İnternet Üzerinden Alınan Basım Hatalı Kitaplar

Arkadaşlar iyi günler…

Hepimiz internet üzerinden kitap alışverişleri yapıyoruz. Özellikle son birkaç senede dikkatimi çeken negatif bir durum var. Bilinen, en çok kullanılan, güvenilir siteler olmasına rağmen internet üzerinden aldığım nerdeyse her 3 veya 4 kitaptan 1’inde basımdan kaynaklı hatalar ile karşılaşıyorum. Fasiküllerde ezilmeler, iç sayfalarda kırışıklıklar, kapakta darbeler, katlanmalar vs…

Öyleki, kargonun geldiği günün ertesi mutlaka değişim için kargo şubesine gidiyorum. Siteler değişim yaparken sıkıntı çıkarmıyorlar ama bazen değişimden gelen kitabın, gönderdiğim kitaptan daha kötü kondüsyonda olduğu durumlarla karşılaşmaya başladım.

Artık iyiden iyiye, görerek kontrol etme şansımız olmadığından, bir şekilde basım hatası olduğu tespit edilen kitapların internet satışı kontenjanına dahil edildiğini düşünmeye başladım.

Merak ettiğim şey, bu benim şanssızlığım mı? Yoksa benim gibi düşünen arkadaşlar var mı?

7 Beğeni

Böyle bir durum gerçekten var. Bununla karşılaştığımda iade ediyorum açıkçası. İnternet satış siteleri de genelde sorgusuz sualsiz geri alıyor. En azından bana böyle oldu.

Mesela şöyle bir şey yaşamıştım: Sipariş ettiğim kitabın ön kapağı uzun süre güneşte kalmışçasına (ki bence vitrinde duruyordu) rengi atmış, arka kapağı ise normal rengindeydi.

Ben tabii sizin gibi değişim talep etmiyorum. Doğrudan iade edip paramı geri alıyorum. Çünkü değişimde gelecek olanın da düzgün olacağına inanmıyorum.

Bu gibi üzücü durumlarla karşılaşmamak içinse gözümde mimli sitelerden alışveriş yapmıyorum. Mimli sitelere örnek: İdefix, İlknokta :slight_smile:

5 Beğeni

Uzun zamandır internet üzerinden kitap alırım ama fark etimki internet üzerinden aldığım kitaplar hep basım hatalı oluyor.Mesela kitabın içindeki kelimeler sillik yada değışmis oluyor .Bu da kitabın neden daha ucuz olduğunun kanıtı galiba.Buda yetmediği gibi geçen günlerde D&R fiziksel mağazasından aldığım kitapta basım hatalarıyla doluydu.

1 Beğeni

Aynı fikirdeyim ama tek farkla ben düşünmüyorum öyle olduğuna inanıyorum.

1 Beğeni

Allah’a çok şükür şu zamana kadar öyle bir sıkıntım olmadı. Ancak;

dediği gibi benim de öyle kara listeye aldığım bir site var. idefix! Kesinlikle bulaşılmaması gereken yapılan işlerde tüm çalışanların bi haber oldukları bir yer gibi geliyor. Sebebi ise gayet yaygın şekilde bulunan bir eseri arayıp türlü türlü iteklemelerim sayesinde anca 1 ayda alabildim. Ki Ben Bursa da yaşıyorum feribotla gelseler gün içinde gelebilecek seviyede ki bir durumdu.
Ama işin daha ilginç boyutu sitelerinde siparişin akibeti belli değilken aradığımda temin edilemediğini söylenip 1 aydır temin edilemeyen kitap bir gece de bulunuveriyor çok ilginç öyle değil mi? Büyük ihtimal siparişi gözden kaçırdılar ve ben dürtene kadar bunun kimse farkında değildi. Bu kadar ilgisiz bir site ve firma görmedim.
O yüzden Kitapyurdu candır ^^

1 Beğeni

Uzun zamandır kitapyurdundan alışveriş yapıyorum. Bir keresinde PKD’nin ciltli öykü kitaplarından birisi hatalı geldi. Cilt kapakları ters yapıştırılmıştı. Durumu bildirdim ve ertesi gün kitabı kargoladım. 2 gün içinde yenisini gönderdiler.

2 Beğeni

Ben internetten mümkün olduğunca hiç bir şey almamaya çalışıyorum . Benim şansızlığım heralde ne zaman bir şeyler alsam , örnek veriyorum bir kitap ; ya sayfaları silik olur , ( Silik dediğime bakmayın , okunmuyor o sayfa ) ya da Kapağı yıpranmış olur . Ve buradan İdefix adlı siteye sesleniyorum , eğer böyle bir forumda olmasaydık sizin hakkınızda çok daha kaba şeyler söyleyebilirdim . Ama ne gerek var şimdi küfretmeye , öyle değil mi ? :smiley:

1 Beğeni

Ben sürekli kitapyurdu sitesinden alırım 2006 yılından beri. Bugüne kadar 1 tane hatalı kitap geldi. O da ithaki yayınlarından yeryüzü müzesinin bir sayfası yanlışlıkla başka bir sayfa olarak basılmıştı, yani matbaa hatalı onuda ithakiye yollayarak değiştirdim. Onu dışında hiç hatalı kitap gelmedi. @vkopuzoglu dediği gibi Kitapyurdu candır.

