Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

Sadece Altın Kitaplar baskısı mevcut. İkinci eli de ateş pahası şuan.

2 Beğeni

Kıyamete Bir Milyar Yıl
Aralık ayında bu kitabın konusu dikkatimi çok çekmişti. Bu sayede İthaki Bilimkurgu Klasikleri’ne girmiş oldum. Şimdiye kadar tüm seriden 20 kitap okudum. Kitapta karakterimizin bir buluşun eşiğindeyken karşılaştığı garip olaylar anlatılıyor. Sonu biraz havada kalmış hissettirdi ama bunun sebebi benim beklentilerim olabilir. Genel olarak sevdiğim akıcı bir kitap oldu.
Bir Mars Destanı
Bu kitabı sevdiğim kullanıcı adımdan belli oluyordur. Yazarın genç yaşta kansere yenilmesine üzüldüm. İçinde bazıları birbiriyle bağlantılı olan kısa öyküler var. Öykülerin hepsi hoşuma gitti, hiçbirinden sıkılmadım. Tvirl ve Manderpootz en sevdiğim karakterler oldu.
Dune Serisi
İlk iki kitabı büyük bir heyecanla okudum. Maalesef 3. ve 4. kitaplarda aynı heyecanı sürdüremedim. Yazarın kurguladığı evren çok başarılı. Bilimkurgu severseniz kesinlikle ilk kitabı okuyun derim.
Ben, Robot
Üç robot yasasının Asimov tarafından güzel işlendiği, temelde birbiriyle bağlı kısa öykülerden oluşuyor. Okurken çok keyif aldım.
Yıldız Gemisi Askerleri
Başka gezegenlerde kolonilerin kurulduğu bir gelecekte uzaylı bir türle savaşa girilir. Sadece 2 yıl askerlik yapanlar oy kullanmaya ve vatandaş olmaya hak kazanır. Ana karakterimiz askere yazılır. Biz de onunla beraber maceraya atılırız. Yazar bir yerde vatandaşlığın neden sadece askerlik yapanlara verildiğini anlatıyor. O kısım daha kısa anlatılabilirdi ama kitabın kalanı sürükleyiciydi. Kitabın sonunu özellikle çok beğendim.
Işık Tanrısı
Roger Zelazny mükemmel bir gelecek düşünmüş. Bence anlatım tarzı daha başarılı olabilirmiş. Bazı yerlerde Buddha’dan ders alırmış gibi hissettim. Ara ara çok yavaşlamama sebep oldu. Bunun dışında aksiyon olan bölümleri beğendim.

19 Beğeni

Kitabın gördüğüm ilk yorumu bu. :heart: Çok mutlu oldum.
Evet, ilk birkaç bölüm o dünyayı kurmaya çalışırken biraz kafa karıştırıyor hakikaten. :slight_smile:

8 Beğeni

Kitabı dün bitirdim. Elimden bırakamadım. Olay örgüsü çok güzeldi. Katman katman şeklinde olması hoşuma gitti. Hatta seri içindeki en sevdiğim kitap oldu. Emeğinize sağlık, bu kitabı bize kazandırdığınız için. :smiley::blush:

@DamlaGol ben de teşekkür ederim. Nice güzel çevirilerinizi okumak dileğiyle :star_struck:

7 Beğeni

Çok mutlu oldum bunu duyduğuma, çok çok teşekkür ederim. :slight_smile: :buyucu:

5 Beğeni

Fizik Üzerine Yedi Kısa Ders kitabına başlayacağım. Sadece 65 sayfalık adı gibi kısa bir kitap.

Düzenleme : Kitabı bitirdim. Okumaya başlamadan çok bir beklentim olmamasına rağmen feci hayal kırıklığına uğradım. Hayatında hiç kuantum yada genel görelilik kelimesini duymamış kişiler için bir nebze yararlı olabilir fakat internette bulunan sözlükler gibi, reddit gibi, youtube gibi herhangi bir platformda da benzer ve hatta giriş seviyesi için dahi daha detaylı ve dolu içerikleri bulabilirsiniz. Barış Özcan videolarını metne dökeseniz sanırım böyle birşey çıkardı ortaya.

11 Beğeni

Hepsinden her gün bir bölüm okuyorum. Azar azar okumak daha zevkliymiş.:slightly_smiling_face:

1 . Yerdeniz Büyücüsü - Ursula K. Le Guin

2 . Büyücünün Yeğeni - C.S. Lewis

3 . Golem - Gustav Meyrink

4 . Yalancılar Ülkesi - Gianni Rodari

5 . Dini bir kitap bunu yazmıyorum.

7 Beğeni

Asiomva bir kez bulaşınca diğer kitaplarını okumadan edemedim. Kitabı çoğu kişinin okuduğunu düşünüyorum öyle değilse bile kesinlikle okumalısınız. İçerisinde farklı robot öyküleri bulunuyor ancak çoğu birbirleriyle bağlantılı aslında hepsi bağlantılı da bazıları daha fazla bağlantılı (umarım dediğimi anlamışsınızdır.). Neyse fazla laf kalabalığı yapmak istemiyorum kitabı kesinlikle okumanızı öneriyorum. Herkese iyi günler.

