Kitap Fiyatlarındaki Aşırı Yükseliş

Baştan söyliyim Yayınevlerini savunmumak gibi bir amacım yok fakat Ocak 2018’de dolar 3.7 TL’ymiş, şu an 7 TL.

Boğaziçi ekonomi öğretim üyesi Anıl Aba’nın yazısından alıntıdır.

Yayınevi, kalitesine göre kâğıdı toptancıdan satın alıp matbaadan kitabı çıkarır. Üzerine, diyelim, 20 lira satış fiyatı yazar. Ama dağıtımcıya (Prefix [yine Turkuvaz’ın], Emek/Arasta, Derya, Mikyas vb.) kitabı genelde yüzde 50’den, yani 10 liradan verir. Buradan yayınevine kalan, personel ve ofis giderleri hariç, kitap başı 3-4 liradır. Dağıtımcı şirket, 10 liradan kitapları alıp üzerine birkaç lira kâr (mark-up) koyarak perakendeciye teslim eder. Aslında burada dağıtımcının kâr gerektiren anlamlı bir hizmeti yok. Hatta bu basit işi bizzat devlet/belediyeler üstlense kitaplar yüzde 20 ucuzlar. Neyse… Perakendeci de, diyelim, 12 liraya dağıtımcıdan aldığı kitapları, satış fiyatı olan 20 liradan, mesela, yüzde 25 indirimle 15 liraya sitesinden satmaya başlar. İcabında değişen talebe, stok durumuna ve nakit ihtiyacına göre indirimi sezonluk kampanyalarla yüzde 40’a kadar çıkarırlar.

Yukarıdaki hesaba göre dolar iki katına çıkmasına rağmen yayınevi kendi için 8.5 TL ek fiyat artışı yapmış oluyor. Giyimden, gıda sektörüne kadar %95’lere varan oranda dışa (yani dolara) bağlı her sektörün yapmak zorunda olduğu bir zam oranı malesef. Bazı yayınevleri zam yapmamak için kaliteyi düşürürken bazıları daha çok kar etmek, krizi fırsata çevirmek için için hem zam yapıp hem kaliteyi düşürebiliyor. Sıkıntı burada başlıyor.

5 Beğeni

Benim tek derdim arkasında çok büyük şirket, banka vs. olan veya çok fazla satan yayınevlerinin okuru hiç düşünmeden böyle fahiş zamlar yapması. Dolar zaten uçmuş, ülkede kağıt fabrikası yok, yayımcılıkta dışa bağımlıyız, hemen hemen her şeyin fiyatı nasıl uçmuş. Aksini düşünüp eleştirmek yanlış zaten. Ama sizin de yazdığınız üzere krizi fırsata çevirenleri görmek benim sinirlerimi oynatıyor.

3 Beğeni

Ekran Resmi 2020-08-06 12.09.38

Döviz yükselişe geçti.

Özellikle dolar psikolojik 7.5 lira eşiğinin üzerine çıkarsa minimum %10’luk genel bir artış bekliyorum kitap fiyatlarında.

6 Beğeni

Aman ağzından yel alsın. Daha tamamlaman gereken, uykularımı kaçıran 5 seri var :frowning:

3 Beğeni

Ekran Resmi 2020-08-07 11.58.21

Bence imkanınız varsa çok beklemeden alın. Kitap fiyatlarına zam geleceği kesin diyebiliriz, sadece zamanını bilmiyoruz.

Daha önce yine %10 zam bekliyordum %20’ye yakın zam gelmişti.

Hepimiz zam gelmemesini hatta fiyatların düşmesini isteriz ama geçmiş tecrübelerimizden böyle olmayacağını biliyoruz.

Özellikle İthaki gibi yakın zamanda zam yapmayan firmalardan zam bekleyebiliriz diye düşünüyorum.

5 Beğeni

Bende 1.5 aydır kitap almıyordum ancak bu durum dediğiniz gibi tedbir almayı gerektiriyor gibi duruyor artık.

1 Beğeni

Bence başlığı altın fiyatlarındaki aşırı yükseliş olarak değiştirelim. Sorunun temel sebebi orada yatıyor sonuçta.

5 Beğeni

Türk lirasındaki aşırı değer kaybı da yapabiliriz.

