Jules Verne Koleksiyonu

Henüz okumadım ancak Jules Verne biyografisi yazılmış bir Alman yazar tarafından haberiniz olsun.

1 Beğeni

Böyle parçalar bulunca pek bir mutlu oluyorum :slightly_smiling_face:

Gördüğünüz kitap(çık) zaten kapak rengiyle ve resmiyle bile kendisini bana aldırabilecek bir kitap iken; Jules Verne çevirisi olması, çevirmeni tarafından araya yayınevi sokulmadan doğrudan matbaada bastırılarak yayımlanmış olması, adının değişik olması ve bibliyografyalarda rastlamadığım bir kitap olması nedeniyle görür görmez aldım.

Hem de gecenin sanırım 01:30’unda nadirkitap’a kondu, ben de 01:32’de aldım :slightly_smiling_face:

Bildiğimiz Jules Verne eseri “Esrarlı Ada” çevirisi… Ali Batı tarafından çevrilmiş, ama tam çeviri de denemez, zira kahramanların isimleri eserin orijinalindekiler değil. 40 sayfalık kitabın sonuna bir de “Nilgün” tarafından yazılmış bir şiir eklenmiş, okuyunca bir bağlantı kurarım sanırım.

Künyesinde basım tarihi yazılı değil, İzmir Acargil Matbaasında basıldığı ve matbaanın telefonunun “14 95 34 İzmir” olduğu yazıyor.
Basım yılını bulabilir miyim diye araştırasım tuttu;
nadirkitapta bu matbaada basılmış kitapları arayınca 1966-1993 aralığına ulaşılıyor. Ama Google ile 1965-2000 aralığına kadar genişlemişti, ki derdimiz genişletmek değil daraltmak :slightly_smiling_face:
İzmir’de telefon numaraları 1975’te 6 haneye çıkarılmış, demek ki kitap 75 sonrası basılmış. Öte yandan bir yerlerde de aynı numaraların 1988’e kadar 10 basamaklı olduğu yazıyor, üst limiti de 1988 olarak bulduk, ki daha erkene inecek aslında ama henüz bulamadım o bilgiyi. Şimdilik [1975~1988] arasındayım.

Linkedin’de İzmir’de bir ofset ambalaj firması genel müdürü buldum, soyadı Acargil, ona da yazdım bakalım ilgisi var mıymış. Kim bilir, belki o matbaada basılmış başka çeviriler de vardır da bulamayıp kahroluruz, zira bulmak zordur eminim :slightly_smiling_face:

8 Beğeni

Türkiye’den ve ABD’den “Ustaya Saygı” basımları…

Bizden olan 2005’te, tam da Jules Verne’in 100. ölüm yıldönümünde yayımlandı. 1131 sayfalık, çok da cafcaflı olmayan sade bir kırmızı cilt ve şömiziyle piyasaya sürülen bu güzel kitabın önsözünü Nejat Bayramoğlu yazmış. Jules Verne’in klasik eserlerinden, Balon, Merkez, Fersah ve Tatil denince akla gelen dördüne kitapta yer veren İthaki Yayınları, meşhur Jules Verne serisinin de 30. kitabını yayımlıyordu o sıralar, bu seri daha sonra 46 kitapla sonlanmıştı.

ABD’den olansa olabildiğince şık tasarımlı ve sağlam kırmızı cildiyle ve yaldızlı yanlarıyla taş gibi bir kitap, ama basım Çin’de yapılmış :grin: Barnes & Noble tarafından 2010’da yayımlanan bu eserin kağıt kalitesi de, içerdiği eser sayısı da bizimkine nazaran daha fazla, “Seven Novels” adından da anlaşılacağı üzere 7 Jules Verne eseri içeriyor. Eserleri Five, Center, Moon (2), Leagues, Eighty ve Mysterious diye kısaca hatırlatabiliriz.

Bizimki belki Esrarlı Ada ile bir beşleme şeklinde olabilirdi ama yine de güzel, tekrar baskısının yapılacağını sanmam, anlamını ve koleksiyonluk değerini azaltacaklarını düşünmüyorum zira.

Buna benzer farklı dillerdeki basımları da kovalamak lazım aslında. Her ne kadar zamanla fiyatları yükseliyor olsa da bulunca alıp kenara koymalık kitaplardır; ama sadece yatırım ya da dekor olarak bakmayın, okuyun da :grin::grin::grin:

10 Beğeni