Forum'un Aşçıları

Neredeyse her hafta bir kere yiyorum şu lafı yemekle pek aram olmadığı için.

Ben de seviyorum.

Hocam o da Maraş’tan gidiyor ama sen bilirsin :slight_smile:

Bizim denediğimiz dondurmayı kendileri yapıyordu. Özellikle sordum. :wink: Dondurmadan çok fıstık vardı gerçi. :joy: Ayrıca Maraş dondurmasını da yedim benlik değil. Benim damak tadıma Antep’in yaptığı daha uygun demek ki.

1 Beğeni

Doğru ben de sade sevmediğimden çikolatalı yiyorum damak tadınıza uymamış olabilir tabi ona kimse bir şey diyemez.

1 Beğeni

Bu gün heveslenip Kıbrıs tatlısı yapıyorum. Ama keki bayağı yordu. Her şeyi birebir yapmama rağmen nedense kabarmadı…

Bildiğim yahut öyle olduğunu düşündüğüm bir kaç görüşü paylaşmak isterim:
1- Anteplilerin bir çoğu sandığımız kadar çok yemezler ve bir çoğu “Sen nasıl Anteplisin” sorusunu duyar. Ama bunun nedeni onların zaten Antepli olmasıdır. Biz oraya gittiğimizde homini gırtlarlak ne varsa yemek ister, oralı birini de günde beş vakit yemek yiyor gibi görürüz. Halbuki adamlar bütün bu mutfağı bir ömre yaya yaya yiyorlar.

2- Bana göre Antep mutfak olarak çok başarılıdır ama kebap söz konusu ise ben Adanayı tercih ederim. Bazı özel ürünlerde Ciğer, Kadayıf gibi tercihim Diyarbakırdır.

3- Tepside pişen Katmeri İstanbul ve Ankara’da çok sık kakalarlar. Katmer pide gibidir. Antep çarşısı içinde Zekeriya usta var. Sabah 5 gibi açar dükkanı öğlen 12 gibi kapar. Fıstık, Kaymak, Şeker ve kendi Hamuru hariç hiç bir malzeme kullanmaz. Kocaman olmasına rağmen de mideye dokunmaz. (Bu arada o da sanırım işleri büyütüyor. Ben çarşı içindeki esnaf mekanını kastediyorum.)

4- Ahşap üzerinde hiç bir şey yemeyin arkadaşlar. Belki peynir filan olabilir ama, bu tabakların bir çoğu gerçek bambu değil. Hele hele sıcak bir şey ve et asla kabul etmeyin. Bu ürünlerin bir çoğunu özel olduğu iddiaa edilen bir sprey ile temizlenir. Sıcak suda yıkayamazlar çünkü çok çabuk bozulur. Annelerinizi hatırlayın, tahta kaşığı makinaya koymaz elle yıkarlar. Sağlıklı değildir.

5 Beğeni

Aynen. @erce’nin dediği gibi bunu duymak kaçınılmaz. :slight_smile:

1 Beğeni

Hepinize selamlar. Bugün de sizlere instagramdan bulduğum bir kekin tarifini paylaşacağım. Bu kız da nasıl bir mide var hergün kek mi yapılır diye sormayın. Annem beni yoldan çıkarıyor. Ama kararlıyım bu sefer sağlıklı besleneceğim (o sırada ağzına büyük bir dilim kek sığdırmaya çalışıyor :D) .

Malzemeler
2 adet yumurta
1 su bardağı toz şeker
1 su bardağı süt
1 su bardağı sıvı yağ
2 su bardağı un
1 çay bardağı iri doğranmış ceviz
6-7 adet orta boy havuç
1 tatlı kaşığı tarçın
1 paket kabartma tozu
1 paket vanilin
1 tatlı kaşığı portakal kabuğu rendesi

Kreması için
2,5 su bardağı süt
3,5 yemek kaşığı mısır nişastası
3,5 yemek kaşığı şeker
Krema pişince 2 paket kremşanti (tarifte 1 paket yazıyor ama benimki sulu kaldığı için 1 paket daha eklemek zorunda kaldım.)

Tarif
Yumurta ve şekeri rengi açılana kadar çırpıyoruz. 1 su bardağı süt, sıvı yağ ve 2 su bardağı un ekleyerek çırpmaya devam ediyoruz. Üstüne kabartma tozu ve vanilini de ekleyerek çırpmaya devam ediyoruz. Havuç rendesi, ceviz, tarçın ve portakal kabuğu rendesi ekleyip karıştıralım. 200 derecelik önceden ısıtılmış fırına yerleştiriyoruz karışımımızı ve arada kontrol ederek kekin pişip pişmediğine bakıyoruz.
Kek pişerken kremamızı yapmaya geçiyoruz. Krema yapmak için belirtilen malzemelerin iyice piştiğinden emin olunca üstüne 2 paket krem şanti döküyoruz ve karıştırıyoruz. Fırından çıkan kekimiz soğumaya başladığında üzerine krem şantiyi döküyoruz. Ardından un haline getirdiğimiz cevizleri kekin üzerine sürdüğümüz kremaya paylaştırıyoruz.
Afiyet olsun!

Ben tarifin ölçülerinde biraz oynama yaptım gerçeğine bakmak isterseniz @pratikksunum isimli instagram sayfasına bakabilirsiniz (gece bakmanızı önermiyorum.:slight_smile: )

Bu da komşumuza vereceğimiz tabak. :))

Bu da bizim tüm keklerimiz.

