Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

0000000153127-1

Bugün bu kitabı bitirdim.
Öncelikle savaşın gerçekleriyle bu kadar içli dışlı olmak çok yorucuydu. Diğer yorucu olan kitabın konusuydu. Ve kitapla ilgili her şey çok üzücüydü. İnsanın iç savaşının bildiğimiz anlamda savaşla nasıl boy ölçülemeyeceği gördüm ve rahat evlerimizde empati yapmanın faydasızlığını yaşadım. Ben bilim kurgulara, ütopik evren denemelerine ve inceleme kitaplarıma geri döneyim en iyisi.

14 Beğeni

Seneler önce okumuştum ama pek bir şey hatırlamıyorum. Çocukluğun verdiği vurdumduymazlık yıllarımdı sanırım. Yakın zamanda tekrar okumayı düşünüyorum. Çok güzel bir kitaptı…

2 Beğeni

Kapağını beğenmediğim için okumamıştım zamanında. Kardeşimin kütüphanesindeydi. Sonra Barış Özcan seçkisinde görünce gidip aldım. Bazı kitapları belli yaşlarda okumalı ve ya yıllar sonra yeniden elimize almalıyız diye düşünüyorum. Bu kitap gibi örneğin ve ya Sofi’nin Dünyası vs.

4 Beğeni

Bence tekrar okunabilinecek bir kitap. Arka planda bir ülkenin kaderinin nasıl değiştiğini çok güzel anlatıyor.

1 Beğeni

KIRMIZI ŞÖVALYE (TRAITOR SON CYCLE #1)

KONUSU

Aylık 28 florin sırf Yabanla aranda duracak birisi için çok büyük bir miktar.

Aylık 28 florin bir ejderhanın dişleri kaskını ezdiğinde ve iblisler başını koparmaya çalıştığında çok büyük bir miktar değil. Ama eğer durup savaşmak zorsa, bir birliği - daha kötüsü bir paralı asker birliğini- yönetmek daha zor. Doğru köken, eğitim ve şans lazım. Neyse ki Kırmızı Şövalye’de üçü de var ve bu işten karlı çıkmaya niyetli. Birliği bir manastırla anlaşınca başta sıradan bir iş sanıyor. Sonuçta manastır zengin, rahibeler güzel ve birkaç canavarla baş edebilir.

Fakat bu sıradan bir iş değil, neslin gördüğü en büyük savaş olacak…

DÜŞÜNCELERİM

Öncelikle kitap beklediğimden çok daha büyük bir ölçekteydi. İlk bölümlerde 10 sayfada bir yeni bir pova geçiyordu ve yeni bir pov derken yepyeni bir karakterden bahsediyorum. Üşenmedim saydım ilk 4 bölüm 150 sayfa ve 14 farklı pov içeriyor. Başlangıcı böyle yorucu olsa da kim nerede ne yapıyor kafamda oturunca hikaye güzelce akmaya başladı.

Hikaye bir kuşatmaya karşı direnen bir manastır ve onu korumak için tutulmuş dinsiz ana karakterimiz ve onun bölüğünü anlatıyor. Kitabın tamamına yakını bu savaş ile geçiyor. Aksiyon sahneleri bol ve oldukça detaylı. Yazar ortaçağ tarihi mezunu ve amerikan donanmasında görev yapmış. Okuyunca bir şövalyenin giydiği 20 küsur parça giysi ve zırhı da öğreneceksiniz yani.

Dünyası ortaçağ avrupası gibi. Çoğu fantastik seri böyle ama bunda bir tık daha ileriye gitmiş: Jesus Christ, St. Thomas, Galya(Fransa) gibi isimler geçiyor. Sürekli doğadaki yaratıklarla savaşan ve hermetik büyücülerin var olduğu bir Avrupa hayal edin.

Finalindeki bir kısım hariç çok hoşuma gitti, o da devam kitaplarında daha detaylandırılır diye umuyorum.

