Japon Klasikleri Dizisi (İthaki Yayınları)

Bu kitabı şahsen aynı serideki kuzeye giden ince yol ve hagakure kitapları ile aynı şekilde değerlendirmeyi doğru buluyorum. İki kitap da (yanlış bilmiyorsam) yazıldıkları dönem itibariyle şiirselliğin ağır bastığı bir edebi dönemde yazılmış. Bu durumda Japon edebiyatındaki değeri aslında anlattıkları şeylerden çok içerdikleri tarihi veya kültürel bilgiler ve işin edebi değerinden kaynaklanıyor. Tabi çeviri sırasında edebi değer büyük oranda yok olduğundan bu eserler daha çok Japon kültürüne meraklı olan okuyucular için ilgi çekici oluyor

1 Beğeni

Size katılıyorum. Hagakure serinin başlarında okuduğum için galiba bana çok katı ve geleneksel gelmişti. Kuzeye Giden İnce Yol ise bu iki kitaba göre daha hoş bulduğum bir eser oldu. Gezi yazılarından dolayıdır belki.
Dediğiniz gibi kültüre ilgi duymayan birinin okuyabileceği eserler değil, diziyi sevdiğimden olsa gerek okudum ve merak da ediyorum bu kültürü. Hâlâ bilmediğimiz çok şey var.

1 Beğeni
1 Beğeni

Raşomon da geliyor.

1 Beğeni

Raşomon çok iyi olmuş umarım çevrilmemiş öyküler de vardır içinde.

4 Beğeni
5 Beğeni

Bu Raşomon’un Kurosawa filmiyle alakası var mı acaba

Kurosawa film için o kitaptaki iki alakasız öyküyü karıştırıp bir miktar da kendisi ekleme yapmış. Yani evet, film o kitaptaki bazı öykülerden uyarlanmış sayılıyor.

Çok iyi duruyor.

6 Beğeni

Düşündüren bazı alıntıları dışında maalesef pek sevemediğim bir kitap oldu. Yanlış zamanda okudum, ondan da olabilir.

3 Beğeni

Bu kitabi ben de şu an okuyorum. Daha doğrusu okumaya çalışıyorum. Kitap akmıyor bir türlü. Halbuki ilk paragraftan ilgimi çekmişti ve Natsume Soseki’yi çok merak ediyordum. Okuduğum ilk Natsume Soseki kitabı olduğu için yanlış kitaptan başladım sanırım :smiling_face_with_tear:

1 Beğeni

Ben de Ardından kitabında ilerleyemedim bir türlü. Dizinin diğer kitaplarının inanılmaz kolay okunması bu yargıya kapılmama neden oluyor diye düşünmüştüm. Yazarla ilgili de olabilirmiş.

Soseki’den sadece Gönül ve Sanşiro’yu okudum ikisini de çok beğendim. Özellikle ilk okuduğum Gönül, diğer japon kitaplarını merak edip başlamamı sağlamıştı. Ardından ve Üç Köşeli Dünya hakkında olumsuz yorum çok görüyorum. Hafiften korkmadım değil :sweat_smile:.

3 Beğeni

Hiç akıcı değil evet. Ardından’ı beğendiğim için büyük bir beklentiyle başlamıştım ama belki bu hataydı.

Ardından güzel bence, tek ben mi sevdim bilmiyorum tabii :sweat_smile:
Gönül’ü çok merak ediyorum :slight_smile: Yakın zamanda okuyacağım inşallah. Sayfa sayısı da dizinin diğer kitaplarına göre baya iyi. Umarım bu kitapla birlikte Soseki ile aramı düzeltirim.

1 Beğeni

Bu sene tam yirmi Japon klasiği okudum :slight_smile: 20 numarayı da çok sevdim. Soseki’yle barıştık tabii. Üç Köşeli Dünya beni üzmüştü ama şimdi yüzüm gülüyor, Gönül sağ olsun. Gerçekten hoş bir esermiş bu.

5 Beğeni

Serideki en iyi kitap bence Gönül.

1 Beğeni
3 Beğeni
5 Beğeni