Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

Sandman basladim.İlk kez bu tarz kitap okuyorum, bakalim nasil olacak…

11 Beğeni

Modern klasiklerden, çok sevdiğim üç yazarın kitaplarını bitirmiş bulunuyorum. Gerçekten keyif alarak okudum her üçünü de;
adem’den önce
Jack London’ın alışmış olduğumuz tarzını, yine gösterdiği eser. Evet hataları var, evet tutarsızlıkları var, ama hikayesi, akıcılığı çok üst düzey. En azından pek çok yapımdan daha başarılı bir tarih öncesi dömemi hissi verdiği ortada. Hataları olduğu kadar, günümüz bilim kabulleri doğrultusunda, tutarlı olduğu da pek çok bölüm var. Keyif alarak okudum açıkçası.
ölümcül yumurtalar
Tarzına, kitaplarına hayran olduğum bir yazar Bulgakov. Yine çok beğendiğim bir kitap oldu bu eseri. Bu defa bilim kurgu kitabı ile karşımızda. Ama anlatılan konudan çok, arka plandaki eleştirileri öne çıkıyor. İnce alaycılığı, harika mizahı ile kendine her defasında hayran bırakırken, alttan alta mükemmel eleştiriyor dönemi. Bulgakov ve bilim kurgu seviyorsanız ve hala okumadıysanız, mutlaka öneririm.
leonardo’nun yahuda’sı

“Kadın, benden sana ne!”

Bu söz, kitapta geçen en vurucu söz oldu benim için. Bence ülkemizde hakkettiği değeri göremeyen bir yazar Leo Perutz. Şeytan tozu’nu okumuş ve çok sevmiştim. Şimdi ise leonardo’nun yahuda’sı ile iyice hayran oldum. 15. Yüzyıl, milano sokakları, üstat leonardo da vinci, pazarlar, barlar… Herkes birbirinin ya da bir şeylerin peşinde. Harika bir kurgu, mükemmel bir edebiyat örneği. Okurken ister istemez, shakespeare eserinin romanlaştırılmış halini okuyor gibi hissediyorsunuz. Son dönemde okuduğum en iyi kitaplar arasına girdi. Hristiyan tarihi hakkında bilginiz varsa, resim sanatını seviyorsanız, kesinlikle okuyun. Onun haricinde de kendinize bir iyilik yapın, ve leo perutz okuyun efendim.

“Ne tabağı vardı ne kupası,
Zavallının hiçbir şeyi yoktu,
Huzur bahşet bu adama!
Ver, ey Tanrım, ebedi nurunu!”

Okumak için çaba harcamadan (zaten öyle bir durum çok mantıksız), çok keyif alarak okuyorum ve mayıs ayı beklediğimin de ötesinde güzel geçti benim için. Herkese keyifli okumalar dilerim.

16 Beğeni

Son zamanlarda okuduğum kitaplar. Kısaca hepsinden bahsetmek istiyorum.

Tüm Kapıları Kilitle, bu tarz kitaplar çok okumasam da sebepsizce kitaba ısınıp indirimden almıştım. Çok rahatlıkla okunan bir kitap olduğunu söyleyebilirim, 2 günde bitirdim hikaye akıp gidiyor. Çok satan bir gerilim romanında beklenecek çoğu özellik var. Kitap ortalarına doğru klişelikten boğulsa da sonu tatmin etti.

Çıkış Stratejisi, işte en sevdiğim seri. Bütün seri içinde en beğendiğim kitap bu oldu. Katilbotumuzla beraber ilmik ilmik işlenen maceraya kısmen noktayı koyuyoruz. Yine heyecan ve bol aksiyon hat safhada. Seriyi çoğunuzun okuduğunu biliyorum. Eğer şans vermemiş olanlar varsa şiddetle tavsiye ederim. Yazarın son kitabı da umarım çabucak çıkar. İthaki bu seride hiç üzmedi bizi.

Son Dilek, Witcher evreni ile ilk oyunundan itibaren tanışıklığım var. Oyunları çok uzun saatler oynamıştım o yüzden kitapları hep erteledim. Üstüne dizi çıkacak vs derken anca şimdi başlayabildim. İlk kitap diziyle çok benzer olduğu ve oyunlardan da ,bazı şeyleri hatırlamasam da, çoğu şeyi bildiğim için pek beklediğim tadı vermedi. İkinci kitapta benzer olacak ama umarım üçüncüde farklı olur. Okuyanlar varsa bu konuda ki görüşlerini duymak isterim.

