Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

H.G. Wells’ten Tanrıların Tohumu’nu okudum.Konu olarak gayet ilgi çekiciydi.Özellikle günümüzde GDO lu gıdalar bu kadar artmış iken Wells’in bundan çok önceden bahsetmesi hayranlık uyandırıcı.Diğer kitaplarından anlatım olarak daha değişik geldi bana bu yüzden okunması biraz daha zorlu.En azından benim düşünceme göre.Ama kesinlikle çok keyifli ve heyecanlı bir kitap.Kesinlikle tavsiye ederim.

8 Beğeni

Resimli Adam - Ray Bradbury
Vücudu geleceği gösteren hareketli dövmelerle kaplı adamdan 18 hikaye. En sevdiğim hikaye Bitmeyen Yağmur oldu. Güneş kubbeleri ve ona ulaşma mücadelesini okumak çok heyecan vericiydi, keşke devamını da öğrenebilseydik. Ayrıca Kaleydoskop ve Gün Geldi Devran Döndü hikayelerini okurken de keyif aldım. İlk hikaye ”Bozkır” tam bir Black Mirror bölümü gibiydi, teknolojik bir oda ve odanın insan hayatını yıkması.
Ray Bradbury’nin sade anlatımı, yeri gelince sevindiren, yeri gelince ürküten ve şaşırtan kurgusuyla okumaya değer bir kitaptı.

21 Beğeni

image

Tom Sawyer’ın Maceraları bitti böylece Twain Külliyatı’na da giriş yapmış oldum. Kitabı okumadan bügüne kadar neden okumadığım konusunda hayıflanıyordum ama kitabı okuduktan sonra okumaya o kadar da geç kalmadığımı farkettim. Ergenlikten itibaren 5-10 yılda bir okunması gereken bir kitap.

Tom Sawyer karakterini sevsem de Hucleberry Finn karakteri daha çok ilgimi çekti. Kısa zamanda Huckleberry Finn’in Maceraları’nı da okumayı planlıyorum.

10 Beğeni

resim

Böyle kitaplar okumayi sevmem ama bu kitabi alma nedenim, youtube kanalinda izledigim yazar/doktorun verdigi guvendi. Daha bitiremedim aslinda cok kolay okunuyor. Cok basit anlatilmis her sey ama detayli okumak istedigim icin bekletiyordum. Temelinde akdeniz tipi beslenme ve orucu savunuyor. Een sonlarinda gozume carpar bir haftalik beslenme onerisini de alta birakacagim. Zaten uygulanabilirsw bir seyler olacagi acik. Bilemiyorum, bitirip 1 ayimi deneyip ayri bir konuda yazmayi dusunuyorum.

Özet

3 Beğeni

Herkese iyi günler, iyi okumalar. İlya Ehrenburg’un Pariş Düşerken, Fırtına, Dipten Gelen Dalga
isimli kitaplarını okuyan var mı acaba? Eğer okuyan varsa genel olarak inceleme ve yorum yapabilir mi fikir oluşması için? Teşekkür ederim şimdiden cevaplarınız için.

Metis Bilimkurgu Serisinin 26. kitabı olan Kobaylar Kampını okudum. Değişik ve farklı bir kitap. Günlük tarzında yazılan kitap biraz durağan ilerliyor. Ben ne okuyorum diyebilirsiniz bu kitabı okurken. Ama finali tatmin edici diyebilirim. Tam incelememi Salı günü Bilimkurgu Kulübünden okuyabilirsiniz. :slight_smile:

10 Beğeni

0001827914001-1

Katilbot Günlükleri serisinin ikinci kitabı olan “Yapay Koşullanma” ilk kitaptaki robotumuzun hikayesini devam ettiriyor. genel olarak ilgi çekici bir konusu olsa da galiba “gençlik hikayesi” anlatış tarzıyla aktarıldığı için beni okurken fazla heyecanlandıran bir kitap olmadı. aslında kendini hacklemiş, başına buyruk bir GüvBirim olan robota kanım ısınsa da hikayenin anlatış tarzı ilgimi çekmedi.

