Kitap Fiyatlarındaki Aşırı Yükseliş

En azından bu konuda yayınevine katılıyorum. En baştan planlı, programlı olmamalarını savunmuyorum çok fazla hata yapıldı ama tek kitap isteyen kadar ikiye bölünse daha iyi olur diyeni de gördüm. Puntodan memnun olan kadar çok küçük diyen de var.

2 Beğeni

Evet haklısınız, kesinlikle. Herkesin beklentisi farklı çeviriler kötü düzeltilsin diyen de var, boyut küçülmesin diyen de, kesinlikle tek cilt basılsın isteyen de. Okurlar olarak organize olup ortak bir tepki göstermemiz gerekiyor yoksa dediğiniz gibi yayınevlerinin “herkes farklı şeyler istiyor, kendi bildiğimizi yapalım” şeklinde düşünmesi kaçınılmaz olabilir.

Okurlar olarak kendi aramızda anlaşmamız çok kolay değil bence, Fırtına Işığı Arşivlerinin ilk baskılarını çok ağır bulan bir çok kişi var. Kitaplar gerçekten ağır okurken çoğu kişinin elini ağrıtabilir.

Belki tepki göstermeden önce bir anket açıp nasıl tepki gösterileceğine karar vermemiz gerekiyor. Mesela yeni baskının nasıl olmasını istiyorsunuz;

• büyük boy-tek cilt,
  • küçük boy - büyük punto - iki cilt

böyle bir şey olursa da kendi istediği seçenek ankette 1. olmayanların yine de ankette 1. olan seçenek için yayınevinden talepte bulunması gerekecek. Ankette 1. olan seçenek yerine yine kendi istedikleri şekilde yayınevine talep götürürlerse yine ortak talep oluşmayacaktır.
Örgütlenip tek ses olabilmek gerekiyor sanırım gösterilen tepkinin bir etkisinin olması için ve bunun olabilmesi için “Sivil İnsiyatif” veya “Okur Temsilcileri”, “Okur Sözcüleri” gibi oluşumlar olması gerekiyor. Tabii yayınevlerinin de bu oluşumları muhattap olarak alması lazım.

İş Kültür fantastik bassaydı biz de alırdık. Fantastik bilimkurgu sevenler için bir seçenek değil ve şahsım adına ucuz olmasının bana bir faydası dokunmuyor. Bu bağlamda Can ve İş Kültür karşılaştırmasını mantıklı, İş Kültür ve İthaki karşılaştırmasını mantıksız buluyorum. Klasiklerin çoğunda telif bile yok. Ucuz olması çok normal.

Fantastik basan yayınevleri de tekelleşti artık. Her üç ayda bir kitaplar çok pahalandı filan diyoruz, değişen bir şey yok. Geniş ölçekte bakınca ömür boyu bundan yakınabileceğimizi düşünüyorum. Sonu olmayacak bir şey için her defasında aynı şeyleri söylemek beni yoruyor. Kendimi tekrar ediyormuş gibi hissediyorum. Bu yüzden başka yöntemler arıyorum.

Kendi adıma İthaki’nin bastığı her şeyi almaya çalışıyorum. Okuyup okumamakla pek ilgilenmiyorum. Kafama yatmayanlar nasılsa bir sene sonra değerleniyor. Bir nevi altın almak gibi geliyor bana artık. Bugün 10’dan aldığım kitap yarın 30 oluyor. İthaki 20 zam yapıyor. Ben de 20’den satarak istediklerimi alıyorum. İthaki tekelinde konuşacak olursam yaptıkları işle kendi zamlarını karşılıyorlar.

10 Beğeni

Baskısı yoksa 30 değil 300 oluyor, altından daha hızlı yükseliyor :slight_smile: (Baskısı olmayan kitabı satmak ister misiniz o ayrı)

1 Beğeni

Mantıklı aslında, daha önce düşünemedim. Bazılarının “Neden kitaba 2 bin verdin?” diye şikayet ettiği insanlar her zaman kârdalar demek ki :slight_smile:. Maddi ve manevi açıdan yani.

Okumayacaksam satarım. Turşusunu kuramadığımıza göre. Ticaret olarak yaklaşmakta fayda görüyorum.

Ek olarak 300’e satmayı da etik bulmuyorum. Makul bir miktara sahaf olmayan kişilere satmayı tercih ediyorum.

4 Beğeni

2 yıl önce Yerdeniz kitabı 70 liraymış. Şimdi 140 lira. Nerden nereye. Daha da gidecek gibi.

Kitapları nerede satıyorsunuz?

Arkadaşlarıma soruyorum. :smiley:

:slight_smile: Aynen Zaman Çarkı ilk 7 kitabı eski fiyattan %50 indirimden almıştım şuan fena değerlendi.Hele birde baskısı tükenirse dolardan daha çok kazanmış olucam :smiley:

1 Beğeni

Böyle söyleyince kitlendim :confused: Arada liste paylaşsanız buradan daha çabuk satılır aslında :roll_eyes:

1 Beğeni

Zaman Çarkı uzun vadede bence her zaman değerlenecek bir seri. Ben bir ara tüm seti yedeklemeyi bile düşünüyorum. Uyanıklar 200’den satarken 120’den satarak yine bir döngü sağlayabilirim veya takas yapabilirim. Dolar bu şekilde devam ederse ciltli baskılara elveda diyeceğiz zaten.

2 Beğeni

Ben zamanında alırken (5 yıl önce) ya ciltli tam seri yoktu ya da karton kapak. Mecbur karışık almıştım. 1 ve 7. kitaplar ciltli iken, geri kalanları karton kapak. Aslında 1 ve 7’yi satıp karton kapak almak, sonra da dediğiniz gibi yeni bir seri alarak yatırım yapmak mantıklı olabilir. Tabi ona yatıracağımız 700 tl ile 1 çeyrek altın almak da başka bir alternatif :slight_smile:

Altın 5 senede dişe dokunur fakat Zaman Çarkı’nın bugün falanca kitabı tükense en az 1-2 sene baskı olmaz. Bunu daha önce de gördük. 14 kitaptan her sene biri tükense ve 1-2 sene baskı gelmese daha çok kâr elde edilir.

2 Beğeni

“Altından fazla değerlenecek kitaplar” başlığı lazım gibi görünüyor :slight_smile:

2 Beğeni

Sanki böyle bir başlık vardı. :smiley:

Bence sırf bunun için kitabı yatırım aracı olarak görmeyin, çok kazançlı bir meslek dalı değil, uzun vadede en iyi yatırım aracı bankalardaki altınlardır. :slight_smile:

4 Beğeni

Dedi tüm kitaplarını satsa ev alacak olan @alper. :rofl:

Ben ithaki’yi İtihaki içinde değerlendirdim. Geçmiş on beş seneye bakılarak kitap borsası yapılabilir. Diğer açıdan bu şekilde devam ederse dünya Survivol oyuna dönüşecek odun bulamazsak aldığımız fazla kitaplarla ısınırız. :smiley:

3 Beğeni

Baktım @Ufuk ve @Agape kitapları düzenlemek için gelmiyorlar, şu son 4-5 ay da yarısına yakınını sattım. Binlerce dergi ve 2000’e yakın kitap. :slight_smile: gitti, ferahladım
100-150 eksik ile kalanlar.

IMG_20200602_140632

3 Beğeni

Satarken hiç haber de vermemişsin. Hadi haber vermedin, şunu da @Agape ve @Ufuk arkadaşa hediye edeyim dememişsin. Kovid var dediler gelemedik diye öbürsüleştirilmişiz. Kazan’ın altını yakayım en iyisi. :frog:

2 Beğeni