Japon Klasikleri Dizisi (İthaki Yayınları)

BKM den sipariş verdim kitap ekleyip 10 tl indirimle.

6 Beğeni

https://www.ilknokta.com/kolektif/ithaki-japon-klasikleri-5-kitap-takim.htm bu fiyat da güzel tüm kitaplar 64 TL henüz almadıysanız.

6 Beğeni

Çok uygunmuş ya. Hepsini almıştım maalesef :joy::smiling_face_with_tear: Tanesi 12,8₺ oluyor böyle. Gerçekten iyi.

2 Beğeni

İlknoka benim fiyat kıyaslamamı görüp bu rekabette bende varım demiş :slight_smile:

4 Beğeni

Altıncı kitap gelince de set yapsalar keşke.

1 Beğeni
14 Beğeni

Kapak şahane olmuş gene.

2 Beğeni

Ben seriden çıkan kitapların hiçbirini okumadım ancak nedense bu seri ilk çıktığından beri çıkan kitapları ortalama düzeyde olduğu, sadece Japon edebiyatı isminin verdiği meraktan dolayı satıldığını düşünüyorum. Düşüncenizi gerçekten merak ediyorum.

5 Beğeni

Ben de bunu düşünüyorum açıkçası. Çok da anormal değil yani, sattıran şey Japon kültürüne son zamanlarda artan merak bence de. Aslında ben de almak istiyorum ama sürekli şu ‘‘Bilmemne ve Diğer Öyküler’’ minvalinde yayınlanınca bir kitap, alasım gelmiyor açıkçası. Bütün bir kitap değil hissi veriyor ilginç bir şekilde. Diğerleri de öyle ilgimi uyandırmadı şimdilik.

1 Beğeni

Japon edebiyatında bulunan çoğu eser mükemmel değil. Fakat iyi kitapları bulmak ve kişinin zevksel tercihleri ile ön yargılarını bir kenera koyarsak oldukça iyi bir iş çıkarıyor İthaki bu konuda. Özellikle son çıkardıkları Edogawa Rampo eseri oldukça güzel anlatıyor nasıl bir seri olduğunu. Japon edebiyatı oldukça zengin ve ilginç işler ortaya koyabiliyor.

Bundan dolayı alan bir kitle ille vardır ama asıl olay, Türkiye içinde animelerden dolayı Japon kültürüne olan meraktan oluştu. Çoğu yazar insanların sevdiği animelerde ve mangalarda yer alıyor. Hatta kendi edebiyatçılarını çok iyi şekilde pazarlıyorlar. İnsanlarda oralardan gördükleri bu kişilere besledikleri sempati doğrultusunda bu eserleri okumaya karar veriyor. Hatta editör Ömer Ezer bile Bungou Stray Dogs’da bulunan Osamu Dazai karakterine karşı büyük bir sevgi besliyor.

Fikriniz belli bir yere kadar doğru ama yeterli derinliğe ulaşamadığı için düzgün bir değerlendirme olmadığı kanaatindeyim. Ayrıca yayınladıkları isimler küçümsenecek kişiler değil oldukça iyi işler çıkarmış olan insanlar.

4 Beğeni

Osamu Dazai, Natsume Soseki gibi kişiler gerçekten klasik ve önemli yazarlar. Hatırladığım kadarıyla onların başka kitapları da gelecekti. Hagakure Saklı Yapraklar kitabı da daha önce aynı çeviriyle HAY’dan çıkmıştı. Ranpo veya Mori nasıldır bilmiyorum ama klasik diye basılan her seride tartışmasız klasik sayılmayan kitaplar da oluyor. HAY’ın içindeki kitapların çoğu Don Kişot’tan daha az klasik sayılır eserler mesela.

4 Beğeni

Ben önceden beri ilgi duyuyordum ve bu konuda çabalayıp pek bir şey okumamıştım. Bu seri sayesinde kültürü ve kitapları daha iyi tanıma olanağı buldum doğrusu. Zaten klasikleri okumaya bayılırım. Japon kelimesinin yanına klasik de gelince merakıma yenik düşüp alıp okumaya başladım. Okurken VAAAAAY diye bir aydınlanma yaşamadım ama kötü de bulmadım. Kitabın sonu konusunda takıntılı olanlar kafayı yiyebilir, beni etkilemedi bu sonlar. Kurgular sakin ve dokunaklı. Hayao Miyazaki animeleri izlerken de böyle hislerle ilerliyorum sahiden :)) Tanıdık bir his bulduğumdan mıdır nedir ben sevdim. Herkes alıp okur mu? Sanmam. Klasikleri sevmeyen ve öykü okumaya yanaşmayan okurların hoşlanacağı kitaplar değil gibi. Gözlemlerim o yönde. Param ve zamanım oldukça tüm seriyi okumayı düşünüyorum…

5 Beğeni
7 Beğeni

Vagabond mangasının uyarlandığı Musaşi basılacakmış seriden.

Yaklaşık bin sayfalık bir kitap.

6 Beğeni

Sel’den okumuştum daha önce. Galiba diziye dahil olacak “İnsanlığımı Yitirirken”.

7 Beğeni

Bununla ilgimi çekmeyi başardı işte.

2 Beğeni

Sel baskısını Hüseyin Can Erkin çevirmişti. Bunu da o çevirir gibi. Umarım hoşunuza gider. Unutamadığım bir kitap.

1 Beğeni
2 Beğeni
4 Beğeni
9 Beğeni