Kitap Fiyatlarındaki Aşırı Yükseliş

Orijinal dilinde biraz daha düşerse tamamdır o iş.

3 Beğeni

Ciltli 200’e düşse keşke.:smiley:

Kalite baki kalsa ve fiyatlar artsa tamam kabul ama bazı yayınevlerinde ve kitaplarda fiyat artıyor fakat tersi şekilde kağıt ve genel olarak baskı kalitesi düşüyor.Herkesin kendi görüşü vardır,kimisi isterse sayfalar incecik olsun yeter ki okunsun diye düşünür ama şahsen okuduğum kitapta hele fiyat olarak yüksekse kaliteli kağıt ve baskı bekliyorum.Bazen forumda öyle olursa fiyat artar deniyor ama A yayınevi telifsiz kitabı ciltli 40 tlye satarken B yayınevi telifsiz kitabı ince kapak 80 tlye çıkarınca garip oluyor,ee o böyle basabiliyorsa diğeri nasıl basamıyor diye düşünüyorum.İşin özü ekonomi ne kadar problemse yayınevlerinin politikaları da bir o kadar problemli.Biraz karışık oldu ama umarım demek istediğimi anlatabilmişimdir. :sweat_smile:

2 Beğeni

Çok iyi anlıyorum sizi bende aynı sorunu en çok İthaki BKK’nde yaşıyorum. 3 sene önce aldığım baskılar tuğla gibi, şuan okuduğum Kent’in ise sayfa arkası gözüküyor. :smiley: Hep eskiye özlem, hep eskiye özlem… Ne olacak halimiz?

4 Beğeni

Yalnız değilmişim…Eski baskıların o kalitesi böyle kaliteli çikolatalı pasta yemek gibi,şimdiki baskılar ise tamamen kremadan.:confused:

3 Beğeni

Ben artık yayınevlerine neden bu fahiş fiyatlar diye sormaktan ve saçma sapan cevaplar almaktan sıkıldım. Hep şu cevabı veriyorlar: biz banka yayınevi değiliz, onlar vergi muafiyeti alıyor :(((

Ben sana banka yayınevlerini mi sordum? Diğer makul fiyatla kitap satan yayıncılarla kendilerini mukayese etmiyorlar. Hiçbir şart altında artık haklı bulmuyorum. Kağıt ve kapak kalitesi durmaksızın düşüyor ama fiyatlar da durmaksızın yükseliyor. Sayfaların arkası görünür oldu, kapaklar kağıt inceliğine ve dayanıklılığına inecek neredeyse. Kusura bakmasınlar ama özellikle İthaki bunun örneği. Keşke Dune ve Kralkatili Alfa’nın elinden çıksaydı. Evet, yine pahalı olurdu ama doğru düzgün dayanıklı baskıları alır, evladiyelik koyardık kitaplığımıza. Mukayese etmeden duramıyorum kusura bakmayın, iyi ki Otostopçu’yu PKD’yi Alfa almış, yazık olurdu diğerinin elinde. Hele ki Yüzüklerin Efendisi iyi ki Metis’ten çıkıyor, şükürler olsun, yarı kalitede çeviri ve baskıya aynı fiyatı vermek zorunda kalırdık. Çok isterdim bütün Tolkien külliyatı Metis’ten çıksın…

Bir de Pegasus… Yani hakkında konuşmaktan bile sıkıldım.

Bir de geçen gün bir editör sektörün geneli için “Bu fiyatlar az bile.” demiş. Pardon?

9 Beğeni

Milletçe kendimizi mağdur görmeyi çok seviyoruz. :frowning: Ben de psikolojik tarafından bakacağım. Bu aslında zihnimizin bir savunma mekanizması, fiyat artışlarını engelleyebilecek gücümüz yok. Rahatlamak için de kendimizi mağdur görmeye başlıyoruz, kendimizi mağdur görünce problem bizimle alakalı olmaktan çıkıyor. Dışsal bir problem haline geliyor.

