Kitap Fiyatlarındaki Aşırı Yükseliş

Geçmiş olsun

6 Beğeni

Yuh. Yani bu nedir ya! Gerçek mi bu fiyat? Bu kadarı da absürt ama.

4 Beğeni

Ne yazık ki… Dün bu kitabı ucuzkitapal üzerinden sepete atmıştım. Sepetten neden uçtuğunu merak ederken âdeta kanatlandığını gördüm:(

4 Beğeni

Yuh! Sayfa sayısı ile fiyatlar eşitlenecek herhalde artık. Sayfa başı 1 lira.

6 Beğeni

Bir ara Ayn Rand serisini alırsam böbreğimi satacakmışım gibi hissediyordum. Aradan uzunca bir zaman geçti. 1300 lira bana o kadar ucuz geldi ki anlatamam. Pegasus her zaman olduğu gibi iki ton zam yapar. Hyperion devam kitaplarıyla uzun süre bakışırız. Sonra her şey o kadar zamlanır ki Hyperion ucuz gelir, gider alırım.

Bu bir yana hâlâ mağazadan alım yapanlar nasıl alıyor öyle dört beş kitap ben onu düşünüyorum.

11 Beğeni

Kidega’da %50 + Oldubil indirimiyle Nisan ayında 864 liraya aldım ben de seti. İlk kutulu set çıktığı zaman yanlış fiyat koymuşlardı ve Hepsiburada’dan 3 liraya almıştık iptal olmuştu, yine 3 liraya almış gibi sevindim.

Dediğin gibi onları da bir şekilde alacağız. :slight_smile:

3 Beğeni

Oldu bil ile uğraşamayacak kadar üşengeçim. Aslında biraz da çok sıkıldım bu tarz şeylerden. Bugün bu yarın olcakbil, öteki gün gelmişbil, papara, farfara, enpara, çokpara, yokpara… Yani gerçekten o kadar çok bunaldım ki anlatamam. Bazen gerçekten tasarruf mu yapıyoruz maymun gibi oynatılıyor muyuz anlamıyorum. Madem bu kitaplar bu fiyatlara satılabiliyor hep böyle olsa da yorulmadan huzurla alsak keşke.

11 Beğeni

Acaba yine %50 yapacaklar mı diye sorar mısınız bir dahaki çıkarmanızda? %30 indirimle 110 liraya geliyordu eski fiyattan. Bu oranın üstüne de pek çıkmıyordu. Şimdi %50 ile aynı fiyata gelecek. Yakın zamanda bir %50 olsa yine güzel olur. Diskdünya için hala umut var.

4 Beğeni

Eksikparça’ya bak sen, İthaki ve Pegasus’u geçmiş fiyat konusunda. Bu nasıl fiyat böyle.

4 Beğeni

Ya fiyatlar artık moral bozmaktan da öteye geçti. Psikoloji bozar hale geldi. Kitap 600-700 sayfa olsa bu fiyat nispeten normal diyeceğim ama 480 sayfa ya!

4 Beğeni

Kur artışı yaşarsak bunlar ucuz kalacak. Bakalım Aralık-Ocak gibi ne olacak göreceğiz. Maaş ile alınan ürün dengesi bozuldu iyice. Neyse son zamanlarda nispeten doğru adınlar atılıyor. İnşallah iyiye gider her şey.

2 Beğeni

Pamuk eller cebe …418 tl oldu evliya çelebi seyahatnamesi 6 ncı kutu…

2 Beğeni

Eskiden ülkede neredeyse en ucuz şeylerden biri kitaptı :slight_smile: Şimdi ortalama 450-500 sayfalık bir kitap korkarım ki 1000 tl olacak :slight_smile:

1 Beğeni

Eskiden 2019 yılı diyeyim hadi. Bu fiyatlara kitaplık alıp bir de kitap diziyordun. Şimdi suntasını alırız. :slightly_smiling_face:

2 Beğeni

Yok yok, ben daha eski yıllardan söz etmiştim, 90’lar 2000’li yılların başı falan. Ancak tabii son iki yılda fiyatlar katlanarak artıyor. Bu fiyatlara neredeyse bir kitaplık alıp dizdiğimiz de doğru :slight_smile:

1 Beğeni

Game of Thornes çıktığı dönem kitaplar pahalı diyordu millet yanlış hatırlamıyorsam 25 TL falandı tanesi. Enflasyon neyin pahalı neyin ucuz olduğu algısını bozdu. Yeni para basmamız lazım çözüm 500 TL ve 1000 TL’lik banknotlarda değil bence. Siz hatırlar mısınız bilmiyorum ama 90’lı yıllarda Avrupa bizimle dalga geçerdi. “Milyoner olmak ister misiniz? İstiyorsanız Türkiye’ye gidin o zaman” diyorlardı. :joy:

Döndük dolaştık aynı yere geldik. :slightly_smiling_face:

