Kayıp Rıhtım Kitap Kulübü

Vardır vardır :smile: baskı yok da ne demek :relieved:

@hunter aynen Allah razı olsun :smile:

2 Beğeni

Şu kapağın güzelğine bir bakın… Renklerine bir bakın… Seçmediğiniz kitaba dönüp bir bakın…

9 Beğeni

Bu da erik gibiymiş gerçekten.

3 Beğeni

İki kitap olsun diyen arkadaşlar Nefes’i her türlü okuyabilir. Buradaki arkadaşlar teklifi kabul etmese bile okuyup yorumlarsanız kendi adıma sevinirim ben.

3 Beğeni

Ben Nefes kitabını okumak isterdim. Ama pdf-i yok. :pensive:

Benim fikrim hiçbir fikrin olmadığı kitapların okunması yönünde. Kitap Kulübü’nün amacı biraz bu yönde olmalı. Yani Nefes olsun, Ütopya olsun, İki Şehrin Hikayesi olsun az çok duyulmuş, çoğunca okunmuş eserler veya popüler sayılabilir. Ben mesela D&R girip Kurbağa yazdım ve çıkan kitaplardan bir tarama yaparak ekledim. Tamamen gelişine seçtiğim, hiçbir fikrimin olmadığı, ne bekleyeceğimi bilmediğim, hakkında gram fikrimin olmadığı veya iyi kötü bir yorum okumadığım bir eser. Bence Kitap Kulübü oylamalarında farklı ve gözden kaçmış eserlere yönelmeli. Bu benim şahsi görüşüm.

Nefes okunmasını isteyen arkadaşlar ise kitaba has başlık açabilir Liman Kütüphanesi’nde. Buradan enine boyuna tartışarak başlığı aktif tutabilir ve diğer kişilerin de merak ederek okumasına ön ayak olabilir.

Diğer bir durum ise her telden kitap önerisi olması taraftarıyım. Fantastik, Bilimkurgu, Polisiye, Felsefe, Klasik vs. Elbette sürekli belli alanda okumalar yapan kişiler için diğer seçenekler çıkarsa okumak işkence gibi görünebilir fakat bence kulübün getirisi de başka türlerde okuma yaptırtmasıdır. Örneğin ben kulüp sayesinde belki de asla okumayacağım eserler okudum. Kimi çok iyiyken kimi gerçekten hiç bana hitap etmiyordu. Bunu bir gelişim ve yeni türleri deneyimlemek olarak gördüğüm için kendimi de tartmış oldum.

Gerisi sizin takdiriniz.

15 Beğeni

Aslında çok güzel öneriler. Bir başka kulüpte hiç duymadığım kitaplar okuma şansım olmuştu. Orada da genelde tür üzerinden gidiyorduk. 5-6 aylık planlamamız hazırdı, şu ay bu tür, bu ay bu tür gibi. Hatta erkek/kadın yazar seçimi bile yapıyorduk bazen.

Ayrıca Nefes okumak isteyenler çoksa, bizim Diskdünya’da yaptığımız gibi ayrı bir başlık açıp okuyabilir :slight_smile:

2 Beğeni

Ben buradaki çoğu kişinin eninde sonunda Nefes, Sisler İçindeki Lut, İki Şehrin Hikayesi, Ütopya filan okuyacağını düşünüyorum. Bir kısmının da okuduğunu gözlemliyorum. Bu sebeple öneriler daha geri planda kalmış eserlerden olmalı. Forum genelinde konuşulan isimler, tartışılan kitaplar belli. Bunların dışına çıkılsa fena olmazdı.

2 Beğeni

Oylama kapanmış ama :slight_smile: Nefes tercihim olurdu neyse yapacak bir şey yok artık :slight_smile:

2 Beğeni

Ben seçici olmaya devam edeceğim. Yılda maksimum okuyabileceğim kitap sayısı 40 iken ve kitap okuma alışkanlığını geç yaşta edindiğimden dolayı önümde okunması gereken bir hayli kitap varken benim için en optimal seçim seçici olmak oluyor :slight_smile: Heyecan aramama hiç gerek yok. Ama senede 100 ve daha fazla kitap okuyan ve uzun zamandır bunu sürdüren biri için kitap kulübünde keşfetmediği bir kitap okumak istemesi de gayet mantıklı.

Neye göre seçim yapıyorsunuz? Kitlelerin çok övdüğü kitaplara göre mi yoksa kendi zevkinize hitap eden kitapları araştırıp mı seçiyorsunuz?

