daha varmış. Onu da okuma listeme ekledim. Yakın zamanda olmasa da ilerde okumak isterim.

Azil, Piç’ten sonra okuduğum ikinci Hakan Günday kitabıydı. Güzel yerleri vardı ama aman aman beğenmedim. En güzel üç kitabını halen sona saklıyorum.

Üç Cisim Problemi ve Karanlık Orman bu ay okuduğun en güzel kitaplardı. Serisinin üçüncü ve son kitabını da en kısa zamanda okumayı planlıyorum. Okunması gereken bir seri bence.

Herkese iyi okumalar dilerim.

32 Beğeni

Kasım ayında okuduklarım:

Bu ay okuduğum bütün kitapları beğendim. Sıralamam:

1- Atuan Mezarları 8.5/10
2- Biz Hep Şatoda Yaşadık 7.5/10
3- Yaban 7/10
4- Yapay Koşullanma 7/10
5- Ölüm Sessiz Geldi 7/10

28 Beğeni

Bu ayın kitapları. En çok Nefretimi Alamayacaksınız, Kaplumbağa Günlüğü ve Kavuşmak kitaplarını beğendim. Gerilim-polisiye severlereyse Gerçek Aşk’ı önerebilirim, ilginç bir konusu var ve çeviri vs güzel iş çıkarılmış :slight_smile:

22 Beğeni

Bol çizgi roman ve Amber Yıllıkları okuduğum bir ay oldu. Özellikle (finali haricinde) Y-Son Erkek ve Efsun Sokağı 137’yi çok sevdim. Amber Yıllıklarının 5 kitabını severek okudum ama ilk 3 ciltte yazım hataları ve düşük cümleler nedeniyle kafayı yiyebilirdim. 4. Kitaptan itibaren Niran Elçi’nin elinin değdiği belli oluyor.

22 Beğeni

Kasım ayında okuduklarım :

• Harleen
    Daha önceden bildiğimiz Harley & Joker ilişkisinin Harleen’in bakış açısından anlatılmış versiyonu. Öğrenci yıllarında yaşadıklarını, doktorluk hayatını, Arkham’a gelişini, Harley’e dönüşümünü ve iç düşüncelerini okuyoruz. Okuması keyifliydi, karakteri seviyorsanız öneririm 7/10

• Bul Beni
    Adınla Çağır Beni’nin devam kitabını beğendim. Oliver ile Elio’nun ileriki yaşamı sadece on sayfa anlatılmış, kitabın çoğunluk kısmı Elio’nun babasının hikayesiydi. Keyifli bir okumaydı 6/10

• Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi
    Filmini sevdiğim için kitabına bir şans verdim. Kısa ve öz, sıkmayan bir kitaptı beğendim. 6/10

• Yeşilin Kızı Anne #2 Avonlea
    İlk kitapta olduğu gibi bu kitabın da duygu dolu bir hikayesi vardı. Anne’in büyümesini okumak heyecan verici. Yer yer okurken sıkılsam dahi yazar kitap sonlarını bir sonraki hikayeyi merak ettirecek şekilde bitiriyor. 7/10

• Maymunlar Gezegeni
    Sonuna kadar beklentisiz okuduğum bir kitapken sonuyla tüylerimi diken diken yaptı, çok ürkütücü düşünmesi. Çok beğendim, BKK okuması için önerilir 8/10

• Yeşilin Kızı Anne #3 Ada
    Serinin üçüncü kitabında Anne’in Green Gables’tan ayrılıp Redmond College’da geçirdiği üniversite yıllarını okuyoruz. Anne’in yeni evine alışma süreci ve bu sırada karşı cinsle olan ilişkilerini de görüyoruz. Dört kız arkadaş, bir tane teyzeleri ve kedileriyle beraber yaşamlarını okumak çok tatlıydı. Önceki iki kitaptan daha ciddi bir kitaptı. Anne gittikçe büyüyor, etrafındaki olaylar daha ciddileşiyor ve bunu okumak keyif verici. Kendisinin tesadüfen hayatına giren insanların hayatlarını değiştirmesini seviyorum.

• Kaplan! Kaplan!
    Bu kitapla alakalı ne yazsam bilemedim. Düşüncelerim karışık. Öncelikle söylemeliyim ki büyük beklentiyle okumuştum beklentimi karşılamadı. Kitabın ön sözünde Monte Cristo Kontu ile benzerliğinden bahsediliyor ki evet bazı yönlerde benziyorlar ( Foyle’ın hapishaneye atılıp orada fısıltı ağıyla konuştuğu Jisabella sayesinde daha kültürlü bir insan olup birlikte kaçmaları, daha sonra zengin olup intikam alması gibi) ancak Foyle ve Dantes çok farklı insanlar. En büyük fark olarak Dantes iyi bir insan ancak Foyle için aynısını söyleyemem çünkü ağzı bozuk, sinirli bir nevi cyborg(?)
    Bunun dışında jauntlama olayı ve yeni teknolojinin suistimal edilmesinin anlatılmasını çok gerçekçi buldum, kitapta sevdiğim noktalardan biri oldu. Kadınların tekrar haremdeymiş gibi kapatılmalarını, çektikleri zorlukları gördük. Güneş savaşları terimi de çok etkileyici. Biz 25. yy’ı göremeyeceğiz ama bunların olabilme ihtimali insanı üzüyor.

25 Beğeni

Harry Potter fena tuttu beni bu ay. İyi okudum. Hayatımın rekoru bu ay.

31 Beğeni

Benim kasım ayım da bu şekilde geçti. Yılın son aylarında hedef tutturabilmek amacıyla daha çok okuyorum sanırım.