Hepimiz bu ülkenin vatandaşıyız ve dolar 7.5 TL’ye euro ise 9 TL’ye dayanmış durumda. Bu benim sorunum demek deve kuşu gibi başımızı kuma gömmekten başka bir şey değil.
Ne yazıkki bu hepimizin sorunu ve hepimizin sorumluluğu çünkü vatandaş olmak böyle bir şey üzgünüm.

2 Beğeni

Kitap zamlarının dövizle bağlantısı olsa dahi şuanki fiyatların sebebi kesinlikle döviz değil, yayınevlerinin fiyat politikası.Piyasadaki hemen hemen tüm kitaplara %50-60 indirim uygulayınca gerçek etiket fiyatları çıkıyor, başka hangi üründe böyle bir saçmalık var? Bir kitap sitesine girin, indirimsiz satılan tek bir kitap var mı ? Ben geçenlerde aramıştım, indirimsiz satılan kitap bulamadım.

Ayrıca belki hatırlarsınız, bir ara bir anda dolar inanılmaz fırlamıştı.O dönem yayınevleri doların en yüksek fiyatına göre zam yaptılar ve dolar 50-100 kuruş inmesine rağmen tek kuruş indirim yapmadılar.

3 Beğeni

Bilmiyorum araba fiyatlarını takip ediyor musunuz? Neredeyse tüm ürünlerde aynı durum mevcut. Zaten kitap fiyatlarının ülkenin genelinden bağımsız olması düşünülemez pek.

4-5 yıl önce 100 bin liraya alınan araba şu an ikinci el olarak 400 bin lira ve üzerine satılıyor. En düşük seviye araba olan Renault CLIO dahi 130 bin lira şu an. Bu araba 30-40 bin liraya satılıyordu 5 sene önce.

Yayınevlerini şeytan şeklinde düşünmek yine bahsettiğim sorunu ötekileştirip bizimle alakasız hale getirmek ve kendimizi iyi hissetmek için kullandığımız mekanizma gibi geliyor.

5 Beğeni

Biz Türk’üz bizde geri vites olmaz, indirimde neymiş😂

1 Beğeni

Bugünkü “Kitap Fiyatlarındaki Aşırı Yükseliş” sohbetimize Michel Foucault’nun Deliliğin Tarihi isimli kitabıyla katılmak isterim.

Bildiğiniz veya bilmediğiniz üzere bu kitabın ne zamandır baskısı yoktu ve İmge Kitabevi Yayınları sağ olsun bizleri çok sevdiği ve düşündüğü için bu kitabı tekrar bastı. Ama o da ne? Kitabın etiket fiyatı biraz şey olmuş sanki. Ne olmuş? Öhöm, 146 TL olmuş.

Yayınevindeki tek bir Allah’ın kulu da, 13.5x19.5 cm boyutlarındaki 800 sayfa orta kalite karton kapaklı bir kitaba bu kadar etiket fiyatı koymak insafsızlık olur mu dememiş. Neden desinler ki? Nasılsa ses çıkaran yok. Ses çıkaran olsa da ciddiye alan yok. Daha geçen ay kitaplarına fahiş zamlar uyguladıkları için (fahiş zam dediğim gerçekten fahiş, fiyatı 50 TL artan kitaplar oldu) eleştirdiğimde cevap vermeye bile tenezzül etmediler. Benim asıl üzüldüğüm nokta böyle köklü yayınevlerinin/kitabevlerinin basiretsiz yöneticilerce itibarının zedelenmesi. Örneğin, uzun zamandır İmge dendiği anda başka yöne çeviriyorum kendimi. İtibarları böylesine zedelendi.

Her neyse, fazla uzatmadan Deliliğin Tarihi’nin 2 sene önceki fiyatını bırakıp sizi 2 senede bir kitabın fiyatı nasıl 76 TL artar düşüncesine sevk ederek usulca mesajımı noktalayayım. Sevgili İmge, siz de ortamlarda dolar yükseldi dersiniz kim bilecek ne de olsa değil mi?

