Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Yüzeysel İnceleme)

Tabii bunların hepsi spolier arkadaşlar :slight_smile: Ben kitabı henüz okumadım mesela.

1 Beğeni

Benim yazdıklarım spoiler değil kanaat. :slight_smile:

2 Beğeni

Olabildiğince detayları gizledim ama tartışma devam ederken bazıları açıldı, affola.

2 Beğeni

Kanaat önderi misin mübarek :slight_smile:

3 Beğeni

Robert Louis Stevenson - Dr. Jekyll ile Bay Hyde bitti.

Önce filmlerini izlediğim için filmlerin etkisinde kalarak okurum sanmıştım ancak öyle olmadı. Bay Hyde gözümün önünde canlandırıldı. Kitap özellikle gizem unsuruyla sizi çekiyor. Epey beğenerek okudum.

:star: :star: :star: :star:

7 Beğeni

ANKA KUŞU

Anka Kuşu Yılmaz Özdil’in kitabı. Yılmaz Özdil’in kendine haz bir tarzı var, biraz alaycı, biraz muhalif. Hem kimin yok ki? Ülkemizin üretken ve çok satan yazarlarından biridir. Vikipediye göre 11 kitabı var. Aynı zamanda iyi bir Atatürkçüdür kendisi. Bunu yazdığı köşe yazılarında ve kitaplarında bulabilirsiniz. Tam bir edebiyatçı sayılır mı? Muhtemelen sayılmaz. Çünkü yazdıkları kurgusal değil de tarihi ve politik. Peki tarihçi mi Tarihçi de değil. Günlük hayata dair daha çok yazıyor. En büyük özelliği de kronik muhalif. Neyse bu zun girişten sonra son üçlemesinden de söz etmeden olmaz. Önce Mustafa kemal adlı kitabı yayınladı. Ardından yaklaşık bir yıl sonra “Son Cüret” geldi. Ve geçen yıl da Anka Kuşu yayınlandı. Ben bu kitaba geç sahip olduğum için geç okudum.
Anka Kuşu’da diğer kitapları gibi kısa satırlardan ve kısa paragraflardan oluşuyor. Yani bu okuduğum 408 sayfalık kitap normal cümle ve paragraf düzeniyle yazılsa 2/3 e düşer yani 300 sayfanın altında basılır. Ama böyle olması okunmasını kolaylaştırıyor.
Kitap 28 Ekim Akşamından yani o meşhur “Yarın Cumhuriyet’i ilan edeceğiz” cümlesinin kurulduğu sofrada başlıyor ve31 Mart 1939’da geçici olarak defnedileceği kabire indirilmesiyle son buluyor. Aslında anlatılan ülkemizin, cumhuriyetimizin hikayesi. Anlatılan nereden nereye geldik sorusunun cevabı. Kitapta olanlar çoğumuzun bildiği şeylerin yüzeysel olarak da olsa derli toplu verilmesi. Ama ilginç başlıklarda yok değil hani. Bunlardan ilk aklıma gelen bir kaçını yazmadan olmaz.
İstanbul Erkek lisesinde yaşanan sürgün olayı.
Elza Niyego cinayeti,
Moris Şinasi,
Erkek voleybol takımının kadın kaptanı,
Bir tesadüf sonucu İzmir Agorasının bulunması,
Dolmuşçuğun icadı,
Ankara’nın imar hamleleri,
Eczacılığın ve ilaç sanayimizin gelişimi,
Almanya’dan Türkiye’ye olan beyin göçü,
İlk kadın köy muhtarının Aydın-Çine Demircidere köyünden seçilmesi gibi.
Bu arada Ülkemizin ekonomik ve sosyal gelişmesi bankaların kurulması, İktisadi işletmelerin, fabrikaların açılması kronolojik bir sırayla anlatılıyor kitapta. Sonuç olarak rahatlıkla okunan iyi bir kitap Anka Kuşu, Önerir miyim? Kesinlikle öneririm.

5 Beğeni

Yazarın cçocukluğunu, okul ve askerlik anılarını anlattığı otobiyografik bir eser. Lem oturup hatırlayabildiği çoğu şeyi yazıya dökmüş. Bunu yaparken de o zaman dile getiremediği düşüncelerini ilerlemiş yaşıyla yorumlamış. Bazı yerlerde çok ilginç anıları var ve okurken bayağı bir eğlendim. Mesela okulda bir öğretmeni öğrencilerini git dışarı gez gel, sigara iç gibi yöntemlerle ödüllendiriyormuş. Lem’de hocasından kazandığı sigara hiç içmemiş ve o sigara kuruyup dökülene kadar da saklamış.

