Kitap Kapaklarında Sevilen ve Nefret Edilen Şeyler

Kitabın içinden sahneleri, imgeleri şakkadanak kapağa almasınlar. Spoilerın Allahını yiyoruz sonra.

Baskı adeti, sayısı, şu ünlü kitabın yazarı gibi şeylerle dolunca kapak; 36 ülke gezmiş valiz gibi her yanı etiket dolu imajı veriyor hoş değil.

Devam kitapları varsa kitaplığa koyunca tamamını bir harmoni yakalayacak şekilde tasarlanabilir. Karakuleyi rafa bir diziyosun hindistandan avrupaya yola çıkmış panayır ekibi gibi oluyor. Olmasa keşke.

Kapakta tuval gibi resim olması benim pek hoşuma gitmiyor. Kitabın adı yazarın adı göze hoş bir şekilde yazılsa bile kafi. Kalın kapak önceliğimdir hep. İlla bir çiziktirme olcaksa da minimalist bir şeyler olsa bu da ancak kitap bittikten sonra aaa demek kapak bu manaya geliyormuş dedirtse çok hoş olur.

5 Beğeni

Benim için açık ara nefret edilen şey (sırtı da kapağın parçası sayarsak), sırt yazılarının aşağıdan yukarıya doğru yazılmasıdır… Mantığı nedir, hangi akla hizmet yapılır anlamış değilim. Bu kitap masaya konulacak kardeşim. Niye o yazılar ters dursun istiyorsun? Manyak mısın?

Hele bazı yayınevleri var ki bazı sırtları aşağıdan yukarıya yazarlar, bazılarını yukarıdan aşağıya. İthaki, İletişim rezalettir bu konuda. Hepten kendini kaybetmiş bir Kuzey Yayınları var ki aynı serinin, aynı yazarın kitaplarını basar biri öyle, biri böyle. Adamın kitaplarını üstüste koyamazsın.

Sırf düzen takıntısı olan adama eziyet yemin ederim.

5 Beğeni

Kitabın reklamını yazmak için yazılmış saçma sapan yazılar. Yok GRR Martin yok Stephen King. Bir de güzelim kapak fotoğrafını bozuyorsa çok kötü gözüküyor.

Bkz: Locke Lamora

1 Beğeni

Bahsedilen bütün özelliklere katılıyorum ancak özellikle Stephen King’in kitap kapakları bana o kadar çirkin geliyor ki (22/11/63 dışında). Yani gerçekten nasıl o kapakları bırakın yazarın King olmasını, herhangi bir kitaba yakıştırabiliyorlar hiç anlamıyorum.

4 Beğeni

Ben kitap kapaklarına gereksiz yere özenilip kitabın fiyatının arttırılmasına karşıyım. Evet, satın alırken ve okurken kapağın güzelliğine vuruluyoruz. Fakat kitap fiyatını iki katına çıkartacak kadar kalın ve gereksiz pahalı kapaklardan hoşlanmıyorum.

3 Beğeni

Bir manken bulup fotoğrafını çekerek kapak yapılmasından nefret ederim bkz. Kötü Çocuk vs

Kitap kapaklarında minimalist tercihleri çok beğeniyorum İthaki’nin BK serisi ve Fırtınaışığı Arşivi gibi

3 Beğeni

Manken ya da kitaptan bir sahne koyan kitapları hiç sevmiyorum, Wattpad tarzı kapağı olan kitapları çok iyi de olsa asla satın almam, iğrenç duruyorlar.

Bu kapak işinde bana göre en iyisi İthaki Bilimkurgu serisi, tasarımı çok güzel yapmışlar.

Berat Pekmezci’nin elinden çıkan alttaki üç kapağa da hayran kaldım, özellikle Modem Zamanlar’ın kapağı. Sırf kapağı için satın aldım :slight_smile:
images

5 Beğeni

Çoğu şey zaten sayılmış ama kitap yazarının veya kitabın isminin dümdüz puntolarla kitabın yarısını kaplamasından bahsedeni göremedim. Sanırım görmekten en nefret ettiğim şeylerden biri de bu kitap kapaklarında. Her ne kadar içeriklerini çok sevsem de şunun gibi Brandon Sanderson kapaklarını bu yüzden bir türlü sevemiyorum:

IMG_4940 IMG_4941

7 Beğeni

1- Kitabın arka kapağında kitapta ne anlatıldığı değil de diğer yazarların ya da yayıncıların kefil olduğunu belirttikleri övgü dolu içi şişirilmiş cümleleri görünce sinir oluyorum.

2- Aynı şekilde ön kapağında da övgü dolu cümleler görmekten rahatsız oluyorum.

3- Seri olan kitapların üzerine 1.kitap / 2.kitap şeklinde yazılmaması. Hangisini okuyacağımı bilemiyorum.

4-Kaslı erkek fotoğrafı / Masum, korkmuş kız fotoğrafı.

5-Kitap fiyatının kapağa basılması.

En sevdiğim kapak tasarımları:
Can Yayınları’nın beyaz kapaklı kitapları.
İş Bankası Yayınları’nın Modern Klasikler Dizisi.
İletişim Yayınları’nın Dünya Klasikleri Dizisi.

6 Beğeni

Arka kapağında özet adı altında verilen spoilerlardan nefret ediyorum

8 Beğeni

Dex basım Dracula kitabının arkasında Mevlana sözü yazıyor.

Yorum olarak konması ne kadar doğru bilmiyorum

3 Beğeni

Kitabın içerisinde “korku” barındırdığını herkes biliyor zaten?

Son zamanlarda gördüğüm en güzel kapaklardan biri kesinlikle Yenilmez…

7 Beğeni

51914363_776537052729165_7790455201835515904_n

Bu nedir arkadaşlar? Ben mi yanlış anladım biri eski basım mı diye merak ediyorum ama internette ilk kitabın farklı bir halini göremedim. İlk kitabın sırtını stajyere mi yaptırdınız yazının yönü bile ters? 2. kitapta da ithaki simgesi sanki biraz küçük kalmış ama ben yanlış görüyorum herhalde :slight_smile:

17 Beğeni

Burada olay simetriyi aşmış, çizgiler, yazı yönleri, yazı boyutları… Hepimiz ağlayabiliriz :roll_eyes:

4 Beğeni

Aynı seride olunca daha bir sinir edici oluyor.

12 Beğeni

Evet bu olay benim de çok canımı sıktı.

2 Beğeni

Fark etmemiştim. Duvara tekme atıyorum desem yeridir. :man_facepalming:

2 Beğeni

Çok belli oluyor. Kitap Muhafızlar,Muhafızlar. Kitaplıkta gördükçe sinir oluyorum bende.
@darrow2111 @Pennywise

2 Beğeni

Bunu düzeltirlerse gidip almak zorundayım çünkü felaket denebilecek seviyede takıntılıyım. Neden yapıyorsunuz abi ya? Bana da yazık, bedava değil ki bu kitaplar. Off off. :pensive:

1 Beğeni