Kitap Fiyatlarındaki Aşırı Yükseliş

Hepsinin muhafazakar kadınlar olduğuna nasıl ikna oldunuz :smiley: . Aynı türden kitaplar wattpad üzerinden Amerika’da da yazıldı. Onlar da baya sattı. Ülkemizde de çevrildi en ünlü olanları. Muhafazakar değillerdi. Bu bir akım. Sanırım hala devam ediyor.

2 Beğeni

Bu da benim cahilliğim olsun. wattped diye bir oluşumun varlığından yeni haberim oldu.

1 Beğeni

E-kitaba yönelik neden hiçbir atılım yapılmıyor anlamış değilim. Kağıt fiyatları bu kadar uçukken e-kitap ile basılı kitap arasında dişe dokunur bir fiyat farkı olmamasını da anlamış değilim. E-kitaba yönelik bu tutumdan dolayı yayınevlerinin de bu tür yakınmalarında samimi olduğunu düşünmüyorum. Mesele kültürse, yayımcı her yolu dener, okur da her yerden o bilgiye ulaşır. Hele de günümüz şartlarında, bilgiye saniyeler içinde ulaşılabilirken.

2 Beğeni

E-kitap da bizi kurtarmaz. Tek çare e-kitap abonelik sistemi. Dizi ve filmde Netflix ve diğer platformlar var. Oyunda ise Game Pass var. Şimdilik kitap özelinde ülkemizde sadece Storytel var. Bu gibi platformlar artarsa rahat ederiz. Yoksa tek tek e-kitap alma da pahalı oluyor.

5 Beğeni

Kağıt maliyetleri bu kadar yüksekken e-kitap nasıl oluyorda basılı kitapla kafa kafaya gidiyor ben de bunu anlamış değilim. Tek açıklaması olabilir, yayınevleri e-kitap ücretlerini düşürüp alışverişin o mecraya kaymasını istemiyor.

5 Beğeni

Bu kitaplar çıkar çıkmaz yüz binler, bir süre sonra da milyonlar satıyor. Çok sevgili aileler çocuklarına bu kitapların bin türlü edisyonunu da koşa koşa alıyor. Aman, evladım kitap okusun da diyerek mağazalara akın ediyorlar. Bu insanların zaten milyonlarca takipçileri var ve hepsi çocuk. Aman, yavrum eksik kalmasın. Herkes alıyormuş. Koşayım ben de alayımcı kesim maalesef şişirdi de şişirdi bunları. Sen bilimkurgu bir kitabı tutacak mı, tutmayacak mı diye düşünüp 2000 adet basıp beş sene satamazken bu kitabı bir günde 100.000 adet satarsan sen de gider bunu basarsın.

Heretik Kitap da haklı. Sen aracılardan iadelerden sonra altı ay geçince paranı al ama her şeye nakit ödeme yap. Bırakın altı ayı 2 günde piyasa ters düz oldu. Altı ay önce üç kuruş kârla sattığı kitaptan aldığı parayla maaliyeti bile çıkartamaz.

3 Beğeni

Bu arada göze çarpanlar. Etiket fiyatlarına dikkat.

https://www.amazon.com.tr/Dune-Frank-Herbert/dp/605375479X/ref=sr_1_1?__mk_tr_TR=ÅMÅŽÕÑ&keywords=dune&qid=1637758362&sr=8-1

Çok değil 2 ay önce %50 indirim ile 24 liraya aldığımı hatırlıyorum Amazonda.

1 Beğeni

Dune filan yine satan kitap. Popüler sınıfına giriyor. Bir de ötekilere bakmak lazım.

Kendime ekleme: Kimse kusura bakmasın. Ben bu ailelere dehşet kızıyorum. Evet, idealist bir şekilde çocuk yetiştirilmiyor fakat çocuğum geri kalmasın diye ona her açıdan zarar verecek kitapları, yayınları izletecek de değilim.

Oğluna Recep İvedik izletip onun gibi gülünce şakşaklayan bir aileden farkları yok gözümde.

Ekleme2: Madem açtım ağzımı tam açayım…
Ben bir çocuğun yaşı geldiğinde her türlü kavramı bilip kendi doğrusunu kendi bulmasından yanayım. 13 yaşında bir çocuğun iğrenç cinsel fantezilerin sayfalarca ama sayfalarca en detaylı şekilde çocuğu şoka sokacak şekilde aktarılmasına ve ailelerin de kendileri kitap okumaya üşenip çocuklarına içeriklerini bilmedikleri bu kitapları boy boy almalarına ve çocukların bile itiraf edemedikleri içsel bir yıkım yaşamalarına izin verdiklerinden nasıl haberi olmaz? Pedegog yardımı alması gereken bu çocuklar sırf bu şoku itiraf edemeden büyümeleri nasıl bir iz bırakıyor ruhlarında? Nasıl bir ebeveyn bu kadar duyarsız olabilir hayatta en çok değer verdiği çocuğuna karşı? Nasıl?..

