Kitap Fiyatlarındaki Aşırı Yükseliş

Bugünden sonra sağlam zam gelir :books:

3 Beğeni

Dediğiniz gibi bu saatten sonra sağlam zam gelir.Dün 420₺’lik sipariş vermiştim iyi ki vermişim diyorum.Stok yapmak şart oldu.

Bugünden sonra zam gelmez. Zaten yayınevleri kitap basamayacak duruma geldi. Dün adını vermek istemediğim tanıdığım bir yazara sordum ne zaman basılacak kitapları diye. Yayınevi (ki bu çok meşhur bir yayınevi) tüm baskıları durdurdu dedi. Hakkımızda hayırlısı. Zor değil kara günler bekliyor bizi.

4 Beğeni

En kısa zamanda sağlam bi sipariş geçmek şart oldu

1 Beğeni

Bence de bu saatten sonra zam gelmez. Çünkü yayınevleri batacak. E-kitaba yönelebilirler, bu masrafları azaltır ama geliri de azaltır. Çünkü Türkiye’deki e-kitap pazarı yeterli büyüklükte değil. Yani kurtarmaz. Kısacası birkaçı hariç yayınevleri batacaktır.

1 Beğeni

Bu bir öneri midir bilemiyorum ama 10-20 yıl önceki baskı şeklini özledim şimdiki tekniklerde basılan kitaplar bana plastik geliyor, kağıt ve baskı kalitesini düşürebilirler, dönemsel olarak telifli yabancı kaynaklı yazarlar yerine artık keşfedilmeyi bekleyen yerli yazarlara yönelebilirler, yerli yerliyi okur mu bu bir risk olduğundan baskı adedi düşürülebilir.

Edit: yayınevleri internet sitelerinde neden daha ucuz kitaplar satmıyorlar anlayabilmiş değilim.

2 Beğeni

Kitap fiyatları belirli bir yere kadar gelir ve durur. Malesef doların 10 TL veya 15 TL olmasının önünde en ufak bir engel yok. Üretmeyen, tüm sıcak parayı betona gömen, eğitime geleceğe en ufak bir yatırım yapmayan, %90 dışa bağımlı ve dolayısı ile bağımlı olduğu ülkelerin yöneticilerin attığı bir tweetle dağılan bir ekonomimiz olduğunu gerçeğiyle yüzleşmekte fayda var.

Bu yüzden malesef ilerde dolar 15 TL olunca tutup 70 TL’te bir kitap satamaycakları için, fiyat belli biryerde kalacak ve kalite düşmeye başlayacak. Bunun yanında kitapların telifleri hemen alınayacağı için popüler bir kitabın çevirilip basılmasını 5 - 6 sene beklemeye ve sayfalarını çevirirken elinizde kalan kitaplara kendinizi hazırlayın.

7 Beğeni

Haftasonu gittiğim bir kitabevinde (zincir mağazaları ve yayınevi olan bir kitabevi) çoğu kitabın arkasında kapağında matbaada basılmış olan fiyatının üzerine fiyat etiketi basılmış , hatta bazılarında ise 2 kere üst üste fiyat etiketi basılmış kitaplar gördüm. Kasaya ödeme için gittiğimde ise kasanın arkasında o güne ait güncel döviz kurlarının işlenmiş olduğu bir çizelge vardı. Duyduğum kadarı ile yakında yayınevleri için kağıt sıkıntısı başlayacak. Kağıt inanılmaz bir şekilde zamlanmış. Küçük yayınevlerini zaten geçtim, şu an orta halli yayınevleri kitap basamaz durumda ve büyük yayınevleri ise çok temkinli davranmakta. İnsanlar ve sahaflar şu an ellerindeki kitapların kıymetini bilsin. Yazdıklarım bana bile distopik bir roman gibi gelmeye başladı.

5 Beğeni

Yayınevi ücrete zam yaptığı zaman kitabevleri de fiyat bölümünün üzerine yeni fiyat etiketini veya dediğiniz gibi eski etiketin üzerine yenisini yapıştırabiliyor. Bu standart bir işlemdir.

Bu arada mevcut kurları düşünürsek bugüne kadar kitap fiyatlarına yapılan zamanlar devede kulak, başlıkta söz edildiği gibi “aşırı” yükseliş söz konusu değil. Yakın zamanda daha ciddi yükselişler olabilir, ancak sektörü kurtarabilir mi bilinmez.

