FRP Oynamak İstiyorum

Ankara’da frp oynatan birileri var mı?

2 Beğeni

Ya da FRP öğretecek :smiley:

3 Beğeni

Oynatan birini bulduktan sonra öğrenmesi zor bir şey değil :confused:

2 Beğeni

Merhabalar, oyuna ben de katılmak isterim. :slight_smile:

1 Beğeni

lütfen ben de haftalar önce başlamış bulunmaktayım players handbook okuyorum ingilizcem yettiği kadar fakat oynayacak hiç bir arkadaşım yok

1 Beğeni

ANKARA 'da olanlar için:
Ankara TOBB, Ankara Üni ve Hacettepe ve ODTÜ nün bildiğim kadarıyla halen toplulukları mevcut. İnternetten bu topluluklara ulaşarak kendinize oynatacak birilerini bulabilirsiniz.

1 Beğeni

Hocam Merhaba,
Oturup Players handbook okumakla herhangi birşey öğrenemezsin. Bu tip kitaplar daha çok oyun kurucuları için sistem öğreten ve oyun mekaniklerini anlatan kitaplardır. Bu kitapları okuyarak hangi durumda hangi zar atılır yada karakter oluştururken bonuslar nelerdir gibi bilgileri edinebilirsin.

Genellikle gerçek oyuna (DND D20 oyunları kastım) en yakın tecrübeyi pc de BALDURS GATE gibi oyunları oynayarak edinebilirsin. Yine de ekiple ve işi bilenlerin yanında oynamak kadar hızlı ve zevkli olmaz.

1 Beğeni

merhaba ben haftalar önce frpye başladım PHB okuyorum fakat oynayacak kimsem yok bende çok fazla pratik dışı yapamadığımdan fazlacana bilgim yok benimle oynarsanız çok sevinirim

Ben de arıyorum hala frp oynamak istiyorsanız oynayabiliriz

Bende PHB okuyorum haftalardır belirli bir tecrübem oldu ingilizcem yettiği kadar fakat hic frp oyununa dahil olamadım halen daha birilerini arıyorsanız ben de oynamak çok isterim

Teşşekürler baldurs gate oyunlarına bakıcam umarım oynayacak birilerini en kısa zamanda frp de bulurum.

Arkadaşın bahsettiği gibi handbook, monster manual ya da bilimum campaign kitaplar DM baz alınarak hazırlanmış kitaplar sayılır. Handbook okumak yerine giantitp, dndbeyond ya da roll20 gibi site forumlarında aklına takılan sorulara cevap bulabilirsin. Aynı sitelerde oyunları için oyuncu arayan DM lerle irtibata da geçebilirsiniz.

Bunlardan birine halihazırda üyeyim ama çok kişi tanımadığımdan dolayı yazın oynayacak kimseyi bulamıyorum.

Şu an bir oyun oynatıyorum. 6 kişiyiz şu an. Herhangi biri çıkarsa buradan isteyene ulaşabilirim. Pathfinder oynatıyorum . Sistem olarak spheres of might kullanıyorum.

1 Beğeni

Yeni başlayanlar için dnd 5e oynamanı öneririm. 3.5 ya da pathfinder da boğulabilirsin. İlk iş karakter yaratma. Karakter yaratma hakkında google a “character creation for dummies” diye aratirsan adım adım ne yapman gerektiğini öğrenmiş olursun . Karakter yaratma işlemi bittikten sonra bilmen gereken bir turn de ne yapman gerektiğini öğrenmen gerekiyor. Bir DM in mentörlüğünde bu kısım çok rahat öğrenilebilir .Bunlar hakkında bilgi sahibi olmak için de " dnd 5e combat" diye aratırsan gerekli bilgilere ulaşırsın. Bunun dışında bilmen gereken skilllerin ne işe yaradığı “dnd 5e skills” diye aratirsan her bir skillin ne ise yaradığını öğrenmiş olursun. Bu skiller mesela swim diyelim bi nehri geçmen gerekiyor ve bunun zorluk seviyesi 18. Senin swim rankin +3 o zaman 1d20+3 luk zar atarsin ve gelen sonuca göre nehri yüzerek geçip geçemediğin belirlenir. Combat systemi de bu mantıkla çalışıyor mesela senin attack roll 1d20+7 karşındaki yaratığın armoru 17 senin bu attack rollu ile o AC yi geçmem gerekiyor . Yaratığa vurabilmek için . Ondan sonra dmg rollu atarsın. Oyunun bu mekanik kısımları oynadıkça pekişir. Bilmen gereken su ki bu mekanikler kaliteli bi oyunda %20 lik bir yer kaplar. Gerçek oyun roll play ile başlıyor . Gerisi hikaye

