İlk İmparatorluğun Efsaneleri Serisi (İthaki Yayınları)

1000kitap’ta zaten her kitabı övüyorlar. Ben o yüzden kullanmıyorum pek orayı. Goodreads de laciverti ama daha iyi bence.

1 Beğeni

Fantastik edebiyata yeni başlamış birisinin ilgisini belki çekebilir ama tür içinde belirli başyapıtları okuyup türe hakim olan kişi için (bence) fantastik çöpten farksız bir kitap.

Zaman çarkı,sissoylu gibi kitapları okumuş birisiyim. 3. Kitabın çıkmasını bekleyeceğim,aynı yorumlar devam ederse alman sanırım.

Ben biraz zaman geçince zorlayıp kitabı bitireceğim sonra bir geri dönüş yaparım. Yani belki o kısımları atlayınca düzelir.

1 Beğeni

Tek kitap üzerinden değerlendirmiyorum. İlk kitabı herkes övüyor zaten sorun 2. Kitap da. Eğer 3. Kitap da kötü çıkarsa seriyi almayacağım. Hali hazırda 1. Kitabı satın almıştım.

1 Beğeni

Buradaki yorumlara henüz bakmadım ama ben de okurken ikinci kitabı daha çok beğenmiştim. İlk kitapla ilgili problemim kitapta ilgi çekici olması gereken ırk hakkında hiçbir bilgi vermemesi, büyü sistemi hakkında hiçbir fikrimizin olmaması ve haldır huldur bir takım olayların gelişmesiydi. Akıcılık açısından sorunsuz bir kitap; ama içerik olarak bayılmamış ve ortalama bulmuştum. Öte yandan ikinci kitap bu noktada benim daha çok hoşuma gitti. Birçok şey hakkında daha fazla fikir sahibi olduk, sadece olaydan ziyade ırklar ve geçmişleri hakkında bir şeyler öğrendik ve hatta yeni bir ırkla tanıştık.

Ama genel olarak bakarsak seri hakkında ortalama bir seri diyebilirim. Kötü değil, keyifli zaman geçirirsiniz ama okumazsanız hiçbir şey kaybetmezsiniz. Zaman çarkını ve fırtına ışığı serisini okumuş kişiler muhtemelen bayılmayacak ama keyifli vakit geçireceklerdir.

2 Beğeni

Bu seri hakikaten neden böyle kaldı yahu? Seri tamamlanmadan okuyamayanlardan olarak tamamlanana dek sanırım içim geçecek ve bir gün okunacaklar listesinde sürünecek.

Özellikle son beş senedir yoğun olarak seri kitaplar artışa geçti. Tek başına okunacak epik fantastik kitaplar çıkmıyor. Ben içinde aşk meşk olan, özellikle ergen kesime hitap eden kitapları sevmiyorum. İçine bilim de bulaşmamış güzel bir fantastik kitap neredeyse kalmadı. Belgariad gibi, Yerdeniz gibi bir anlatıya sahip olup da genç fantastik eser veya seri olmayan kitaplara özlem duyar oldum. Bitmeyecek Öykü gibi… :frowning:

Hemen kendime destekçi çağırayım. @Ozgur

1 Beğeni

Burada beni kazandın :sweat_smile: As de asalım vur de vuralım.

1 Beğeni

Fantastik sevmeyene bile sevdiren bir kitaptır Bitmeyecek Öykü. Birden fazla okuduğum tek kitap olma özelliği taşır. Kıymeti bilinmiyor. Bir de Özgürlük Hapishanesi gelse…

2 Beğeni

Buradaki yorumlara baktım ve şaşırdım açıkçası. Kitabı ben zevkle okumuştum halbuki.
2000 yıllık icatlar mevzusuna gelirsek benim çok gözüme batmamıştı mesela. Bana kalırsa yazarın tek yaptığı şey farklı bir bakış açısı sunmaktı, ha yüz sene ha farklı düşünen bir karakter. Benim için çok da fark etmiyor.
Bu arada @agape, istediğin şey destekçi olsun. :joy:
Düzenleme: Yalnız şöyle Gediksavaşları veya D&D tadında bir fantastik seri gelse ülkemize çok hoş olur. Gerçi günümüzün fantastik edebiyat yazarları farklı akımlara kapılmış gidiyorlar bir yandan. Güzel şeyler ortaya çıkıyor çıkmasına ama bir Eddings, Weis ve Hickman ve Salvatore tarzı istiyor insan bazen.

5 Beğeni

Ben hala okuyamadım Özgürlük Hapishanesini… Bulamıyorum ki okuyayım.

Bitmeyecek öykü gerçekten güzeldi. Çok saf ve güzel bir öyküydü. Beni askerlikteyken bile tamamen bambaşka bir evrene götürmüştü

1 Beğeni

Özellikle son beş senedir yoğun olarak seri kitaplar artışa geçti. Tek başına okunacak epik fantastik kitaplar çıkmıyor.

Yurt dışında da böyle. Yayınevleri fantastik yazarlardan epik ve uzun olmasını istiyor. Tekil kitap tutunca da seri olmasını istiyorlar.

3 Beğeni

Bende bugün bu serinin ilk kitabını sipariş ettim. Interneten bakiñca 6 kitap ve kendisinden 2 seri öncesini anlattığı görülüyor. Bence ithaki bu seriye yanlış yerden başladı. Keşke önce Ryria serisini basalardı o 4 kitaplık bir seri.

1. Kitap ne zaman çıkacak bilgi var mı?

Ben Aralık ayında ithakiye sormuştum. 2021’ in başında dediler ama yarısına geliyoruz :slight_smile:

2 Beğeni

Artık sonuna geliyoruz yine ses soluk yok :slight_smile:
Seriyi merak ettim ama yarım kalacaksa okumaya başlamadan bilelim.

1 Beğeni

Yarım kalmaz da beklemek bezdirir. Kadim Kanunlar serisinde şöyle yapmıştım. Fiyat düştükçe kitapları aldım, okumak için serinin tamamlanmasını bekledim.

Devam kitaplarını beklediğimiz iki ithaki fantastik serinin tamamlanmasını bekleyip öyle okuyacağım.

2 Beğeni

Alper Bey aslında ben de aynısını yapacağım. İki kitabı da sipariş ettim, artan fiyatlara karşı önlemimi aldım. Ancak seri bitince okumaya başlarım.

1 Beğeni

Sanırım 2022 Mart ayında demişti @Bunn-Y :sweat_smile:

3 Beğeni

Çok sevdiğim ve merakla beklediğim bir seri, fantastik kurgu okumaya yeni başlayacak olanlar için de gerçekten ideal bir seri.
İthaki ilk iki kitabı birer sene arayla bahar aylarında çıkardı 3. kitap geçen sene gelir diyorduk ama maalesef gelmedi. Bu sene başında yayınladıkları videoda ise bu sene 3. ve 4. kitapları basacaklar diye gözüküyordu. Ayrıca Ekim ayında kendilerine attığım mesaja 2022 Mart’ta geliyor demişlerdi ama gecikmiş gibi gözüküyor.
Umarım daha fazla gecikmez.

2 Beğeni