14 Beğeni

Gardrops’ta Deliliğin Tarihi ve Hapishanenin Doğuşu kitaplarını 50₺ aldım.

İmge Yayınlarının neden bu kadar pahalı olduğunu bilen var mı? Özel baskı vb. değil, neden bu kadar yüksek?

2 Beğeni

Bu saçmalığın geldiği noktayı anlamak için oldukça iyi bir örnek vereceğim şimdi. Kül Krallığı, Cam Şato serisinin geçtiğimiz günlerde çıkan son kitabı ve etiket fiyatı tam olarak 99.00 TL. İndirimli fiyatı 70-75 civarı. Amazon’da orijinal dildeki versiyonuyla neredeyse eşit fiyata satılıyor. İşte bu fırsatçılıktır, ben de buna katlanamıyorum. Kitapları altın suyuna batırıp öyle mi satıyorsunuz, bu ne biçim fiyat?

8 Beğeni

Hayır ülkede kağıt fabrikaları da kapalı sanırım stokta kalan kağıtlar altın suda bekletiyor :blush:

2 Beğeni

Öyle olmalı muhtemelen, çünkü daha mantıklı bir açıklama yapabileceklerini sanmıyorum. :sweat_smile:

2 Beğeni

Sizin paylaştığınız üstteki orijinal dil olan ciltsiz karton kapaklı fiyatı. Altta paylaştığınız Türkçe ciltli baskı fiyatı. Aynı özelliklerdeki iki ürünü karşılaştırırsak orjinal dil ciltli versiyonu 201 TL, Türkçe çevirisi şuan 69 TL arada ciddi bir fark var ve bu kitap 960 sayfa(ciltli). Yine aynı skalada bir ürünle karşılaştırmak gerekirse, Yerdeniz özel baskı (Ciltli,946 sayfa) 96,25 TL ki buna göre Cam Şato 7 gayet iyi bir fiyata satılıyor demektir. Bence bir sıkıntı gözükmüyor.

1 Beğeni

Peki sizin için bu fiyatlandırma ne zaman bir sıkıntı olur? Ciltli versiyon 199 tl olunca mı? Ciltsiz versiyonu 120 tl olunca mı?

1 Beğeni

Peki benim için sıkıntı olup olması sizi neden bu kadar ilgilendirir? Belki benim param var 200 bile olsa sıkıntı değil, belki hiç param yok ama elma ile armut un karıştırılmaması ve doğru bilgilendirme yapılması için kendi görüşümü bildiriyorum. Burası bir forum propaganda aracı olarak taraftar toplama alanı değil. Sizin için yada başkası için problem yada sıkıntı olan diğerleri içinde olacak diye bir kanun yok. Herkes sizin sıkıntılarınızı paylaşmak zorunda değil. Ben kendi görüşümü belirttim.

4 Beğeni

Cam Şato serisinin kitabını Yerdeniz ile karşılaştırmak bana göre mantıklı değil. Yerdeniz’in tek cildinde 6 ayrı kitap yer alıyor. Dex’in kalitesi ortada, daha düne kadar parşömen kağıdına basıyorlardı serileri. Söz konusu serinin bütün kitaplarını ciltli, 5 veya 6. kitabını ciltsiz basabilecek kadar istikrarsız bir tutum sergilediler. Çeviri açısından sıkıntılar olduğunu da duydum, 100 TL etiket fiyatını uygun bulmuyorum. Ayrıca Dex’in normal sayfa sayısına sahip, ciltsiz kitaplara uygun gördüğü fiyatları da biliyoruz. Örneğin Brandon Sanderson’ın Steelheart serisinin her bir kitabı indirimli haliyle 30 TL’den satılıyor. Haliyle bu da beni rahatsız ediyor, yine bana göre savunulacak bir yanları yok.

2 Beğeni