Japon Klasikleri Dizisi (İthaki Yayınları)

Rica ederim :slight_smile: 20 krktr

2 Beğeni

Günümüz koşullarına göre içinde geçenler bir tık rahatsız edici olsa da umuyorum ki günün birinde "Genji Monogatari"yi de görürüz.

3 Beğeni

Bu seri çok güzel bir adım olsa da sadece ilk 3 kitapla yetineceğim gibi gözüküyor. Natsume Soseki yeni kitabı cevrilmesi güzel fakat Kokoro, I am cat, Botchan gibi yazarın en önemli kitapları da seriye dahil olacak mı yoksa kıyıda köşede kalanlar mi sadece eklenecek diye düşündürüyor. Yazmış olduğum kitaplar hali hazırda başka yayınevleri tarafından basılmıştı. Şimdi onlarda telif hakkı bulunuyorsa ve seriye dahil edilemeyecekse serinin bir tık klasikliği düşüyor gibi hissediyorum. Misal Osamu Dazai - No Longer Human, Setting Sun gibi klasikleri bu seriye eklenebilecek mi acaba. Yine başka yayınevleri basmıştı.

2 Beğeni

Bu önerdiğiniz kitap ve yazarlardan başka dilimize çevrilen kitaplardan önerecekleriniz var mı?

Bilen arkadaşlardan da kitap tavsiyesi alabilirim. Japon klasikleriyle tanışmak için en ideal kitap veya yazar (yayınevi farketmez) hangisidir?

1 Beğeni

Bence insanlığını yitirirken kesinlikle okunması gereken bir eser eğer imkanınız varsa hatta önce Junji Ito’nun aynı isimle mangaya uyarladığı eseri okumanız daha sonrasında orjinal romanı okumanız daha iyi olacaktır. Klasik diyince çok geniş bir aralık oluyor.1999 yılından yakın dönem için Koushun Takami - Ölüm Oyunu okunabilir. Battle Royale kavramını ortaya çıkaran roman sonuçta. Bulabilirseniz Murasaki Shikibu - Genji’nin Hikayesi. İthaki serisindeki kitaplarda güzel. İlk 3 kitap arasında 3. Kitap en beğendiğim oldu.

2 Beğeni

Dönemsel olarak oldukça farklı yazarlar var aslında tanışabileceğiniz. Ama bununla ilgili bir başlık açmak lazım sonra fakat size önerilerim.

Ben Osamu Dazai’yi yeni başlayanlara önermiyorum çünkü bence biraz deneyim gerektiren bir eser diğerlerine oranla çoğu kişi içinde yer alan bazı şeyleri anlamıyor, ünü yüzünden Japon edebiyatına Dazai ile girmeyin.

_Ryunosuke Akutagawa’dan Kappa ile Raşomon ve Diğer Öyküler (bunun baskısında minik sinir bozucu hatalar -yazım yanlışı gibi şeyler- vardı ama baya güzel içindeki öyküler) Alfa yayınlarından yeniden basıldı yakın zamanda.

_Murasaki Shikibu’nun Günlüğü-Murasaki Shikibu bu kesinlikle hem tarihi hem edebi yeri gereği çok güzel bir eser Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları çok güzel bir biçimde basmış.

_ Yastıkname- Sei Şonabon bu eseri Murasaki Shikibu’nun Günlüğü’nü beğenirseniz alın bence çünkü fiyatı biraz tuzlu. Yeni başlayan biri için.

_Ben Bir Kediyim- Natsume Soseki bunun Ötüken yayınları baskısını okudum. Panama ile bir edisyon kıyaslaması yapmayı çok istiyorum bir ara fakat yeni başlayan biri için biraz sıkıcı olabilir bu eser. Aynı zamanda Japon edebiyatının temel özelliklerini en net görebildiğim eserlerden biri.

_ Yaban Kazı- Ōgai Mori bu yeni başlayan biri için gerçekten ideal bir kitap. Dip notların yerli yerinde olmasından tutun konusunun çok karışık olmaması gibi etmenler bu kitapla Japon edebiyatına çok rahat girebilir.

_Ve kesinlikle İthaki’den çıkacak Aynalar Cehennemi Ve Diğer Öyküler-Edogawa Ranpo’yu al ben başka bir edisyonunu okumuştum ona 2 yeni öykü ekleyip basacaklarmış oldukça güzel bir iş olacak.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Japon edebiyatı konusunda olabildiğince okuma yaptıkça sizi daha çok bilgilendirmek beni oldukça mutlu ediyor.

6 Beğeni

Bunu editör Ömer Ezer seriye başladıklarını duyuran bir twitter gönderisinde belirtmişti.
Ekran Resmi 2022-01-30 23.57.19

1 Beğeni

@Urahara ve @efeemiro öneriler için teşekkürler arkadaşlar.

1 Beğeni

Bunu yayınevlerinin basması için kendi halimde olabildiğince uğraştım ama şimdilik hiçbir yayınevi bu eseri Türkçeye kazandırmak istemiyor ve bu oldukça üzücü.

2 Beğeni

Hiç tavsiye etmem, kitabın tadını kaçırır.
Daha önce bir uyarlamanın ardından asıl eseri okuyup hiç keyif alamamıştım.

1 Beğeni

Konularına bakın hangisi ilginizi çekiyorsa en iyi başlangıç o olur.
Bu arada “İnsanlığımı Yitirirken” kitabında baş karakterle duygudaşsanız intihar etme isteği uyandırıyor.

1 Beğeni

O dediğiniz eserler telifsiz ve sorulduğunda diziye eklencek demişlerdi. İnsanlığımı Yitirirken, Ben Bir Kediyim falan da.

Hiç beklemediğim sonlar :)) güzel kitaptı.

2 Beğeni

Kanoko Okamoto gelecekmiş gibi hissediyorum. Umarım yanılmam. :grin:

1 Beğeni

Seriye eklenecekse süper o zaman evladiyelik seri olacaktır diyebiliriz

1 Beğeni
13 Beğeni
7 Beğeni

Yaban Kazı ile seriye başladım. Çeviri oldukça akıcı ve notlandırmalarla okura sürekli bilgi akışı var. Ayağını yere sağlam basan bir seri olmuş belli. :ok_hand:

Hagakure’nin çevirisini de İş Kültür’den almayı başarmışlar. Daha ne olsun! :clap:t2:

4 Beğeni

Her yerde paylaştım burayı da es geçmeyelim :sweat_smile: Beğenmeyenler çok olduğu halde ben sevdim :)) Umarım benim gibi sevenler olur. 2022 yılı için beklentimi her konuda en aza indirgemek diye dilek tutmuştum sanırım kabul edildi :smiley: Beklentiyi hep düşük tuttuğumdan her şey gözüme daha güzel geliyor galiba :))

9 Beğeni

İş Bankası da basmış bu kitabı. En kısa zamanda kitaplığıma eklemeyi düşünüyorum. Diğer basımlardan okuyanlar varsa beğendiler mi bu arada? :))

5 Beğeni