Lem severlerin çok daha keyif alabileceği bir kitap. Tavsiye ederim.

17 Beğeni

Biraz beklentisiz başlamıştım kitaba ama beklediğimden daha iyiydi. Levin oldukça sade ve akıcı bir hikaye kaleme almış. Bir başladınız mı kitap bitmeden duramayabilirsiniz. Bilimkurgu temasını yazar hikayenin kahramanıyla beraber tamamen bizim hayagücümüze bırakmış.

Yazarın korku ve gerilim türünde de eserleri olduğunu da düşünürsek Stepford Kadınları okuması kolay ve güzel bir karışım olmuş. Kitaptaki gizem ve gerilim en alt katmanda sayfa sayfa kendini hissettiriyor.

Puanım 7/10

13 Beğeni

Olağan İşler, Reşat Nuri’nin Kitabı. Kısa öykülerden oluşuyor. Önce kapaktan söz etmeliyim, hiç beğenmedim, hiç beğenmedim. İçeriğe gelince, üşenmedim saydım 20 öykü var. Bunlar yazarın kendi yazdığı öyküler, kitabın yarısını oluşturuyor. Dönemin insanları ve toplumsal hayatıyla ilgili rahatlıkla bir fikir sahibi oluyorsunuz. Kalanındaysa tercüme hikayeleri var. Beni asıl etkileyenler bunlar oldu. Özellikle Arl’lı Kız (Alphonse Daudet) ve Tristan Bernard’dan Son Ziyaret öyküleri çok etkiledi beni.
Kitap 1979 baskısı. İçinde Osmanlıca kelimeler çok olduğu için okumakta zorlandım. Birde Fransızca kelimeler okunduğu gibi yazılmışlar. Mişel, Mösyö Löprens gibi. Değdi mi? Tabii ki değdi.
Önerir miyim? Neden olmasın.

4 Beğeni

image
Dakikalar İçinde Dünya Tarihi

Kitapta yazarlarca önemli kabul edilen 200 tane tarihi olay yer alıyor. Her olaydan kısa kısa bahsedildiği için çok fazla bir şey öğrenilmiyor ama tarihe yeni ilgi duymaya başlayanların başlangıç olarak okuyabileceği bir kitap.

Ben daha çok tarihimizin dünya tarihinde ne kadar ele alındığını yabancı yazarların gözünden görmek istediğim için okudum. Tarihimiz beklediğimden çok yer aldı ama yine de hak ettiğinden daha az yer verilmiş.

6 Beğeni

Birkaç sayfalık ön bilgilendirmenin ardından alfabetik olarak fantastik canavarlar hakkında temel bilgilerin ve çizimlerin olduğu güzel bir kitaptı. Baskı çok hoşuma gitti kaliteli ve sağlam yıllarca saklanabilir. Sayfa sayısına bakarak çok ince diyemeyiz ama tek oturuşta bitirilebilecek bir kitap. HP sevdiğim bir seri zaten severek okudum bu kitabı da :slightly_smiling_face:.

10 Beğeni

safir gül

David Eddings - Safir Gül (Elenium)

Elenium üçlemesini bitirdim. Aslında ilk kitaptan sonra yazacaktım ama kitaplar kısa ve akıcı olduğu için dur ya 2.kitaba da bakayım derken seriyi bitirdim hehe. Elenium serisi diğer fantastik kitaplara nazaran daha az betimleme yaptığı için evrenin içine girmek benim için zordu. Seri diyaloglara ve aksiyona sırtını yaslamasına rağmen diyaloglar tatmin edici olmaktan uzak biraz çiğ kalıyor.

