Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

Çağların Kahramanı’nı okuyorum… Okumaya çalışıyorum. Son 150 sayfa bir şey kaldı ama ne yazık ki hala dahil olamadım kitaba. Brandon Sanderson okuyor gibi hissedemiyorum. Sanırım sonunu getirmeden başka bir kitaba geçeceğim daha sonra en baştan tekrar alacağım.

İlginç bir yaklaşım en azından " bide böyle bak" diye düşündürüyor insanı…

Diğer yandan Tamirci Çıragının sözleri Cem Karaca’nın değildi galiba
(Ekleme : değil dedim ama Sözler Cem Karaca’ymış)

1 Beğeni

Aynen bana çok tuhaf geldi ama sanat sonuçta bir yerde birleşiyor. Yahut beğenilenler belli ortak konumda yükseliyor…

1 Beğeni

Valla Sissoylu’nun ilk çağının en iyi kitabı ilk kitap kanımca. İkinci kitap epey darlıyor insanı. Üçüncü kitap hususunda ise ben de aynı sıkıntıları yaşadım. Sanki ilk iki kitapta hiçbir şey anlatılmamış da çok yabancı bir kitabı okuyormuşum, hiçbir şey bir yere bağlanmayacakmış gibi bir hissiyat kaplıyor insanı. Belki de biraz yavaş akmasından kaynaklanıyor, emin değilim. Ama bence devam edin, kurgunun sonunda güzel bağlandığını düşünüyorum. Tekrar okuyarak vakit kaybetmeyin bence.

China Mieville - Kral Fare

Okumam baya uzun sürdü. Ara ara “bıraksam mı?” dedim ama zorda olsa bitirdim. Son 100 sayfaya kadar çok sıkıldım. Son sayfalarda keyif aldım azda olsa. Değişik bi kafası var yazarın orası kesin. Anlayamadığım hikayenin çok az karakterle çok sığ gitmesi. Değişik olaylar falan bekledim ama hep aynı çizgide ve aynı olay üzerinde gitti kitap. Yazarın setini alacaktım iyi ki öyle birşey yapmamışım dedim. Başlamak isteyen varsa en azından farklı bir kitabıyla şansını denesin.

2 Beğeni

Ben adının Miraç Kuyusu olması gereken Kuşatmayı ilkinden de çok sevdim beklentimin aksine. Yarın biraz daha devam edeyim okumaya o halde.

Arthur C. Clarke - Çocukluğun Sonu. Üç gün önce satın almıştım, şimdi bitirdim. Ve gerçekten güzel bir kitap…

13 Beğeni

Çok küçükken okumuştum. Şimdi konuyu hatırlamasam bile bana hissettirdiği dehşeti hatırladığım için bir daha okumak istedim ve Steinbeck’in acımasız gerçekliğiyle doldum tekrar.

10 Beğeni

Okumadıysanız eğer Gazap Üzümleri ve Bitmeyen Kavga tam birer başyapıttır. Kesinlikle okumalısınız. :grinning:

3 Beğeni

Off, Gazap Üzümleri en sevdiğim eserlerinden. :heart_eyes: Bitmeyen Kavga’yı da listeme ekledim. Çok teşekkürler. :slight_smile:

2 Beğeni

Ingilizcesi vardı penguen readersda almamıştım bunu okuduktan sonra almaya karar verdim en kısa zamanda.

1 Beğeni

Hocam masanız yok mu? Kitabı masaya koyup çekseniz böyle zahmet çekiyorsunuz çok.

1 Beğeni

İster yazar ister okur olsun, hikâyelere ve hikâyeciliğe ilgi duyan herkese önerdiğim kitap :+1:

3 Beğeni

Masaya koyup çekmek daha zahmetli olacak. Uzanıp okuduğum için elimi havaya kaldırıp çekmek kolay :d

Sakin!!! Az sabret neredeyse bitmiş sonu muhtesem.son 150 sayfada kirap birakmak yakisiyormu sana hiç ustelik daha sıkıci olan 2. Kitabi okumusun.

Sakin mi, sakın mı? Kirap mı, kitap mı?

Sevgili Muhammed sana hep şunu demek istiyorum:

" Yavrum, evladım klavyene ne oldu?" :joy:

Sence de böyle kendini anlatmak zor değil mi? Azıcık dikkat edersen sevinirim. Hep görüyorum, hep de gözüme takılıyor. Ufak tefek hatalar hepimizde var ama sen biraz üşeniyorsun sanki?:blush:

5 Beğeni

:rofl: Haklısın valla ama sırf kitabı harcamamak için bırakacağım zaten.

Gerçeğin Büyüsü - Richard Dawkins

Kitabı içerdiği yoğun bilgi akışı nedeniyle sürece yayarak okudum. Yoksa aldığım bilgileri hazmedemediğim için sadece bir kısmını hatırlayacaktım. Özümsemek açısından ara ara okudum. Çok bilgi içeriyor dediğim için yazarın herşeyi biliyorum havasında yazan birisi olduğu anlaşılmasın. Kendiside zaten herşeyi bildiğini iddaa etmiyor hatta bu konuda şu kadar bilgiye sahibim fakat şu kişiden daha fazla bilgi edinebilirsiniz gibi yönlendirme ve açıklamalarda bulunuyor. Bu durum saygımı bir kat daha artırdı.