11 Beğeni

Afiyet olsun. Kreması az olmuş sanki tam kaplamamış gibi üzerini :grin:

Ben de mutfakta bir şeyler yapmayı seviyorum ama buraya atmaya fırsat olmadı henüz, bir gün olur umarım.

1 Beğeni

Evet kreması üzerini kaplayamadı bir dahakine daha çok yapmalıyım sanırım. :blush:
Atacaklarınızı dört gözle bekliyor olacağız! :cookie:

Yemek sepeti veya Getir yemek üzerinden sipariş verebiliyoruz mu? :slight_smile:

Elinize sağlık, afiyet olsun.

1 Beğeni

Çok teşekkür ederim. Şu anlık sipariş hizmeti vermiyoruz ama belki yakında olur, kim bilir? :smiley:

1 Beğeni

Ben de bayılırım mutfakta vakit geçirmeye. Daha dün brokoli çorbası, körili karnabahar sote ve brüksel lahanası yaptım. Yakında ben de paylaşırım tatlı türü bir şey yapınca.

Son zamanlarda favorim damlasakızlı vanilinle kek yapmak. Denemediyseniz tavsiye ederim özellikle portakallı muffinlere çok yakışıyor.

1 Beğeni

Çok eskiden yaptığım bir tatlı. Gerçi Instagram’a da atmıştım ama olsun. Tarif de yok. Evde olanlardan kafama göre yaptığım bir tarif. Tatlı yemeyi de, yapmayı da sevmem. Sadece canım çileklerle süsleme yapmak istediği için bu tatlıyı uydurdum. :buyucu:

14 Beğeni

Tek marifeti tost ve kahve olan biri olarak (ha bir de mısır gevreği) paylaşılan fotoğraflara böyle baktım.

images-27

12 Beğeni

Muzlu Rulo Pasta
Krema
4 yumurta sarısı
120g şeker
60g mısır nişastası
500 ml süt
1 yemek kaşığı tereyağı
Vanilin

Kek
4 yumurta
60g şeker
60g un

Kremayla başlıyoruz.Tencereye sütü koyup altını açıyoruz. Yumurta sarıları ve şeker çırpılır üzerine nişastayı da ekleyip çırpmaya devam ediyoruz. Süt ısınınca çırptığımız karışıma yavaş yavaş bir yandan çırparak ilave ediyoruz ve tüm karışımı tencereye alıp pişirmeye başlıyoruz. Kremamız fokurdayıp koyu bir kıvam alınca tereyağı ve vanilin ekleyip çırpıyoruz. Krema tamamdır ayrı bir kaba aktarıp üzerini streçliyoruz.
Kek için yumurta ve şekeri iyice 5-10dk çırpıyoruz. Üzerine unu da ekleyip azıcık çırpıyoruz ben burada pembe gıda boyası kullandım o yüzden kekim pembe koymasanız da rengi çok güzel. Bir fırın tepsisini ıslatıp üzerine yağlı kağıt yapıştırıyoruz ve kek harcımızı tepsiye yaydıktan sonra birkaç kez sertçe tezgaha çarpıyoruz ki hava kabarcıklarımız patlasın. Fanlı ayarda 160° 25dk keki pişiriyoruz.

Kek piştikten sonra tepsiden alıp bir beze ters çeviriyoruz ki üzeri soyulmasın. Yağlı kağıdı çıkarıp kremayı bir tur çırpıp açarak keke sürüyoruz ve ilk satıra muz dizerek rulo şeklinde yavaşça yuvarlıyoruz. Keki yuvarlamadan önce kenarlarını bıçakla keserseniz daha düzgün olur.

Tarif Refika Birgül YouTube kanalından alınmıştır her zaman yaptığım bir tariftir sadece çok ufak oynama yaptım tarifte.

12 Beğeni

Bugün kuzu etli kuru günüdür…
Az sulu ve biraz yumuşak (püre olacak kıvamında) severim :slight_smile:

7 Beğeni

Mutfakla haşır neşir bu kadar çok üye varken geçen kış öğrendiğim ve memnun kaldığım bir mini tarifi paylaşmak istiyorum. Meraklıları daha önce denk gelmediyse bayılacaktır.

Ey portakallı kek sevenler, portakallı kek zevkini yıl boyu yaşamak isteyenler toplaşın!

Portakal kabuğunu rendenin ele en çok batan, yuvarlak kısmı ile rendeleyip boş bir kavanoza alın, portakal kabuğunun 1,5 katı kadar toz şeker ekleyip karıştırın. Garantiye almak için ben üzerine de toz şeker serpiyorum her kabuk ekleme sonrası. Kavanozu kapatıp buzdolabına koyun ve yıl boyu portakallı kek keyfi yaşayın. Hiç sulanmadı, tadı acılaşmadı ve bir sene boyunca bozulmadan durdu. Portakallı kek tarifine 1 yemek kaşığı “kabuk şekerlemesi” eklediğinizde mis gibi oluyor.

Malum kış demek portakal demek, bu tarifle hiç bir portakalın kabuğu çöpe gitmemiş oluyor en güzel yanı bu galiba. :sunglasses:

4 Beğeni

Bu kısmını tam anlayamadım. En küçük gözenekleri olan yer mi yani?

Evet, şu en öndeki gibi yuvarlak yuvarlak olan kısım. Kabuklar ince uzun değil de püre gibi oluyor rendeleyince.
image

2 Beğeni