Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

Ahmet Ümit’in yıllar önce İstanbul Hatırası kitabı çıktığı zaman alıp okumaya başlamış ancak kitabı bitirememiştim. Neden okuyamadığım hakkında aklımda birşey kalmadı. Yazarın kişiliğini sevdiğim için fırsat bulunca kitaplarına yeniden şans vereceğim.

Ahmet Ümit çizgi romanları ise ilk gördüğümden beri hep ilgimi çekmişti. Sonunda hepsini okuma imkanım oldu. Sırayla gidecek olursam ;

Başkomser Nevzat - Tapınak Fahişeleri
En beğendiğim eser oldu. Hem çizimleri hem de hikayeyi sevdim. Orijinal basım tarihi eski olmasına rağmen yeni bir olayın tıpkısının aynısı diyebiliriz. İçeriğe dair konuşup sürpriz bozmak istemem ama okuduğunuzda ben bu hikayeyi biliyorum diyeceksiniz . İsmail Gülgeç çizimleri güzel, hikaye bilindik ama güzel. 8/10

Başkomser Nevzat Çiçekçinin Ölümü
İsmail Gülgeç tarafından çizilen diğer Başkomser Nevzat çizgi romanı. Hikaye çok iyi değil ancak yine çizimlerle okunur güzel bir eser. Şehir çizimleri, silüetler, karakterler çok iyi kotarılmış.
7/10

Başkomser Nevzat Davulcu Davutu Kim Öldürdü
Diğer kitapların aksine bu kitapta çizer olarak karşımıza Aptülika çıkıyor. Malesef Aptülika’nın yaptığı çizimler kötü, hatta çok kötü. Çizeri daha öncesinden tanırım, cinai bir çizgi romanda farklı bir şeyler yapacağını düşünmüştüm ancak yanılmışım, çizimler basmakalıp 90’larda ucuz gazetelerdeki çizimler gibi. Çizimler kötü olunca bu sefer hikayeye odaklanamıyorsunuz. Hikaye farklı güzel ama maalesef eseri kurtaramamış. Sayfaları çevirdikçe bir cinayet çizgi romanından çok, saçma esprilerin yer aldığı mizah dergisi okuyacak havası veriyor. 4/10

8 Beğeni