En sevdiğim tür bilim kurgu ve fantastik ama diğer türleri de sürekli aralarda okumaya çalışıyorum. Okuduğum kitaplar genellikle türün en iyi isimlerinden veya yıla bağlı olarak çıkış yapan isimlerden oluyor. Örnek olarak bu yıl yaptığım okumaları aşağıya ekledim. Aslında en çok övülen kitaplar denilebilir. Az okuyan bir insan bence mecbur seçici olmalı :slight_smile:

1 Beğeni

Nefes için yan çar açayım oradan bu seçimi protesto edelim. :smiley: Benim kaybedecek bir şeyim yok. Zaten kurbağayım.

@Agape bu arada herkesin Nefes’i okuyacağına dair olan savına katılmıyorum. Yazarın ilk kitabını, filmi çıkmışken dahi bilen yok.2017’de basılan kitap halen ilk baskıda ve hepsini geçtim örneğin kitapyurdunda MonoKL yayınlarının kitapları yok.

1 Beğeni

Yeterince reklam yaptınız bence forum genelinde çoğu kişi şans verecektir. :slight_smile:

@Torcheim Çoğunluğun açtığı yoldan ilerlerseniz ilk şiddetli yağmurda sele kapılıp boğulursunuz. İvan İlyiç’in Ölümü, Yeraltından Notlar, Bilinmeyen Adanın Öyküsü ilk dikkatimi çekenler mesela. Benim görüşüme göre çok da mükemmel değiller. Çoğunluk sizi ölüme de götürebilir kurtuluşa da. Arada sırada yandaki yamaçları aşıp ardında ne var diye bakmakta sorun olmaz diye düşünüyorum. Bilinmeyen Adanın Öyküsü kitabını okumak yerine Kısa Bir Cehennem Ziyareti, Lady Anne Susuyor, Kaçan Ayna, Yaşamak okunabilirdi mesela. Hatta Tüm Sistemler Çöktü bile elenebilir bu listeden. Bunları vaktinizin kıymetli olduğunu düşündürdüğünüz için diyorum. Bunlar benim görüşüm elbette. Bana katılan veya katılmayan olabilir ama kendimi sizin yerinize koyduğumda okuduğunuz listenin yarısını çok rahat elerdim ve okumazdım. Neden kırk kitap onu bilmiyorum. Belki bütçeyle alakalıdır, belki de değildir ama ince kitaplara ağırlık verilerek bu sayı arttırılabilir. Böylece okuma alışkanlığı da çok rahat pekişir ve yılda kırk kitap üstüne de rahatça çıkılabilir.

Kitap Kulübü aracılığıyla Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği, Orada Bir Yerde, Biz Hep Şatoda Yaşadık, Bir Maskenin İtirafları, Kaçan Ayna, Öldüğünü Google’dan Öğrenen Adam kitaplarını okudum. Bu kitaplardan birisi bana kesinlikle hitap etmiyordu ve okumayı tamamlayamadım. Diğer hepsini rahatlıkla okudum ve birisi pek hoşuma gitmedi. Diğerlerinin hepsi üç ve üstü puanı hak ediyordu. Mesela Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç kitabını neden tercih ettiniz? Goodreads’ta görebildiğim iki puanlama var ve ikisini de toplayıp ikiye böldüğümüzde ortalaması üç civarı yapıyor. Seçici bir durumda bunu elemeniz gerekirdi. Hatta seçici olunacak bir durumda 4.3 ve üzeri eserlere yönelmek daha faydalı olabilir fakat bu da neye göre ve kime göre sorularını getiriyor aklıma. Popüler olan şeyler çok puan alırken çok çok iyi eserler bazen iki puan alabiliyor. Bunu da yanılma payı olarak görmezden gelebiliriz elbette. Ben sadece sorguluyorum. Yanlış anlaşılma olmasın. Sadece merak ediyorum neden diye o kadar. :slight_smile:

Mesela ben fantastik ağırlıklı okuyan birisi olarak asla ama asla Yaşamak kitabını görmez, okumaz, dikkat bile etmezdim ama gerçekten çok beğenmiştim. Üstelik türü de bana hiç hitap etmiyor. Keza Neil Gaiman büyük kitlelerce çok sevilmesine rağmen benim yıldızım bir türlü barışmadı. Puanlar, öneriler, övgüler vs. derken çok fazla şartlanıldığını düşünüyorum. Fikrimizin olmadığı bir kitap hakkında ön yargı edinmeden objektif bir değerlendirmeyi daha kolay yapabiliriz.

4 Beğeni

Listeyi hangi programla hazırladınız?

Aslında bu kitaplar, bu yazarlara başlangıç olması açısından seçtiğim kitaplar. Mesela Dostoyevski’ye Suç ve Ceza ile, Tolstoy’a Savaş ve Barış ile başlamak istemedim. Bu üç kitaptan Yeraltından Notlar hariç diğer ikisi çok iyi kitaplar değildi ama amacıma hizmet etmiş bulundular.

