Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

Sorun olmaz tabi ki. Özel mesajla eposta adresinizi paylaşırsanız size de gönderirim kitabı.

2 Beğeni

Hangi kitabı okuyamıyorsunuz diye bir konu açılsa keşke. Çünkü şu an Yerdeniz Büyücüsü’nü
Golem’ i, Büyücünün Yeğeni’ni ve adını bile unuttuğum diğer kitabı okuyamıyorum.Hevesim kaçtı.Daha klasik bir şeyler okuyasım var artık.

Ek: Şimdi bir bölüm okudum Yerdeniz’den. Satın aldığım bir kitabı okumamaktan nefret ediyorum.

4 Beğeni

kıyamet günü ustası
Leo Perutz konusunda hızımı alamadım ve bu kitabını da bitirdim. Yine mahçup etmedi beni Perutz. Harika bir kurgu, çok güzel bir anlatım. Bu defa polisiye romanla karşımızda. Ama anlatım olarak yer yer dostoyevski tarzı, yer yer kafkaesque anlatım benimsemiş. Polisiye mi demeli, fantastik mi, yoksa psikolojik mi emin değilim ama temelde polisiye öğeleri ağır basıyor. Başlarda biraz karışık gelebilir ama ilerledikçe içine alıyor ve ne zaman bitti anlamıyorsunuz. Leo Perutz’u zaten tavsiye etmiştim okumayanlara. Kesinlikle şans verilmesi gereken bir yazarın, yine şans verilmesi gereken bir başka eseri. Herkese keyifli okumalar dilerim.

11 Beğeni

19-46-33-images 19-46-21-Big

Son zamanlarda okuduğum (Karl Marx’ı storytelde dinledim) iki kitap. Mark Twain “İnsan nedir?” adlı eserinde felsefi bir dille insan makinesini inceliyor.
Max Beer in “Karl Marx” adlı biyografisi ise Karl marx’ın hayatına şöyle bir dokunuyor. Malesef çok doyurucu bir eser değildi. Zaten 170 sayfa bir şey. Herkese iyi günler.

8 Beğeni

Bu anlatım çok iyi oldu, teşekkürler. Okunacak listeme aldım yazarı :slight_smile:

2 Beğeni

PKD’siz bir bilimkurgu olmaz açıkçası. Bilimkurgunun deli bir dahiye ihtiyacı varmış zamanında. Bu açığı da PKD kapatmış. :slight_smile:

3 Beğeni

tolstoy insan ne ile yaşar okudum gerçekten iyi aklıma geldi :grinning:

2 Beğeni

Benim de bu ay listemdeydi kitap. Elime alayım artık :+1:

1 Beğeni

Amin Maalouf - Doğunun Limanları
Kolektif - Kısa Öykünün Büyük Ustaları

2 Beğeni

@MineSaka ve @Stirner umarım yanlış anlamazsınız ama okuduğunuz kitaplar hakkında birkaç cümle de olsa yazmanız daha iyi olacaktır bu konu için. :slight_smile: Kim bilir belki bazı arkadaşlarımız sizin düşünceleriniz nedeniyle kitabı edinip okumak isteyecektir. :slight_smile:

7 Beğeni

Doktor Moreau’nun Adası

Sanırım son zamanlarda okuduğum en ilginç kitaplardan biriydi. Kitap, baş karakterimizin bir gemi kazası sonrasında kazara bir adaya düşmesiyle başlıyor. Daha sonra adadaki yerlilerle tanışan bu genç adam, zamanla adada garip işler döndüğünü fark ediyor ve Doktor Moreau’yla tanışıyor.

Doktor Moreau’nun hayvanlar üzerinde uyguladığı deneyler onları insansı varlıklar haline getiriyor. İnsanlarla konuşabilmelerine, farklı insani işleri yapabilmelerine olanak tanıyor. Bu açıdan roman ilginç bir boyut kazanıyor. Çünkü insan olmanın ahlaki ve etik kuralları kapsamında çok ilginç konulara değinmiş H. G. Wells.

Doğanın dengesiyle oynayan çılgın bir bilim adamını konsept edinmiş fantastik soslu bir bilim kurgu romanı Doktor Moreau’nun Adası. Bu bağlamda okuduğunuz birkaç bölüm gerçekten insanı rahatsız ediyor. Gelişmekte olan olayların tuhaflığı ve iç içe geçmesi sonucunda çok rahatsız edici bir portre çiziyor okuyucuya.

Özetle, bilim kurgu tutkusu olan herkesin okuması gereken eserlerden birisi bence bu kurgu. Türünün öncülerinden sayılabilecek nitelikte, kıymetli bir roman. Herkese tavsiye ederim. 155 sayfa kadar kısa bir yapıt. Bir günde rahat bir şekilde okuyabilirsiniz. :slight_smile:

24 Beğeni

Stanley G. Weinbaum-bir mars destanı
Burada daha önce incelenmiş ve beğenilmiş bir eser ve genelde de forumdakiler tarafından okunmuş/okunacak bir kitap. Onun için kendi fikrimi yazacağım; okumamış olan varsa hemen okusun :slight_smile: Gerçekten çok beğendim. Açıkçası böyle beklemiyordum, daha ‘basit’ bir eser bekliyordum. Beni şaşırttı. Evet, çok sert bir bilim kurgu değil, hataları var, hatta fantastiğe kaçtığı yerler var sıklıkla. Ama çok nahif, harika bir hayal gücü; çok akıcı bir yazım şekli. Pek çok yazarı etkilediği ortada, okurken bunun doğruluğunu direkt anlıyorsunuz(mesela bir öyküsüyle, amber yıllıkları’na dahi ilham vermiş olabilir). Isaac Asimov’un da nefis bir önsözü var kitaprita. Yazıldığı dönemi düşününce, yazarın hayatını öğrenince hikayelere hayran kalmamak elde değil. Ayrıca harika bir espiri yeteneği varmış yazarın, basit ve irrite edici değil, tam yerinde, çok hoş ve nahif espirileri var. Bir de tek konuda sabit kalmamış, birbirinden farklı, bir sürü konu işlemiş. Kapağıyla ilgili bir eleştirim var. Her ne kadar rengini vs. beğenmiş olsam da, kapağında keşke deve kuşu kullanılmasaymış, çünkü tariflenen marslı(Tviil) daha farklı.
Bu resimdeki daha uygun olurmuş Tviil için. Çok beğendiğim bir kitap oldu, kesinlikle tavsiye ediyorum. Herkese keyifli okumalar dilerim.

