Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

Hobaa, süper, çok sevindim Malazan’a başlamana. Bitirince spoiler başlığa gel. :smiley:

Erikson ile olur da karşılaşırsam sormak istediğim şuydu: Eğer bir şansın olsa ilk kitabı baştan veya daha farklı yazmak ister miydin?

O da ön sözde yanıt vermiş buna. Sanırım bana da benzer bir yanıt verirdi (tahminim de bu yönde idi).

Bu arada çoğu kişi iki ve üçüncü kitapları serideki en iyi kitaplar olarak niteler (bence 8 de efsanedir). Bunu sevdiysen diğerlerine bayılırsın.

Bu arada Tor reread var, her chapter sonrası oraya da bakabilirsin (hem Bill’in çok derin analizleri var, hem de gözden kaçırmamış olursun hiçbir şeyi. Ama elzem de değil). :slight_smile:

Ekleme yapayım:

Aslında düşünürsek büyük risk. Zaten uzun bir süre publisher bulamamış. Kanadalı olmasına rağmen ilk basım İngiltere’de (eşi İngiliz) oluyor, sonra patlak veriyor diğer kitaplar.

Her zaman Tolkien dışı bir şeyler yapmak istediğini, kendine örnek olarak da Stephen Donaldson’ı (hatırlamadığım birkaç kişi daha var) aldığını söylüyor.

Bana kalırsa hem büyük risk, hem de çok büyük iş.

6 Beğeni

Eyvallah hocam, zaten senin ve @nefarrias_bredd’in diğer başlıkta Malazan’ı ballandıra ballandıra tartışmanız da canıma tak etmişti artık :smiley: . Kitabı bitirince ben de dahil olacağım o konuya.

Sendeki baskıda belki de aynı önsöz yoktur, buraya kopalıyorum o kısmı:

I have been asked, would I have done it any differently in hindsight? And I honestly don’t have an answer to that. Oh, there are elements of style that I’d change here and there, but… fundamentally, I’m just not sure what else I could have done. I am not and never will be a writer happy to deliver exposition that serves no other function than telling the reader about back story, history, or whatever.

Evet, 8 yıl boyunca hiçbir yayınevi bulamamış kitabını yayımlacak. Hepsi kitap çok karmaşık, çok fazla karakter var gibi sebeplerle ona kitabı revize etmesini öğütlemişler. Önsözde bundan da çok yakınmış, ama sonunda ben haklı çıktım siz yanıldınıza getirmiş lafı :slight_smile:.

6 Beğeni

Heyecanla bekliyoruz hocam. Cemiyetimiz giderek büyüyor. :slight_smile:

2 Beğeni

Okuduğum kitaplar arasında herhalde beni bir başkasının okuduğunu öğrendiğimde heyecanlandıran iki kitap vardır. Ne ilginçtir, ikisi de yakın zamanlarda okuduğum Hyperion ve Gardens of the Moon. Okuyan görünce daha yorumu okumaya başlamadan bile bir gülümseme sarıyor beni. Ben de daha henüz ilk kitap ve ikinci kitabın ilk 100 sayfası kadarını okumuş vaziyetteyim ve İthaki ara ara ağzımıza bal çaldığı için yakında çıkacağı beklentisinden dolayı ve kitabın İngilizce’sinin beni çok yormasından dolayı okumuyorum. Neyse şöyle bir ilk kitabı düşünüp evde turlayayım gülümseye gülümseye. İyi okumalar şimdiden çok iyi bir işe girişmişsiniz. :smiley:

Edit: Aslında şöyle bir düşünüyorum da. İngilizce okumak isteyenlerin de gözünü korkutmamak adına ekleyeyim diyorum. Aslında kitabın dilinden kasıt çok fazla benim bilmediğim kelimenin olması. Şöyle hazmede hazmede, kelimeleri sağa sola kaydede kaydede okunsa aslında ilk iki kitap sonrası bir düzlüğe çıkılır hatta Türkçe’den daha seri bile okunabilir gibi düşünüyorum. Hoş, benim vocab normalden de zayıf o yüzden biraz acı çekiyorumdur bazı yerlerde ama genel olarak kendini adayan kişi üstesinden gelir diye düşünüyorum. :slight_smile:

House of Suns’ı da merak ettim ona da bir bakacağım.

