İstekleriniz

Hangi tarayıcıyı kullanıyorsun?

Sonradan ekleme: Gerçi hepsinde benzer olabiliyor.

Örneğin Chrome da tarayıcının sağ üst köşesinde üç noktaya tıklayınca açılan sekmede “Ana ekrana ekle” deyince kısayol eklenir.

Opera için benzer şekilde üç nokta ve açılan sekmede “Ana sayfa ekranı” diye eklenebilir.

Safari de ise tarayıcının üst kısmında olan paylaş butonuna tıklayarak, açılan sekmeden “Ana ekrana ekle” ile yapılabilir.

Alper çözdük sorunu forum değil tarayıcı ayarından yapmam lazımmış…

1 Beğeni

Değerlendirmeye alacağız mutlaka. Teşekkürler.

1 Beğeni

Merhabalar,

Forumun mobil sürümü son 1 aydır çok hantallaştı. Benden kaynaklı diye düşünüyordum ama 8 farklı telefondan ve mobil tarayıcıdan denedim ve yavaşlama sorunu devam etti.

Kendi telefonumdan farklı tarayıcılarda da denedim. Çerezleri her şeyi sildim fakat forumda dolaştıkça yavaşlama yine başlıyor. Büyük ihtimalle forumda paylaşılan yüksek boyutlu fotoğraflardan kaynaklanıyor. Ben bir türlü akıcı hâle getiremedim.

1 Beğeni

Merhaba, hız konusunu bir kez daha test edebilir misiniz?

1 Beğeni

Evet test ettim. Mobilde yine yavaşlamalar mevcut. Genelde konu içeriğine bakarken aşırı yavaşlama oluyor.

1 Beğeni

Merhaba @Vector,

Bu konu hakkında biraz konuşmak istiyorum. Yönetim olarak bizlerin her zaman daha geniş pencereden bakıp daha etraflıca düşünmesi gerektiğini düşünüyorum. Son zamanlarda üyelerin yönetim üstünde baskı kurarak düşünmelerine ve olayları değerlendirmeden hatalı kararlar alınmasına sebep olunduğunu gözlemledik. Bunu doğru bulmuyoruz. Neden? Burada isim belirtip talepte bulunarak hedef belirtmek hem diğer forum üyelerini hem de bizleri manipüle etmiş gibi oluyor. Mesajı sen yazdığın için kendimi daha rahat ifade edebilmek adına senin üzerinden örnek vereceğim.

Burada bir forum üyesi bir sebepten (bu sebep her şey olabilir; seni sevmiyordur, gıcık oluyordur, düşünce tarzınız veya siyasi görüşünüz vb. uyuşmuyor olabilir) senin banlanman gerektiğine karar vermiş olsun ve forumdaki diğer aynı fikirde arkadaşlarıyla bir çeşit yönlendirme ve baskı kursun. Yönetimin de “Topluluk bunu istiyor.” diyerek düşünmeden taşınmadan çat diye seni banladığını düşün. Bir dönemler sürekli yazıp silmen birtakım üye tarafından onların düşüncelerine saygısızlık etmen, onların fikirlerini hiçe sayman, yazıp silerek onlarla dalga geçtiğini düşünmelerine sebep oluyor olabilirdi. Buna da bir çeşit trol girişimi diyebilir ve seni banlayabilirdik. Bunun kadar kötü bir karar olmazdı diye düşünüyorum. Bana göre sen hayatta tam olarak yerini bulamamış, kendinden tam olarak emin olmayan, toplumla iletişim konusunda bazı sorunlar yaşayan ve kendini arayan bir gençsin.

Hayat insanlar için var ve bu hayatı her birimiz farklı deneyimliyoruz. Hepimizin tecrübeleri, yaşadığımız ve temas ettiğimiz çevresel faktörlere göre şekilleniyor. Bazen baş edemediğimiz durumlarda etrafımızdaki (sana olsun veya olmasın) insanlar tarafından yanlış anlaşılmaya açık ve bunaltıcı olabiliyoruz. Bazılarımız daha kolay sorunlarıyla yüzleşebilirken bazılarımız eziyet çekebiliyor. Farkında olmadan çok fazla hata yapabiliriz fakat bizim bu fakında olmayışımız bazılarımız tarafından bilinçli bir davranışmış gibi algılanabilir.

Eski Kayıp Rıhtım’ın çökme sebebi de içe kapanıklık ve kullanıcıları dışlama ile farklı olanları, onlardan olmayanları önyargı ile değerlendirip banlamak yüzünden olmuştu. Rıhtım burada yeni tasarımıyla yeni bir sayfa açtığında çeşitliliğe, mümkün olan en geniş anlayışa, saygıya, özgürlüğe, dürüstlüğe, eleştiriye açık bir yönetim olmayı amaçlamıştır. Bizler buradaki her bireyin bilinçli, farkındalık sahibi, olgun, mantıklı vs. kişiler olduğunu kabul ederek güven üzerine dayalı bir forum inşa etmeyi amaçlıyoruz. Bugün bu kadar çeşitliliğe sahip olmamızı da buna bağlıyorum.

