Jules Verne Kitapları (İthaki ve Alfa Yayınları)

David Tennant mı o? :smiley::smiley::smiley::smiley: O zaman izlerim. Kendisini ayrı seviyorum.

3 Beğeni

Diziyi nereden seyredebiliriz

2 ocaktan sonra internette bir sürü sitede yayınlanır bence

1 Beğeni

Verne’deki şu kaşif dokusunu çok seviyorum. Belki de o dönemleri sevdiğimden. :slight_smile:

2 Beğeni

Daha önce @anon39497017 un paylaştığı ve ilk mesajda da bulunan

Rotaları gösteren: The itineraries of the Extraordinary Voyages | Garmt’s Jules Verne Pages
Haritaları gösteren: Maps from the Extraordinary Voyages: Original Hetzel maps | Garmt’s Jules Verne Pages
linkler var.

Belki merak ettiğiniz rota ve bölgeler vardır, seçimleriniz buna göre de şekillenebilir.

4 Beğeni

Merhaba, haritalar çok iyi. Özellikle tek dünya haritasında işaretleyip görme olayı çok güzelmiş.

Satın alacağım kitaplara gelince tavsiyelerle şöyle 10-12 kitaplık bir liste oluştu, alışveriş listemi yaptım ancak fiyatlar uçmaya başlayınca 10 12 kitabını aldığım yazara daha sonra devam etmek isteyince fiyatlar canımı sıkmasın diye hepsini listeme ekledim. Kidega’dan stokta olan hepsinin siparişini verdim.
Zaten yazarı ortaokulda özet kitaplardan okumuş sevmiştim.
Ancak sitelerde stokta olmayan 4 5 kitap mevcut. Ara ara gelir mi bilmiyorum.

1 Beğeni

Esrarlı Ada kitabı için yaptığım harita Türkçeleştirmesini sizlerle de paylaşayım. Bazı yer isimleri Alfa ve İthaki’de farklı şekillerde çevirilmiş. Kitabı okumadığım için ben her yeri Türkçeleştirmiştim ancak çevirilerde bazı bölümler İngilizce bırakıldığı için o şekilde düzelttim. Örneğin Far West Ormanları olarak çevrilen yeri ben Uzak Batı Ormanları yapmıştım ya da Granite House yerine Granit Ev yapmıştım.
Çoğunlukla Alfa’ya uysamda yer yer farklılıklar olabilir. Genel olarak güzel oldu sanki. Benim gibi Jules Verne kitaplarını haritası üzerinden bakarak okumayı sevenler A5 ebatında çıktı alıp kitap arasına koyabilirler.

Kaynak harita Çekceydi, kitabı okumadığım için Çekce üzerinden çevirerek sonra kitaplarda ilgili yerleri taramam gerekti. Hatalar olabilir ama okurken çözülemeyecek bir hata olacağını sanmıyorum.

Kaynak Harita

22 Beğeni

Elinize sağlık çok güzel ve mantıklı olmuş

3 Beğeni

Geniş Manzara Yaylası’ndan ne seyrederdik Birlik Körfezini, Mercy Nehri’nde az kürek sallamadık, gün batımı ağıl yolundan Granit House’a giderken ne huzurluydu adamız. Esrarlı Ada benim için pandeminin en karamsar döneminde psikoterapi gibiydi. En iyi tatilden daha dinlendirici bir tatil; her türlü zorluğun üstesinden gelen, beş arkadaşla doğaya dönüş, haset yok, kıskançlık yok. Bu açıdan bakınca tam bir fantastik eser, böyle bir dünya yok çünkü. Ellerinize sağlık, çok güzel olmuş.

4 Beğeni

Verne, ağır fantastik öğeler istemeyen, bu dünyadan degil de bu zamandan kopmak isteyen kaşif ruhlu, cografya tutkunu okurların yazarı. Kalabaliktan uzak, teknolijinin insanlığı esir almadığı, ama mevcut teknoloji ile yeni yerlerin daha kolay ve hala kesfedildiği coğrafyacilarin zirve döneminde yaşadı. Kendisi de çoğu zaman kaçıp gitmek istiyor gibi. Macellanya’da eseri tam anlamı ile kendi ruh halini yansıtıyor. Ama hemen hicbirimizde eserlerindeki karakterlerin yerinde olma cesaretinin olacağını sanmıyorum. Biz O’nu okuyarak hayal dunyamizda kendimizi tatmin ediyoruz. Bu yazdıklarım Verne tutkunları için tabi.

6 Beğeni

Eklemediyseniz Yeşil Işın’ı da tavsiye ederim. Her ne kadar Verne bir röportajda adını hatirlayamasa da :slightly_smiling_face:

Kendisine sorulduğunda favori kitabı için şu cevabı veriyor:

Gerçektende kitapları çok çeşitli, genel olarak gezi-macera olarak yazsa da dram, aşk, gotik, politik… konulu her türden romanı var. Herkes kendine uyan türü beğeniyor. Psikolojik romanları yok ama. Bir röportajında insan neden psikolojik roman okur anlamıyorum der kendisi.

4 Beğeni

Üstat Yeşil Işın listemde ve tedarik edildi. Ancak Esrarlı Ada’yı hala Kidega tedarik edemediği için kitapları göndermiyor.
Yine birkaç kitap var piyasada pek bulunmayan.

Güzel Sarı Tuna, Balonla 5 Hafta, Dünyanın Ucundaki Fener, Macellanyada kitapları sitelerde bulunmadığı için Amazonda stokta olanlar 50 lira civarına satılıyor.

Benim aynı yayınevinden set yapma takıntım yoktur. Balonla Beş Hafta’yı önceden görseydim İletişim Yayınlarından alırdım. Hatta 80 Günde Devrialem’i de. Bu yayınevinin çocuk klasikleri serisi içinde çok tatlı kitapları var.
Macellanya, Esrarlı Ada ve Guzel Sarı Tuna alfakitap.com’da var sanırım.

1 Beğeni

Serinin devamı uzun süredir yok, bekliyorum :sob::sob:

11 Beğeni

Ben de aslında set diye değil de yan yana koyunca çok sırıtmasınlar diye hepsi Alfa olsun istedim. Eksik kitaplar ara ada amazon.com.tr ve kitapsepeti.com sitesinde oluyor. Ben de tek eksik Dünyanın Ucundaki Fener kaldı.

1 Beğeni

Alfa yayınlarında ben de eksik yok şu an, devamını bekliyorum. Görselde chancellor yok, onu okuması için birine verdim.

1 Beğeni

#okudumbitti
Bir kitabın daha sonuna geldik. Kitap genel olarak güzeldi, ama bazı yerlerde sıkılmadım değil. Özellikle çok fazla madenlerden, elementlerden, kimyasallardan bahsedildiği yerler biraz sıktı. :blush:
Yalnız bu kitabı okumadan önce, Kaptan grantın çocukları ve Denizler altında 20.000 fersah kitaplarını okumanız gerekiyor bilginize.

10 Beğeni

benim şimdiye kadar favori kitabım budur. Değişeceğini de sanmıyorum :heartbeat: <3

1 Beğeni

2021 senesini üzücü bir şekilde sadece 3 kitapla kapattık bakalım bu yıl nasıl geçecek. Umarım en az 6-7 kitap basılır

Kitaplar her ne kadar geç baskı yaparsa o kadar pahalanıyor. Çeviri bitmiş ellerinde çok kitap var. Bakalım ne kadarını basalacaklar.