18 Beğeni

İttihatçı, İstiklâl Harbi’nde Kuva-yi Milliye taraftarı, Atatürk’ün son başbakanı ve tabii ki Demokrat Parti’nin kurucusu; aynı zamanda da Cumhurbaşkanı. Sevelim veya sevmeyelim bu kişilerin hatıratlarını okumak dönemi anlamak için en iyi yoldur. İsmet İnönü, Kazım Karabekir ve Fevzi Çakmak’ın yazdığı tüm kitapları okumaya çalıştım. Sıra geldi Bayar’a…

18 Beğeni

Conan Cilt 1

Kitap ana karakterin kanlı bir savaştan sonra onu cinsellikle kandırıp öldürmek isteyen bir tanrıçanın peşinden buzulların üzerinde kilometrelerce koşmasını, tanrıçanın dev olan kardeşleriyle dövüşüp onları öldürmesini ve tanrıçaya tecavüz etmeye çalışmasını anlatan bir hikayeyle başlıyor.

Galiba yıllardır aradığım kitabı buldum.

9 Beğeni

Bitti.:dizzy:
Kitapçıda cezbedici kitap kapağına doğru hızla süzüldüğümü hatırlıyorum. Eve geldiğimde yanımdaydı. “Hazırlan fıstık, gidiyoruz.” dediğimi bile hatırlamıyorum. :slight_smile:
Tolkien, Yüzüklerin Efendisi’ni yazarken W. Morris’ten epeyce etkilendiğini, kendisine esin kaynağı olduğunu söylemese de kitapta perendeler atarken karşılaştığınız karakterleden de öyle anlaşılıyor ki bu…
Fantastik Edebiyatı’nın “pro”su niteliğinde olan cânımın içi Dünyanın Ötesindeki Orman, sıkı fantastik okurlarını bu yönüyle bile olsa etkilemeli diye düşünüyorum.
Kısa sayılabilecek 36 bölüme ait başlıklar, olay örgüsündeki en verilmeyecek noktaları belirleyici biçimde atılmasaydı, heyecanı yükseltip, kitaba bağlılığı arttırabilirdi sanki…
Başlıkları okusam kitabı okumuş sayılırım, düşüncesi yıpratıcı oldu zaman zaman.

20 Beğeni

Frank Baum’un meşhur “Oz Büyücüsü” kitabını bitirdim. Klasikleşmiş ve herkes tarafından bilinen bu eserin anlatımı çok sade ve akıcı. Okurken çocuklar için yazılmış masalsı bir hikaye olduğunu anlayabiliyorsunuz. Hikayemiz Kansas’ta teyzesi ve eniştesiyle yaşayan küçük Dorothy’nin bir fırtınayla oz diyarına gidişiyle başlıyor. Hem yetişkin hem de çocuklar için yazılmış olması onun önemi arttırıyor. Keyifle okunabilecek bir eser.

0001818663001-1

Ve PKD’nin “Çığrından Çıkmış Zaman” kitabını bitirdim. Ve tek kelimeyle MÜKEMMEL!!! Bu yazarı ne kadar çok sevdiğimi, hayal dünyasının ne kadar eşsiz olduğunu defalarca anlattım ama bu kitap hepsinden de güzel. Ne desem, nasıl anlatsam bu kitap için az kalır. Evet belki biraz abartıyor olabilirim ama anlattığı konu ve onu işleyiş tarzı çok iyi. PKD eserleri içinde şimdiye kadar okuduğum en iyi kitap.

24 Beğeni

Şincik başlıyorum…

16 Beğeni

PKD hayal gücü insanın beynine format atar. :joy:

4 Beğeni

Ben= hayır, kitap almayacağım, kitap almayacağım, almayacağım…

Ben=

:frowning:

11 Beğeni

Umarım biyolojik terimlere hakimsinizdir hocam. Yoksa anlaşılması zor bir kitap seçimi olabilir. :slight_smile:

2 Beğeni

Truman showu izlediniz mi bilmiyorum ama bu kitap filme baya ilham olmuş izlemediyseniz bir bakmanızı öneririm

2 Beğeni

Benim de çok sevdiğim bir kitap oldu Çığrından Çıkmış Zaman. Şuraya da Bilimkurgu Kulübü için yazmış olduğum incelemeyi atayım. :smiley: LİNK

2 Beğeni

Evet izledim o filmi. Spoiler olur diye hiç bahsetmedim :grimacing: Okurken aklım hep oradaydı.

@SJack hislerime tercüman olmuşsunuz :grin: Benim yazmak isteyip de yazamadığımı güzel ele almışsınız. Teşekkürler :pray:

2 Beğeni

Hercai ve 4N1K’nı okuyorum.Çok güzel kitaplar

3 Beğeni