2 Beğeni

Şu an yayınevleri ve matbaalar ellerinde bulunan stokla belirsiz bir piyasanın içinde iş yapmaya çalışıyor. Bana kalırsa yakın zamanda yine mağazalarda bulunan kitaplar için fiyat güncellemesi olabilir. Yeni çıkacak kitapların fiyatları konusunu düşünürsek döviz kurları bu durumdayken yeni kitaplar basılabileceği konusunda karamsarım.

Eğer tek sorun kâğıt masraflarıysa sadece e-kitap basan yayınevleri bir çözüm olabilir. Bunun dışında başka etkenler de varsa o da zor tabii.

Sorun sadece yayınevlerini değil, yazarları da etkiliyor. Özellikle de yeni yazarları. Yayınevleri, yeni yazarların eserlerini basma konusunda hep çekingen olmuştur. Şimdiyse daha da çekingen olacaklar. Eğer ilk defa bir kitap yazıyorsanız, çok tanınan biri değilseniz, size bu konularda yardımcı olacak güçlü bir çevreniz de yoksa geçmiş olsun. O kitabı basacak yayınevi bulmak imkânsıza yakın olacak. Sanırım kitaplarımızı internet âleminde yayımlayıp insanlara ulaştırmaya çalışacağız.

1 Beğeni

Güncel kur zaten zorlayacaktı, bir de abd den ihtal edilen ürünlere ek vergi getirildi.

el yapısı kağıt ve karton yüzde 20, birincil elyaf (kraft) kağıt ve kartonları (kuşe edilmemiş, sıvanmamış, rulo veya tabaka halinde, 48.02 ve 48.03 pozisyonundakiler hariç) yüzde 20, kağıt, karton, selüloz vatka ve selüloz liften tabakalar (sıvanmış, emdirilmiş, kaplanmış, yüzeyleri boyanmış, yüzeyleri dekore edilmiş veya baskı yapılmış, her boyutta rulo veya dikdörtgen -kare dahil- tabaka halinde, 48.03, 48.09, 48.10 pozisyonundakiler hariç) yüzde 50, suni filament demetleri selüloz asetattan olanlar yüzde 60, diğerleri yüzde 60

1 Beğeni

O yüzden durumu müsait olan herkes aklındaki kitabı şimdiden alsın.

5 Beğeni

uykusuz’un yazdığına benzer bir yazı gelmiş. çok üzüldüm ya %25-40 ne demek cidden kitabında felan değilim, her şey bu şekilde zamlanırken şuan elimde avucumda hiç bir şeyim kalmadı. kitap okurken bile kafam bunları düşünmekle meşgul ve sürekli ara vermek zorunda kalıyorum. umarım bu günler geçer.

1 Beğeni

Oda Kitap sitesinde hem kaydadeğer indirimler var hem de müşteriye karşı çok ilgililer ve kitaplarım çok düzgün geliyor. İnşaallah böyle devam ederler. Maalesef ben de kitapçıda artık sadece geziyorum. Hatta gezip, almak istediğim kitapları not alıp onları internetten alıyorum. :grinning: Sadece vitrin gibi bir şey olmuş oluyor böylece kitapçılar benim için ama ekonomi malum. İnsan haliyle daha indirimli olan kitap sitelerine yöneliyor.

1 Beğeni

Ayrıntı çok sevdiğim bir yayınevidir. Bütün yayınevlerinin işi çok zor ya. Bizim de zor.

Dolar hala artmaya devam ediyor ve tüm piyasalarda bir belirsizlik hakim. Bu zamana kadar zam yapılmamış olması bana şaşırtıcı geliyordu. Şahsen yayınevlerini bu konuda asla kınamıyorum. Herkes hayatta kalmaya çalışıyor. Ben de hep internetten alıyorum, çok daha fazla indirim var.

Ülkemizde hali hazırda çalışan bir kağıt fabrikası bile! yok diye biliyorum. Şu coğrafyada yaşadığımız kıtlık beni bazen çıldırtıyor.

4 Beğeni

Eskişehir’de İnsancıl kitabevi var, hem sahaf hem sıfır kitap satıyor. Aldığınız kitabı 4 ay içinde geri getirirsenin ödediğiniz paranın %70’ini iade ediyor. Kitap okuma alışkanlığı için gayet güzel bir yöntem bu kitap evinin uyguladığı. Kitap biriktirmek gibi bir alışkanlığınız yoksa gayet güzel. Diğer kitapçılarda böyle uygulamalara gitseler güzel olur.

2 Beğeni