8 Beğeni

Hem öğrenci olduğumdan artık alışverişlerime harçlığımı yetiştirememeye başladığım için, hem de elimde birkaç ay rahat yetecek kadar kitabım olduğundan kitap orucuna girmeyi planlıyordum. Gerçekten iyi indirim olursa ancak o zaman alırım diye söz vermiştim kendime fakat doların şu anki seyri işleri herkes için karıştırdı sanırım.

Benim harçlığım aynı, kalan her şeye zam geliyor. Alım gücüm iyice düşmeden şu orucu bozmalıyım sanırım :sob: :sinir:

6 Beğeni

Bunca saçmalığın arasında bi de kitap fiyatlarına kafa yoralım. Bi keyfimiz vardı onunda içine… attılar. Kitap fiyat artışına karşı hedge yapa yapa evde koyacak yer kalmadı. Okuma konusuna hiç girmiyorum. Bu durumdan aslında kitap satanlar da zararlı çıkıyor yakında kitap satışları da düşmeye başlar. %60 indirimden aşağısı kesmez artık.

3 Beğeni

Kitap okuyan insanların bir çoğunun bu artışa yeterli tepkiyi gösterdiğini düşünmüyorum. Hala daha gelen zamlara “kütüphanelerde bedava oradan okuyun” diyen insanlar oldukça fazla. Tamam okuyalım da, alım gücü düşüyor onu ne yapacağız?

6 Beğeni

Kitap okumayı sevdiğim kadar kitap almayı da seviyorum. Okuyup beğendiğim kitaplarla aramda duygusal bir bağ oluşuyor. Ülkede her zevk pahalı oldu.

8 Beğeni

Aynen öyle. Hobi denen bir şey neredeyse kalmadı.

2 Beğeni

Ya da evimizde kütüphane oluşturmak istemek, çocuğumuza ya da başka birisine bu kitapları bırakmak istemek çok mu abes? Okuduğum her kitap benim elimde olsun istiyorum. En sevmediğim kitaplar da buna dahil. Bugün okumayı bıraktığım türler için bile geçerli.

Kütüphanem ve kitaplarım benim için bir deneyimi temsil ediyor. Kitap okumayı bu kadar kişisel bir eylem olarak görmeyenler için kütüphaneler müthiş bir seçenek olabilir ama konumuz bu değil ki. Bir sebepten kitapları satın almak isteyen ama pahalı bulan insana “git kütüphaneden oku, bedava.” demek gerçekten çok anlamsız.

Oyunlar pahalı deyince korsan indirin diyenler gibi neredeyse…

5 Beğeni

Evet, çok haklısınız. Yer sıkıntısı olmasa ben de kötü bulduğum kitapları bile tutma tarafındayım. Kişinin kütüphanesi, kişinin iç dünyasını en iyi somut yansımalarından biri. Buna sahip olmayı istemek, rahatça sahip olacağı bir ekonomi içinde yaşamayı istemek suç olmamalı.

Oyun konusunda da insanlarla çok tartıştım. Sonra da oyun firmaları niye türkiyeyi görmüyor diyorlar, acaba neden?

2 Beğeni

Daha önce 7.5 sınırını işaret etmiştim. Çok yaklaştık. Belki zam 7.75 hatta 8 liraya kadar bekletilir ama ne kadar geç olursa gelecek zam da o kadar büyük olur.

Toplu alım planı olanlara çok beklememelerini öneririm. :slight_smile:

Ekran Resmi 2020-09-07 18.06.55

8 Beğeni

İthaki yayınları yine zam yapmış Mart ayında 85₺ olan Dune Serisini 85₺’den 98₺ yaptı şimdide sözde %50 indirimli olarak 101₺ satıyor​:joy::joy:

7 Beğeni

49 adet gönderi şu konuya taşındı: Tartışma Köşesi

Gerçekten yabancı baskıların kalitesi yanında bu kadar düşük kalitede olmalarına rağmen,fiyatları bu kadar yukarı çekmeleri garip geliyor…

Bu baskıyı da eklemek istedim,ne kadar güzel bir baskı böyle. :drooling_face: Folio Society gerçekten bambaşka seviyede…

10 Beğeni

Ülkemizde orjinal dilde pek kitap okunmadığı için yayınevlerinin bu baskıların fiyatlarıyla karşılaştırma yapmasını beklemiyorum. Bu ekonomide hiçbir zammı absürt karşılayamıyorum.

2 Beğeni