İthaki Yayınları Soru Hattı

İthaki Yayınları da forumumuzun soru hattında bizlere eşlik etmeye devam ediyor.

Yayınevi yetkilisi: Emre Aygün (@irbis). Kendisi İthaki’de fantezi ve bilimkurgu alanlarında kurgu editörüdür.

Not: Merak ettiklerinizin daha önce sorulup sorulmadığını anlamak için sağ üstte bulunan ARA butonunu, BU KONUDA ARA kutucuğunu işaretleyerek kullanabilirsiniz.

Eğer konudaki her yeni gönderi için bildirim almak isterseniz, konuyu GÖZLENİYOR olarak işaretlemeyi ve İMLE butonunu kullanmayı unutmayın.

30 Beğeni

Hoş geldiniz Sayın İthaki öncelikle. Sonrasındaysa, neden Harlan Ellison yok Mr Aygün, hı? Hâlbuki iyi de bir yazardır, en azından Hugo, Nebula, Locus, Poe, Sturgeon gibi ödülleri aldığından mütevellit öyledir sanıyorum :octopus:

4 Beğeni

Harlan Ellison şu dünyada en sevdiğim yazarlardan biridir. Bilimkurgu Klasikleri ondan mahrum kalmayacak, merak etmeyin.

10 Beğeni

Merhaba.Yakın zamanda çıkaracağınız Norse Myhtology orjinal kapakla mı basılacak?

1 Beğeni

Altıkırkbeş Yayınlarının bastığı Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi?'nin çevirisi çok kötüymüş. Siz tekrar basmayı düşünüyor musunuz?

4 Beğeni

@Ljubomir

Evet, İskandinav Mitolojisi orijinal kapakla basılacak.

@BatmaninBabanesi

Böyle bir şey ne yazık ki mümkün değil. Telifli eserleri başka bir yayınevi basarken basmak yasadışıdır. Gün gelir de Philip K. Dick’in eserleri bizim yayınevimize geçerse, basmaktan gurur duyarız. O güne kadar, elimizden gelen bir şey yok bu konuda.

4 Beğeni

Kötüymüş değil direk kötü olsun o. Umarım İthaki baskısını yapar.

1 Beğeni

Merhaba,

Sayfaya girdiğimde doğrudan Ljubomir’in mesajına yönlendirildim. Bu yüzden de sorunuzu gözden kaçırmışım, kusuruma bakmayın. Eski foruma girip baktım, orada da sorunuz sayfa sonuna denk gelmiş. Kasıtlı olarak cevap vermeme gibi bir durum söz konusu değil. Lütfen yanlış anlaşılmasın.

Sormuş olduğunuz Hobbit sorusuna daha önce cevap verdiğim için diğer arkadaşın yanıtı üzerine bir şeyler yazmayı gerekli görmemiştim. Takvim yayımlama konusunda da daha önce sorular geldiğinde cevapladım. Cevabım da şuydu: En azından 2018 yılı içerisinde böyle bir planımız yok. Fakat buna benzer bir şeyi 2019 için düşünebiliriz. Bu tarz bir bilgiyi yayımlamadan önce ona göre hazırlık yapmak gerekir ve İthaki olarak oldukça değişken, popüler kültüre göre de şekil alabilen bir yayım programına sahibiz. Bu da kitapların yayım tarihlerinin hafta bazında, ay bazında, kimi nadir durumlarda da yıl bazında değiştirilmesi demek olabiliyor.

4 Beğeni

Vakıf ve İmparatorluk ne zaman gelir? Vakıf’ın satışları iyi miydi?

Harlan Ellison’u I Have No Mouth and I Must Scream’in oyunuyla tanımıştım. Oyun kaliteliydi fakat sırf kitabını merak ettiğimden yarım bıraktım.

2 Beğeni

Vakıf ve İmparatorluk’u şubat gibi düşünüyoruz.

I Have No Mouth and I Must Scream öyküsü çok şahane öyküdür. Öyle ya da böyle Bilimkurgu Klasikleri içerisine ekleyeceğiz.

7 Beğeni

İyi akşamlar “Locke Lamora’nın Yalanları” serisinin ikinci kitabı "Kızıl Gökler Altında Kızıl Denizler’in baskısı tükenmiş.Yakın zamanda yeni baskı gelecek mi?
Ayrıca 2018 senesinde fantastik-kurgu türü sevdalıları için yeni süprizleriniz(yeni seriler vb.) olacak mı?
Teşekkürler…

1 Beğeni

Evet, baskısının çok bekleyeceğini sanmam.

Şimdilik bu yıl içinde başlamayı planladığımız üç yeni fantazi serisi var. Bunlardan biri zamanında Türkiye’de basılmaya başlanmış ama tamamlanmamış, mükemmel bir seri. Diğer ikisi ilk kez basılmaya başlayacak.

Şunu belirtmekte yarar var, yeni serileri mümkün olan en kısa sürede basmaya çalışıyoruz artık. Örneğin bu cuma dağıtımı yapılacak olan Güz Cumhuriyeti’yle beraber Barut Büyücüleri serisi tam olarak 13 ayda tamamlanmış oldu. Tamamlanmış üçlemelerdeki aşağı yukarı yayım aralığı 6 ila 8 ay arası olacak. Beklentilerinizi ona göre ayarlayabilirsiniz. Tabii kitabın zorluk ve uzunluğuna bağlı olarak senede bir yayımlayacaklarımız da olabilir.

Yeni serilere ek olarak fantazi hayranlarını çok sevindirecek ayrı bir projemiz var. Onu da yılın ilk yarısında göreceksiniz.

Tolkien ve Neil Gaiman’ın eserlerinin yenilenmesi ve tamamlanması da muhtemelen hız kesmeden devam edecek.

8 Beğeni

Emre Bey 2017 sonunda yayımlayacağınız fantastik serilerden en az bir tanesinin duyurusunu yapacağınızı yazmıştınız hala merakla bekliyoruz :slight_smile:

Emre Bey son mesajınızı görmeden yazmıştım yukarıda cevap vermişsiniz.Şu yarım kalan seri first law olabilir mi?Lütfen öyle olsun :slight_smile:

Serilerden bir tanesi Yaprak Onur’un çevirisiyle The Divine Cities serisi.

Belki de olabilir. :slight_smile:

Üçüncüsü en erken yıl sonunda gelecek, o biraz daha sürpriz olarak kalsın.

@VeRMiNaaRD Estağfurullah. Üst üste gelen birkaç talihsizlik sadece.

7 Beğeni

Enginlik serisi 4. kitap tercümesi ne zaman biter , fikri, bilgisi olan var mı?

1 Beğeni

Tercümesi bitti, redaksiyon sürecindeydi ama bu süreç sekteye uğradı. Yakın zamanda tekrar devam edecek. Birkaç içinde çıkacak yani.

4 Beğeni

Merhaba. Kim Stanley Robinson sevdiğim yazarlardan, ağır da bir çeviri gerektiğini düşünüyorum. Kabalcidan Dune serisinin yeniden basımı ve 2312 yayinlamanizdan cesaret alarak, mars serisinin haklarini alip yayinlamak gibi bir düşünceniz varmi?

1 Beğeni

Merhaba. Bilimkurgu Klasikleri’ni toplamda kaç kitap olarak düşünüyorsunuz? Cevap için teşekkürler; hayırlı çalışmalar

1 Beğeni

Üç Cisim Probleminin 2. kitabının son durumu nedir? Tahminen ne zaman gelebilir?

1 Beğeni