Kitap Fiyatlarındaki Aşırı Yükseliş

Bir kitabın 2.500.000-7.500.000 tl olduğu yıllardan 30 tl olduğu yıllara ne çabuk geldik. Aylık kredi kartımın taksiti 30 tl olunca korkuyordum ya yatıramazsam diye. Alım gücü kitaptan, yemeğe her şeyde düştü bana kalırsa.

Neyse konumuza gelecek olursak İthaki son zamanlarda fiyatları neredeyse 30’a sabitledi sayılır. Ben de kendimce bütçemden ötürü alamıyorum eskisi gibi. İyice düşünüp alıyorum bu yüzden. Hayatım boyunca kitap alırken bu denli sıkıntıya düştüğümü bilmem. Etiket fiyatları ise fantastik zaten. İnternet siteleri için yapılınca fiyatlar da böyle oluyor maalesef. Mağazalar yakında yok olacak diye düşünüyorum ben. Kendimi bildim bileli gittiğim D&R kapanmış mesela. İnternete yenik düşmüş olduğunu düşünüyorum. Bu zamanda kimse aman gözümle göreyim de 80 tl olsun demez diye düşünüyorum ben. Eskiden dışarı çıktığımda mağazadan da 3-5 kitap alabilirdim. Şimdi almayı düşünmek komik geliyor bana. Bilmem siz nasıl hissedersiniz.

17 Beğeni

Aynı durumdayız. Artık mağazalar alacağımız kitabı fiziksel olarak görmek için var. Kitap inceleme için gidiyorum mağazalara artık.

4 Beğeni

Bir kitabı mağazadan ve indirimsiz alma düşüncesi bile içimi daraltıyor, karabasanlar görmeme sebep oluyor(trivia dan biliyorum bu sizin konunuz :grinning:)

İndirimsiz mağazadan kitap alan insan görüyor muyum, evet bazen denk geliyorum ama hayatlarında kitap alma alışkanlığı olmadığı o kadar belli ki… Ya çocuklarına ismini öğrendikleri bir kitap alıyorlar ya birine hediye almaya çalışıyorlar… Düzenli kitap alan ve gerçekten okuyan insanlar indirimleri takip ediyor. Asla liste fiyatından alışveriş yapmıyor. Aslında kitaplar bence bu kişiler için üretiliyor ve şu liste fiyatı-indirim olayına düzeltme gelmesi lazım. Fiyatlar şişti anladık o kadarını ama en azından ilk liste fiyatı düşük olup indirim oranları da düşük olursa belki insanlar mağazalardan da arada sırada kitap alır yani.

Yüzlerce kitabım var, liste fiyatından aldığım 3 tane var mıdır emin değilim.

3 Beğeni

Bizim için durum böyle ama yayın sektörü hâlâ fiziksel kitabevlerinden gelen kârla dönüyor ve internet satışı hâlâ toplam satışın küçük bir yüzdesini oluşturuyor.

3 Beğeni

Ben artık bazı yayınevlerinin bu kur artışı vb. ekonomik problemleri suistimal ettiğini düşünmeye başladım.

7 Beğeni

Birkaç sene öncesine kadar D&R’dan çıkmazdım diyebilirim, dışarı her çıktığımda mutlaka girip merak ettiğim bir kitabı alırdım. Çok uzun değil, üç beş sene öncesi falan bu dediğim, fiyatlar fırlamamıştı bu kadar.
Eh okuma heyecanı da farklı oluyordu tabii alınan kitabın, şimdi kargom gelene Kadar ne okusam diye düşünüyorum.
En son Witcher’ın dördüncü kitabını almıştım dayanamayıp, ancak pahalı gerçekten de.

1 Beğeni

Kesinlikle katılıyorum.Sadece kitap incelemek listeme yeni kitap eklemek için gidiyorum kitapçılara.Çünkü internette 20tl olan kitap 30-35 tl oluyor kitapçıda (elbette küçük yer,kira şu bu haklı çıkarabilir onları lakin alıcı için olumsuz)

Maalesef bu ekonomik durumu suistimal eden yayınevleri bulunuyor lakin adını söylemek yakışık almaz (PEGASUS!!!) :smile:

Diğer konuya da katılıyorum adam sıfırı 50 tl olan kitabı 2.el 60 tlye satıyor inana bir afallıyor böyle olunca…

4 Beğeni

Yani ben açıkçası üniversite yıllarımda hep mağazadan alırdım. D&R benim vazgeçilmezimdi. Gitmeden arayıp alacağım kitapları söylerdim. Sağ olsun mağazadakiler de sipariş geçerdi. Ürünler gelince beni arayıp haber ederlerdi. Ben de gidip alırdım. Gerçekten farklı bir histi. Eve gelene kadar dayanamaz yolda hepsinden okumaya çalışırdım. Şimdi düşünüyorum. 10 kitap alacak olsam ve hepsinin etiket fiyatının 60 tl civarında olduğunu düşünürsem yanımda bir servetle dolaşmam gerekir. Yıllar, yıllar… Çok üzücü gerçekten. Artık bir önceki yıl ile sonraki yıl arasında uçurumlar olmaya başladı. Yakında kitap okuyucusu olmak zengin işi olacak denildiğinde “Yok canım!” derdim. Ancak şimdi bu söze inanır oldum. :frowning:

7 Beğeni

Yayınevleri de bunun farkında sanırım, sadık okuyucular için özel edisyonlar artmaya başladı.

2 Beğeni

Kitaplara neden kdv indirimi gelmiş olduğunu tam anlamıyla anlamış oldum. Eski abilerinden öğrendiler tabi böyle çakallıkları silkele babam silkele.

1 Beğeni

Bu sitelere kitap vermesinler madem. Vermeyen yayınevleri var. Gidip alıyoruz başka sitelerden. Gelir payları yüksek diye ne yardan ne serden vazgeçiliyormuş gibi geldi bir anda. Okuyucu sürekli hırpalanıyor. Ülkede hiçbir şey doğru yapılmıyor. 50 tane yayınevi var toplanıp bir ortak dağıtım şirketi kuramamaları bu sistemle baş edip çırpınmaları garip geliyor. Yapılacak bir sürü şey var ama kimse düzen bozulsun istemiyor. Hem rahatım bozulmasın hem de istediğim olsun denilirse bir yere varılmaz. Kitaplara gelen zam oranı kadar insanlar maaşlarına zam almıyor. Geçen sene yeni çıkan ve 20 tl olan kitabın şu an 35 tl bandında gezmesi kabul edilebilir değil. Her anlamda değil. Ekonomi de olsa, tekelleşme de olsa bu sessiz kalmalar benim sinirimi bozuyor. Bazen tepki koymak gerekir. Yayınevlerinin bir tepki koymasını beklerdim bu duruma ama hiç sanmıyorum. Böyle gelmiş, böyle gider dünya…

14 Beğeni

Kadıköy ve Beyoğlu gibi ikinci el kitapçıların bulunduğu bölgelere gitme sebebimizi artırmasının yanısıra can sıkıcı olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

2 Beğeni

Büyükşehirde gidebilyorsunuz en azından. Yaşadığım yerde iki sahaf var onlarda siyasi-felsefi kitaplar çoğu. Siyasi-felsefi kitapları aşağılamaktan değilde keşke daha çok tür olsa daha hoş olur.

1 Beğeni

bir iki ay önce etiket fiyatı 14 tl olan gulam hüseyin saidinin yapı kredi yayınlarından çıkan bayel ağıtçıları ve top adlı kitaplarının etiket fiyatı 28 tl olmuş yüzde yüz zamlanmış inanılır gibi degil

3 Beğeni

YKY banka destekli bir yayınevi olmasına rağmen yaklaşık iki aydır fiyatlarındaki uçuş dikkatimden kaçmıyor. Ağzımı bozmak istemiyorum ama bence bu açgözlülük, fırsatçılık ve daha diyemeyeceğim bir sürü sıfatı hak ediyor.

1 Beğeni

İthakii! Silmarillion! Altmış! Tamam almam ben de. :slight_smile: :roll_eyes:

1 Beğeni

Siyah basmadıkları ve boyutunu, sırtındaki yazıyı düzeltmedikleri sürece de alma bence. Yıl olmuş 2019 hala ters yazıyorlar kitap sırtına.

3 Beğeni

Ben 4 yıl önce 27tlye almıştım diye hatırlıyorum. O zaman için fazla gelmişti. %40 indirimle 36tlye getirseniz, makul bence. 4 yılda %33lük bir artış, diğerlerine kıyasla kabul edilebilir düzeyde.

Kusura bakmayın yanlış hatırlamışım. 4 yıl önce idefixten 21,45 tlye almışım. 27tlye aldığım, Bitmemiş Öyküler imiş.

1 Beğeni

kitap fiyatlarındaki zamlarla ilgili yapı kredi yayınlarına mail atmıştım gelen cevap

Şirket olarak bastığımız kitapların yeni baskıları yapılmadığı sürece aradan 5 yıl geçse dahi zam yapmıyoruz.
Bahsettiğiniz kitaplar 2017 yılında basıldı aradan 3 yıl geçti yeni baskısında aşağıdaki nedenlerden dolayı fiyatı arttı.
Bildiğiniz gibi Türkiye’de kağıt üretimi yapılmıyor kağıtlar yurt dışından ithal ediliyor ayrıca matbaaların sarf malzemeleri de yurt dışından geliyor buna paralel olarak da maliyetler döviz bazında artıyor.
Siz enflasyon 8,5 demişsiniz ama buna sizin de inandığınızı sanmıyorum kağıt üzerinde öyledir ama kağıt üzerinde de olsa enflasyon 2017 % 15, 2018 % 20 , 2019 yılı ???
2017 yılında kitabın ilk baskısı yapıldığında dolar kuru 3.5 TL idi tekrar baskısının yapıldığında 6.5 TL
Kitap kağıdının tonu 2017 yılında 720 Euro iken şimdi 780 Euro yani hem kağıt fiyatı Euro bazında arttı hem da Euro TL karşısında yüzde yüz artti
Ayrıca bu kitap sadece piyasada az miktarda da bulunsun diye yüksek maliyetlere katlanarak 500 adet üretildi.
Matbaalar baskı bedellerini belirlerken kitabı 1 tane de bassanız 1000 tane de bassanız yaklaşık aynı parayı alır sadece kağıt bedeli değişir
Bizim normal baskı kitaplarımıza bakarsanız (bu kitap gibi az adette üretilmeyen kitaplar) forması 1,2 – 2 TL gibidir.
1 Forma = 16 sayfa
Diğer yayınevlerine bakarsanız 10 formaya kadar olan kitaplara 2 ila 3 TL arasındadır
Bu kitap 160 sayfa / 16 = 10 forma 28 TL / 10 = bir forma satış fiyatı 2.8 TL yukarıda da anlattığım gibi piyasada bulunsun diye az adette özel üretilmiştir
Bizde stoku tükenmiş fiyatı 100 TL olan kitaplar Nadir kitapta 1.000 TL ve daha yukarı fiyatlara satılıyor
Size tam rakam vermek istemiyorum ama birinci baskı kitap maliyeti 3 TL ise bu kitabın maliyeti 9 TL yani 3 kat daha fazla
Sonra biz bu kitapları dağıtımcılara, dağıtımcılar kitapçılara satıyor 28 TL nin hepsi bize gelmiyor ortalama % 45 iskonto yapılıyor sizin tahmin ettiğiniz gibi paralar kazanılmıyor J
Ayrıca biz kar amaçlı kurulan bir kuruluş değiliz bankanın sponsorluğu sayesinde varlığımızı devam ettiriyoruz

11 Beğeni

500 adet basılan kitabın adı nedir?

1 Beğeni