4 Beğeni

Hocam,kitabı nereden aldınız siz ? Benim de ingilizcem çok iyi sayılmaz ama okuya okuya düzlüğe çıkarız herhalde.

Ben Amazon’dan almıştım. Hala satılıyor mu bilmiyorum. Bir de Arkadaş Kitabevi’nin websitesinde olabilir. Orda da satılıyordu.

1 Beğeni

Amazon’da araştırdım ama 172 lira diyor.Siz ne kadara aldınız? Baya uçuk duruyor fiyat.Eğer en uygunu buysa İthaki’yi bekleyeyim.

1 Beğeni

Ben satın aldığım zaman 100 lira gibi bir fiyatı vardı. Boyutu da küçük. Pek tavsiye etmem satın almanızı hatta. Bence de beklemeyi deneyebilirsiniz.

1 Beğeni

Normalde bekliyorum da.yabancı forumlarda ve burda gördüğüm kadarıyla tam aradığım seri gibi duruyor. Zaman Çarkı’ndan sonra büyük ölçekli bir şey arıyorum ve bu seri tam olarak bunu vadediyor gözüküyor.

1 Beğeni

Yazarın dilini zor bulmasam da sağlam bir kelime haznesi gerektiriyor, katılıyorum. Ben bunu da Kindle’da okuyorum ve sözlüğü sık sık kullanıyorum; e-okuyucular özellikle böyle kitaplar için gerçekten biçilmiş kaftanlar.

4 Beğeni

Hobaaa, çok iyi haber. Yorumlarınızı heyecanla bekleyeceğiz hocam🤗

Hocam kral GRE kelimelerine olan sevdasında çok ciddi. Ecnebi forumlarında fanlar bile nüktedan bir alayla “OCHRE VERDIGRIS TURGID” diye sayıklıyor :roll_eyes:

4 Beğeni

Arkadaş Kitabevi’nin sitesini hiç kullandınız mı? Almak istediğim bazı kitaplar var da güvenilir midir?

Kullandım. Kargomun gelmesi çok uzun sürmemişti diye hatırlıyorum.

1 Beğeni

Çokça kullandım, hiç sıkıntı olmadı. Kargoyu Amazon hızında beklemeyin sadece.

1 Beğeni

Forum yöneticileri tarafından karar alınsın ve İthaki yayınlayana kadar Malazan hakkında konuşulmasın. Konuşmaya teşebbüs eden isyancılara da ağır yaptırımlar uygulansın.

Malazan sohbeti biz okumayanlar için sabırsızlık ve kıskançlık yaratıyor.

Bence güzel fikir.

7 Beğeni

Okuduğum için taşlandığım günler geride kaldı. Forumu çok yakında biz ele geçireceğiz.

Nihahahaha (Erol Taş gülüşü).

6 Beğeni

Okuduğunuz kitaplar çok iştah kabartıcı :smiley:
Kindle’dan inglizce olarak mı okuyorsunuz kitapları?

Evet. ///////////////

Amazon kalitesini başka yerden beklemiyorum zaten. 5 günden kısa sürede göndersin yeter.:slightly_smiling_face: Bir de baskısı bitmiş bazı Türkçe kitaplar stokta var gözüküyor. Acaba gerçekten var mıdır yoksa Bkm gibi sıkıntı/fırsatçılık mıdır?

E-posta ile iletişime geçip sorun, yanıt veriyorlar. Düzgün bir yer ama stok konusu biraz çetrefilli.

1 Beğeni