Forum'un Aşçıları

Hepinize selamlar! Bugün sizlere Starbucks’ta sürekli görüp canımızın çektiği ama fiyatlarını görünce koşarak kaçtığımız Triple Chocolate Cookies tarifini veriyorum. Bu arada daha önce Starbucks’ta hiç yememiştim ama Youtube’da resmini görünce deneyeyim dedim. Hadi tarife geçelim!
Malzemeler
2 adet yumurta
1 paket kabartma tozu
1 paket vanilya
4 yemek kaşığı tereyağı
Yarım çay bardağı un
1 yemek kaşığı kakao
1 fiske tuz
Yarım çay bardağı esmer şeker
60 gram bitter çikolata
60 gram beyaz çikolata
60 gram sütlü çikolata
120 gram bitter çikolata (benmari usulü eriyecek)

Tarif
Öncelikle bitter çikolatayı (120 gram) benmari usulü eritiyoruz. 10 dakika kenarda soğumasını bekliyoruz. Çikolata soğurken diğer malzemeleri hazırlıyoruz. Bir karıştırma kabına şeker ve yumurtayı ekleyip 1,5 dakika çırpıyoruz. Üzerine un, kabartma tozu, vanilya ve kakaoyu ekleyip iyice karıştırıyoruz. Şimdi soğumuş olan kenarda dinlendirdiğimiz bitter çikolatayı ekleyip karıştırıyoruz. Son olarak ocakta tereyağı eritiyoruz ve tereyağını oda sıcaklığına getiriyoruz. Oda sıcaklığına gelen tereyağını ve tuzu karışımın içine ekleyip iyice karıştırıp karışımı kenara alıyoruz. 60 gram bitter, 60 gram sütlü ve 60 gram beyaz çikolatayı küp küp doğrayıp karışımın içerisine ekleyip iyice karıştırıyoruz. Şimdi karışımı buzluğa atıp 1 saat bekletiyoruz. 1 saat sonra karışımdan büyük bir kaşık alıp yağlı kağıt serili tepsiye diziyoruz. Çikolata toplarını ekleyip önceden ısıtılmış 170 derecelik fırında 10-15 dakika arası pişiriyoruz. Pişen kurabiyeyi çıkarıp oda sıcaklığına getiriyoruz.
Afiyet olsun! :kalp:

Ben tarifi “Hatay Sandık İçi” isimli Youtube kanalından buldum. Ayrıntılı bir şekilde anlatılmış bence bir bakmalısınız!

15 Beğeni

Böyle bir şey yapıp paylaşacağım. Fıstık ezmeli bir tarifim var belki onu yaparım. :smiling_face_with_three_hearts: Çok güzel gözüküyorlar.

1 Beğeni

Çok teşekkür ediyorum. Dört gözle bekliyoruz tarifinizi! :cookie:

1 Beğeni

Bugün yapmadım ama katkıda bulunmak için daha önce yaptığım Kıbrıs tatlısını paylaşayım.

Not: MasterChef Türkiye’de yarışmacı olan Tanya elenince yapmıştım. :joy:

6 Beğeni

Evet malum kurabiyeler, pastalar ve daha niceleri yendi. Artık sağlıklı beslenme zamanı. Spor rutinine geri dönüyorum. E sürekli de kahvaltıda yumurta yemek de bir yerden sonra bayıyor. Ben de bu yüzden internetten bulduğum Smoothie Bowl tarifini uygulayayım dedim.

Malzemeler
1 çay bardağı frambuaz
1 muz
4 yemek kaşığı süt
Yulaf (isteğe göre)

Tarif
1 çay bardağı frambuaz, yarım muz ve 4 yemek kaşığı sütü robottan iyice geçiriyoruz. Sonra bu karışımı kaseye döküyoruz. Üstünü böldüğümüz diğer muzun dilimleriyle ve yulafla süslüyoruz. Afiyet olsun! :smiling_face_with_three_hearts:

10 Beğeni

Kapuska zamanı…

6 Beğeni

Bugün sizlere Elmalı Turta tarifini vereceğim. Her ne kadar sağlıklı beslenmeye çalışsam da tatlı ihtiyacım vardı. Tabii aslında tatlı annemin arkadaşları içindi ama ben de nasiplendim. :smile:

Malzemeler
125 gr. Tereyağ ya da Margarin (oda sıcaklığında)
Yarım çay bardağı sıvı yağ
7 yemek kaşığı şeker
1 adet yumurta
1 paket kabartma tozu
1 paket vanilya
3 su bardağı + 2 yemek kaşığı un

