Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

BATI PENCERESİNİN MELEĞİ - GUSTAV MEYRINK
Özgün Adı: Der Engel vom westlichen Fenster
Çevirmen: İsmail Candan
gustav
Yazarın daha önce hiçbir kitabını okumamıştım. Bu, okuduğum ilk kitabı oldu. Normalde okuduğum, alıştığım kitaplardan farklı bir anlatış stiliyle karşılaştığım için ilk 50 sayfa beni zorladı. Hikâye olarak da zaten kitap 50 sayfadan sonra açılmaya başladı fakat sanki trafikte sıkışmış bir araba misali sürekli dur kalk yaptırttı bana. Hah diyorum, trafik açıldı tam gaz gideceğiz derken hooop, duruyoruz.

Betimlemeler de değişik geldi bana; yani hayal etmekte çok zorlandığım, okuduğumu anlayamayıp başa döndüğüm cümleler vardı. Belki yazarın zor anlaşılan bir kitabından okumaya başlamışımdır ya da benim kapasitem yetmemiştir bu yazara. Fakat kitap kendini okutturuyor; “acaba ne olacak?” merakıyla sayfaları çevirttiriyor size sürekli.

John Dee isimli karakterin ardında bıraktığı notlarla (günlük) sürekli geçmişe gidip orada olan olayları yaşayıp, şimdiki zaman ve olay örgüsüne geri dönüyoruz. Hikâyenin tonunun karanlık olduğunu söyleyebilirim. Şimdiye kadar çok fazla karşılaşmadım fakat rahatsızlık verici cümleler var. Direkt hayal ettiğim için kolay kolay unutamıyorum da.

Henüz kitabı bitirmedim, devam ediyorum. Bitirmeden de düşüncelerimi yazmam normalde fakat bu kitap tersini yapmam konusunda dürttü beni sanki. Türe alışkın olanların seveceğini düşünüyorum.

17 Beğeni