9 Beğeni

Bence fiyatlar normal. Piyasada her sektör ciddi anlamda çok sıkıntılı bir dönemden geçiyor. Herhangi bir sektöre laf etmenin pek anlamı yok. Asgari ücret, kira giderleri, vergiler, ssk, hammadde fiyatları derken piayasada tutunmak için cambaz olmak lazım. Bunu bir üretici gözüyle yazıyorum. Bayram öncesi fiyatlarla şu an istenilen fiyatlar arasında yüzde 150 fark var. Bir çalışanın vergisiyle birlikle işverene maliyeti aldı başını gitti. Kiralar keza ara zam yedi. Aklınıza gelecek her kalemde korkunç fiyat artışları var. Bu yüzden ben kimseye bu fiyat ne kardeşim diyemiyorum artık. Hiçbir kurum (ticarethane) ürününe tepe fiyat biçmez, biçemez çünkü alınabilir olmasını ister ki tencere kaynamaya devam etsin. Bu yüzden de çok küçük kâr koyar. Son zamanlarda market rafları bile boş. Daha da boşalacaktır. Özellikle indirimli olan ürünlerde tarih kontrol edilmesi elzemdir. Bana kalırsa sağlam bir ekonomik kriz içindeyiz. Öyle yumuşatılacak bir şey yok ortada. Piyasada çek artık tamamen değersizleşti. Bankaların politikası değişti. Yayınevleri bazında konuşursak altı ay önce verdiği malın parasını şimdi alabiliryorsa alıyordur. O bile şüpheli. Altı ay önce 100 liraya satılan bir kitap ödemesi şu an erimiş ve yok olmuş bir paradır. Ben bu dönemde kitap bastıklarına bile şaşırıyorum açıkçası. Bunlar benim iş hayatında sürekli oturup kalktığım zaman gözlemlediklerim.

18 Beğeni

Bence fiyatlar normal değil. Normalin bayağı üzerinde. Aşağıya görselini eklediğim kitabı (440 sf) sadece birkaç ay önce 76 liraya almıştım. Şimdi ise 246 lira. Buna normal bir artış diyemeyiz. Normalin çok üzerinde. Bu sadece bir örnek. Tabii bu, biraz da kişinin geliriyle ilgili bir durum, her ne kadar bu konuya girmek istemesem de. Kişi ayda 50.000-60.000 kazanır, o zaman bir şey diyemem. Ama ben kendi gelirimi göz önünde bulundurduğumda bu fiyatlara normal diyemiyorum. Çünkü bu fiyatlar beni zorluyor ki ben çok kitap alıp okuyan biri olduğumu düşünüyorum. Direkt size söylemiyorum tabii, ama “aa kitapların fiyatı çok ucuz” söylemini çoğu zaman gereksiz buluyorum :slight_smile:

7 Beğeni

Fiyatlar genel olarak normal değil ama normal. Peynir fiyatı da normal mesela ama değil. Benim de gelirim mükemmel değil açıkçası ki ben de sağlam kitap alışverişi yapan birisiyim ama bu noktada ben tercih yapmaya başlıyorum. Kıyafet almıyorum hiç. Takı, toka, makyaj, kuaför vb. hiçbir masraf yapmıyorum. Tatile gitmiyorum. Ayakkabı almıyorum. Kardeşim evlenecek diye gidip abiyeye para bayılmıyorum. Bilgisayar, telefon yenilemiyorum, sahillere yakınım ama beachlere gitmiyorum gibi gibi. Hayat pahalı ve alım gücü berbat. Kitaplar ucuz demek değil istediğim aslında olabilecek en iyi fiyat bu demek daha doğru olur.

Örnek vermek istiyorum.
Seçimden önce:
5000 m kumaş metresi 1 dolardan, dolar kuru 18 tl ve yüzde 8 kdv ile 97200 lira yapar.
Aynı kumaş metresi 1.20 dolardan, dolar kuru 27 lira ve yüzde 10 kdv ile 178200 lira yapar.
İşçilik yok, hiçbir şey yok. Fark 81 bin tl. Bu benim kârım idi fakat ödemeler çek ile ve beş ay vadeli olduğundan şu an benim zararım.

Piyasanın işleyişi bu şekilde. Daha iadesi filan bahsetmiyorum bile. Birkaç ay önce ekmek 3 liraydı, gramajı farklıydı. Şu an 7 lira ve gramajı farklı.

Yani bire bir bakacak olursak birkaç ay öncesi ile şu an arasında 3 kat fark var. Gelir artışı bu şekilde mi? Hayır. Bir de şehir bazında bakarsak işin içinden çıkamayız bile. İstanbul merkezli yayınevleri ve sırf bu bile masraflara bir çarpan daha ekler.

Yani fiyatlar “bu ekonomide” normal hatta kur farkı, zam farkı, vergi farkı derken ucuz bile diyebiliriz. Bahsetmek istediğim buydu. Alım gücü uçurumdan aşağı atladı maalesef.

13 Beğeni

Taze fasulyede 120 TL etiket var. Sadece kitaplara şaşırmayalım.

4 Beğeni