İstekleriniz

-ki, -de, -da, virgül kullanımı ve imlaya bazı arkadaşlar hiç dikkat etmiyor. Artık çok sıkıldım noktalama ve yazım kurallarına uyulmamasına. Sürekli aynı kişilerin bozuk dil ve imla yanlışlıklarından oluşan yazıları görüyorum.

Uyarmak istemiyorum çünkü uyarılan kişi konuyu kişiselleştirip, saldırgan üslupla cevap veriyor genelde.

Gözüme çarpan 2-3 kişi var, sürekli imla hatası yapan eğer modlar özelden sorarsa nicklerini söylerim. Mesela 100 satırlık kitap incelemesi veya yorum yazısı yazılmış ama hiç bir kurala uyulmamış. Arka arkaya mesaj yazarak flood yapılması gibi bir sorun da var.

Lütfen bu kişiler uyarılsın ve bir yaptırım mekanizması uygulansın en azından imla kurallarına uymamakta ısrarcı olanlara.

Floodlar, imla yanlışları forumda vakit geçirme isteğimi azaltıyor maalesef. Bu arkadaşlar uyarılmayacaksa da engelleyeceğim sanırım, bazı kişileri.

Ben de imla hatası yapıyorum elbette ancak düzeltmeye ve kendimi geliştirmeye çalışıyorum, mesajı yazan kişinin hata mı yaptığı yoksa umursamadığı için mi bozuk bir dil kullandığı ve imla hataları yaptığı belli oluyor açıkcası. İnsanlar en azından kendilerini geliştirmek için bir çaba harcıyor olmalı.

Ne kadar önemli fikirler beyan ediliyor olsa veya iyi niyetle yazılmış olsa dahi, yetişkin insanların -de, -da ve -ki kullanımında sürekli olarak hata yapmış olduğu mesajları okuma isteğim oluşmuyor.

Moderatör arkadaşlara bir sitemde bulunmuyorum çünkü benim imla ve yazım hatalarımı da düzeltiyorlar iyi niyetle ancak ricam bu yanlışları düzeltmek yerine yanlış yapmakta ısrar eden kişilerin uyarılması ve yaptırım uygulanmasıdır. Düzeltmek elbette taktir edilesi bir davranış ancak kişinin kendisini geliştirmeye teşvik etmek daha önemli bence.

9 Beğeni

Ben neden modluktan ayrıldım sanıyorsunuz? Sürekli @MelihAntepli’in hatalarını görmekten gına gelmişti. Düzelt düzelt nereye kadar? :joy: :joy:

Elbette hepsi bir şaka ama son günlerde bu durum eskiye nazaran daha da çoğaldı. Noktadan sonra küçük harfle başlamalar. Noktayı boşluktan sonra koymalar. Yazı düzeninde bozukluklar vs vs.

2 Beğeni

Harbiden ya bir ara gönderim düzelti üstüne düzelti alıyordu, bak istifa bile ettirmişim. :joy: Bu aralar nazar değmesin hata yapmıyor gibiyim. Gönderilerden düzelti falan almıyorum. Üstün Türkçe kullanımı rozeti talep ediyorum forumdan. :sunglasses:

Yine de @murgul benden mi bahsediyor diye endişe etmiyor değilim. :grimacing:

2 Beğeni

Ben olsaydım şimdi bildirim almış olurdun. :joy:

1 Beğeni

Bir uyarı da kendine yapardın. :joy:

Tüh yetişemedim düzeltmek için. :joy: Neyse ki diğer hatayı sen görmeden yok etmişim.

1 Beğeni

Onu da gördüm ama alıntı yapana kadar gitti. :grin:

1 Beğeni

Arada bir robotik devrelerim kendini ele veriyor. Olsun o kadar.

1 Beğeni

Bir yanlış bir doğru. Sanki biraz böyle rastgele -de -da yazılıyor gibi hissediyorum. :slight_smile:

Yanlış anladın. “Onu da” doğru olan, “onuda” yazınca uyarı olması normal. “Bir uyarıda” yanlış, “bir uyarı da” olması lazım.

Bu işin uyarılara kalmaması lazım normalde. :slight_smile:

2 Beğeni

Yanlış.

Doğru.

Ben pes ediyor, adminleri azimlerinden ötürü tebrik ediyorum. :slight_smile:

4 Beğeni

Konunun özeti bu aslında. Ben de şahit oldum uyarılara, teşekkür edileceği yerde “sen kendi işine bak” tarzı cevaplar geldi hep. Bu konudaki çözüm umudum, doların 2 TL’ye düşme ihtimali ile aynı seviyede.

