Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

Çehov ve Sait Faik çok sık aralıklarla olmasa da benim aklıma geldikçe açıp okuduğum öykücüler.

Puanlama deyince 7 öykü için de 5 üzerinde 5 demem gerekir, çünkü daha önce okumuş olmama rağmen yine de okurken bende çeşitli hisler ( hüzün,çoşku,özlem,merak,anlamlandırma gibi) uyandırıyor. Bu kitapta ilk anlamda öne çıkan öyküler olarak “Düello, Kirli iş ve Evde” öyküleri diyebilirim. Ama belki bir başka zaman okuduğumda ilk anda diğer öyküler daha öne çıkıyor gibi gelebilir. Öyküleri okurken olan ruh hali öykünün etkisini artıyor diye düşünüyorum. Örneğin belki 6-7 yaşlarında bir çocuğu olan baba “Evde” öyküsünü daha çok beğenecek…

Kitapları alırken çeviri konusunda şüphem vardı ama muhtemelen (küçük yayınevlerinin çoğunun yaptığı gibi) Cem’in baskılarından “aşırmışlar”

Kısa öykü biraz şiir gibidir, İyi öyküleri ( iyiden kastım sizi etkileyen öyküler anlamında,çünkü bana göre iyi - kötü hatta ortada bir değerlendirme varsa o şey özneldir) bir çok kez okuyabilir ve her okuduğunuz da aynı ölçüde, belki daha fazla sevebilir, etkilenebilirsiniz…

Kitapların fiyatları çok uygun olduğu için ve kargo ücreti olmadığı için önerdim, Yoksa Çehov basan yayınevi çok var. Başka yayınevleri toplu öyküleri basıyor, ( İletişim, ayrıca nadir gibi yerlerde CEM’den çıkan 8 kitap, Everest’in piyasada pek bulunmayan baskıları gibi) ya da HAY’da 37 öyküden oluşan bir kitap var yine İş Modern kısa Çehov öykü ve oyunları basıyor. Yine Cem’in ciltli seçilmiş öyküler kitapları var.

"Çehov Hakkında " başlığında çeşitli baskılar ve ciltli özenli baskılar gelecek mi diye konuşuyoruz,

6 Beğeni