Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

Bilimkurgu klasiklerinden okuduğum ilk kitap oldu. Açıkçası kitabın yarısına kadar pek birşey anlamadim. Bu surekli kurgu romanlar okumamadan kaynaklanıyor olabilir, çünkü neredeyse yarısına kadar bi olay örgüsü yoktu ve içinde bulunduğumuz dünyayı tanımlıyorduk sürekli. Bu durum alışkın olmadığım için sık sık kitaptan kopardı beni ve bazi kısımları anlayamadım. Ikinci kısmı okurken ilk kısım biraz daha netleşti ve daha rahat okunabilir hale geldi ve gayette beğendim. Bu yüzden bu sene içinde ayık kafa ile iyice anlayarak tekrar okurum diye düşünüyorum.

Hikayeye gelir isem de; İnsanlığın değiştiği, bireylerin artık doğmayıp tesislerde üretildiği, üretilirken embryo hallerinden gruplandırılıp bulunduğu gruplara has özellikler verildiği, bi’ bakıma proglamlanarak yaratılan birbirinin aynısı insan topluluklarının birbirine uyum içinde yaşadıkları, yaşlanmadıkları, mutsuz olmadıkları, ve toplumun temelinin mutluluk ve cinsellik üzerine kurulduğu bir distopya da geçiyor hikaye. Ki bir çok benimsenmiş olgu var toplum tarafından. “kural ve öğreti gibi.” Ve insanlar tamamen daha doğum şişelerinden buna proglamlanıp bunu benimseyip bununla yaşıyorlar.

Hikaye içinde eski zamanlardan ve bizim degerlerimize daha yakın topluluklar da bulunuyor ve onların gözünden -bi bakıma bizim gözümüzden" yeni insanlığın nasıl göründüğünü, yeni insanlık gözünden bizim toplumumuzun nasıl göründüğünü okuyoruz ve ortaya karmaşık, etkileyici ve insanı yerine göre şaşırtan, hayrete düşüren, duygulandıran, zıt hisler yaşatabilen durumlar ortaya çıkıyor.

Uzun lafın kısası tam anlamadığım halde beni derinden etkileyen bir kitap oldu. Okuyun okutturun diyorum.

Puanım 10/9

Burada kitapla ilgili bir şey soruyorum. Okumayanların bakması tavsiye edilmez.

Ve lütfen birisi son sahneyi açıklayabilir mi? Tam olarak ne oldu orada? Teker teker yönlere dönmesinden ve öncesinde olan sahneden pek bir şey anlamadım. Kızı öldürdü mu mesela? Gibi.

8 Beğeni