FRP Oynamak İstiyorum

Daha önce hiç FRP oynamadım ve nasıl başlayacağımı bilmiyorum.Hangi kitapları almam gerek,karakter yaratma falan hiç bilmem.Şu an derslerimden dolayı oynayamam ama yaz başlayınca oynayacak zamanım olur.Bilen biri malzemeler,oyun nasıl oynanır söylerse çok iyi olur.

11 Beğeni

Benim açmak istediğim başlığı aćmışsınız çok ta iyi yapmışsınız.

Ben aşağıda paylaşdıklarımla hafiften öğrenmeye başladım.

4 Beğeni

@Lordmuti iyi frp oynatır :slight_smile: Kurallar ve kitaplar konusunda yardımcı olabilir belki.

Eski forumumuzda oyun açan başka arkadaşlar da vardı ama hepiciği mezun oldu, geçim derdine düştü, şimdi “gerçek zamanlı hayatta kalma simülasyonu” oynuyorlar :slight_smile:

13 Beğeni

İstanbul içinde frp oynamak isteyen arkadaşlar olursa bana yazabilir.

3 Beğeni

Madem FRP’ye yeni başlıyorsunuz benim size tavsiyem bilen arkadaşlarınız varsa mutlaka onlarla beraber oyun oynamanız. Bu tek başınıza öğrenebileceğiniz bir sistem değil. Teorik olarak evet tabii ki öğrenebilirsiniz. Örneğin D&D kitaplarını alıp okuyabilir, sistemi ve kuralları öğrenebilirsiniz. Ama asıl mesele oyun oynarken hele hele oyunu siz oynatıyorsanız neyi nerede kullacağınızı bilmekle alakalı. Yani size lazım olan pratik, pratik ve pratik. Hiç araştırmadım ama eminim ki FRP oynayan insanların videoları internette bulunuyordur. Onları izlemek bir yere kadar yeterli olabilir. Ama yine de işin içine kendinizin girmesi gerekiyor. Ancak bu şekilde tecrübeli D&M’ler ile oynayarak, bir yandan da sistemin ve içinde barındırdığı öğelerin anlatıldığı kitapları okuyarak 6 ay içerisinde bayağı bir yol katedeceğinize inanıyorum. Size bir tavsiyem daha var. O da eğer şansınız varsa bir kaç farklı D&M ile oyun oynamanız. Bu sizin FRP ile alakalı ufkunuzun gelişmesine önemli katkıda bulunur. Ayıca oynadıkça FRP çatısı altında farklı sistemlerin ya da oyun dünyalarının olduğunu göreceksiniz ki oradan oraya gönlünüzce yelken açıp güzel vakit geçirebiirsiniz. Öğrenci olmanın tadını çıkartın. Hayata atılınca FRP oynamaya pek fırsatınız olmayacak çünkü :slight_smile:

4 Beğeni

Şu an için başka bir grup bulamıyorsan yapabileceğin en iyi şey 3-4 arkadaşını örgütlemek. Aranızdan en uygun kurbanı seçip oyun yöneticisi yapacaksınız. D&D 5e oynayın, en güncel ve kaynağı bol sistem şu anda. Şimdi gelip başka sistemleri önermeye çalışan arkadaşlar olabilir, şahsen ilk aşamada onları denemeni tavsiye etmem. Oyundan ne aradığına bağlı olarak daha sonra farklı sistemlere yönelebilirsin.

Videolar falan atmışlar yukarıda, o tarz şeyleri izlemenin de faydası olur. Ben de oyun yöneticisi olmak isteyenler için aşağıya bırakıyorum birkaç tane.

5e için başlangıç kuralları ücretsiz olarak mevcut. Bunları okuyarak ilk oyun için yeterli kural bilgisine ulaşabilirsin.

5 Beğeni

@Asagrim @Muhammed_Deger @Lordmuti

Dostum Frp bir deniz deryadır. Bu illete 18 yaşında tutuldum 30 oldum halen bırakabilmiş değilim.
Üniversitede bir topluluk üyesiydim, bir sene yönetiminde başkan olarak görev aldım. Pekçok sistem ve oyun türü ile içli dışlı olmuşluğum var. Demon The Fallen serisi için Dm lik yaptım. Sana bir kaç şahsi tecrübemi aktarmak isterim.