@Vector
Class lar hakkında bilgi sahibi de olman gerek. Wizard, sorcerer, warlock, cleric, paladin, druid , fighter, thief, ranger, bard, monk ve barbar. Her bi class in oynanışı farklı. Mesela wizard spell cast ederken theif alır eline hançeri sneak attack falan yapar. İlk yapman gereken şey hangi class ı oynamak istediğine karar vermen gerekiyor

2 Beğeni

Yeni baslayan biri icin sunu oneririm demek yanlis olur. Yeni baslayan biri icin bol bol arastirma ve keyif alma oneririm. Dnd diye onerilen sey bir dunya ama dunyalar bununla sinirli degil. Arastirman icin yaziyorum Dnd disinda Gurps ve Whitewolf gibi dunyalar var. D20 diye yazilan sey dnd sisteminin zar tipi. Genelde 6 farkli zarkullanilir ve bunlardan biri 20 yuzludur. White wolf ise d10 10luk zar sistemiyle oynanir ama bunlar yeni baslayanlar icin cok bos bilgiler. Size keyif alacaginiz dunyayi ve sistemi bulmak lazim. Mesela elf cuce olup ork mu kovalayacagiz yoksa blade gibi vampir mi kovalayacagiz. Yoksa constantine gibi iblislerle mi ugrasacagiz. Bunlarla da sinirli degil…Fallout gibi kiyamet sonrasi dunya sistemleri var. Marvelin ve Starwars un yine d20 sisteminde oyunlari var. Ayrica maket alip boyadigin ve kendi boyadigin maketleri masa uzerinde savastirdigin Warhammer serisi de mevcut. Her kim okuyor ve yeni baslayacaksa tavsiyem burada bahsi gecen yabanci isimleri sonuna rpg, core rule book gibi kisaltmalar ekleyerek biraz arastirsin. Ne oymak istediginze karar verin. Oynamaktan keyif almayacaginiz bir oyunu dogru oyun kurucu ile oynasaniz bile zevk almazsiniz. Burada sununla basla bunu oyna diyen herkes aslinda icten ice size kendi begenisini empoze esiyordur…

5 Beğeni

Selamlar @mit, forumun yeni kurulduğu zamanlarda üye iken msn üzerinden ( evet ah o msn’li günler :smiley: ) birkaç kişi toplanıp one-shot frp oynadığımız zamanları hatırlıyorum da… güzel günlerdi. Eski profilimin uzun süre foruma giriş yapmadığım için silinmiş olması ne yazık :sweat_smile:

2 Beğeni

Radyoda toplanıp program sonrası forumun FRP sisteminden oyun oynadığımız zamanlar geldi siz böyle söyleyince benim de şimdi aklıma :smile:

Eski profiliniz eski forumda kalmıştır muhtemelen. Yeni forum sistemine geçince hepimizin baştan hesap açması gerekti. Tekrar hoş geldiniz.

3 Beğeni

Ben doğrudan forumun bir FRP oyununa ev sahipliği yapmasının güzel olabileceğini düşünüyorum. Eskiden yapılıyordu böyle şeyler.

3 Beğeni

Oyuncu olarak çoğunluğu büyük ihtimal sağlarız da DM olarak kimse çıkmaz ortaya, zor iş DM’lik çok hazırlık gerektiriyor. DM de fantastik evrenlere, büyük entrikalara sürükleyemeyince bir tadı tuzu olmuyor oyunun.

3 Beğeni