Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

Hem Tengo’nun, hem de Aomame’nin iki ay gördüğü, dolayısıyla ikisinin de 1Q84’de tıkılı kaldığı kitabın ilerleyen bölümlerinde açıklanıyor. (Yanlış hatırlamıyorsam Tengo’nun salıncağa çıkmasıyla ortaya çıkıyordu iki ay gördüğü)

Ayrıca Murakami’nin yazdıklarına fantazya denilebileceğini ben de hiç düşünmemiştim. Büyülü Gerçeklik daha güzel bir tanım bence.

‘‘Okumayın. Bu kitap fantastikse biz fantastik falan okumuyoruz ezelden beri. 13 yaşındaki, bu kitaplara ayılıp bayılan ergenleri ise hiç takmayın. Onlara biraz seks biraz kaslı 15 yaşında erkek ver zaten hemen “all time best” :))??’’

Kaba.

4 Beğeni

images (28)

Ben, Kirke - Madeline Miller

Kitap, Kirke isimli Titan olan nympha türündeki bir tanrıçanın hayatını anlatıyor. Kirke diğer tanrılar gibi değil, diğerlerinden biraz farklı. Farklı olduğu için de ailesi ve çevresi tarafından biraz dışlanıyor. Zavallı bir hayat süren Kirke, kıskançlıktan ötürü yaptığı bir büyü yüzünden Zeus ve babası Helios tarafından cezalandırılıyor, bir adaya hapsediliyor.

Kitap tam bir mitoloji şöleni gibi. İçerisinde Odysseus, Daidalos, İkarus, Minotauros ve Prometheus’un da hikayesini anlatıyor. Kitabın en zevkli ve akıcı kısımları Odysseus sonrası. Odysseus kısmına kadar benim için biraz sıkıcı geçti ama ondan sonra su gibi akıp gitti. Yunan mitolojisi hakkında biraz bilginiz varsa ve seviyorsanız Tanrıça Kirke’nin hayatını anlatan bu kitabı okumalısınız.

Elimdeki kitap 1. baskıydı ve fazlaca yazım hatası
barındırıyordu. Sanırım sonraki baskılarda bu hatalar düzeltilmiş, kitap hakkındaki diğer yorumlarda pek hatalara değinen olmamış

Kitap her şeye rağmen çok güzeldi. Bu kitaptan sonra bir yandan Assassin’s Creed Odyssey oynayıp bir yandan da Odysseia okuyarak mitolojiye doymak istiyorum.

11 Beğeni

Murakaminin en sevdiğim eseri Tuhaf Kütüphane. Fantastik kısa bir öykü onu okumanızı tavsiye ederim. Bu kadar kötü bir yazar olduğunu düşünmüyorum. Evet diger kitaplarında cinsellik kullanması beni de çok rahatsız etmişti bir yerde okurken midem de bulandı. Keşke tuhaf kutuphane gibi kitaplar yazsa. 0 cinsellik mis gibi edebiyat.

Beklentinizle alakalı bir durum olduğunu düşünmek istiyorum. Yukarıda bahsi geçen diğer kitaplarından ayrıdır. Kendi tarzının dışında olduğunu dahi söyleyebiliriz. Neden berbat olduğunu düşünüyorsunuz?

1 Beğeni

Seksten başka hiçbir düşüncesi olmayan tuhaf karakterlerle dolu, bana hiçbir şey katmayan bir kitaptı. Okurken çok rahatsız olmuştum. Ben bu tarz kitapların özellikle 13-18 yaş arası çocuklarımız için sakıncalı buluyorum ne yazık ki.

Bende yazarı 16 yaşında falan keşfetmiştim. Nedenini tam hatırlamıyorum ama çok ilgimi çekmişti (sanırım yazar hakkında yapılan aşırı güzelleme yüzünden) bütün kitaplarını okunacaklar listeme eklemişim. Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonunu alıp 200. sayfada pes edince diğer kitapları da listeden kaldırdım.

Dediğiniz hikayeyi merak ettim ama. Zaten oldukça kısaymış belki kütüphanede bulursam okumayı düşünüyorum.

2 Beğeni

Ben tüm kitaplarını almış biriyim. Üslubu bence ışık veriyor ama bazı takıntıları kitaplarını mahvediyor ne yazık ki.

Murakami’nin nerdeyse tüm kitaplarını o yaş aralığında okumuştum :slight_smile: çok da severek okumuştum. Şimdi ilk romanından tekrar okumaya başladım, düşüncelerimin değişip değişmediğini merak ediyorum. Düşüncelerimiz ne kadar farklı olsa da sizinkine saygı duyuyorum :slight_smile: ama sakıncalı olduğuna da katılmıyorum :slight_smile:

Sınırın Güneyinde Güneşin Batısında ile başlamıştım, ardından Sahilde Kafka. Devamında ise çok sevdiğim Zemberekkuşunun Güncesi ve 1q84. Kalanları da kısa bir sürede bitirmiştim. :slight_smile:

Dediğiniz gibi kitabı okurken hep, ‘lafı bu kadar uzatmasa ne kadar akıcı bir kitap olurdu’ diye düşünmüştüm. Odadaki bir koltuğa bakıyor ve birden ne tarz koltuklardan hoşlandığını anlatmaya başlıyor. Tuhaf yazarları/ yönetmenleri severim ama bu sıkıcı bir tuhaflık :woman_shrugging:

Düşünceleriniz değişecek mi merak ediyorum doğrusu. Mutlaka yazın. Ben ilişkilerin çoğu çarpık olduğundan ve bu tarz anlatımların toplumun ahlak algısına etki ettiğini düşündüğümden sakıncalı buluyorum. Benim fikrim tabi.

