Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Yüzeysel İnceleme)

Hocam Ubik kimyonla iyi gidiyormuş yemeklere katınca. Siz kimyon katmadıysanız ondan anlamamış olabilirsiniz :upside_down_face:. Şaka bir yana gerçekten de kitabı okuması biraz zor. Ben yazarın tarzına alıştığımdan pek zorlanmadım gerçi ama yeni başlayanlar ve fanı olmayanlar için biraz karışık gelebilir. Buna benzer kitapları Gökteki Göz, Ölüm Labirenti var.

3 Beğeni

Fotoğraf ne kadar huzurlu ve aydınlıksa hikaye o kadar karanlık ve bunaltıcı.

100 yıl öncesinin problemlerinin bugünü şekillendirmesi gerekir ancak insanoğlu problemleri çözmek yerine baş tacı yapmayı seçiyor. Kadının dünya tarihindeki yeri, insanın yaşadığı acılarım mutluluğuna ket vurması, din adamlarının (!) toplumları sürüklediği anlamsız karanlık, Erkeklerin omuzlarındaki güçlü olma sorumluluğu, paranın güce denk sayılması vb. sorunlar insanlık tarihini tanımlayan temeller. Çözülebileceği bir gün gelir mi? Sanmam.

10 Beğeni

Halil İnalcık - Osmanlı Tarihinde İslamiyet ve Devlet bitti.

Türklerin İslamiyeti kabulünden itibaren kendi devlet anlayışlarını ortaya koymaları, tarikatların devletin kuruluşundaki etkileri, şeri ve örfi hukuk meselesi, şeriat, tasavvuf, tarikatlar, medreseler, İslam ve Hristiyanlık tartışmaları vb. pek çok konuda doyurucu bilgiler var. Sıkıcı değil. :slight_smile:

:star: :star: :star: :star: :star:

8 Beğeni

Hiroya Oku - Gantz 6 bitti.

Bir önceki ciltte katılan yeni elemanlarla birlikte yeni uzaylıların kafalarını patlatıyoruz… Şu cilde kadar yapılanlardan pek farkı yok. Hikayenin özüne dair sırlara henüz vakıf olamadık. Çizimleri hala sevmiyorum, hikayesi için okuyorum. :slight_smile:

:star: :star:

8 Beğeni

John Scalzi - Kırmızı Üniformalılar

Clipboard01

İzleyenler Uzay Yolu dizisindeki güvenlik görevlilerini ve onların kırmızı üniformalarını hatırlar. Başlarına türlü musibet gelen bu zavallı arkadaşların merkezinde olduğu bir parodi yazmış Scalzi. Yazarın tarzını çok sevmeme rağmen kitaba bir türlü tam ısınamadım. Kitabın aldığı ödülleri de yazarın Amerikan Bilim Kurgu ve Fantezi Yazarları Derneği başkanı olmasına yoruyorum açıkçası.

Bilim kurgu seviyorsanız okuyabilirsiniz ama beklentinizi yüksek tutmayın.

6.5/10

13 Beğeni

Frank Herbert - Dune Çocukları bitti.

Dune’ dan sonra ikinci en iyi. Geriye kaldı 3 kitap.

:star: :star: :star: :star:

Hiroya Oku - Gantz 7 bitti.

Bu seferki uzaylılar epey dişli. Yine kopan kafalar, kollar, bacaklar vs.

9 Beğeni

0000000369139-1

Sebastian Fitzek’ten okuduğum 4. kitap oldu. Okuduğum diğer kitapları (paket,yolcu 23 ve uyurgezer) kadar heyecan ve gerilim dolu değildi. Fitzek’in yazım tarzına aşina olanlar bir noktada neler olacağını tahmin edebilir. 6/10

8 Beğeni

Roket Bilim Kurgu Dergisi bitti.

İçinde 7 tane öykü bulunan yerli bilim kurgu dergimiz. Kısa sürede okunup bitirilebilir. İçindeki öykülerden birkaç tanesini beğendim. İlk sayıya göre hoş, güzel. İlerleyen sayılarda öykü sayısı artar herhalde. Ülkedeki bir boşluğu doldurması sebebiyle desteklenmeli. Yerli çizgi roman dergisi Yabani’ nin başına gelenler bunun başına gelmesin. Uzun soluklu olsun.

:star: :star: :star: :star: :facepunch:

14 Beğeni

Yıldız Lejyonları-Kameron Hurley

Yapay bir güneşin etrafında hareket eden organik yapıya sahip gemilerin/dünyaların kaynaklar için birbirleriyle mücadele ettiği; sadece doğurganlardan/kadınlardan oluşan ve kadınların bağlı oldukları dünyanın ihtiyaclarına göre organik madde doğurduğu fantastik bir distopya.