Kitabı okurken sanki hileli zarlarla masa oyunu oynuyormuş gibi hissettim. Çünkü grubumuzun ne zaman başı sıkışsa onlara yardımcı olabilecek biri peydahlanıyor. Kahramanımız Sparkhawk’la tanışıklığı henüz 2-3 sayfa olan yardımsever karakterlerimiz bir anda “Seni çok sevdim dostum o yüzden size yardım edeceğim” deyip grubumuza yardım ediyor. Sparhawk’la tanışan her karakterin misyonu Sparkhawk’ı çok sevmek ve onu sürekli övmek. Bu yüzden Sparhawk haricindeki diğer karakterleri bot gibi düşünmeye başladım :confused:

Bir de çok başarısız bir kötüler takımımız var. Yanlarında bir tanrı olmasına rağmen kötülerimiz Sparhawk’a ya da grubumuza zarar vermekten çok ufak tefek aksilikler çıkarabiliyor ancak. Kötüler ne zaman plan yapsa grubumuz hemen bu planları faş ederek engelliyor. Özetle seri akıcı olduğu için okunabilir ancak büyük beklentilerle başlanmamalı bence.

14 Beğeni

𝕿𝖗𝖊𝖓𝖉𝖊𝖐𝖎 𝖄𝖆𝖇𝖆𝖓𝖈ı𝖑𝖆𝖗

1950’lerde geçen, azcık da polisiye içeren (kanımca sadece işlenen cinayetten dolayı) psikolojik gerilim romanı. Başlarda olay biraz uzuyor gibi gözükse de bir noktadan sonra kitap akıp gidiyor. Psikolojik gerilim sevenler biraz daha klasik bir hikaye okumak isterlerse gayet okunabilir bir kitap.

5 Beğeni

Tamuli üçlemesini daha fazla beğenmeniz olası. Elenium’da maalesef ismi ve çoğunlukla kendisi de lazım değil bir tanrının müdahaleleri dediğiniz gibi kabak tadı veriyor bir yerde. Sparhawk’ın everilmesini de biraz itici bulmuştum yaş farkından dolayı.

Her şeye rağmen özellikle de fantastiğe yeni başlayanlar için önerdiğim ama bulması biraz zor serilerdendir.

1 Beğeni

Açıkçası Tamuli’yi okumayı düşünmüyordum ama bakacağım umarım beğenirim :slight_smile: Okuma zevkini cidden düşürüyor. Mesela Anakha diyorlar kaderi, yazgısı bilinmeyen tanrıların bile korktuğu bir kişi olduğu söyleniyor ama ne hikmetse son anda putu parçalarken bile ismi lazım olmayan :slight_smile: tanrı Anakhaya ne yapacağını söylüyor.

Evet o durum okurken beni de rahatsız etmişti. David Eddings’in çocuk istismarından hapis yattığını da göz önüne alırsak daha da rahatsız edici oluyor. Hatta sadece Ehlana-Sparhawk değil Aphrael-Talen ilişkisini anlatışı da sıkıntılı geliyor bana.

1 Beğeni

Biraz araştırıp ağzım açık bir şekilde okudum. Hâttâ o sırada Marion Zimmer Bradley hakkında da bilgi edinip yok artık dedim. Never meet your heroes lafına hak vermemek elde değil. :slight_smile:

2 Beğeni

Bende de bu seri vardı kapaklarına bakıp beğ inmemiştim bir ara okurum diye bekletiyordum. Sonra bir arkadaşım ziyarete geldi ve kitaplara bakıp bu seriyi alabilir miyim diye sordu. Tabii ki dedim ve kitaplar henüz gelmedi. Şimdi bu postu görünce hatırladım. :joy: Seri İyi değilse pek üzülmeyeceğim sanırım.

2 Beğeni

jean teule - intihar dükkanı
henüz yarısını okudum ve okurken çok eğleniyorum. akıcı, ilgi çekici ve mizah anlayışı tam bana göre. keşke kitabın yazarı ben olsaydım diyorum bazen

2 Beğeni

:sweat_smile: Bir teselli olacaksa olmuşsa iyiki yazmışım bu yazıyı o zaman. Çok iyi bir seri geri gelmedi diye hayıflanmaktan kurtarmış oldum böylece :partying_face:

2 Beğeni

Ubik - Philip K. Dick

Benim için biraz zor bir okuma serüveni oldu. Açıkcası pek kolay okunan bir kitap değil. Bir çok şeyin neden olduğunu hatta ne olduğunu anlamak mümkün değil. Her şey kitabın sonuna doğru aydınlanıyor o da tamamen değil.

Matrix’i andıran bir hikayesi var ama o da kitabın son sayfalarında belli oluyor.

Yaratıcılık açısından güzel fikirler var ancak edebi açıdan beni tatmin etmedi açıkcası.

Kitabı ben anlayamamış da olabilir :slight_smile:

2/5

9 Beğeni