Aşağıda görselde paylaştığım başlıklara cevap veriyor yazar. Konuların hepsinin en başında geçmişte bu konulardaki toplumların inanışlarına, düşüncelerine (batıl inançlara) yer veriyor. Zamanında toplumların olaylara nasıl baktığını işliyor. Sonra kendisi olayları bilimsel olarak açıklıyor ve kendi düşüncelerine göre yorumluyor.

Bilimle ilgilenmeyen biri için bile okuması kolay bir yazım tarzı var. Konuları oldukça sadeleştirmiş ve basitçe örneklendirerek anlatmış. Görsellerde oldukça faydalı oluyor anlamaya çalışırken. Sanki anlatanla çizen aynı kişi gibi mükemmel bi uyum yakalamışlar.

Ben çok beğendim. Soru başlıklarını merak edenlere tavsiye ederim. Ciltli baskıda harika olmuş.

Özet

8 Beğeni

Buz Ejderhası - G. R. R. Martin

Resimleriyle büyüleyen, içeriği ile biraz üzen bir kitap oldu benim için. Oldukça sade ve basit bir anlatımı vardı. Çevirisinden, imlasına her şey gayet güzeldi. Hatasız bir kitap olmuş gerçekten.

Bir kış çocuğu olan Adara’nın hayat hikayesini, düşündüklerini ve çevresine bakış açısını okuyoruz. Aslında fazla söylenilecek bir şey yok. Duru bir anlatıma sahip, kısacık bir hayat hikayesi. Buz Ejderhası’nı ve kışı seven bir çocuk Adara fakat zaman ilerledikçe yaşadığı topraklar savaş tehdidiyle karşı karşıya geliyor. Bundan sonra yapacağı seçim de kitabın sonuna ulaştırıyor sizleri.

Resimler çok hoşuma gitti. Kitap sonunda sanatçının adresini de eklemişler. İnceleme şansı bulduğum için sevindim. Hâlâ yazarı tanımayanlar, okuma fırsatı bulamamış olanlar için küçük bir tanışma niteliğinde lakin Taht Oyunları’nın dilinden oldukça hafif içerik dolayısıyla.

Arka kapak yazısı:

Küçük ve cesur bir kız olan Adara buz ejderhasını ilk kez ne zaman gördüğünü hatırlamıyordu. Sanki ejderha hep orada, hep onun hayatındaydı. Diğer çocuklar soğuktan kaçarken Adara karda oynar, buz ejderhasını uzaktan izlerdi.

Soğuktan korkmuyordu.

Kış çocuğuydu o, atalarının bile hayatlarında gördükleri en korkunç kışta doğmuştu.

Dört yaşındayken ejderhaya dokunabildi.

Beş yaşındayken onun geniş, soğuk sırtına ilk defa bindi. Sonra, yedi yaşına bastığında, sakin bir yaz günü, kuzeyden gelen ateş ejderhaları Adara’nın yaşadığı huzurlu çiftliğe saldırdı. Burayı sadece bir kış çocuğu ve onu seven buz ejderhası koruyabilirdi.

Filme de uyarlanacak olan BUZ EJDERHASI, kaçırılmayacak, arşivlik bir eser.

GEORGE R. R. MARTIN

İlk kitabı Taht Oyunları olan, New York Times çoksatanı Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin yazarı George R. R. Martin, Time tarafından “Amerikalı Tolkien” olarak tanımlandı.

Martin, günümüz fantastik edebiyatının önde gelen yazarlarındandır.

LUIS ROYO

En çok fantastik dünyaları anlatan illüstrasyonlarıyla tanınan Luis Royo, İspanyol bir sanatçıdır. Otuzdan fazla seçki kitabı yayımlanmıştır. Barselona, Madrid, Milan, New York, Seattle ve St. Petersburg’da çalışmaları sergilenmiştir.

“Buz Ejderhası, Martin’in kadifemsi, zengin üslubunun sihri ve güzelliğiyle dolu. Her yaştan okur, kahramanlar, ejderhalar, ailenin gücü ve özel bir kızın yetişkinliğe adım atışıyla ilgili eskimeyecek bu hikâyenin büyüsüne kapılacak. Hediye etmek için harika bir eser.”

-VOYA-

“Bu fantastik hikâye, türle kısa ama değerli bir tanışma

İmkânı sağlıyor, hem kızların hem erkeklerin ilgisini çekecektir.”

-School Library Journal-

10 Beğeni

Büyük Sorulara Kısa Yanıtlar - Stephen Hawking

Şunu söyleyebilirim ki kitap gerçekten ufkumu genişletiyor. Yalnız şöyle bi’ şey var; üstad kuramlardan bahsederken karşıdakinin-okuyucunun, bunları bildiğini varsayarak konuşuyor. “Şu teorem ne, Bu yasa ne?” diye ayriyeten internette geziniyorum bu da okumanın stabilitesini sekteye uğratıyor. Dini yönden deizm-islam arası gelgitleri olan biriydim zaten, şimdiyse beynim Kapalıçarşı oldu adeta. “Şeker baharat ve iyi olan herşey… ancak Profesör Hawking yalışlıkla bu karışımın içine bir malzeme daha ekledi: KİMYASAL X”

6 Beğeni