0001834534001-1

Okuduğum bir diğer kitap ise bilimkurgunun yaratıcılarından biri olan H. G. Wells’in “Ağrı Dağı Yolcusu Kalmasın”. kitap 82 sayfa olmasına rağmen kesinlikle bir solukta okunmaması gereken, aksine okurken tüm dikkatin kitaba verilmesini gerektiren bir eser. kitabın inceliğine aldanıp, bir solukta okuyacağım kısa bir wells hikayesi olarak bakmak beni yanılttı. hikayenin baş karakteri bay lamnock’un bir su sıçanına dert anlatışı ve ayrıca "gemi"ye kimleri, nasıl alacağına dair kendi kendine düşündüğü kısımları çok ama çok severek okudum. okunması gereken güzel bir eser.

14 Beğeni

Ursula K. LeGuin - Mülksüzler
Arkadaşım ilk önerdiğinde ve çok sevdiğini söylediğinde hemen güvenip almıştım. Ama üç ay okunmayı bekledi çünkü nedense çok sıkılacağımı düşünüyordum. Ama çoook beğendim. Mükemmeldi. Anarres bölümlerini çok daha çabuk ve zevk alarak okudum. Hemen arkadaşıma teşekkür edeyim, kitabın muhabbetin yapalım biraz da. Spoilersız ne kadar anlatılır bilemiyorum. Neden bu kadar sevdiğimi çözemedim ama kitap benim için 10/10

10 Beğeni

Romandaki, ahmaklığı sebebiyle yenilginin yaklaştığını asla anlayamayan ve bu sayede girdiği tüm muharebereleri zaferle kazanmış general tanımı, hayatımda özel bir yere sahip :sweat_smile: :man_shrugging:

4 Beğeni

Çözülmesini istediği birçok şey var aslında kitabın. Bir kere değil de 3-5 kere okumak şart. Şimdilik bir kereyle yetiniyorum ilerleyen zamanlarda tekrar elime alacağım kesinlikle. :slight_smile:

3 Beğeni

Plano Carpini- Moğolistan Seyahatnamesi

Plano Carpini, klise adına Moğol hükümdarı ile barış anlaşması yapmak için 1245-1247 tarihlerinde Moğolistana yaptığı seyahati ve gördüklerini anlatmış. Kitabı Moğol kültürü, yönetimi, savaş sanatı gibi çeşitli bölümlere ayırarak yazmış. Kitabın en sonunda da seyahat bölümü var. Kitap dönemin Moğol yaşantısı ile ilgili bir hayli bilgi veriyor. Kitabın daha rahat anlaşılması için bir çok dip not koyulmuş (Kitabın neredeyse yarısı dipnotlardan oluşuyor), bu dipnotlar sayesinde anlaşılması biraz daha kolaylaşıyor. Dönem ile ilgili hiç bir bilginiz yoksa yine bazı şeyler havada kalabilir. Döneme merakınız varsa okumanızı tavsiye ederim.

Stefan Zweig - İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar - On Dört Tarihsel Minyatür

Yazarı tarihi olayları çok akıcı ve edebi bir şekilde hikaye olarak sunmuş bu kitapta, okuması gayet keyifli ve aynı zamanda da bilgilendirici. Kitabın içinde 14 kişinin hayatından önemli kesitler var. Fatih Sultan Mehmed, Napolyon, Händel, Dostoyevski, Tolstoy, Lenin gibi bir çok isim var. Dostoyevski ve Tolstoy’u anlatan kısımlar kitabın geri kalanından farklı bir yapıya sahip. Dostoyevski bölümü şiir şeklinde, Tolstoy bölümü ise Tolytoy’un yazdığı kendini anlatan bir oyuna son bölümü eklemiş Zweig. Genel itibari okuması keyifli ve tavsiye edebileceğim bir kitap.

8 Beğeni

Bir iki gün önce Neil Gaiman’ın Stardust adlı romanının İthaki yayınlarından çıkan Türkçe çevirisi geçti elime. Çok garip bir şeyle karşılaştım açıkçası bir anlam da veremedim. Orijinal metinde Lillim Coven (Lillim Cadı Meclisi/Coveni) diye geçen terim Limlimler diye çevrilmiş halbuki böyle çevrildiği zaman terim orijinal bağlamından kopartılmış oluyor zira lillim mitolojide Lilith’in yavrularına/kızlarına verilen isimdir (başka bir örnek de Limbus Grass; o da Kenarşeridiotu diye çevrilmiş) Üstad Gaiman da buna gönderme yapıyor. Çok çok merak ediyorum niye böyle bir şey yapılmış Türkçe çeviride?