Latin Amerikanın Kesik Damarları, uzun süredir okumak istediğim bir kitap daha. Kesinlikle mükemmel. Latin Amerika tarihini bir Latin Amerikalıdan dinliyoruz. Dolu dolu bir kitap, eğer bu konu hakkında merakı olan varsa kesinlikle okumalı. Tek eksik kalan kısım, kitabın 1970’de yazılmış olması. Şuan ki durumu bildiğimi sanıyordum fakat kitabı okuyunca çok başka bir perdeden baktığımı anladım. Kitabı okumam sürekli araştırma yapma gereği duyduğum için uzun sürüyor. Son birkaç bölüm kaldı. Tekrardan herkese şiddetle tavsiye ederim.

15 Beğeni

Araya bir sürü şey girince başlayamadım bir türlü ama birazdan başlamayı düşünüyorum. Pek ilgi çekmeyeceğini biliyordum ama bir kez daha sormak istedim. Okumak isteyen varsa e-kitabı paylaşabilirim.

@HamdemitAbi ve @Lezek belki sizler ilgili duyabilirsiniz. Ne dersiniz, beraber okuyalım mı :slight_smile:

6 Beğeni

Şubat’ta Karadeniz kitap fuarında aldığım Kobe Bryant kitabını okumaya başladım.
Kitabın orjinal ismi Showboat - The Life of Kobe Bryant iken Martı yayınları Kazanmaya Odaklı Bir Karakter - Kobe Bryant başlığını tercih etmiş. Oysaki kitabın önsöz kısmında yazar kitaba neden bu ismi verdiğinden bahsediyor. :neutral_face:

6 Beğeni

Denemekten zarar gelmez. Paylaşın gitsin hocam, mesaj atabilirsiniz.

2 Beğeni

Sayfa sayısı biraz daha az olsa bende okumak isterdim ama pdf olarak 1300 sayfayı telefon ekranında okuyamam heralde. :sweat_smile:

2 Beğeni

Harika, yolluyorum hocam :slightly_smiling_face:

Format pdf değil, mobi ve epub. E-kitap okuyucunuz varsa hiç sorun olmaz. Gerçi telefonda da o kadar problem olmuyor. Ben Kindle kitaplarını telefondan okuyorum.

Kitabın i̇lk yarısı biraz zorluyor ama genel olarak çok iyiymiş. Slow-paced ilerlediği için biraz sabır gerekiyormuş. Denemek isterseniz size de göndereyim.

1 Beğeni

Öncelikle merhabalar.Ben bir şey sormak istiyorum.Bu kitabın pdf-si var mı acaba?

1 Beğeni

Merhaba,
Ben basılı okumayı sevdiğim için bende hiç pdf yayın yok maalesef. Ama aklımda olsun

2 Beğeni

Sorun değil yanıtladığınız için çok teşekkür ederim. :slightly_smiling_face::slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Normalde Asimov’un Robot Serisinin üçüncü kitabına başlayacaktım. Fakat yeni aldığım Valis’e başlayayım dedim durduk yerde.

Öncelikle kitaba bir bilimkurgu romanı diye başlamamak gerek. Beklentiniz kesinlikle bu yönde olmasın. 350 sayfalık kitabın yarısındayım ara sıra ne okuyorum diye kendime soruyorum. PKD eserleri içinde okuduğum en mi en farklı kitap bu oldu ve olacak da büyük ihtimalle.

Psikolojik sorunlar, şizofrenik sancılar, uyuşturucu maddenin etkisi altındaki düşünceler, gerçeklik takıntısı, çoklu kişilik bozukluğu vs. Ne ararsanız var bu kitapta. Yazarı bilmeyenler ve ilk defa okuyacak olanlar aman diyeyim bu eserden başlamasınlar. Bana kalırsa yazarın tüm eserlerini bitirin ve bu kitabı son bırakın.

Son olarak kitabın seri olduğuni söylemekte fayda var. Ben tüm bu söylediklerimi daha 172. Sayfadayken belirtiyorum. Serinin 2. Ya da 3. Kitabı nerelere varır bilemem.