1 Beğeni

Ben de yazarın önce Kadınsız Erkekler kitabını okudum yazım tarzını seversem uzun da olsa 1Q84’ü okuyabilirim diye. Ardından Sputnik Sevgilim, Sınırın Güneyinde Güneşin Batısında’yı ve İmkansızın Şarkısını okudum. Karakterleri garip Japon olmasına rağmen Japon kültürü ile alakası olmayan Amerikan yemekleri yiyip 60’lar Rock n Roll’larını dinleyen karakterlere sahip ama ben nedense sevmiştim yazarın tarzını, değişik gelmişti. Aslında Japonları sevdiğim için başlamıştım yazarı okumaya ama yine de batı kültürünü seven karakterleri olsa da sevdim. He en sevdiğim yazar diyemeyeceğim belki bu kitapları kısa diye okuyabildim. (Belki yazarın da böyle olmasının nedeni Japonların Amerika hayranlığıdır :thinking: ) Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu’nu çok övüyorlar ama bu değişik tarzdaki karakterleri uzun kitaplarında okuyabilir miyim, cesaret edemedim. Karakterler cinselliğe düşkün ve etik olmayan şeyler de yapıyorlar kitaplarda haklısınız ama yetişkin birisi ayırt edebilir diye düşünüyorum. Belli bir yaşın altındakiler tabi okumamalı. Bence zaten sıkılırlar :smiley:
@Emrys Ben de merak ettim düşünceleriniz değişecek mi diye.

1 Beğeni

Şu an Alfa’dan çıkan Küçük Dorrit’i okuyorum ama bir türlü alışamadım kitabın diline ve bunun Turgut Berkes çevirisinden kaynaklandığını düşünüyorum. Aynı sorunu Cıva’da da yaşamıştım. İlerledikçe alışırım duruma umarım.

Joe Hill’in İtfaiyeci’sini sırf İthakinin muhteşemötesi kapağının yüz suyu hürmetine okuyorum. 100. sayfadayım ve yazarın bütün hayalgücünü Ejderpulu hastalığını tasarlamaya harcadığını düşünüyorum. Sahnelerin çoğu yavan, gerçekten ilginç olanları ise haddinden fazla uzun anlatarak etkisini seyreltiyor. Kitap sonralarda ilgincleşiyor diye düşünen var mı?

1 Beğeni

Pek de ilginçleştiğini söyleyemem. Hoş yerleri olmasına rağmen heyecanlandıran, vay be dedirten bir hikayeye sahip değil. Okuduğumda uzun olmasından yakındım çünkü o kadar uzunluğu taşıyabilecek bir derinliği yok.

1 Beğeni

Bir maskenin itiraflarına başladım ama japonca isimlerin türkçeleştirilmesi çok rahatsız etti beni. Okunabilir olması için yapıldığından doğal karşılıyordum, sonuçta herkes aşina degil japon kültürüne ama Shinjuku’nun şincuku olarak yazılmasını sindiremeden çocuk için koçan dediler. Korkarak soruyorum ama koçan aslında Ko-chan mı? Eğer öyle ise Ko-çan filan yazsalardı keşke. 3 satır okuduktan sonra lamba yandı kafamda.

2 Beğeni

kirlangic-kulesi-the-witcher-serisi-6__1357712267388377

Şimdi iki burnum birden tıkalı haldeyken bitirdim. Pek romantik olmadı. Ben de isterdim pencerenin dibinde oturmuş elimde sahlebimi hüpletirken okumayı.:smiley: Neyse kitaba geçeyim. Sapkowski üstad diğer kitaplarına göre daha farklı bir anlatım tarzı kullanmış. Olaylar farklı kişilerin bakış açılarından başlayıp ana kahramanlara bağlanıyor. Beğendim. Güzel bir zamanda da bitti. Ben çok ara vermeden son kitap çıkmış olur. Ancak olaylar şu haliyle hiç bağlanmadı hâlâ. Son kitaba ne sığdırdı merak ediyorum.

3 Beğeni
  1. kitap Ateşle imtihanı yeni bitirdim. Koskoca bir kitap boyunca Nilfgaarda olan yolculuğu okudum biraz sıktı açıkçası. Kırlangıç Çığlığı nasıl daha mı güzel ben de 7. kitap çevrilince ikisini bir sipariş edicem.

Okumadım lakin arkadaşım en sıkıldığım kitap demişti.

Zaman çarkı 7.cilt 200.sayfaya geldim sanırım. Baygınlıklar başladı gibi. Ayrıca Rand Al Thor yün kafalısı o Aes Sedaileri ibret-i alem olsun diye kesmedi ya. Harbi kafası yün dolu. Birde bu kadar kadın egemen bir evrende, erkeklerin kadınlara karşı olan bu aşırı hassasiyeti bende evren için bir mantıksızlık oluşurdu. Özellikle Perrin’in Aes Sedailere kötü davranılacağını düşündüğü zaman aklı gitmesi çok abuk geldi.

2 Beğeni

Benim gibi düşünen birilerini görmek güzel.Rand’ın o Aes sedailere bir şeyler yapmasını o kadar çok istedim ki. Bir umut belki Elaida ile karşılaşırsa ona yapar diye bekliyorum.:grinning:Perrin beni de o kısımda çok sinirlendirdi. O tavrı gerçekten çok mantıksızdı. Zaten iyice sinir bozucu bir karaktere dönüştü.

1 Beğeni