Çocuksulukla ilgili bir durum değil zaten olamaz da yani kitabın içinde hepatoskopi (hayvanların iç organlarına bakarak kehanette bulunma) kayan bir yıldızın göğsünü yarıp kalbini yemeğe çalışan üç cadı motifi var yani ben şahsen çocuk kitabı kategorisine yerleştirmiyorum kitabı zaten konu bu da değil. Sadece çok çok garipsedim bu çeviri meselesini

Oz Büyücüsü bitti.
Daha önce filmini izlediğim için kitaptan fazla etkilenmedim ama yine de kitabı çok başarılı buldum. Bir çocuk kitabı olmasına rağmen hiç sıkmadan kendisini okutmayı başarıyor. Kitapta çok güzel öğütler var, çocukların mutlaka okuması gereken bir eser.

11 Beğeni

Sabahattin Ali’ nin Epsilon Yayınevi’ nden çıkan Tüm Eserler - Öyküler kitabını okuyorum ve bitti bitecek.
Sabahattin Ali öyküleri konusunda şunu söyleyebilirim: Anadolu, gerçekçi ve okunmalı. Sizi olayın içine çekip karşıdan seyrettiren bir anlatımı var. Kimi öykülerde boğazımın düğümlendiğini bile hissettim.

Epsilon hakkında da şunu söyleyebilirim: Üç beş basım hatası dışında pek bir olmamışlık görmedim. Sadece şu eleştiriyi getirebilirim: Her sayfanın altında o sayfada bulunan ve anlamını bilememe ihtimalimiz olan Osmanlı Türkçesi’ ne ait kelimelerin anlamları verilmiş. Bu güzel ancak bir sayfada bilinemeyecek 5 kelime varsa sadece 3’ ünün anlamı verilmiş. Örneğin sefa kelimesinin anlamı var ama mütereddid kelimesinin anlamı yok gibi(doğrudan bu kelimeler değil tabi örnek olarak uydurdum).

6 Beğeni

İlyada ve Odessa’yı okumayı düşünüyorum. Öncesinde herhangi bir mitolojik bilgim olmalı mı? Yunan mitleri hakkındaki bilgim populer filmlerdeki uyarlamalarından öteye gitmiyor .

Gerekmiyor. Bu kitaplar zaten Yunan Mitolojisi’nin temel taşları. Mitolojiyi bu kitaplardan öğrenebilirsiniz. Eğer diyorsanız ki illa bir şeyler okumalıyım o zaman alttaki kitabı öneririm. Bu kitapta mitolojinin diğer bir temel taşıdır.

1 Beğeni

Teşekkürler. İlyadayı mı yoksa Odessayı mı önce okumalıyım

İlyada ilk okunuyor.

1 Beğeni

Richard Dawkins - Gerçeğin Büyüsü’nü okuyorum.

Ciltli, kuşe kağıda baskılı ve bol görselli bir popüler bilim kitabı. Bildiğimiz aralarda görselleri olan kitaplar gibi değil. Genellikle sayfaların yarısındna fazlası illustrasyonlardan oluşuyor. Eskiden Milliyet gazetesinin kuponla verdiği “Junior Larousse” ansiklopedileri vardı. Gerek boyutu, gerek cildi, gerek kuşe kağıdı gerek sayfa ve görsel düzeni olsun o ansiklopedileri okuduğum yılalra döndüm, birebir aynı hissiyatı verdi bana :slight_smile:

Kitabın görsellerine ve sayfa düzenine bakıp çocuk kitabıymış gibi bir yanılgıya kapılmayın. İçindeki bilgiler her yaştan insana hitap ediyor.

Yerelleştirme yapılmasıda hoşuma gitti. Eski bir mekan, artık kullanılmayan bir sözcük yada ünlü bir şair örnek gösterilecek ise eski osmanlıca kelimeler gibi, Yunus Emre gibi Türkiyeye özel örnekler kullanılmış.

8 Beğeni