Güncelleme: Kitabı bitirdim. 200’lerden sonra olaylar romandaki karakterlerin bir araya gelmesiyle daha bir akıcı hale geldi. Bu akıcılıkla beraber merak unsuru da devreye girince hemcecik bitirmiş oldum kitabı. Devamı nasıl olacak çok merak ediyorum.

21 Beğeni

Gönderiniz hocam bende denemek isterim.

1 Beğeni

Şu sıralar hiç motivasyonum yok kitap okumaya, bu ay başladığım ilk kitap Ahmet Mithat Efendi’den Dolaptan Temaşa fakat sadece 6 sayfa okuyabildim. Yazar kitabının kurgu sayılmaması gerektiğini çünkü İstanbul’un günlük yaşamını anlattığını söylüyor, ilk bölüm helva sohbetleri ile başladı. Ay sonuna kadar muhtemelen sadece bu (72sf.) ve başka kısa bir kitabı bitiririm.

2 Beğeni

Psikolojik sorunlar mı? Kitaplarda görmek istediğim şeylerden biri, çok severim. Kitap ilgimi çekti ancak bu kitapla başlamayın demişsiniz. Biraz daha açabilir misiniz acaba konuyu spoiler vermeden? Bir de hangi kitapla başlasam daha iyi olur PKD için? Çok soru sormuşum kusura bakmayın. :laughing:

1 Beğeni

Normalde PKD zor anlaşılır bir yazar. En azından ben okurken beynim yanıyor😂 Bir de bu anlattıklarını gözümü korkuttu. Daha 2 gün önce aldım kitabı.

2 Beğeni

Kitap yazarın bir diş operasyonu sırasında deneyimlediği ışık hadisesinden ortaya çıkmış. Kısacası yazarın ele aldığı gerçeklik sorunlarını, dini görüşlerini, içinde bulunduğu uyuşturucu dönemlerini ve onun sebep olduğu, kişilik ve psikolojik sorunları içeren bir kitap. PKD bu kitabı yazarken inanılmaz bir araştırma yapmış gibi görünüyor. Çok fazla referans mevcut. Yazar bazı kısımlarda kahraman ile olayı götürürken araya girip bir moderatör gibi bazı şeyler söyleyebiliyor. Eserdeki kahramanlar kim kim değil? Olaylar bu mu şu mu? Biraz karışık gelebilir. Toplayacak olursam. Okuduğum en sıradışı kitap olma yolunda ilerliyor Valis.

Kahramanın geleceği görmesi ve zamanda yolculuk yapmasının yanı sıra uzaylılar, paralel evrenler ve reankarnasyon gibi bilimkurgusal ögeler kıyıda köşede var. Philip daha çok işin felsefik yönüne kafayı patlatmış gibi görünüyor.
Her neyse çok fazla uzattım. Dediğim gibi mümkünse bu serinsona bırakılmalı bence. Okunacak ilk kitap kesinlikle olmamalı.

Gelelim öneriye. Philip K. Dick’e ilk başlayanlar için ben daima yazarın kısa öykerini içeren Toplu Öyküler ciltlerini öneririm. Muazzam öyküler var. Eğer roman isterseniz de Uzay Piyangosu, Sondan Bir Önceki Gerçek, Yaratılan Dünya ve Çığrından Çıkmış Zaman’ı öneririm.

11 Beğeni

Böyle uzun uzun anlatınca iyice merak ettim, kesin okunacaklar listeme ekledim. Ama sözünüzü dinleyip önce diğer kitaplarından başlayayım madem. :smile: Öyküden ziyade roman tercih ediyorum genelde. Söylediğiniz romanların konularına bir göz atayım, en çok ilgimi çeken ile başlamayı düşünüyorum. Çok teşekkür ederim, çok iyi bir açıklama oldu benim için. :hugs:

2 Beğeni

Merhaba hocam. Mesajla gitmiyor, eposta adresinizi yollar mısınız? Oraya göndereyim.

1 Beğeni

Merhabalar, ben de az çok İngilizce kitap okumaya başladım. Konusunu da merak ettim. İngilizcesi pek ağıra benzemiyor. Sorun olmazsa paylaşabilir misiniz?

1 Beğeni