Kitap İçerikleri Paylaşım ve İstek Bölümü

Çok sağolun, Marmara Çizgi çıtayı baya yükseltmiş anlaşılan…

2 Beğeni

R
Antik Yunan Kitabının İçeriği @Rwenzori

17 Beğeni

Çok çok teşekkür ederim.

1 Beğeni

Can Yayınları sitesinde yeni Kurt Vonnegut kitaplarının iç sayfalarını önizlemeye açmış. Merak edenler oradan bakabilirler. Künyeye göre kitapların her biri 10.000 adet basılmış.

https://canyayinlari.com/kitapdetay/oyku/kurt-vonnegut/mezbaha-bes/22809/

8 Beğeni

Elinde Lady Chatterley’in Aşığı ( klavyemde şapkalı a yok ) kitabı olan var mı? Bende martı yayınları var karşılaştırmak istiyorum. Martı’nın world romance classics serisi de baya uygun diğer kitaplarının çevirileri nasıl acaba?

1 Beğeni

Buradan Google kitaplardan Can baskı incelenebilir.

Benim kitaplığımda Alfa baskısı var. 1-2 sayfa ekliyorum. Çeviri karşılaştırma için kitabın yazıldığı dil ile karşılaştırmak gerekiyor.

2 Beğeni

O kadar bilmiyorum maalesef ucuz diye almıştım aslında 5 tl’ ye :grin: kapakları çok irrite ediyordu çevirisi de anlaşılmaz olur diye düşünmüştüm ucuz olunca denemek istedim aslında şimdi bende baktım bayağı fark varmış.Ben pek anlamam dediğim gibi ama forumda yazılarını takip ettiğim birisiniz sizce nasıl bu çeviri peki?

Hem belki elinde orijinal baskısı olan varsa karşılaştırabilir çeviriyi.

1 Beğeni

Çeviri konusunda ben fikir beyan edemiyorum (dil bilmediğim için) özellikle alternatif baskısı olan kitaplarda çevirmenlere bakıyorum, hakkında olumlu yorumlar okuduğum çevirmenlerin çevirilerini tercih ediyorum.

Klasikler konusunda Can, İş, İletişim gibi yayınevlerini veya genel anlamda çevirileri beğenilen çevirmenlerin kitaplarını tercih etmek daha iyi olur gibi geliyor bana.

Martı Yayınları’nda daha birinci sayfada büyük bir çeviri hatası var:

“Bir ay süren balayının ardından Clifford, Flanders’a geri dönmüştü. Yaklaşık altı ay sonra bir gemiyle neredeyse paramparça olacağı İngiltere’ye yollanacaktı.”

Doğrusu Alfa’da veya Can’da (ve özgün metinde de) görülebileceği üzere:

“Balaylarının bitiminde kocası, altı ay sonra hemen hemen parçalanmış bir durumda İngiltere’ye getirilmek üzere, Flanders’a dönmüştü.”

Marti’nın çevirisinde, kocası Flanders’ı (Belçika) sağsalim terk etmiş, ancak ileriki bir zamanda İngiltere’de parçalanacakmiş gibi bir anlam çıkıyor.

Klasiklerde arkadaşın da belirttiği gibi Can, İş Bankası ve İletisim gibi yayinevlerini tercih ederseniz sonra üzülmezsiniz…

4 Beğeni

Elinde Stephen Fry’ın “Mitos - Yunan Mitleri” kitabı olan birisi içindekiler kısmını paylaşabilir mi?

İyi geceler elinde alfa yayınlarından bu kitaplardan olan varmı ;

İlahi Komedya Sandro Botticelli Resimleriyle

İlahi Komedya (Bez Ciltli) William Blake’in Resimleriyle

2 Beğeni

İlahi Komedya - Dante Alighieri - Alfa yayınları 3 farklı baskıdan fotoğraflar.

Bu baskılardan birisini alacak olsaydım çevirmen ve editörler aynı olduğu için cilt, baskı kalitesi ve resimler olarak karar verip öyle alırdım. Benim tercihim William Blake’in resimleriyle hazırlanan bez cilt baskı olurdu.

İlahi Komedya - bez tek cilt - William Blake’in resimleriyle olan baskı:

İlahi Komedya - Karton kapak - tek cilt - Sandro Botticelli resimleriyle olan baskı

İlahi Komedya - Karton kapak 3 cilt - Gustove Dore resimleriyle olan baskı

13 Beğeni

Yardımlarınız için teşekkür ederim, William Blake ilk tercihim olucak daha sonra da Sandro Botticelli Resimleriyle olanı sipariş ederim.

Arkadaşlar daha önce sorulduysa af buyurun ancak Alfanın Lovecraft toplu öykülerini aldım ve içindekilere bakınca örneğin Innsmouthun üzerindeki gölge eserini göremedim. Toplu romanlarda mı var acaba? Gerçekten Lovecraftın tüm eserlerini kapsıyor mu bu iki kitap?

Insmouth Üzerindeki Gölge novella diye geçiyor hocam ve Toplu Romanlarda bulunuyor.

Evet kapsıyor.

1 Beğeni

Yordam Edebiyat, Çocuk ve Gençlik Serisi Kitapları.

Biz, Bizim Hikayemiz.

Troya

Odysseus

25 Beğeni

Çok teşekkür ediyorum cevabınız için hocam :slight_smile:

1 Beğeni

Yardımcı olabildiysek ne mutlu hocam. İyi okumalar.

1 Beğeni

Alfa Yayınları’nın

• Feminizm Kitabı,

• Sosyoloji Kitabı,

• Psikoloji Kitabı,

• Felsefe Kitabı,

içindekiler kısmını atabilir misiniz?

Merhaba, elimde Dune’un ilk kitabının Sarmal Yayınları baskısı mevcut. Fotoğrafta görüldüğü üzere kitabın sonunda EKLER mevcut. İthaki baskısında da bu ekler mevcut mu? Bir de daha önce okuyan varsa Dune Sarmal çevirisi mi güzeldir İthaki çevirisi mi? Ekşi Sözlük’te Sarmal çevirisi, Kabalcı çevirisinden çok daha iyi diye bir yorum görmüştüm.