İthaki Yayınları Soru Hattı

Merhaba, matbaaniz ile kesinlikle görüşmeniz lazım. Kitaplarınizin malzeme kalitesi kesinlikle birbirini tutmuyor.

Eksen 312 Girdap ise 344 sayfa. Normal koşullarda Girdap kitabının daha kalin gözükmesi gerekir. Bu da kağıt kalitesinin düştüğü anlamına geliyor.

22 Beğeni

Belki fikirleri değişmiştir. :slight_smile:

Yok matbaadan kaynaklı olduğu içindi sanırım. Bandrolü alınmışsa gelecektir dert etme.

1 Beğeni

Bildiğim kadarıyla Zaman Çarkı için seçili matbaalardan baskı yapabiliyorlar. Bu da gecikmenin başlıca sebebi. Ben de gelecektir diye düşünüyorum. Hem de biraz yavaş oku. Ben daha üçe başlayamadım. Sana yetişeyim. :joy:

2 Beğeni

Ben anlamadım ya. Çok çabuk bitti ilk 3 kitap. Araya bir Neil Gaiman girdi o da bitti. Mağdurummm… Beni sizler gaza getirip başlattınız. O kadar tablolar hazırladım.

2 Beğeni

Ahahaha. Haklısın ama sana kim seriyi tamamen almadan oku dedi? :stuck_out_tongue_closed_eyes:

3 Beğeni

Yeni aldım. 3. ya da 4. baskı olması lazım.

2 Beğeni

Ciltsiz baskılar seneye mi geliyor? Bir de önceki gibi bölünmüş olarak mı çıkacak acaba? Örneğin 4.kitap 1 ve 2 diye bölünmüştü.

Dün D&R da Destanlar Çağı kitabını elime aldım kitabın kapağı resmen ipincecik. Fark ele alinca hemen beli oluyor.

1 Beğeni

Amber ne oldu? Aylar önce onunla ilgili bi çalışmanız olduğunu yazmıştınız. İptal mi yoksa ertelendi mi?

2 Beğeni

@irbis Şirket sırrı değilse ben şunu merak ediyorum. Bu asimovların aksamasıyla ilgili onların tutumu daha çok yaparız, hallederiz tarzı bürokratik gecikmeler silsilesi mi yoksa yeni yeni şartlar getirip zora mı koşuyorlar daha çok?

Başka konuda bir arkadaşımız onların kendi içinde devam eden davalar ve telif problemleri olduğunu yazmıştı ama bu konuda bir bilgiye ulaşamadım internette.

Bende de Psikomitoloji kitabında oldu aynı şey.

1 Beğeni

Ben kitabı henüz okumadım, Psikomitoloji kitabını okurken çok daha dikkat edeyim.

1 Beğeni

Paylaşamam. Tekrar baskılarda tarih veremeyeceğimi defalarca ifade ettim. Bunun nedenlerini de defalarca ifade ettim. Her hafta aynı soruya cevap vermek biraz yorucu oluyor, takdir edersiniz ki. Geçen haftadan bu haftaya kadar bir şey değişmiş olamaz zira ben sadece kitabı matbaaya göndermekle sorumluyum. Yeni kitaplarda elimize bir geliş tarihi oluyor ama tekrar baskılar söz konusu olduğunda öncelik başta yeni kitaplar, sonra da tekrar baskılar içerisinde ayrı bir öncelik sırası var. Ciltli kitaplar diğer kitaplara göre daha altta bu sırada. Haliyle benim ocakta gönderdiğim bir kitap aylar sonra raflara gelebiliyor. Gerçekten elimden gelen bir şey yok bu konuda.

Böyle bir durum söz konusu değil. Yukarıda cevabımı okursanız nedenini anlarsınız. Hemen hemen tüm kitaplarımız tek bir matbaada basılıyor.

Bu sene gelecekler. Bölünmeyecekler. Biraz uzun fantastik boyutunda olacaklar.

Çalışmamız var, evet. 2020’de çıkacak kitaplar üzerine de çalışmalarımız var. Bir kitap çıkarma süreci oldukça uzun bir süreç. Az daha sabrınızı rica edeceğim. Önümüzdeki 6 ay içerisinde çıkacak kitap. Üzerinde çalışmamız olduğunu söylediğimde de önümüzdeki 9-12 içerisinde çıkarmayı planlıyorduk zaten. Herhangi bir aksaklık yaşamadık yani.

İnternette bir şey bulamamanız normal. Çünkü internete yansıyan bir mevzu değil. Burada sık sık sorulduğu ve biz keyfimizden çıkarmıyormuşuz gibi lanse edilmeye başlandığından bu bilgiyi paylaştık. Yoksa şirket sırrı zaten. :slight_smile: Haliyle herhangi bir ekstra bilgi vermeyi düşünmüyorum süreç hakkında. Sorunlar çözüldüğünde yayımlanacak kitaplar.

Bu tamamen krizle alakalı bir durum ve yayınevinin kararı olan tek şey aslında. Kitapların kağıtlarının gramajları fark gösterebiliyor. Eskiden 300 sayfa altı kitaplar 70 gr, üstü kitaplar 60 gr olarak basılırdı. Kağıt kriziyle birlikte ne yazık ki istediğimiz gramajda kağıt bulma sıkıntısı baş gösterdi matbaalar için. Haliyle bazen gramajlar beşer gram oynayabiliyor. Bu da fotoğraftaki gibi boyut değişikliklerine yol açıyor. Tuhaf görünüyor sadece ama diğer arkadaşların sıkıntılarının kaynağı kağıt gramajı değil.

15 Beğeni

Kapaklar klasik illustrasyonlar mı olacak acaba. Fiyatlarının uygun olacağını düşünürek seriyi böyle tamamlamayı düşünüyorum ben.

2 Beğeni

İthaki kitaplarının gerek kapak, gerekse sayfa kalitelerinde sorun olduğunu daha önce belirtmiştim, sorun Alper bey’in de belirttiği üzere hala devam ediyor.

1 Beğeni

Bu tip bir şey okuduğuma eminim ama başkası da demiş olabilir tabii. Acaba başka kitapla mı karıştırdım? :thinking:

@Buyici Sebep bu değilmiş. :joy: Sırası gelene dek sana sabır dilerim. Ben de bu arada üçü okurum herhalde. :sweat_smile:

3 Beğeni

Beni sizler yaktınız… :frowning:

2 Beğeni

Drizzt ve Ejderha Mızrağı kitaplarını farklı matbaada basmak zorunda olduklarını yazmıştı Emre Bey.

3 Beğeni

Heee, olabilir. Anam, galiba öyleydi. :joy: İşte hafıza deformasyonu dedikleri bu olsa gerek. :sweat_smile: Sanırım bu daha kabul edilebilir sebep gibi geliyor psikolojik olarak ondan ben basılmayan serilere bu gözle bakmış olabilirim. :stuck_out_tongue_winking_eye: Teşekkürler. :hugs:

7 Beğeni