Not: Şimdi oradan “sen okudun mu da böyle kötülüyorsun?” diye soranları aydınlatayım. Evet, bir konuda fikrimin olabilmesi için, başka insanların fikirlerini bilmeden körü körüne desteklemektense kendi deneyimlerime göre konuşmayı tercih eden biri olarak Wattpad ilk çıktığı dönemlerde popüler olan ve hâlâ binlerce adet satarak her geçen gün bir nesli daha zehirleyen bu kitapların neredeyse hepsini platformda okuyarak beynimden vurulmuşa döndüm.

4 Beğeni

Cidden korkunç bir artış söz konusu. Şu an etiketi 78 TL.
Gün geçtikçe kitaplarıma bakıp iyi ki zamanında almışım diyorum.

E kitapta vergi oranı daha yüksek diye biliyorum. Basılı kitapla arasındaki fiyat farkı bu şekilde kapanıyor. Ayrıca ben e kitap almak istemiyorum. Onun yerine gider İngilizce korsan okurum. Korsan türkçe okumak istemiyorum o kadar uğraşıyorlar çeviri vb. İngilizce alınabilecek fiyatta olsaydı onları da alırdım.

1 Beğeni

Bunun için 1000kitap çok iyi iş çıkarıyor. Hangi sosyo-politik, sosyo-ekonomik sınıf neye ilgi gösteriyor çıkarımını yapabiliyorsunuz. Wattpad kitaplarına kim 8 9 10 puan vermiş, başka hangi kitapları okumuş, ne tip alıntılar paylşamış, duvarına ne yazmış vs. açık açık orada duruyor. İsteyen bakıp ikna olabilir :slightly_smiling_face: Öte yandan muhafazakarlık Türk milletine özgü bir politik görüş değil :face_with_hand_over_mouth:

O wattpad kitaplarını okuyanların büyük çoğunluğu da Amerikanın muhafazakar Republician tayfası. Bunun için de Goodreads’e bakılabilir.

6 Beğeni

Doğrudur dostum, sağol verdiğin bilgi için. Vergi oranı hususunu bilmiyordum. Bir an Türkiye’de yaşadığımın tekrar farkına vardım. :slight_smile:

Dün yurtdışından 10 kitaplık alışveriş listemi paylaşmıştım. 2230 tl idi. Bugün 2500 tl geçti.

Yurt içi kitaplar evet herkesi yaktı ama asıl yabancı dilde kitap alanları mahvetti resmen.

“Siz de Türk lirasıyla alın, dolarla almayın”

Dün sokak röportajında böyle söylemişti bi teyze. O geldi aklıma.

Teyzeye saygılarımı sunar hemen yastığımın altındaki dolarlarımı bozdurmak için kuyruğa girerim.

Bir kaç gün önce pasif direnişe çağrı yapmıştım şaka ile karışık ama sanırım ben çeviri olmayan kitapları korsan okumaya başlayacağım gibi.

Yabancı dilde yayın takip edebilecek donanımım olmadığı için bir şey diyemiyorum tabi. Ama empati yapınca sizin yerinizde olsam benzer düşüncelere kapılırdım.

3 Beğeni

Zamanında 400 tl pahalı diye almadım.

Şimdiki fiyatı 1540 TL. Ah kafam ah.

Yayınevleri değil bence. Bu olay Aral’ın oyunlarda yaptığı şeyi andırıyor. Burada Aral D&R olabilir. Her yerde mağazası var çünkü.

2 Beğeni

Siyaset öğrencisiyim. Muhafazakarlığın Türkiye’ye özgü olmadığını biliyorum :slight_smile: . Ama Türkiye’deki muhafazakarlıkla Batı’daki aynı anlama gelmiyor çoğu zaman. Bizim ülkedeki Müslümanlarla daha iç içe geçmiş durumda. Bu sebeple Müslüman kadınlar konusundaki imanız hoşuma gitmedi. 1000kitap sitesini biliyorum. İnceleyeceğim bunu. Yeterli mi değil ama bakılabilir :slight_smile: .

2 Beğeni

Öğlenleyin kidega’da kral katili güncesi 2 kitap sepete ekledim. Bilge adamın korkusu 46 liraydı, akşam 60 lira olmuş. Rüzgarın adı 37,50 liraydı, 49,50 olmuş. Etiket fiyatı 120 tl ve 99 tl.