Moderasyonun kullanıcıya hatasını gösterip nasıl doğru yazacağını öğretmek yerine mesajı internet botu gibi sessizce düzeltmesini doğru bulmuyorum (eğer durum farklıysa affola). Böyle yapınca aynı hatayı iki mesaj sonra tekrarlıyorlar, çünkü kuralı hâlâ öğrenmemiş oluyorlar.

Ki moderasyon artık sessiz düzeltilere de tenezzül etmiyor sanırım. Abuk sabuk mesajlar ortada.

Uyarıları kişisel yapmak yerine bildir kısmını kullansanız biz de nereye kadar iyi niyet gösterebileceğimizi değerlendirsek? :slight_smile: Üç kişi kaldık ve haliyle günlük oluşturulan her şeyi okuyacak vakit yok. Bize yardımcı olabilirsiniz. Çok değil iki-üç gün önce uyarılarda bulundum. Bütün bir günü düzeltmekle geçirdim. Özellikle önemli başlıklarda mesaj düzenlemeleri yaptım ki benden sonra bakacak olanlar anlamlı metinler okuyabilsinler. Bazen öyle oluyor ki kişi ne demiş anlayıp da düzeltemiyorum. Takibimizde birkaç kişi var. Devam etmesi durumunda uzaklaştırma vereceğiz zaten. Bildir tuşunu kullanmaktan geri durmayın. Üşenmeyin.

Yeni denetmen de şu süreçte düşünmüyoruz. Aradığımız niteliklere uygun birilerini bulabilirsek teklif yapıyoruz. :slight_smile:

@Abraxas düzelti yapıldığında kullanıcıya bildiri gidiyor. Ayrıca uyarı da veriyoruz.

3 Beğeni

Tam olarak öyle oluyor. Admin sessiz sedasız düzeltiyor, düzelti olduğuna dair kişiye bildirim gidiyor.

Bana bildirim gelince ben dikkat ediyorum nerede hata yapmışım diye ama çoğunluk silip aynı şekilde devam ediyor.

Çokça tekrar eden olursa ekstra uyarı da oluyor ama bunu sanki bir tek sen yapıyorsun. Diğer adminler bu topa pek girmiyor gibi (yanılıyor olabilirim bu konuda).

2 Beğeni

Kuralların doğrusunu izah ediyor musunuz? Çünkü dediğim gibi, bir dahaki sefere o -de’yi ayrı yaz demekle olmuyor, sonuç ortada. :slight_smile:

Diğer yandan bu sizlerin üstüne de vazife olmamalı, ilkokul değil burası… Bilemiyorum.

3 Beğeni

Arka planda Whatsapp üzerinden iletişimdeyiz. Ben müsaitsem ben, değilsem diğer arkadaşlara devrediyorum. Yani arka planda iletişim halindeyiz.

Burada kişilerin olgun, öğrenmeye açık, hatalarının farkına varan kişiler olduğunu düşünerek hareket ediyoruz. Hangi kuralı açıklayalım?

Şuan değil şu an
Bir çok değil birçok
Bir kaç değil birkaç
Şey daima ayrı yazılır
Direk değil direkt
Ekleri ayrı yazalım
Nokta, virgül kullanalım

Kişi kendisini gelişmekle ilgilenmiyorsa biz zorla öğretecek değiliz. Açıp bakmak, anlamak ve uygulamak gerekiyor. Bunu yapabilmek de zaman alıyor. Fazlasıyla da zaman tanıyoruz. Baktık olmuyor uzaklaştırıyoruz. Elbette gözümüzden kaçıyor. 398 tane okunmamış gönderi var bekleyen. Her biri 30 saniye vakit alsa… Bu durumda bazı konular elbette geride kalıyor, göremiyoruz. Bu benim profilim. Diğer arkadaşlar ne durumda bilemiyorum şu an.

Gayet incitmeden hataları göstererek sessizce uyarı veriyoruz. Bundan sonrası maalesef kullanıcının kendi takdiri.

Ekleme: Yirmi denetmen olsa yetmez arkadaşlar. Hepimiz irili ufaklı hatalar yapıyoruz. Aceleyle telefondan yazıyoruz, telefon kendi aklına göre hareket ediyor gibi. Bu yüzden bildir seçeneğiyle çok rahatsız olduklarınızı bıkmadan usanmadan açıklamaya “imla” yazarak bildiriniz. Siz bildirmeye üşeniyorsunuz fakat biz her gün onlarca mesaj düzenliyoruz. :slight_smile:

4 Beğeni

Sevgili Agabe.şuan anladımki senin işinde zor. Bir kaç kişi olsa neysede! direk onlarcasıyla uğraşmakta zor tabi .

(affet, dayanamadım :slight_smile: )

4 Beğeni

Tam olmamıştı. Şimdi daha iyi kör ediyor.

1 Beğeni

Hahaha, bu çok daha iyi oldu. :grinning_face_with_smiling_eyes:

1 Beğeni