25 Beğeni

Yaşam ve Ölüm Yorgunu hakkında yorumunuzu merak ediyorum. Dili, anlatımı nasıldı acaba?

Oldukça akıcı bir dili vardı. Dil konusunda herhangi bir zorlanma yaşamadım. Ximen Nao karakterinin eşek, boğa, domuz, köpek, maymun biçimindeki yaşamı anlatılıyor. Bu karakterin ailesi, dostları, düşmanlarının hayatını okuyoruz. Bir yandan da Çin tarihine değiniyor. Komünist düzen, sonrasındaki kapitalist yaşama geçiş gibi.
Kitaba herhangi bir beklentiye girerek başlamadım. Açıkcası nasıl bir metinle karşılaşacağım hakkında bir fikrim yoktu. Mo Yan okumayı düşündüğüm bir yazardı. Bu kitabını da isim ve konusu nedeniyle tercih ettim. 900 küsur sayfa olunca sıkılırım diye korktum ama hiç beklemediğim kadar hızlı aktı. Yine de kalınlık nedeniyle sıkılmak mümkün.

1 Beğeni

23 Beğeni

Kitapların bir kısmını okuduğumuz kitaplar başlığında yorumladım. Yorumlamadıklarımdan kısaca bahsetmek gerekirse:

Günler Aylar Yıllar Çin Edebiyatından okuduğum ikinci kitaptı ve küçücük hacmine rağmen kitaba bayıldım. Kitap, her şeye rağmen umut diyor.

Ölüler Diriler ve Deliler korku severlere rahatlıkla önerebileceğiniz bir öykü derlemesi. İçindeki bir iki öykü hariç kalanlarını sevdim.

Çehov için denecek çok şey var. Ben ise tek bir şey söyleyeceğim. Okuyun,okutun.

Son Günler daha önce benzerini okumadığım , oldukça mesafeli bir dili olan ve su gibi akıp giden sert bir roman. Konusunu okuyup beğenenlere tavsiye ediyorum. Vaat ettiğini veriyor.

Pislik, yeraltı edebiyati türünde okuduğum ilk kitap olabilir.(Bukowski yeraltı edebiyatı sayılmıyorsa!)Bu kitabın baş kahramanı kitabın adı gibi pislik birisi. Hatta okuduğum tüm kitaplardaki en adi , şerefsiz, pislik herif olabilir. Kitap çok sürükleyici bir okuma deneyimi sunuyor.

Olmedo Şövalyesi’nin ise ne dilini ne konusunu ne işlenişini sevdim. Bu ay benim için en büyük hayal kırıklığı oldu.

29 Beğeni

Cehennem Evi/ Richard Matheson 7/10
25 Ağustos 1983 ve Diğer Öyküler/ Borges
Dostlarımızın Dostları/ Henry James
Felsefeyi Anlamak/ Mel Thompson
Poetika/ Aristo
Bin Bir Gece Masalları/ Antoine Galland
Andromeda Nebulası/ Ivan Yefremov
Şe7t4n/ Joe Hill 7/10
Büyücüler Kraliçesi / Eddings
Sihirbazın Tuzağı / Eddings
Büyülü Şato/ Eddings
Efsuncunun Son Oyunu / Eddings
Ölüm Oyunu / Agatha
Demir Döküm Kadife Eldiven/ Daniel Clowes
Kan Yemini (Barut Büyücüsü 1) 7/10
Kızıl Sefer (Barut Büyücüsü 2) 6/10
Güz Cumhuriyeti (Barut Büyücüsü 3) 7/10
Yıldız Gezgini / London 9/10
Viran Şatodaki Ejderhalar / Terry Amcam
Cadının Elektrikli Süpürgesi / Terry Amcam
İnsanlığı Ancak Sen Kurtarabilirsin / Terry Amcam
Hayaletleri Ancak Sen Anlayabilirsin/ Terry Amcam
Zamanı Ancak Sen Durdurabilirsin/ Terry Amcam
Ara Dünya (Ara Dünya #1) 7/10
Gümüş Hayal (Ara Dünya #2)
Rüyalar Kitabı/ Borges 8/10
Sandman 9 / Gaiman
Günler Haritası / Ransom Riggs
Felsefeye Giriş/ Ahmet Arslan

Benim için 2020 yılı bitmiştir. Okuma konusunda verimli bir yıl oldu. Son iki yazdığım kitabı da yıl sonuna kadar bitirmeyi hedefliyorum. Artık final sınavlarımın hazırlıklarına başlamalıyım. Herkese bol kitap okumalı, sağlıklı, huzurlu güzel bir yıl diliyorum.
Mutlu yıllar.

32 Beğeni

Ooo böyle olmaz, kat kat kitap fotosu istiyoruz. :slight_smile:

2 Beğeni

Tam da bugün okuduklarımı biraz kutulayıp kaldırmıştım. Arkada görünen alt kısıma koyuyorum artık. Kutu buldukça kaldırıyorum :smiley:.

Bunlar da kaldıramadığım diğer kısım. Kabul ederseniz :buyucu:. Yoksa gidip kutuları açarım. :roll_eyes:

22 Beğeni

Yok yok bu kadar yeterli, daha fazlasına kalbim dayanmaz zaten. :slight_smile:

1 Beğeni

2021’de farkında olmadan, senden de böyle fotoğraflar alacağımızı düşünüyorum. Daha doğrusu genele bir baktım da, forumca kuleler yapma yoluna gidiyoruz. Gidişatı beğendim. Herkes bu kule yollarından geçecek arkadaşlar kaçış yok. :buyucu:
(İç ses: Niye öyle dedin ki, ben kendi halinde kitaplarıyla yaşayan minik bir kızım. Tamam artık miniklik halim minyonluğumla alakalı ama olsun. :pleading_face:)