22 Beğeni

James Dashner’ın 5 kitaplık Labirent serisi.

Seriyle ilk olarak filmleri sayesinde tanıştım. 3 filmi de izledikten sonra kitapları alıp okudum ki iyi ki okumuşum.

Konusu kısaca şöyle;
Kıyamet sonrası bir dünyada geçen bir gençlik bilimkurgu serisi.(gençlik serisi dediğime bakmayın evreni cidden vahşice) Güneş ışınlarının bir anda dünyanın ve nüfusun büyük bir kısmını yok ettiği bir evren. İnsanlar bir yandan medeniyeti tekrar kurmaya çalışırken diğer yandan sınırlı kaynaklarla yaşam mücadelesi veriyor. Bu olaylar yaşanırken bir de ölümcül bir virüs ortaya çıkıyor insanları yavaş yavaş deliliğe sürükleyip vahşileştiriyor. (28 gün sonradaki enfekte olmuşlar gibi vahşiler ama onlara kıyasla bilinçleri daha yerinde ve kendi aralarında sosyal guruplar kurabiliyor) Virüse dayanıklı gençlerden oluşan bir gurup hafızaları silinerek bir labirente koyuluyor ve bu labirentte virüs için deneylerle beyin fonksiyonları inceleniyor. Bir bilimkurgu klasiği olarak tabiki labirentte işler yolunda gitmiyor ve gerisini kitabı okumak isteyenlere bırakıyorum. :grin:

Filmleri izledim okumasan bir şey kaybeder miyim diye düşünen varsa evet hem de çok şey kaybedersiniz.

1. Film ilk kitaba %70 sadık kalmış diyebilirim.
  2. Film ikinci kitaba %30 sadık kalmış.
  3. Film ise üçüncü kitaba %15 sadık kalmış.
  4. ve 5. Kitaplar ise ana hikayeden 10 yıl falan öncesinde dünyanın kavrulması virüsün yayılması ve labirentin kuruluşunu anlatıyor.
11 Beğeni

Weinbaum yaşasaydı mükemmel bir yazar olurdu diyebilirim. Kitap kapağının rengi, öyküler ve yazarın o harika anlatımını tek bir şeyle simgle deseler yumuşak kırmızı bir marshmallowu gösterebilirim. Okuması çok lezzetli harika bir eser gerçekten de.

7 Beğeni

Yine ikili okuma yapıyorum. Gün içinde basılı, uyku öncesi elektronik.

Yeşim Şehri kitabın ismi. Yeşil Kemik Efsanesi 1. Kitabı. 110 sayfa kadar okudum. Kitap çok karışık, konu olarak değil, çadır beklerken plaza var, yönetim kurulları var ama klan var, klan reisi var. Bende çok ayrı dünyalar hayal ettiren vasıflar aynı evrene gayet güzel yedirilmiş. Okurken japon çizgi romanı okur gibi de oluyorsun. Ortaya karışık diyor yazarı, aynen öyle ortaya karışık. Ben şimdilik çok başarılı buldum, çeviri de okumayı kolaylaştırıyor. 110 sayfada iki kelime yanlış yazılmış. Bir tanesi “küçğk” şeklinde. Bilemiyorum şu hatanın bir kitapta olmaması çok mu zor. Ben buraya hatalı yazmak için üç deneme yaptım, otomatik düzeltti telefon.

Şafağın Robotları’nı da okumaktayım. Onun için diyecek sözüm, kuracak cümlem yok şimdilik :heart:

8 Beğeni

Ben de Yeşim Şehri’ni yaklaşık olarak sizin okuduğunuz kadar okumuş ve çok beğenmiştim. Çeviri çok iyi, yazım yanlışı neredeyse yok gibi. Çok başarılı buldum. Tabi kitabın ve serinin devamı da önemli. Umarım aynı şekilde devam eder.

4 Beğeni

İnce Memed 4’ü okuyorum. Yarıladım. Bitireceğim en uzun seri olacak…

3 Beğeni

Bazen zihnen kendimi kitap okuyacak gibi hissetmiyorum, özellikle kitap İngilizce ise. Böyle durumlarda Türkçe çıtır çerez kitapları tercih ediyorum. Goblin Kral da böyle bir kitap.

Hiç beklemez iken birden kendini kral olarak bulan bir goblinin sarayda yaşadıklarını anlatıyor. Orconomics kitabını okurken goblinlere bakış açım değişmişti. Bu kitabı da zevkle okuyorum şu anda.

23 Beğeni

Bu kitap benim de ilgimi çekti. Böyle seri olmayan tek kitaplık fantastik kitaplar arıyorum. :slightly_smiling_face:

2 Beğeni

Yüzde 20deyim, bitirince yorumlarım. Standalone çıtır çerez seriler, yerine göre çok iyi gidiyor. Kings of the Wyld’ı da öneririm ama Türkçe çevirisi yok.

Düzenleme: “standalone seri” saçma olmuş, çıtır çerez kitaplar olacak :innocent:

2 Beğeni