Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Yüzeysel İnceleme)

Kitap kargodayken bu yorumu okumak. :roll_eyes:

1 Beğeni

@MelihAntepli ve @birisi43 benim yorumumu çok dikkate almayın lütfen. :joy: Belki siz beğeneceksiniz. Beğenmezseniz o zaman dikkate alabilir forumdaki arkadaşlar.

3 Beğeni

Kitabı ben de okudum. Maalesef haklısınız.
Aynı fikirdeyim ama Kent çok hoşuma gitmişti.

Okumak isteyen arkadaşlar Cliford Simak’a Kent ile başlarlarsa daha çok zevk alırlar.

4 Beğeni

Kent’i ben de çok sevmiştim. Belki simak da tıpkı PKD gibi kısa öykülerde çok iyidir. Ara İstasyon da çok daha iyi olabilirdi.

2 Beğeni

Olmaz. Sen eleştirdiysen doğrudur, beni ilgilendirmez almam :grin:

4 Beğeni

Ben Ara İstasyonu da sevmiştim ama Kent’in yanından geçemez.

3 Beğeni

Alfa’nın bu kitabı basacağı yok. En iyisi ufaktan başlamak dedim ve Midnight Meat Train isimli öykü ile başladım kitaba ( ilk öykü Books of Blood aslında). Bu öykü aynı zamanda filme de uyarlanmış öyküyü okurken yıllar önce izlediğim filmi tekrar izlemiş gibi oldum. Toplamda 6 kitaba yayılı 30 öykü var. Her güne bir öykü diyerek bu ay bitiririm umarım.

Okuduğum bir diğer öykü kitabı Clarke’ın toplu öyküleri kitabında çok enteresan şeyler oluyor şu an. White Hart isimli bir barda takılıyorum iki gündür ve Callahan’ın Yeri’nin nereden geldiği belli oldu. Harry Purvis palavra sıkma konusunda işi başka bir boyuta taşıdın reis. Her öyküye inceleme yazsam yeridir ama spoiler vermeden yazmak çok zor oluyor benim için. Aldığım ufak notlarla bir şeyler çıkarıp bu işi başarabilirim umarım. Ay sonunda göreceğiz. Bu güzel kitabı bas lütfen @ithakiyayinlari bir gün mutlaka.

7 Beğeni

Bertrand Russell’dan okuduğum ilk kitaptı. Kitap, yazarın din, ahlak, ve cinsellik üzerine kaleme aldığı yazılarından oluşuyor. Bunun yanında bir de New York Üniversitesi tarafından kendine verilen bir koltuğa geçmesinin karşıt görüşlere sahip kişilerce nasıl engellendiğini anlatan güzel bir bölüm de var.

Kişisel olarak kitabı yorumlayacak olursam; genel olarak evet beğendim ama argümanlar hakkında daha çok okumam gerektiğini anladım. Bazı yerleri ciddi anlamda kavrayamadım. Ama çoğu yerde yazar açıklayıcı davranmış. Özellikle cinsellik ve çıplaklık hakkındaki görüşleri çok fazla tepki çekmiş. Bu yüzden daha fazla B. Russell okumalıyım diyorum kendi kendime. Çünkü anlaşılması zor bir kalem Russell.

7/10

13 Beğeni

Gökcan Şahin’den okuduğum ilk kitaptı ama son kitap olmayacak. Yazarın sade anlatımı ve sonlara doğru hikayeyi başka noktalara taşımasını oldukça yerinde buldum. Özellikle kitabın ilk yarısında biraz korktum ama kalan kısımlar bu korkumu yersiz bıraktı. Ufak bir gezegenler arası yolculuğa çıkmak istiyorsanız Enceladus Kıyameti tam size göre. Ayrıca kitapta yer alan bazı noktaların günümüz Türkiye’siyle olan benzeşimi dikkatlerden kaçmayacak kadar belirgin.

Neden 7 puan verdiğime gelirsek; böylesine bir konu ve karakter bolluğu bence daha uzun bir kitapta yer almayı hak ediyordu. Kısacası tadı damağımda kaldı. Elbette final serinin devam edeceğini işaret ediyor ama ilk kitap da olsa daha detaylı bir evren bekliyordum. :slight_smile:

7/10

10 Beğeni

Steelhearth :

Kitap klasik Sanderson eseri gibi çok hızlı başlayıp sonra vitesi bosa alıp devam ediyor. Yarattığı evren bildiğimiz kahraman evrenlerinin tersine anti kahraman sistemi mevcut. Kahramanların güç sistemleri fena değildi. Sadece şunu söylemek istiyorum kitap ile ilgili;
Kitap the Boys dizisi ile genel konseptte aynı. Yani hangisi ötekine telif atar bilemedim :smile:

David Coperfield :

Çok tek düzeydi. Merak unsuru olmadan duz bir ilerleyişi olduğu için çok okuma isteği olmadan elimde süründü diyebilirim.

Herkese iyi okumalar.

10 Beğeni

Sürükleyicilik açısından bitmeyen savaş’ın gerisindeydi ancak anlatımı, karakterleri, söyledikleri çok güçlüydü.
Hele sonu… O nasıl bir bitirişti ya, tüylerim diken diken oldu.

8 Beğeni

Kapak kitaba uymamış…iyi bayramlar.

Adrian Tchaikovsky - One Day All This Will Be Yours

Tamamen benden kaynaklı olarak çok uzun sürdü. Adrian abi yine güzel iş çıkarmış. Anlatımına bayılıyorum adamın. Ne yazarsa yazsın biraz karanlık, karakterlerin içinde ortaya çıkmaya hazır bir kötülük var ve bunu okumak çok keyifli. Novellayı okumayı düşünenler spoilerı açmasın lütfen.

Hikaye zaman yolculuğu ve sonuçları üzerine. Her savaşı bitirecek son savaş çıkar ve zaman gezgini savaşçılar işleri öyle bir hale sürükler ki uzay-zaman dokusu parçalanır. Kalan son stabil zaman diliminde ise ana karakterimiz yaşamakta ve oraya gelen diğer zaman gezginlerini öldürerek onların geldiği yere gidip zaman makinesini asla icat edememelerini sağlamaktadır. Ta ki bir gün gelecekten gelen ziyaretçileri olana kadar.

Kısa ama lezzetli, bilim kurgu yönü pek güçlü olmasa da okuması keyifli bir hikaye anlatıyor Adrian abi. BK severlere gönül rahatlığıyla tavsiyemdir.

8/10

12 Beğeni