Kayıp Rıhtım Kitap Kulübü

(Mustafa Yıldız) #393

Benim de çok hoşuma gitmişti kapak. 2 sene önce gözüme kestirdim ama 2. Baskı çıkana kadar okumak nasip olmadı. Kapaktaki astronotun o bacak arasındaki yuvarlak akvaryum gibi şey ne ve neden orda diye düşünürlen buldum kendimi. Kaskı takılıyken nasıl sigara içiyor diye düşünürken kapağı biraz araştırsam da bişey bulamadım. Kitabı elime aldığımda ilk künyesine bakarım ve “Marilynn Flynn’in bir resminden detay ve kolaj” ifadesini gördüm. Google resimler sağ olsun resmin orijinalini buldum. Telif ödediler mi bilmiyorum ama keşke resmin tamamını kullansalarmış. Sigarayı yine eklemek kaydıyla tabi. Yada adamın bacaklarının arasında duran kaskı silselermiş demeden alamadım kendimi.

(Hiçliğin bekçisi…) #394

Seçeneklere baktım çok fazla içimi açan olmadı. Tamamen duygusal sebeplerden ilk gönlümden geçene oy verdim: Kaçan Ayna. Muhtemelen seçilmeyecek. :smiley:

Naçizane bir öneri yapmak istiyorum. Olur veya olmaz ya da düşünülür, bilmiyorum ama söylemezsem içimde kalır. ^^

Biliyorum her ne kadar katılamasam, okuyamasam bile her seferinde en azından bir çaba sarf ediyorum kendi çapımda. Başlıyorum, okuyorum ama devamı gelmiyor. Bir türlü tutunamıyorum. Yine de seçilen kitaplar çok güzel, çok hoş. Farklı yazarlar veya gözden kaçırdığım kitapları keşfediyorum.

Önerim ise; yeni yerli fantastik/bilimkurgu yazarlarımızdan oluşan listelerin de yer alması. Bizler genelde ister istemez yeni yerli fantastik ve bilimkurgu yazarlarımıza önyargı ile yaklaşıyoruz. Rıhtım’da birkaç üyenin kitapları basılıyor ama ilgi biraz geride kalıyor. Başarılar dileyip kendi köşemize çekiliyoruz. Kitap Kulübü ile burada bir kez daha bir destek atılabileceğini düşünüyorum. Beni yanlış anlamayın popüler gençlik yazarlarından, wattpad kitaplarından bahsetmiyorum ama bizler tarafından bir şans verilmeyi bekleyen yeteneklerimizin olduğunu düşünüyorum. Bunu tamamen gönülden yapılan bir öneri olarak alırsanız sevinirim çünkü bazen fuarlarda güzel insanlar görüyorum. Sabah standın önünde çiçek gibiler, mutlular, gözleri pırıl pırıl, heyecan dolular çünkü ilk zor adım olan kitap yayınlama evresini atlatmışlar. Sonra aradan vakit geçiyor. Ben unutkan olduğum için salonları bir-iki kez dolanan insanım. Şu yayınevinden bu kitabı unuttum ya, der geri dönerim çok. Bu güzel insanları yine görürüm. Yüzlerinde hayalkırıklığı olur. Ciddi anlamda çok üzülüyorum. Kafamızdaki önyargılardan, bazı kişisel görüşlerimizden arınıp bu yazarlarımıza bir şans vermeliyiz bana kalırsa. Kitap Kulübu vesilesiyle herkese seslenmiş oldum.

İçimizde yarın yazar olmayı hayal eden bir sürü kişi vardır eminim. Bugün bu kişiler olarak bizlerin yaptığı bu tutum, yarın bizlere gelecek nesillerin yapacağı tutumdur.

Biraz uzun oldu. Azıcık içimi dökmüş oldum. Bir kusurum olduysa affınıza sığınırım.

Bu bilgiyi benimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim. :blossom:
Kitapçılarda görmüştüm ama künyeyi incelemek aklıma gelmemişti. Çok güzel bir alışkanlığınız var bence. :blush:

(Cem) #396

İstek olursa yapabiliriz tabii. Özellikle yeni yerli fantastik ve bilimkurgudan ziyade “ilk kitabı” çıkmış yazarlardan bir liste oluşturulabilir. Sonuçta çoğu yeni yazar aynı problemi yaşayabiliyor, bu iki türe bağlı değil bu durum sadece.

Ancak şunu da unutmayalım. Eğer istek varsa ve beraber okunup etkinliğe katılım gösterilecekse yapmak lazım. Diğer türlü etkinliğe 1-2 kişi katılacaksa bunun ne yazar ne de kulüp için bir anlamı olur. Boşuna uğraştığımızla kalırız.

(Hiçliğin bekçisi…) #397

Kesinlikle haklısınız. Sözde bir kulüp etkinliği olacaksa zaten anlamsız olur. Diğer arkadaşlar ne düşünür biraz da onlara bağlı. En azından ben bir çağrı da bulunmuş olayım. Nasip olur ve destek gelirse yapılır diyelim. Cevap için teşekkür ederim.

