Hyperion

Kitap hakkındaki yorumum buydu. Dikkat yazı spoiler içeriyor. Sonuna da olma ihtimalini çok yüksek gördüğüm bir teori yazmıştım. Öncelikle o teoriyi okuyun. Bugün aklıma aynı konuyla ilgili ilginç bir teori daha geldi. Hep Rachel’ın doğduğu güne gelince öleceğini varsaymıştım. Ya ölmezse? Ya başka bir varlık olarak tekrar doğarsa? Mesela Shrike olarak! Hepimiz Sol’un rüyalarında duyduğu Rachel’ı öldürmesini isteyen sesin kötü olduğunu düşündük. Ya haklıysa? Sol’a insanlığın kaderi senin Rachel’ı kurban etmene bağlı gibi bir şeyler söylüyordu. Shrike bu olaylardan çok daha uzun süre önce vardı, böyle olamaz diyebilirsiniz ama Shrike’ın zaman üzerinde güçleri olduğunu da biliyoruz. Tabi bunları Shrike’ın kötü olacağını varsayarak yazdım. Ama yukarıdaki incelemede yazdığım gibi Shrike’ın iyi olmasını da çok ciddi bir ihtimal olarak görüyorum. Bu durumda ise teorimi biraz değişmem lazım. Rachel doğumuna gelince ölecektir ama kurban edilince Shrike’a dönüşür. Bu da insanlığın kaderi Rachel’ı kurban etmene bağlı sözünü anlamlı yapar. Sonuçta incelemede teori olarak Shrike’ın insanlığı kurtarmak için gelecekten gönderildiğini yazmıştım. Hatta iki teoriyi bağlayalım gelecekten gelen daha gelişmiş teknolojili Gaspçılar Sol’un rüyalarına giriyor olabilir. Sarai rüyasına giren şeyi golem olarak tanımlamıştı. Biz de Gaspçıların normal yerçekiminde yaşayamadıklarını, bir çeşit dış iskelet kullandıklarını biliyoruz. O golem geleceğin gelişmiş dış iskeleti olabilir. Sol’un konuştuğu Tanrı da o gelecekten gelmiş gaspçı olabilir. Veya daha da uçlara gideyim. Sol ve Sarai’ın bu rüyaları görmesine sebep olan şey gerçekten Tanrı olabilir. Gelecekte tamamlanmış Nihai Bilinç ile konuşuyor olabilirler. Sonuçta Sol Tanrı ile konuşurken tanrı ona görüntüler falan gösteriyor. Rachel’ın kurban edilmesi Nihai Bilinç’in işine geliyor olabilir. Bu doğruysa muhtemelen Rachel’ın kurban edilmesi Shrike’ın oluşumunu engelleyecektir ve Nihai Bilinç Shrike’ı istemiyordur. Farkındayım bu biraz uçuk oldu ama önceki kısımlar aklıma yattı.
Son olarak @YaprakOnur ikinci kitabı bu yıl içinde görebilir miyiz? Düşününce 30 yıl önce yazılmış bir devam kitabında ne olacağıyla ilgili teori yazmak biraz saçma gelmeye başladı.

4 Beğeni