1- Oyuna başlamak için sana çok fazla Dnd oyna Whitewolf oyna ve hatta çok çok eski birileri varsa Gurps oyna gibi şeyler yazacaklar. Bunların hiç birini tınlama ve gidip tavsiye üzerine haldır haldır zar seti ve kitap alma. Sana saymış olduğum bu isimler ve hakkında hiç bir fikrin olmayan diğerleri oyunların belli başlı tasarımcı firmalarıdır. Bu firmaların tasarımlarına göre zarlar, sistemler ve oyun kitapları belirlenir.
DND dediğim daha çok elf,cüce,ejderha gibi fantastik temalar üzerine oyun hazrılarken, Whitewolf vampirler kurt adamlar gibi temalarla hareket eder. Ancak bu firmaların özü sistemdir. Herhangi bir sınır yoktur, öyleki antik mısırda Vampir olmuş ve günümüz dünyasında uyanmış bir vampiri oynayabileceğin gibi, uzayda birbirine karşı lazer silahlarıyla ateş eden elfleri dahi oynayabilirsin. Bu sebeple sistemleri öğrenip kendin benimseyene kadar sakın paranı kaptırma. Bu sistemlerle ilgili bir kaç bilgi almak istersen:

http://www.sjgames.com/gurps/

2- Şayet bir üniversitede okuyorsan topluluğa girmeni (Bilimkurgu ve Fantazi Toplulukları) tavsiye ederim sizin okulunuzda bulunmasa bile Bahçeşehir, İTÜ, Koç gibi okulları ve buradaki arkadaşlarını takip ederek oyunlara katılabilirsin. Yine istanbul için Wizardsofİstanbul diye haftasonları kadıköyde oyun düzenleyen bir grup bulunuyordu. Kısaca şayet Google da biraz araştırma yaparsan katılabileceğin yerler bulabilirsin. FRP.Net yine sana yardımcı olacak sitelerden biridir.

3-Burada yazan olmamış ama 1. maddede anlattıklarım dışında birde Warhammer ve - BattleTech Mech Warfare gibi harita üstünde oynan figürlerini alıp boyadığın ve ordu savaşları yaptığın oyunlarda var. Bu oyunlar pc de uyarlanmış halde bulunduğundan bilgisayarda Warhammer 40K oynayıp sonra karar verirsen bunu gerçek figürler alarak oynamaya başlayabilirsin. Warhammer için yine kadıköyde GOBLIN diye bir mekan bulunmakta.

4-Oyun olarak ne seçersen seç çoğunlukla bir oyun kurucu birde oyuncu grubu olacaktır. Sana şahsi tavsiyem sıfır tecrübe ile oyun kurucu olma. Hiç oyun oynamamış birinin oyun kurması çocuk tanrının bir mucizesi değilse çok zordur. Bu sebeple hem sen hemde oyuncular sıkılır ki bir daha yüzüne bakmazsınız.

5- Şu sıralar iş, tez ve koşulardan oyun oynamaya hiç fırsatım olmadı ama çok özledim. Belki bir gün buradaki arkadaşalrla buluşup daha detaylı konuşup, ufak bir oyun gibi bir şey yapabiliriz. Size kitaplarıda gösteririm.

Oynamakta kararlıysan bu tavsiyelere dikkat etmeni önerir , keyifli oyunlar dilerim…

6 Beğeni

FRP araştırmalarımı son hızla devam ettirirken, Bunu hemen arkadaşlarıma öğretmeliyim dediğim anda, ben 3 gün durmadan araştırmama rağmen hemen hemen işe sadece besmele adımı atmış gibi olduğumdan vazgeçtim. Bu frp olayında pişip o şekilde arkadaşlarıma öğretmeliyim diye düşündüm.
Fakat herkesin karşılaştığı o büyük soruna takıldım. Uygun ekibi bulma ve katılmak için ortak gün belirlenmesi.
Hafta sonları ve eğer imkan dahilinde ise haftaiçi geceleri katılabilirim. Eğer arkadaşlar uygun yer sıkıntısı çekiyorsa;
İstanbul Bayrampaşa da 01.08.2018 e kadar bekar olarak yaşadığım 2+1 evim mevcut. Dilerseniz kalabilirsinizde. 1 hafta önceden söyleyin evi temizliyim.

