İthaki Bilimkurgu Klasikleri #50

50- Harlan Ellison seçkisi olacak

Başkada birşey demiyorum :grin::grin::grin:

1 Beğeni

Hugo kazanmış bir eser demişlerdi. Bu kitap Hugo kazanmış, olabilir aslında :slight_smile: https://www.goodreads.com/book/show/600349.Dangerous_Visions

Ve artık kim olduğunu biliyoruz.

9 Beğeni

images

Çok saçma yahu. Bir seri daha eklediler diziye. Olmadı bu böyle. Yığınla seri var dizide. Heechee, Space Odyssey, Mars, Robot, Dune, Culture, Forever War, Sprawl, Oxford Time Travel, Leibowitz; ölme eşşeeem ölme. Bu gidişle diziye Rama’yı da eklerlerse hiç şaşırmam.

13 Beğeni

Bu kitabı 8 senedir okumak istiyordum. Tam heyecanla buraya koştum ki ne göreyim, kimse mutlu değil :frowning:

Köşemde tek başıma seviniyorum şimdi :sweat:

10 Beğeni

Kitaba ben de sevindim ama seri olması bizi doğal olarak korkutuyor. Çünkü ithaki bu konuda çoğumuzun umudunu kırdı. Devamı gelir mi diye sorguladığımız için böyle tepkiler. Yoksa mecbur alacağız, kaçarımız yok ne kadar ağlasak da.

3 Beğeni

Ben de sevindim ama bizi bindirdikleri hype trenini yanlış yöne saptırdılar. İlk mesajda belirttiğim önemli bir kıstasa uymuyor ki. Daha fazla seri eklemeyeceklerini söylemişlerdi nitekim.

2 Beğeni

Yalnız değilsiniz ben de bu eseri uzun zamandır bekliyordum :+1:
Haberi duyunca havalara uçtum resmen :grinning:
Umarım devam kitapları için çok beklemeyiz :neutral_face:

1 Beğeni

Kitap hakkında bilginiz var mı? Kısaca anlatsanız çok sevinirim. Bir de bu seri birbiriyle bağlantılı kitaplardan mı oluşuyor yoksa Ursula K. Le Guin’in Hainish Cyle gibi birbirinden bağımsız kitaplar mı? Benim en çok merak ettiğim konu bu açıkcası.

1 Beğeni

İlk 4 kitap da Severian isimli işkenceci bir karakterin gelişimi etrafında dönen bir hikayeyi işliyor. Beşinci kitap da aynı konudan devam etmiş 5 yıllık bir yazım sürecinden sonra.

1 Beğeni

Şimdi İthaki hakkında söylenecek çok şeylerim var. Bu seriyi, sırf takipçi kitlesi var satış hazır diye gidip klasiklere sokmak kimin fikriydi? (biliyorum da neyse). Sırf bunu yapmaları yüzünden bile yayınevinden ve bilim kurgu klasikleri dizisinden acayip soğudum.

Gene Wolfe’u uzun süredir bekliyorum, yurtdışında şahane kapakları var. Dört kitaplık seriyi sırf satsın diye klasikler kapağı ile basmak bir kenara, kendimi salak yerine konulmuş gibi hissediyorum. Sadece Klasikler içindeki seri kitapları yayınlasa İthaki 170. bilimkurgu klasiklerine ulaşırız her halde.

Bir de çevirileri doğru düzgün olsa, imla ve yazım yanlışlarına azıcık dikkat etseler içim yanmayacak…pehhhh

5 Beğeni

İnsanları memnun etmeyen şey kitap değil zaten. Devamı gelir mi acaba? Kaygısı.
Bakınız dune 5-6, Arthur c. Clarke 2001 serisi, zaman çarkı problemleri…
Haliyle net cevap alınmadığı, yuvarlak cevaplar verildiği için ve haliyle meydan boş olduğu için olumsuz bir hava esmesi normal. Muhatap bulamayan müşteri misali :grin:ı

7 Beğeni

SX320_BO1%2C204%2C203%2C200 image

Şu kapaklar harika değil mi ya?

2 Beğeni

Yinede 50 benim dediğim olaydı eyiydi :frowning:

2 Beğeni

Kitap seçimi güzel ya bence. Hani genel kültür olarak biliyorum okumadım kitabı ama. Tek korkumuz seri olması. Çeviri güzelse bağrımıza basarız. Devamı gelsin de alır okuruz.
Goodreads puanı 3.79 biraz korkutuyor aslında ama. Bakalım çıksın da bir. Ön okuma koyarlar umarım.

Keşke derleme hikayeler olsaydı ama onunda telifi inanılmaz sıkıntı oluyor işte

1 Beğeni

Harlan’ın öykü seçkilerini ben de dört gözle bekliyordum. N’apalım… Ben bundan sonra Gollancz’ın SF Masterworks’üne takılayım diyorum.

3 Beğeni

Daha Hiçi Destanı da gelecek.

1 Beğeni

Yazmıştım zaten en başta.

Yılın balonları:

1-Falcao
2-İthaki BK#50

16 Beğeni

Adam gizli forvet :joy::joy: ( Biraz fazla gizli, bulamıyoruz )

1 Beğeni