Bilimkurgu olarak değerlendirilmesini hata olarak görüyorum.

Feminist bilimkurgu olarak tanımlayanlar olmuş ama ana karakterler fazlaca maskülen.

Kitap hikayeyi iki ana karakter Zan ve Jayd üzerinden bölümlerle anlatıyor. Zan hafızasını yitirmiş, kendi dünyasının dışında Jayd ve ailesinin emrinde bir asker. Aralarında nevrotik bir ilişki var.

Kitabın ilk bölümü karakterleri, aralarındaki dengeleri, dünyayı ve içinde olduğu evreni anlama çabasıyla- hafızasını kaybetmiş bir karakterin zorlayıcılığında- geçiyor.
İkinci bölüm ise benim için tam bir sürpriz oldu. Bu bölüm ile kitap bir yol öyküsü evrildi.
Üçüncü bölümde ise yazar kurguyu oturtamadığının farkına varıp olayları üstünkörü bağlayarak kısa yoldan kitabı bitiriverdi.

Sanki iki taslak metin ve kurgu varmış birleştirilmiş.

Oysaki biraz emek verilse üç kitaplık şahane bir seri çıkar bu materyalden. Karakter gelişimini, motivasyonlarını, amaçlarını, dünyayı ve evreni kavrayamıyorsunuz.

Yenilikçi fikre saygımdan kitaplıkta kalma hakkını edindi. Ancak yazarın bu kitap taslağını yeniden değerlendirmesini bekliyorum.

13 Beğeni

Gantz 8 bitti.

Of of off! Taş üstünde taş gövde üstünde baş kalmadı. :smiley:

5 Beğeni

Çok çok çok çok tanıdık geldi ve bu kadar tanıdık geldiği için okurken trajikomedi okumuş gibi hissedip histerik kahkahalar attım çoğunda. :smiley:

Özellikle Napoleon’un insanlara karşı olan bir yasaya ters şekilde insanlarla ilgili bir şeyi övdüğü zaman halkı ikna eden şeyin koyunların “Dört ayaklılar iyidir, iki ayaklılar kötüdür.” tezahüratı olması aklıma direkt bu olayı getirdi.

13 Beğeni

Gantz 9 bitti.

Hey! Bu bir katliam dostum.

5 Beğeni

Masumiyet Müzesi - Orhan Pamuk

Aşkı sınırlandırmayı belirli kalıpların içine hapsetmeyi sevmiyorum ama kitap boyunca bu aşk değil deyip durdum. Nişanlandığı gün evlenince bile Füsun’u bırakmam hayatımda iki kadınla dünyanın en mutlu insanı olurum diye düşünen Kemal ve sınıf atlamak için Kemal’i kullanmaya çalışan Füsun. İki karakterin aşklarının samimi olmaması duygularının bize geçmemesine ve karakterlerle yakınlık kuramamıza sebep oluyor.

Kemal’in aşkın doruklarında gezdiği Merhamet Apt. ve Çukurcuma ziyaretleri tekrara düşüyor okurken bunaltıyor. Kemal’in Füsun’un eşyalarıyla oynadığı sayfaları okurken fenalaşıp yataktan aşağıya yuvarlandım :upside_down_face:

Pamuk kitapta sinsice kendi sınıfının tarafını tutuyor. Burjuva Kemal aşkı için ailesini, sosyal çevresini, iş hayatını bir enkaza çeviriyor ama Füsun onu film yıldızı olmak için kullanıyor. Dönemin Yeşilçam filmlerindeki şöhret olmak için her şeyi yapan yoksul kadın tiplemelerine ne kadar benziyor değil mi? Yahu Pamuk efendi ne kadar çabalarsan çabala bir zengine üzülecek değiliz boşuna uğraşma :smirk::unamused:

10 Beğeni

One Punch Man 13 bitti.

Her zamanki gibi eğlenceli bir manga. :slight_smile:

:star: :star: :star:

6 Beğeni

Lucas Diye Biri / Julio Cortazar :open_book: (1996 ilk ve son basım) Julio Cortázar bu kitabında Lucas diye birinin serüvenlerini anlatıyor.
“Yaşlandıkça anlıyor onu öldürmenin kolay olmadığını. Bir ejderha olmak kolay ama onu öldürmek kolay değil, çünkü çok sayıdaki kafasını (bu sayı danışılabilecek yazarlara ve hayvanat kitaplarına göre yediyle dokuz arasında değişiyor) keserek öldürmek gerekiyor, ancak en azından bir tane iyi kafayı alıkoymak zorunluluğu var, çünkü ejderha Lucas’ın kendisi ve Lucas’ın istediği ejderha olmaktan çıkıp kendisi olarak kalmak, yani çok beyinlilikten tek beyinliliğe geçmek…
Lucas banyodaki aynada ejderhayı görüyor, otuz beş dişini göstererek sırıtan yedi kafa, her onyıl için bir tane, en kötüsü de ejderha konusunda uzman olanların dediklerini doğrulayacak biçimde iki kafa daha çıkması kaygısı, sağlığına dikkat etmesi koşuluyla doğal olarak.”
:cupid::dragon::lollipop: (En sevdiğim yazarlardan biridir.)
NOT: Kapaktaki resim: Portrait Of Miguel N Lira / Frida Kahlo :art:

