Jules Verne Kitapları (İthaki ve Alfa Yayınları)

Az önce Mustafa Küpüşoğlu’ndan bilgi aldım ve aynen şöyle yazdı.
‘‘2022’de Jules Verne maceramızda epey ilerleyeceğiz gibi. İlk kitap Şubat 2022’de ve bu sefer durma niyetinde değiliz.’’

8 Beğeni

çok fazla bekledik peş peşe çıksa güzel olur

2 Beğeni

Konuya İş Bankası’ndan çıkan kitaplar da eklenebilir aslında. Alfa ve İthaki gibi yazara özel bir seri değil ama en azından çıkan kitapları bir bütün olarak görmek açısından güzel olabilir.

4 Beğeni

Burada daha detaylı. Ama iş kültürü ekleyeceğim bu konuya

3 Beğeni

O zaman bence en iyisi İş Kültür’den takip etmek olur. Karton kapakları Alfa’ya göre çok daha ucuz veya İkinci seçenek olarak ciltli olanları alabilirsin.

2 Beğeni

İş Kültür’den de 6-7 kitabını almıştım. Alfa’dan çıkan ancak İş Kültür’ün henüz basmadığı kitaplar var bildiğin gibi. Onları Alfa’dan alayım diye düşündüm. Ama bir yandan belirttiğin üzere Alfa’nın fiyatları daha yüksek. İş Kültür diğer kitapları basar mı sence?

Bu arada yok ciltli almayı düşünmüyorum.

Çevirirler muhtemelen ama malum iş bankası Alfa’ya göre Jules Verne kitaplarını daha yavaş basıyor.

1 Beğeni

Yavaş biraz tanımlamak için yetersiz bir sıfat olarak kaldı. İş kültür kaç kitap bastı şimdiye kadar? Ve hepsini tamamlayacaklar mı öyle bir amaç var mı?

1 Beğeni

Kontrol etmedim ama benim kitaplıkta İş Kültür’den 8 kitap var. Muhtemelen o kadardır. Sormak lazım @DamlaGol hanım belki biliyordur.

Ama bence az ya da çok şu yeni ciltliler alınır. Bu baskı - kağıt ile Jules Verne bir daha bulamayabiliriz.

2 Beğeni

:joy:

Alper kendin hepsini topluyorsun diye milleti gazlama, eğer bütün eserlerini, hepsini toplamak isteyen varsa ve bunu makul bir sürede yapacaksa bence Alfa’dan başka seçenek yok şu anda. Ama hepsini toplamak gibi bir amaç yok okuyayım arada diyorsa olabilir farketmez, tercihe bakar.

3 Beğeni

Gazlama değil ki dediğim ya da kalkın hepsini toplayın demiyorum ki, çarpıtıyorsun dediklerimi.

İş Kültür baskıları özellikle kağıt ve baskı kalitesi olarak güzel baskılar, bu kağıtla bu ülkede bir daha aynı baskıların olma ihtimali az. Bulunabilirken bunlar alınabilir diyorum.

5 Beğeni

Politika okuyorum bu ara :slight_smile:

Alan bir yayınevi tercih edecek bu ortamda, bence bu durumda da kağıda değil başka önceliklerine önem verir onu demek istedim. Ben şahsen Jules Verne hepsi olsun istesem Alfa, ucuz olsun hepsi olmasa da bazıları yeter desem iş karton kapak tercih ederim gibi.

1 Beğeni

Zaman içinde Modern Klasikler’e başka Verne’ler de gelebilir ama ayrı bir başlık/dizi kapsamında olmadığı için, genelde araya serpiştirilmiş şekilde yapmak gerekiyor. Geçen sene üst üste iki tane çıktı, bir dahaki ne zamana gelir net bir cevabım yok ne yazık ki… Bütün külliyatı basar mıyız, o bile belli değil. Belli bir öncelik sıralaması yapılması gerekiyor.

7 Beğeni

Keşke ithakilerin stoklark olsa alfa gereksiz pahalı

Alfa serisini alayım dedim Dünyanın Ucundaki Fener kitabının baskısını bulamadım. Yeniden çıkacak mı bu kitabın baskısı acaba?

Koskoca Verne konusunda bile doğru dürüst yayınevi bulamıyoruz. :slight_smile: İş Bankası tamamladığında veya buna karar verdiğinde filan bizim kemiklerimiz de çürür diye düşünüyorum. :smiley:

Alfa bir redaktör işe alana dek o da bizi kör eder, öyle ölürüz.

X,Y,Z yayınevlerinin de çevirileri insanı sinir hastası edebilir. :smiley:

Bu bağlamda ne desem boş. Ben Alfa’dan dinlerken bile anlamsız cümlelere denk geldim. Kitapta bir saat aradım, buldum. Baktım olmuyor orijinal neymiş diye uğraştım sonra da sıkıldım açıkçası. Kitap mı okuyorum yoksa çile mi çekiyorum belli değil.

3 Beğeni

Alfa Jules Verne çevirilerinde sorun var mı ? Okumaya niyetliyim ama sorun olarak en çok hangi Jules Verne kitabı ya da kitapları Alfa’da çeviri bakımından sıkıntılı geldi size ?

Alfa’nın bazı çevirmenleri işi biliyor. Çevirmen Türkçe bilince redaktöre de iş kalmıyor ama maalesef çevirmen biraz zayıf olunca kitaplar anlaşılmaz oluyor. Tekrar bakmam lazım. Gün içinde mesajımı düzenleyip bildireyim.

Buzlar Sfenksi - Okunabilir.
Kaptan Grant’ın Çocukları- Okunabilir.
Karpatlar Şatosu- Dinlenebilir. Okumak için sıkıntılı.
Denizler Altında 20.000 Fersah - Okunabilir ama sıkıntılar var.
Balonla Beş Hafta - Okunabilir ama ufak sıkıntılar var.
Dr. Ox’un Bir Fantezisi - Okunabilir ama yine sorunlar var.
Çin’de Bir Çinlinin Başına Gelenler - Okunabilir.
Buzlar Arasında Bir Kış - Okunabilir.

1 Beğeni

Umarım Kaptan Hatteras, On Beş Yaşında Bir Kaptan gibi hacimli eserleri daha erken basarlar. Jules Verne’in her kitabı birbirini tutmuyor. Hepsi Olağanüstü Yolculuklar adıyla yayinlansa da bazı kitaplar sosyal içerikli, kimisi dram, kimisi bilimkurgu ağırlıklı, hatta gotik sayilabilecek eseri bile var. Her turden eser veren böyle başka bir yazar var mıdır bilmiyorum. Ben daha çok macera, denizcilik, yolculuk ve robinsonat tarzı kitaplarını beğeniyorum.
Bir de Hetzel baskılarında olan tüm resimleri de koysalar ve haritalar daha yüksek çözünürlükte olsa nefis olurdu.

3 Beğeni

Bazı kitaplarda yazım hatası var ama siz de çok hassassınız gibi geldi bana. Okuyup geçip, kitaptan zevk almaya baksanız daha mutlu olurdunuz sanki😊