Eskiden yeni tasarımın ilk zamanlarında bu şekilde yaklaşımlar olsaydı daha rahat anlayabilirdik fakat şimdi güncellemelerle birlikte rahatsız olunan durumda mesajı bildirme, huzurunuzu kaçıran üyeyi sessize alma ve sevmediğiniz konu veya kategorileri sessize alma özelliğimiz var. Bildirilen her mesaj etraflıca düşünülerek karar veriliyor. Yazılı ortamda gerginliklerin olması, sataşmaların olması kadar normal bir şey yok. Bugün yargıladığımız fevri bir davranışı yarın biz de bir anlık öfkeyle sergileyebiliriz. Bu tartışmalarda bile aşırıya kaçılmadıkça herkesin kendisini ifade etme şekline pek karışmıyoruz çünkü bir kimse kendi fikirlerini belirtirken kullandığı dil ve anlatımda kendi kişiliğini de sergiler. Böylece hızlı ve düşünülmeden verilen bir kararla bu mesajları ortadan kaldırmak, kullanıcıyı susturarak konuşma hakkını elinden almanın diğer forum üyelerinin o kişi hakkında değerlendirmelerinde kusur oluşmasına sebep olur. Bizler burada en hassas konularda bile fanatikleşmeden yetkin tartışma ortamı oluşmasını istiyoruz ve buna önem veriyoruz. Burada her konu hakkında rahatça fikir belirtebilmek, birbirimizi anlamak üzerine kurulu bir ortam sağlamak ve bizden sonra gelecek olan nesillere kaliteli bir forum içeriği kalmasını istiyoruz.

Forum üyelerinin kişisel yaklaşımlarıyla bir karar almanın yanlış olduğunu düşünüyoruz. Tıpkı kendi kişisel görüşlerimize göre karar almanın yanlış olduğu gibi. Aksi ispatlanana dek herkes masumdur, anlayışını temel almak istiyoruz. Aksi halde kişiselleştirilmiş bir ortamda objektiflikten bahsedemeyiz. Şahsen burada yorumlarından hoşlanmadığım birçok üye var. Aynı zamanda benden de rahatsız olan birçok üye var. Bu durumda bütün sistemi kapatıp gitmemiz gerekirdi.

Umarım anlatabilmişimdir.

12 Beğeni

Ben sadece forumumuzun siber ortamını kirleten bariz bir trollden rahatsız olmuştum ama evet, forum kurallarını çiğnemediği sürece bir şey yapılması mümkün değil, sonuçta suç yoksa ceza da yoktur. Yine de forumumuzu kirleten bir şey karşısında sessiz kalamazdım. Yorum yaptığı filmlere, dizilere, oyunlara vesaire birçok şeye “bunu ben yaptım, ben mehdiyim, diziyi ben çektim, ben üstün kişiyim” diyen birinin (ki kendini komik zannediyorsa hiç komik değil, kendisinden özür dileyerek söylüyorum bunu) forumumuzda bulunması beni rahatsız etti açıkçası. Yine de de dediklerinize hak veriyorum.

Yönetimi yönlendiriyormuş gibi görünüp sizleri zora düşürmek istemezdim, bunun için özür diliyorum. Bir daha böyle bir tarzda mesaj atmayacağım.

2 Beğeni

Şikayetleri görüyoruz ve sorun var ama galeyana gelmeden önce net bir şekilde emin olmak da bizim görevimiz. Arka planda tartışıyoruz zaten bazen bazı durumlarda her açıdan bakabilmek için karar vermek zor olabiliyor. Ortaçağ mahkemesi gibi oluyor aksi halde. Bu tarz özellikle dikkat çekmek istediğiniz kişileri özel mesaj yoluyla tüm yönetimi mesaja ekleyerek belirtebilirsiniz. Biz de ekstra dikkatli olup gözlemleriz. Ya da bildir tuşundan çekinmeyin arkadaşlar. Zaten bir kişinin adı birkaç kez bildirimlerde görülünce dikkatimizi çekiyor. Bildirimlere not düşebiliyorsunuz. Bunu da bu vesileyle belirtmiş olalım. :slight_smile:

3 Beğeni

Yıllar önce yazılmış birkaç haber Yeni kısmıma düştü, sanırım bir sorun var. Başlığa girdiğim zaman 14saat önce yazılmış gözüküyor ancak habere girdiğim yayımlandığı tarihi gösteriyor.

https://forum.kayiprihtim.com/t/iblis-dongusu-serisinin-dorduncu-cildi-raflarda/39675

Engellediğim kişilerin yorumları önerilen konular sekmesinde okunmamış olarak görünüyor.