4 Beğeni

Kitapyurdundan aldığım kitabın hali…

İnsan kitapları şu şekilde göndermeye utanır.

1 Beğeni

Ben de neredeyse 6 yıldır Kitapyurdu’ndan alışveriş yapıyorum. Aldığım her beş kitaptan ikisinde kondisyon sıkıntısı vardı. Kapak çatlamış, feci çizilmiş, kırılmış… Garezleri mi var nedir!?

2 Beğeni

Yani şans desem sürekli olunca şans diyemiyorum. Garez desen binlerce kişi içinden ayırt edip en kötü malları buna ekleyin diyorlarsa… bilemedim şimdi :slight_smile: Daha geçen gün elime sipariş geldi 6 kitap biri ciltli diğeri de Brandon Sanderson Savaşkıran kitabı hiç bir sorun yoktu.

2 Beğeni

Bu duruma en son aldığım Yabancı isimli kitapta karşılaştım, resmen sayfalar yamuk basılmış. Korsan kitap gibiydi.

1 Beğeni

İlk kez böyle basım hatalı bir kitap teslim aldım.
Kitapyurdu na mail attım ama ne zaman cevap verir bilemiyorum.Bu kitabı yayınevine göndersem değiştirir mi acaba bilenler varsa yardımcı olur musunuz?
IMG_1635

1 Beğeni

Yayınevine mail atmanıza gerek yok. Siparişler kısmından iade veya değişim talebi açın. Gönderdikleri faturanın arkası aynı zamanda iade ve değişim formu. Orda ne yapmanız gerektiği yazıyor. Doldurup ücretsiz oalrka değişim veya iade için gönderebilirsiniz.

1 Beğeni

Hasarlı ürün - iade olarak gönderirsem içine bakmadan tekrar satışa koyabilir paramı iade ederler ki . Değişim diye bir şey yok.
Bu matbaayla ilgili bir durum olduğu için yayınevine gidecek ve sonra bana yenisi gelecek , ben süreci kısaltmak için sormuştum.

Yeni aldıysanız Leingrad’ın dediği gibi değişime gönderin. Matbaa sorunu da olda değişim olabiliyor. Süreç daha hızlı işler. Yayineviyle değişimdense aldığınız siteye değişim için göndermeniz süreci çok daha fazla kısaltır bence. Satışa da koymazlar bunu çünkü yayınevine gönderip yenisini alabilirler.

Düzenleme: internet sitesi veya D&R gibi bir mağazadan aldıysanız matbaa hatalı kitapları önce yayınevine gönderip sonra size yenisini vermiyorlar ellerinde varsa size direkt yenisini verip sizin verdiğinizi öyle gönderiyorlar diye biliyorum. Ben direkt almıştım yenisini en azından.

Kitapyurdu’ndan aldım.Daha 1-2 saat önce teslim aldım.Arıyorum,mail atıyorum hem site hem de normal maille resimleri ilettim.Hala cevap bekliyorum.Gelen faturanın arkasını doldurdum ama iade için bu.Siteden de bildireceğim.Direk göndermek için kargo müşteri koduna ihtiyacım var.

Değişim de var benim bildğim ben birçok kez yaptım kitapyurdundan. Arayın bence e mail zor.

Aradım sırada tek ben olmama rağmen yanıt vermiyorlar.Geri dönüş için numara bıraktım.Bekliyorum.
Siz değişim için nasıl gönderim yaptınız? Sitede hasar almaması için orjinal kutusuyla balonlu poşetle gönderin yazıyor bana gelen koca koliydi.

Ben genelde tek tek alıyorum balonlu naylona sarıyorlar daha doğrusu içine koyuyorlar poşet şeklinde yapılmış zaten. Ancak kutulu geldiği zaman da içinde balonlu naylonlardan oluyordu kenarlarında yani, peki sizde hiç yok mu? Ben evde birilerine göndermek gerekir diye biriktiriyorum o poşetleri. Hiç bulamazsanız ve ona uygun kutu de bulamazsanız bence koliyi kesin etrafinda yuvarlayım bantla yapıştırın bence balonlu poşetler kadar sağlam olur. Ben birkaç kez öyle göndermiştim birilerine kargo. Bir şey de olmamıştı. Sıkıntı yapacaklarını sanmıyorum ben. Matbaa hatasını değiştirmek zorundalar zaten tartışma götürmez bir gerçek bu.