İç harcı için
4 adet büyük boy elma
3 yemek kaşığı toz şeker
1 yemek kaşığı tereyağı
Yarım tatlı kaşığı tarçın
Yarım su bardağından biraz fazla dövülmüş ceviz

Tarif
Tereyağı, yumurta, şeker ve sıvıyağı yoğuruyoruz. Un, vanilya ve kabartma tozunu ekliyoruz. Yarım saat karışımı dolapta bekletiyoruz. Ayrı bir yerde iç harcı yapıyoruz. Kabukları soyulmuş rendelenmiş 4 elmayı 3 yemek kaşığı şeker ile pişiriyoruz. Yarım tatlı kaşığı tarçın koyuyoruz. Suyu çekene kadar pişiriyoruz. En son ince kıyılmış cevizleri de karışıma katıp ocağın altını kapatıyoruz.
Dolaptaki hamuru yağlanmış tepsiye yayıyoruz. Hamurun üzerine iç harcı koyuyoruz. Önceden ısıtılmış 170 derecelik fırında pişiriyoruz. Pişirme süresi 20 dakika ama siz yine de fırını kontrol edin.
Afiyet olsun! :kalp:

8 Beğeni

Merhabalar. Bugün sizlere tatlı krizlerinize sağlıklı bir çözüm olacak olan gronola tarifi veriyorum.

Malzemeler
50 gram hindistan cevizi
8 adet Anamur muzu
Bir çorba kasesi fındık, fıstık ve ceviz
2 paket vanilin
1 yumurta
Yarım su bardağı süt
1 yemek kaşığı bal
2 su bardağı yulaf
Bir kase kuru kayısı ve kuru incir

Tarif
Yulafı blenderdan çekiyoruz. Un kıvamına geliyor ve bu karışımı büyük bir plastik kaba alıyoruz. Sonra ceviz, fındık ve fıstığı da blenderdan çekip plastik kaba ekliyoruz. Kuru incir ve kuru kayısıyı da blenderden çekiyoruz (ben çekemedim robot çekemedi o yüzden küçük küçük doğradım.). 8 adet muzu ayrı bir yerde iyice eziyoruz. Ardından tüm bu malzemeleri topladığımız plastik kaba Hindistan cevizi, vanilin, süt, yumurta ve bal ekliyoruz. Sonra iyice karıştırıp yağlı kağıdın üstüne seriyoruz. Eğer uygun görürseniz şekilde verebilirsiniz. Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında 10 dakika hafif pembeleşinceye kadar pişiriyoruz. 10 dakika dedim ama siz yine de fırını kontrol edin.
Afiyet olsun! :smiling_face_with_three_hearts:

8 Beğeni

Çay kaşığı zerdeçal, göz kararı ile tarçın ve bir yemek kaşığı toz şeker (siz ayarların daha az, daha çok) ve bir kâse ekşi olmayan yoğurt. Çocukları mutlu etmek bire bir bence. Damla çikolatalı da yapabilirsiniz.

Üstelik damla çikolata ve iki parmak kalınlığında Nescafe (sıcak su ile çırpılmış, köpüksüz biraz rengi açılsın ama) karıştırıp buzluğa atıp yiyebilirsiniz. Bayadır yapmadım belki icine zerdeçal koymadan da yapılabilir buzlu olan. Kahve tadı eşliğinde damla çikolatanın tadı süper oluyor. Yoğurtta donuk dondurma gibi oluyor. Resim atacağım dondurmadığım tasa çikolata koydum ama fazla kaçmış. Şeker de azdı öyle oldu. Yarısı kadar yeter onun. :blush:

3 Beğeni

Doydoy menü :slight_smile:

Soya soslu, uzakdoğu usulü, yumuşacık bir tavuk yemeği oldu :slight_smile:

Tavuk göğüs etlerini bir gün kadar soya sosunda marine ettim.

Sebzelerden önce WOK tavada az ayçiçek yağıyla(sonradan soya falan da gelecek tavukta zeytinyağı istemedim) , yüksek ısıda tavukları mühürleyip pişirdim, sonrasında tavayı boşalttım ve sebzeleri zeytin yağında, aynı tavada soteledim. Tavukla birleştirdikten sonra çok az soya daha ekleyip baharat takviyesi yaptım ve sonladım. Baharat olarak kekik, karabiber, kişniş, çok az köri, pul biber ve çok çok az tuz kullandım. Soya sos tuzlu olduğundan dikkat etmek gerekiyor.

Makarnam fesleğenli bir bolognese sosla yapıldı. Ben fesleğenden pesto değil de bolonezde faydalanıyorum. Nane yerine yani. Özel bir sebebi yok, kendi tercihim tamamen. Damak tadıma daha hitap ediyor böyle.