Eğer yardımcı olabilecek arkadaşlar var ise ahmet93bg@gmail.com aktif olarak kullandığım mail adresimdir. Ekipman olarak kağıt kalemim mevcuttur. Diğerlerine yeni başlayacağım için ekonomik şartlardan dolayı hemen edinemeyebilirim.

3 Beğeni

Daha önceden hiç oynamadım ama internette çok fazla övüldüğünü gördüm. İstanbulda oturuyorum lütfen birileri benimle oynayabilir mi ??

2 Beğeni

Hiç bir sisteme bağlı kalmadan kendi zar sistemlerimizi ve kurallarimizi oluşturarak frp oyniyabilirmiyiz ?yada böyle sistemler varmı ?

1 Beğeni

Sadece tek oyuna katılmış ve teorisine azıcık aşina biri olarak, bu arzunuzu gerçekleştirmeniz bana biraz zor gibi geldi.

Kendi kurallarınızı ve sistemininizi oluşturabilmek için, önce FRP’ye ve çekirdek sistem temellerine aşina olunması gerek.

Basit kurallara sahip sistemler var. Başlangıç için onları inceleyebilirsiniz.

Rol yapma üzerine, Kahramangiller’de fikir ve bilgi veren yazılar mevcut.

2 Beğeni

Aslında İstanbul’da beşiktaş taraflarında oyun oynayan ya da oynayacak varsa ben de çok isterim. Kadıköy de olabilir.

2 Beğeni

Oyun oynayabileceginiz bir grup yoksa roll20.net üzerinden oyunlara ulasabilirsiniz. Uzun yıllar boyunca çeşitli ülkelerden enteresan insanlarla tanışmama vesile olması da cabası .

2 Beğeni

Toplanın buraya hortlatıyorum bu başlığı :))

Uzun zamandır oynayacak bir topluluk arıyorum kendime.
Benimle birlikte yeni maceralara atılmak isteyenler mail atabilir Kadıköy veya Beşiktaş’ta her hangi bir mekanda(Bizi ağırlamaktan gocunmayacak, birbirimizi ve ambiyansa uyacak müziği duyabilecek kadar nezih, masası ve prizi olan her hangi bir yer) oynayabiliriz. Oynatabiliriz. Yaklaşık 3 - 4 farklı senaryo oynattım bugüne kadar 10a yakın farklı senaryoda da oyuncu olarak bulundum bir çoğu en az 1 yıl sürdü :slight_smile:

D&D 5E Eberron setting oynatıyorum.
Mail adresim: alprnyksl@gmail.com

@cankutpotter
@Ahmet_MemisogLu
@KendinceOkur
@Strahd
@KaptanTeneke
@Basri_Firat_Meric
@Asagrim

:vulcan_salute:t3:

3 Beğeni

Yancı olmak için nereye başvurmalıyız? Ocağa bakmadan “izci gobline oralet yaz” diye bağırmak izci goblin olmaktan daha fazla keyif verecektir bana :metal:

Oynamak bence daha çok keyif verir inan bana :blush: aksiyonun içinde olduğunu hissetmek. Onu yaşamak.
Ama yine de sen bilirsin tabi ki. Oyun kurabilirsek her zaman kapımız açık beklerim.

@Alperen Hocam o kadar çok oynamak istiyorum ki fakat malesef iş sebebiyle bursaya taşındım. İnternet üzerinden Canlı yayın, skype veya bursa içi olursa anca katılabilirim

Onunla ilgili de atılımlar yaparız. Bir toplanalım hele. Topluca oynarken bir yandan da seni skype ile bağlarız falan en kötü.

@Ahmet_MemisogLu Discord sesli sohbet ile Roll20 kullanarak oynamayı düşünüyoruz. Yeterli sayıya ulaşırsak oynamaya başlarız.

Ben okeyim. Hangi kurallara uyucaz ben biraz kuralları araştırayım tekrardan