9 Beğeni

DORİAN GRAY’IN PORTRESİ
Dorian, kendi halinde yaşayan “güzel” bir delikanlıdır ve bir gün “Ah keşke tam tersi olsaydı o resim değişseydi de ben hep aynı kalsaydım” diye düşünür ve dileği kabul olur. Kalpten gelen bir dileğin nelere mal olacağı konusunda güzel bir eser. İnsan bir şey dilerken sonunun nereye varacağını çok iyi düşünmeli bazı şeyler bizleri bizim bilgimizi öngörümüzü hayallerimizi çok aşıyor.
Kendi çağında soylular yaşantısı hakkında fikir veriyor. Nedense çoğu hedonist yaklaşım sergiliyor. Eser de olması gerektiğinden çok fazla betimleme var. Rastgele seçtiğim bir örneği sizinle paylaşayım. 53 sayfada 4 bölümün başında evinin küçük kütüphanesini anlatırken sözü geçen betimleme; meşe ağacından yapılmış yeşile boyanmış kabartmalı ahşap kaplamaları krem rengi kartonpiyerleri alçı tavan süslemeleri ve kiremit rengi ipek uzun püsküllü İran kilimleri ile kendi tarzında oldukça güzel bir odaydı.” Çok güzel bir anlatım ama bazen –dilim varmıyor ama- sıkıcı da olabiliyor.
Sonuç olarak Dorian Gray’ın Portresi büyük bir roman, muhtemelen ‘tüm zamanlarda en iyi…’ diye başlayan roman listelerinde yerini almıştır. Goodreads’ın sitesinde 1.321.958 kişi okumuş ve 53311 kişinin değerlendirme yaptığı söyleniliyor. Puanı ise 4,11 öyle kolay manipüle edilebilecek bir durum yok ortada. Bu arada ben 5 yıldız verdim. Ayrıca çeviri iyi, göze batan bir terslik göremedim. Bu nedenle söylenecek daha fazla söze gerek olmadığını düşünüyorum.
Ben Goodreads’ta 5 yıldız verdim. Önerir miyim?… Kesinlikle okumalısınız derim.

12 Beğeni

Benim de bugün başlamayı düşündüğüm kitap Dorian Gray’in Portresi. Kitapyurdu doğumgünü hediyesi olarak ücretsiz kitap verince bunu seçmiştim. Kitabı da hikayeyi de epey biliyorum aslında ama bahaneyle okumuş da olayım dedim bakalım.

2 Beğeni

“En kötüsü dünyanın özgür olmaması değil, insanın özgürlüğünü unutmuş olması.”

Yaşam Başka Yerde, Milan Kundera (1987 basım) :open_book: Kundera’nın, “Benim için Avrupa devrimi ya da buna benzer bir şeyin romanı” dediği Yaşam Başka Yerde, kişisel deneyimlere ve aydın çevresi içindeki gözlemlerine dayanır.

Resme ve şiire olan yeteneği daha çocukken keşfedilen Jaromil, cinsel kimlik karmaşası yaşayan ve kendi bedeninden nefret eden annesini, “başsız kadın bedenleri”yle resmetmekte, “yaşam mı yazı mı” gerilimi içinde büyümektedir.:broken_heart:

8 Beğeni

One Punch Man 14 bitti.

Öğrencin olabilir miyim Saitama? :slight_smile:

:star: :star: :star:

6 Beğeni

Michael Moorcock - Elric: Ruh Hırsızı bitti.

elric-ruh-hirsizi

Sonunda meşhur Elric abimizin ilk kitabını okuduk. Kılıcından uzak durmak kaydıyla. Su gibi akıp giden bir kitap oldu. Hikayesi güzeldi. Ayrı yazılmış hikayelerden oluşmuş olmasa ve tek bir roman olarak yazılmış olsa sonuyla vb. çok güzel bir tek roman olurdu.
Ve ister istemez önceden okuduğum Drizzt’ le karşılaştırdım ve Drizzt bir adım önde. Olsun yine de ikinci kitaba göz kırpıyorum. :slight_smile:

:star: :star: :star: :star:

16 Beğeni