Salatada bir numara yok. Jülyen doğranmış iki sebze ve soğuk sıkım zeytinyağı.

Afiyet olsun.

Bize :smile:

10 Beğeni

Şimdi bu konuyu görünce, hikayede’de yemekle ilgili kitap gördüm. Paylaşayım burada diye düşündüm. Canım bir şeyler çekmeden çıkıyorum ben :sweat_smile:

1 Beğeni

Kendisi benim mutfak üzerine edindiğim tek kitap ve inanılmaz güzel tarifler var. Şu an 14. baskıdaymış hatta, epey seviliyor :slight_smile: Kitap haline getirmeden önce bloğunda paylaşıyordu Cenk Sönmezsoy tariflerini. Ben de blog zamanlarından beri takip ediyorum.

Merak ederseniz Cafe Fernando - Yemek Tarifleri adresinden bazı tariflerine ulaşabilirsiniz. Bir de söylemeden geçemeyeceğim, çektiği fotoğrafları çok beğeniyorum.

Birkaç örnek:

Bonus olarak de yakın zaman önce evde kalan muzları değerlendirmek için yaptığım muzlu muffinler :slight_smile:

7 Beğeni

Demiştim ama :cry: Şu 2.resim çok lezzetli duruyor :drooling_face: Ellerinize sağlık iştahım kabardı :sweat_smile: Sadece tatlı üzerine mi yoksa tuzlu falanda var mı?

Ah çok haklısınız, sevdiğim bir kitabı görünce biraz gaza gelmişim sanırım :smiley:

Kitapta tatlılar epey ağır basıyor ama nadir de olsa arada ekmekler, kişler ve bazı hamur işi tarifleri var.

1 Beğeni

Ben yemek yapma işinden hiç anlamam ama yeme işinden anlarım. Anneme falan hediye olarak alabilirim. Sever o böyle şeyleri :sweat_smile: Teşekkür ederim :slight_smile:

3 Beğeni

Bizim kahvaltı bu şekildeydi. :pizza::pizza::pizza:
Hamur şimdiye kadarki en iyisi oldu ama göz kararıyla yaptığımız için tarif bırakamıyorum. :sweat_smile:
Herkese iyi haftasonları dilerim. :v:t2:

15 Beğeni

Ya o değil de, şöyle güzel bir rendem olsa keşke. Gerçekten kullanışlı, temizlemesi kolay ve sağlam/pas kir yapmayacak ürün tavsiyesi olan varsa alırım bir dal…

Cenk Sönmezsoy’un tarifleri biraz detaylı ve inceliklidir öyle “5dakkada yapayım bitsin” diye değil yani ama malzeme seçimi gerçekten çok iyidir. Şiddetle tavsiye ederim.

Edit: kendi kendini gaza getirmek böyle bir şey… huzurlarınızda evde ne varsa usulü armutla süslenmiş tarçınlı kakaolu kek.

6 Beğeni

Bakın gidip gidip çürüğü çarığı dolduruyorsunuz!!! Şeftalinin gayetle kemale gelmişinden olacak! :sweat_smile:

2 Beğeni

Selamlar. Şu sıralar battaniyenin altına girip fazlasıyla sıkıcı romantik diziler izleyip tüm gün uyumak istiyorum. Kısacası biraz gerginim. Bende bu gerginliği üstümden atmak için kendimi mutlu etmeye karar verip anlık tatlı krizimi bardak kek yaparak sonlandırmayı düşündüm.

Malzemeler
2 yemek kaşığı un
1 yemek kaşığı şeker
2 yemek kaşığı kakao
2 yemek kaşığı sıvı yağ
5 yemek kaşığı süt
Yarım kabartma tozu (1 paketin yarısı)
1 şekerli vanilin

(Malzemeler 1 fincan için verilmiştir.)

Tarif

Ben fırında iyi pişmesi için biraz daha bıraktım çünkü ilk yapışımda içi çiğ kalmıştı.

Siz tezgahı kirletmemişim gibi görün. :sweat_smile:

Biraz korkutucu gözüküyorlar ama tatları fena değil. Videodaki gibi olmadı. Tarifi Hatay Sandık İçi isimli kanaldan aldım. Videoyu da aşağı bırakıyorum. Yalnız videodaki abimiz 2 tatlı kaşığı deyip 2 yemek kaşığı kakao koymuş bu yüzden ben de 2 yemek kaşığı koydum. Siz istediğiniz miktarda koyabilirsiniz. Tarifte ufak değişiklikler yaptığımı belirtmek isterim. Afiyet olsun.

5 Beğeni