Ben Goodreads veya 1000kitap puanlarını çok ciddiye almıyorum. Mesela Ursula’nın genel ortalaması 4,05 iken Brandon Sanderson 4,39. Sissoylu’nun 4.45 puanı bence çok abartılı. Bunun gibi örnek çok. İş Bankası’nın Türk Edebiyatı dizisinden ara ara okuma nedenim ise geçtiği dönemin toplum ve aile yapısını iyi bir şekilde yansıtması. Bu kitap da iyi örneklerinden biri. Bence güzeldi bir şans verin okumadıysanız. (Çoğu kişi bilebilir ama Halley Kuyrukluyıldızı’nın her 75-76 yılda bir Dünya’dan görülebildiğini bu kitaptan öğrenmiştim.)

Sonuçta bu konuda benden daha deneyimli olduğunuzu bildiğim için söylediklerinizi dikkate alacağım. (zaten kitabı aldım bile) :slight_smile: Kulübe katılma amacım da okuma sayımı biraz arttırabilmek. Niceliğe çok takan birisi değilim ama daha iyi olabilir diye düşünüyorum.

@Tobizume Notion adlı not alma programında hazırladım. Taslak kendi içinde var.

3 Beğeni

Arkadaşlar merhaba! Yine çekişmeli geçen bir oylamanın sonunda bir oy farkla kazananımız Thomas More’un Ütopya’sı oldu. Hepimize şimdiden iyi okumalar. :closed_book:

Dilerseniz 15. etkinliğimizde yaptığımız gibi 3 haftalık bir süre verelim okuma yapmak için ve 28 Eylül tarihinden itibaren Ütopya için açılacak başlığın altında yorumlarımızı yapalım :speech_balloon:

Benden eskiler daha iyi bilecektir, Kitap Kulübü bir süredir etkin değildi ve yeniden canlandırmaya çalışıyoruz iki aydır… Bu nedenle sizlerin önerileri üzerinden liste oluşturuyorum ve bu hepimiz için teşvik edici oldu diye düşünüyorum. Yoksa ben de daha kenarda kalmış kitaplara ve her ay farklı türlere yönelmenin çeşitliliği arttıracağını ve ufuk açıcı olacağını düşünüyorum. Ben de mesala 16. etkinliğimiz için Metis Bilim’den bir kitap seçmek istedim ama pek heyecan yaratmadı. Bu nedenle de ankete dahil etmedim kendi önerimi. Ama yine de topluluğumuz kendi dinamiğini güzel yönetiyor, iki aydır seçtiğimiz kitapların hem türleri farklı hem de herkesin okuması gereken eserler bunlar ve okumanın kapısını açıyorsa bu kulüp ne mutlu. Açıkçası beni iki kitap da mutlu etti bu noktada.

Son olarak söylemek istediğim ben de Nefes’e oy vermiştim ama geçen ay @SJack’in söylediği gibi küsüp gitmek yok:) sonuçtan memnun olmayan kitap kurtları sözüm size, evinizde Ütopya’nın olduğunu, hatta büyük ihtimalle okuduğunuzu biliyoruz :upside_down_face: lütfen 28 Eylül’e kadar bir göz gezdirin tekrar ve 28 Eylül’de yorumlarınızı eksik etmeyin. Kulübü tekrar canlandıralım sizlerin desteği, önerileri ve katılımıyla.

O zaman 16. Geleneksel Kayıp Rıhtım Kitap Kulübü etkinliğimiz başlamıştır :partying_face:

11 Beğeni

Brandon bana kalırsa puanını hak ediyor. Fantastik olarak bakarsak gerçekten tam anlamıyla gerekliliklerini yerine getiriyor. Kurgu, betimleme, yaratıcılık vb. açılardan gerçekten kabiliyetli bir yazar.

Bana kalırsa hepsini okuyun fakat illa seçici olacaksak bunların yarısını elemek lazım. :smiley: Ben çok seçici davranmıyorum. Seçici olduğum noktalar genelde okuma alışkanlığımın dışındaki eserler fakat zaman zaman esnek olmak da lazım. Babil Kitaplığı’nı öneririm. Birçok yazara giriş yapabilirsiniz böylece. Hem de az sayfa sayıları ve öykü tabanlı olmasının verdiği bir kolaylık da var.

2 Beğeni

Teşekkürler güzel uygulamaymış. Excel’den dosya çektim sorunsuz bir şekilde aktardı, fazla uğraşmama gerek kalmadı. Yalnız renklendirmeyi yapamadım, biraz kurcalamam lazım.

Bu arada okuduğunuz kitapların seçimi güzel olmuş. Sadece Tolstoy’da sıkıntı var. Tolstoy’a başlamak için en iyi kitap "İnsan Neyle Yaşar"dır.

2 Beğeni

İstediğimiz kitap seçilmediğinde ne demek küsüp gidemiyoruz ya. Bu olmadı :pp

1 Beğeni