(Onur Selamet) #398

Tomris Uyar’da bu kitaplar yok :frowning:

(hüseyin) #399

Bu etkinliği yeni çıkan kitaplar üzerinden yürütelemez mi? Bence daha iyi bir etkinlik olabilir o zaman. Örneğin Cıxın Liu nun Karanlık Ormanı harikaydı, Yekta Kopan ın Sıradan Bir Gün yine çok iyidi. Şimdi de Düşmüş Melekleri okuyorum içine çekmeyi başardı beni. Site etkinlik yöeticileri bu bir düşünsün.

(Hazal Çamur) #400

Etkinliği bana yeni kitaplar, yeni yazarlar kattığı için seviyorum :slight_smile: Bildiğim sulardan bir şeyler okumayı çok da istemiyorum açıkçası.

Bu etkinlik bana Yu Hua’yı kazandırdı. Artık o ne yazsa okurum.

Utanarak söylüyorum, hiç Vüs’at O. Bener okumamıştım. Etkinlik sayesinde bu açığı kapattım.

Yine bilmediklerimi okumak istediğin için Son Tiryaki hiç ilgimi çekmiyor. Ya da şöyle diyeyim, bu etkinlik kapsamında okumak ilgimi çekmiyor.

Oyumu Kaçan Ayna’ya verdim, ama geri kalan hepsi de bir şekilde temas etmediğim yazarlar. O yüzden, Son Tiryaki dışında bir şey çıkarsa yine keyifle katılırım. Fakat şu anki tabloya göre bu ayı da pas geçeceğim.

(Cemalettin Sipahioğlu) #401

Daha Dost Yaşamasız’ı bitiremediğim için bir süreliğine kendimi oylamalardan men ettim :sweat_smile:

(Emre Can Doğan) #402

“Bu kitaplar”? (20 karakter)

(Hazal Çamur) #403

Yani diyor ki dahi anlamında -da’yı ayırmadığın için Tomris Uyar’a bir bulunma eki eklemişsin. Bu kitaplar Tomris Uyar’da olsaydı gibi bir anlam çıkıyor böyle yazınca. Anlam kargaşasına nüktedan bir işaret :slight_smile:

(Emre Can Doğan) #404

Aleister Crowley ve tayfası çarptı beni. :smiley:

(Hazal Çamur) #405

Ayırırsın bundan sonra, lanet tersine çevrilir :slight_smile:

(Cem) #406

Sona oynayan kitaptan vazgeçip, oyumu Kaçan Ayna’ya verdim. Hadi bakalım belki rekabet olur. Azınlıklar birleşin! :smiley:

(Hiçliğin bekçisi…) #407

Kaçan Ayna için birlikte oy oya!!!⛿⚐⚑ :joy:

(Ezgi ) #408

Nerede o eski, gün içinde en az iki kere zirvenin değiştiği oylamalar… :pleading_face:

(Cem) #409

Başaracağız… Şimdiden dengeler değişmeye başlamış bile. :blush:

Belki biraz hareketlenme olur diye oyumu Son Tiryaki’den alıp Kaçan Ayna’ya geçirdim :upside_down_face:

(Hiçliğin bekçisi…) #411

Evet arkadaşlar, Babil Kitaplığı’nı siz de merak etmiyor musunuz? Kaçan Ayna’yı tercih ederek hem Kitap Kulübü’ne katılmış hem de Babil Kitaplığı’na güzel bir adım atmış olacaksınız. Oy vermek için (veya değiştirmek) ne bekliyorsunuz? Hem de tam 104 sayfa! Fiyatı uygun, okuması kolay, Kulübe katılmak ise heyecan verici!! :laughing: (Biraz ucuz reklam oldu ama reklamın iyisi kötüsü olmaz. :crazy_face: )

Nedir bu Kaçan Ayna, ne anlatıyor merak mı ediyorsunuz işte arka kapak yazısı:

Kitap Açıklaması

"Buenos Aires varoşlarında bir mahallede, Trajik Gazete ile Kör Pilot’u, kötü bir İspanyolca çevirisinden okuduğumda on bir-on iki yaşlarında olmalıyım.

Ne olursa olsun, kişisel bir yaşantıya gönderme yapmak istiyorum. Şimdi, öylesine uzak olan o sayfaları hayranlıkla, gönül borcuyla yeniden okurken, kendi bulduğuma inandığım, kendi biçemimce uzamla zamanın başka noktalarında yeniden işlediğim masallar buluyorum onlarda.

Papini’nin hak etmediği bir biçimde unutulmuş olduğundan kuşku duyuyorum. Bu kitaptaki öyküler, insanın melankoliye ve alacakaranlığa eğilimli olduğu bir çağın ürünleridir, ama günümüzde sanat onları değişik kılıklara bürüse de, melankoli ile alacakaranlık yitip gitmiş değildir."
-Jorge Luis Borges-

(Cem) #412

Ahah, o zaman daha kötü reklam yapayım. “Kaçan Ayna” kaçmasın… :upside_down_face: