Kitap Fiyatlarındaki Aşırı Yükseliş

(Hiçliğin bekçisi…) #205

Bir kitabın 2.500.000-7.500.000 tl olduğu yıllardan 30 tl olduğu yıllara ne çabuk geldik. Aylık kredi kartımın taksiti 30 tl olunca korkuyordum ya yatıramazsam diye. Alım gücü kitaptan, yemeğe her şeyde düştü bana kalırsa.

Neyse konumuza gelecek olursak İthaki son zamanlarda fiyatları neredeyse 30’a sabitledi sayılır. Ben de kendimce bütçemden ötürü alamıyorum eskisi gibi. İyice düşünüp alıyorum bu yüzden. Hayatım boyunca kitap alırken bu denli sıkıntıya düştüğümü bilmem. Etiket fiyatları ise fantastik zaten. İnternet siteleri için yapılınca fiyatlar da böyle oluyor maalesef. Mağazalar yakında yok olacak diye düşünüyorum ben. Kendimi bildim bileli gittiğim D&R kapanmış mesela. İnternete yenik düşmüş olduğunu düşünüyorum. Bu zamanda kimse aman gözümle göreyim de 80 tl olsun demez diye düşünüyorum ben. Eskiden dışarı çıktığımda mağazadan da 3-5 kitap alabilirdim. Şimdi almayı düşünmek komik geliyor bana. Bilmem siz nasıl hissedersiniz.

(Turgay) #206

Aynı durumdayız. Artık mağazalar alacağımız kitabı fiziksel olarak görmek için var. Kitap inceleme için gidiyorum mağazalara artık.

(Burak Kuşcu) #207

Bir kitabı mağazadan ve indirimsiz alma düşüncesi bile içimi daraltıyor, karabasanlar görmeme sebep oluyor(trivia dan biliyorum bu sizin konunuz :grinning:)

İndirimsiz mağazadan kitap alan insan görüyor muyum, evet bazen denk geliyorum ama hayatlarında kitap alma alışkanlığı olmadığı o kadar belli ki… Ya çocuklarına ismini öğrendikleri bir kitap alıyorlar ya birine hediye almaya çalışıyorlar… Düzenli kitap alan ve gerçekten okuyan insanlar indirimleri takip ediyor. Asla liste fiyatından alışveriş yapmıyor. Aslında kitaplar bence bu kişiler için üretiliyor ve şu liste fiyatı-indirim olayına düzeltme gelmesi lazım. Fiyatlar şişti anladık o kadarını ama en azından ilk liste fiyatı düşük olup indirim oranları da düşük olursa belki insanlar mağazalardan da arada sırada kitap alır yani.

Yüzlerce kitabım var, liste fiyatından aldığım 3 tane var mıdır emin değilim.

(Ozancan Demirışık) #208

Bizim için durum böyle ama yayın sektörü hâlâ fiziksel kitabevlerinden gelen kârla dönüyor ve internet satışı hâlâ toplam satışın küçük bir yüzdesini oluşturuyor.

(Kayra Ulukayın) #209

Ben artık bazı yayınevlerinin bu kur artışı vb. ekonomik problemleri suistimal ettiğini düşünmeye başladım.

(Cankut Değerli) #210

Birkaç sene öncesine kadar D&R’dan çıkmazdım diyebilirim, dışarı her çıktığımda mutlaka girip merak ettiğim bir kitabı alırdım. Çok uzun değil, üç beş sene öncesi falan bu dediğim, fiyatlar fırlamamıştı bu kadar.
Eh okuma heyecanı da farklı oluyordu tabii alınan kitabın, şimdi kargom gelene Kadar ne okusam diye düşünüyorum.
En son Witcher’ın dördüncü kitabını almıştım dayanamayıp, ancak pahalı gerçekten de.

(Samet) #211

Kesinlikle katılıyorum.Sadece kitap incelemek listeme yeni kitap eklemek için gidiyorum kitapçılara.Çünkü internette 20tl olan kitap 30-35 tl oluyor kitapçıda (elbette küçük yer,kira şu bu haklı çıkarabilir onları lakin alıcı için olumsuz)

Maalesef bu ekonomik durumu suistimal eden yayınevleri bulunuyor lakin adını söylemek yakışık almaz (PEGASUS!!!) :smile:

Diğer konuya da katılıyorum adam sıfırı 50 tl olan kitabı 2.el 60 tlye satıyor inana bir afallıyor böyle olunca…

(Hiçliğin bekçisi…) #212

Yani ben açıkçası üniversite yıllarımda hep mağazadan alırdım. D&R benim vazgeçilmezimdi. Gitmeden arayıp alacağım kitapları söylerdim. Sağ olsun mağazadakiler de sipariş geçerdi. Ürünler gelince beni arayıp haber ederlerdi. Ben de gidip alırdım. Gerçekten farklı bir histi. Eve gelene kadar dayanamaz yolda hepsinden okumaya çalışırdım. Şimdi düşünüyorum. 10 kitap alacak olsam ve hepsinin etiket fiyatının 60 tl civarında olduğunu düşünürsem yanımda bir servetle dolaşmam gerekir. Yıllar, yıllar… Çok üzücü gerçekten. Artık bir önceki yıl ile sonraki yıl arasında uçurumlar olmaya başladı. Yakında kitap okuyucusu olmak zengin işi olacak denildiğinde “Yok canım!” derdim. Ancak şimdi bu söze inanır oldum. :frowning:

Yayınevleri de bunun farkında sanırım, sadık okuyucular için özel edisyonlar artmaya başladı.

(fatih çetin) #214

Kızıl Mars kitabının fiyatı hakkında konuşurken şöyle bir yazı denk geldi bu konu hakkında.

(Kenan Ulusoy) #215

Kitaplara neden kdv indirimi gelmiş olduğunu tam anlamıyla anlamış oldum. Eski abilerinden öğrendiler tabi böyle çakallıkları silkele babam silkele.

(Hiçliğin bekçisi…) #216

Bu sitelere kitap vermesinler madem. Vermeyen yayınevleri var. Gidip alıyoruz başka sitelerden. Gelir payları yüksek diye ne yardan ne serden vazgeçiliyormuş gibi geldi bir anda. Okuyucu sürekli hırpalanıyor. Ülkede hiçbir şey doğru yapılmıyor. 50 tane yayınevi var toplanıp bir ortak dağıtım şirketi kuramamaları bu sistemle baş edip çırpınmaları garip geliyor. Yapılacak bir sürü şey var ama kimse düzen bozulsun istemiyor. Hem rahatım bozulmasın hem de istediğim olsun denilirse bir yere varılmaz. Kitaplara gelen zam oranı kadar insanlar maaşlarına zam almıyor. Geçen sene yeni çıkan ve 20 tl olan kitabın şu an 35 tl bandında gezmesi kabul edilebilir değil. Her anlamda değil. Ekonomi de olsa, tekelleşme de olsa bu sessiz kalmalar benim sinirimi bozuyor. Bazen tepki koymak gerekir. Yayınevlerinin bir tepki koymasını beklerdim bu duruma ama hiç sanmıyorum. Böyle gelmiş, böyle gider dünya…