15 Beğeni

İlber Ortaylı Seyehatnamesi Storytelden dinlediğim ilk sesli kitap oldu. Uygulama son derece faydalı ve kullanışlı. Oyun oynarken ve yürüyüş zamanlarında arkadan açıyorum kitabı ve dinliyorum, gerçekten muazzam!

6 Beğeni

Son 5 günde okuduklarım

21 Beğeni

The Boys beklenildiği kadar var mı?

3 Beğeni

Var, okuduğumda anladım ki Amazon maalesef eseri katletmiş. Tek solukta ara vermeden okudum, Preacher gibi sert bir tonda hatta daha sert :upside_down_face:
Başkaldırı terimini yeni baştan sorgulatan ,göndermelerin havada uçuştuğu “bence” yakın zamanda çıkmış Garth Ennis’in en başarılı eseri. Çevrileceğini sanmıyorum ama umarım dilimizde görürüz. Preacher, Transmetropolitan gibi referanslar sebebiyle basarsa İthaki basar diye bir nebze umut ediyorum :slightly_smiling_face:

7 Beğeni

Hemen kısaca araya gireyim, yine kabak Netflix’in başına patlamış ama The Boys aslında bir Amazon Prime dizisi. Bu sefer yumurtalar Amazon’un pencerelerine atılsın :smiley:

8 Beğeni

Dizisinin ilk iki bölümünü izleyip beğenmiştim. Çizgi romanını da okumak isterim. Cevap için teşekkürler :slight_smile:

4 Beğeni

Netflix’e karşı nasıl bir öfkem varsa :sweat_smile:
Hemen düzeltiyorum, dikkatsizlik :grin:

3 Beğeni

İlginç,bence dizisi aslından başarılı nadir uyarlamalardan.
@Son.of.Yona Uyarlama ile çizgi roman ciddi derecede farklılar. Hatta ilk sezonun sonunda hiçbir alakaları kalmıyor denebilir. Bence diziyi izlemek veya çizgi romanı okumak diğerini çok da etkilemez.

4 Beğeni

Kitap okuma hızınız çok iyi.

7 Beğeni

Umarım en kısa zamanda Türkçede okuruz. Farkları görürüz.

2 Beğeni

Son Ayin - Jasper Kent

Bu kitapla birlikte Danilov beşlemesini tamamlamış bulundum. Öncelikle Can Yayınları sağolsun bu seriyi tamamladılar. Okumayı planlarsanız pişman olmayacağınız sürükleyici bir serinin son ayağı ise Bolşevik Devrimi arka planında geçmekte. Bu kitapta yazar, diğer kitaplardan farklı olarak, dışardan anlatım yerine kitabın ana karakterinin ağzından yazmış romanı. Konu hakkında ne desem seri ile ilgili ispiyon olacak. O nedenle okumayı düşünenlere tavsiye ederim.

14 Beğeni

Ben seriyi okumuş ve beğenmiştim. Tarihi olaylar ve yapılar hakkında bilgiler vermesi de ayrıca çok güzeldi. Ben sadece gerilim yazmasına rağmen hiç gerilmedim :smiley: Gerçi ben korku/gerilim kitapları okurken zaten pek etkilenmiyorum. Sadece filmlerde falan geriliyorum. Onda da aniden çıktıkları için anlık bir gerilme/korku oluyor :smiley:

5 Beğeni

Can yayınlarından böyle kitap çıkması ilgimi çekti. Rica etsem ilk kitabın ilk sayfasını atabilir misiniz?

3 Beğeni

nutuk okuyorum. kesinlikle herkes okumalı

7 Beğeni

Tabi ki. Ben ilk kitabı Can yayınları böyle kitap basmaz basmışsa iyidir diye başladım sene 2010’du.
Yazarı bir ara Facebook’u aktif olarak kullanıyordu ve sürekli Türkiye ile ilgili gelişmelerde temennilerde bulunuyordu örnek :

@MelihAntepli her kitapta takılmıştım ona, Tarihi Roman yaz , Fantezi Roman yaz falan ama Gerilim fazla iddialı :sweat_smile:

5 Beğeni