X konusunda engellediğim biri yorum yapmış. Konular arasında geziyorum, Y konusunu açıyorum. Y konusunu görüntülerken önerilen konular sekmesinde gri şekilde X konusunda 1 yeni yorum ibaresi bulunuyor. Bu, X konusuna gidip gizlenen yorumu gör diyene kadar orda kalmaya devam ediyor. Tekrar yaşayınca ekran kaydı alırım.

Düzenleme: Ekran kaydı aldım, paylaşabilirim.

Bunu bizim düzeltebileceğimizi sanmıyorum. Sistemin kendi özellikleriyle alakalı olabilir. @danieljackson @magicalbronze

Başka biri yorum peşine yorum yazdığında düzeliyor durum. Ben de aynı sorunu dile getirecektim ama başkasının yorum yazması çözüm oluyor.

1 Beğeni

Profili gizli olan hiçbir kullanıcının mesajlarını görmek istemiyorum. Nasıl yapabilirim?

İlla kullanıcının profiline girmek gerekmiyor engellemek için diye biliyorum :thinking: kendi profilinizde tercihlere girip kullanıcıları seçerseniz şöyle bir yer çıkıyor.

1 Beğeni

Bu soruyu sormak için özel konuşmanızın görüntüsünü paylaşmanıza gerek yoktu. Sormak istediğiniz şey metin halinde net olarak anlaşılıyor. Şahsen hoş olmadığını düşünüyorum. Zaten nasıl yapılacağını da yazmışlar, ekran görüntüsünü kaldırırsanız daha şık olur bence.

2 Beğeni

Enteresan, sizi engellemek istiyorum ama olmuyor, lütfen siz beni engeller misiniz? gibi kibar bir muhabbet dönmüş. Sevdim. :slight_smile:

Doğru başlık altına yazıp yazmadığımdan pek emin değilim, gerçi doğru başlığı bulabileceğimi de pek sanmıyorum.

Merhabalar;

Forumun yeni haliyle ilgili yardıma ihtiyaç duyuyorum. Yaklaşık bir saattir geziyorum fakat aradığım cevaplara bir türlü ulaşamadım. Yardımınıza muhtacım.

Aslında derdimi nasıl paylaşabileceğimden de pek emin değilim ama en iyisini yapmayı deneyeceğim. Örnek vermek gerekirse şu an Clive Barker’dan “Cehennemlik Yürek” ’ i okumak üzereyim. Bunu yapmadan önce foruma bir göz atıp kullanıcılar hakkında ne demiş merak ettim. Arama bölümünü kullanarak Kayıp Rıhtım incelemesine ulaşabildim sadece. Bunun nedeni, kimsenin hakkında bir şey söylememiş olması mı ? Yoksa, bu kitaba ait bir başlık var fakat derinlerde bir yerlerde saklı ve ben mi bulamıyorum ?

Bu sorunum ikinci bir sorun çıkartıyor. Örneğin kitabı okudum ve bitirdim, hakkında bir kaç kelam etmek istiyorum. Nereye yazmam doğru olur ? Kayıp Rıhtım’ın yapmış lduğu inceleme başlığının altına mı ? Yoksa yeni bir konu açmak mı ?

Cehaletimin kusuruna bakmayın lütfen. Kayıp Rıhtım yeni forum sistemine geçtikten sonra pek vakit geçirip, kurcalama fırsatım olmadı. Forumu doğru şekilde kullanmak istiyorum.

1 Beğeni

Kitap incelemeleri genelde “Hangi Kitabı Okuyorsunuz” konusuna yazılıyor. Arama yaparken sol altta bir kutucuk var “Bu konuyu ara” diye. Bahsi geçen konuya gidip sadece o konu içinde arama yapabilirsiniz. Örnek:

Yine de ufak bir uyarı. Genelde kullanıcılar sürpriz bozan şeyleri Spoiler etiketi içinde yazıyor ama bazen unutuluyor. Yazmak istediğiniz zaman spoiler konusuna özen gösterin.

Yine “Hangi Kitabı Okuyorsunuz” başlığına yazın. İsmi yanıltıcı biraz, sanki okuduktan sonra değil de okurken yazılması gerekiyor hissi uyandırıyor insana ama sonuçta bu konu kullanılıyor. :slight_smile:

Est, zamanla oturur her şey. Sorular için Rıhtım Kamarası daha uygun olur.

2 Beğeni

Detaylı ve ayrıntılı cevap için çok teşekkür ederim. Gösterdiğiniz yol üzerinden keşfetmeye devam edeceğim.