Kitap Öneri/Tavsiye Platformu

Yazmayı unuttum, Storytel’de dinlemek istiyorum. Uçar’ın da bir tek Kült kitabı var. O nasıldır ki? Bir de Uçar mutlaka okunması gerek dediğin bir yazar mı, eh işte mi? Sınırlı süremi verimli kullanmak istiyorum (Günday ve Ersin gibi :slight_smile:)

2 Beğeni

Bence bu dört kitabı mutlaka okumalısın. Orkun Uçar Metal Fırtına serisi ile tanınsa da bu kitapları çok daha güzel.

2 Beğeni

İhsan Oktay Anar kitapları olabilir. Puslu Kıtalar Atlası ve Suskunlar olabilir. Amat da çok güzel ama denizcilik terimleri çok olduğu için zorlayabilir.

Okumadıysanız Saatleri Ayarlama Enstitüsü’ni de öneririm. Yakında re-read yapmayı düşünüyorum.

3 Beğeni

Asi kitabı çıktığında sanırım ben ortaokuldaydım :sweat_smile: Daha tamamlanmamışsa hiç bulaşmasın @isos81

Ben Nihal Atsız’ın Ruh Adam kitabını önerebilirim @isos81

3 Beğeni

Ihsan Oktay hepsini okudum. Saatleri Ayarlama Enstitüsü ise zaten uzun zamandır aklımda idi, unutmuştum. Storytel’de de varmış, harika oldu. Çok teşekkürler. :slight_smile:

1 Beğeni

Ben lisedeydim Orkun Uçar kitaplarını okumaya başladığımda. :joy: Yine de iki kitap da okunabilir.

2 Beğeni

Metal Fırtına diye kitap vardı. Ben o zaman tanışmıştım. O zamanlar o kitap çok popüler olmuştu.

2 Beğeni

https://www.storytel.com/tr/tr/books/2116445-Bangır-Bangır-Ferdi-Çalıyor-Evde

2 Beğeni
  1. John Steinbeck’ in tüm kitapları. Özellikle Gazap Üzümleri
  2. Amin Maalouf’ un tüm kitapları
  3. Khaled Hosseini kitapları
  4. Yaşar Kemal kitapları. Özellikle İnce Memed serisi
  5. Fedailerin Kalesi Alamut
  6. Monte Cristo Kontu tam metin
  7. Zülfü Livaneli kitapları

Biraz karışık oldu ama olsun :slight_smile:

2 Beğeni

Teşekkürler öneri için. Bakacağım mutlaka.

@Seroo Livaneli hariç hepsini okudum. Onu da ben tercih etmedim ama bir şans vermek lazım sanırım. Teşekkürler öneri için.

@MelihAntepli onu da okudum. :slight_smile:

@murgul Saatleri Ayarlama Enstitüsü için etkinlik mi yapsak? :slight_smile:

@GKS Eğer @murgul da ok verirse yapalım mart ayında etkinlik. :slight_smile:

5 Beğeni

Yaaalnııııızzzz… Saatleri Ayarlama Enstitüsü için etkinlik yapılırsa ben de dalabilirim. Bu aralar bilim kurgu ve fantastikten bunalmış hissediyorum zaten… Siz de hep can alıcı yerlerimden vuruyorsunuz beni. :slight_smile: :slight_smile: Her yaptığınız etkinlik için ‘‘Dur bunu mu okusam, dur şunu mu okusam, aa yok yok şu da varmış onu okuyayım ilk.’’ diyorum resmen. :smiley:

2 Beğeni

Aslında beni bir tık yoruyor etkinlikler ama iyi oluyor bir yandan da, motive ediyor. Normal şartlarda belki aylar sonra okuyacağım kitapları okumuş oldum bu sayede. :slight_smile:

Ben bir anket yapayım, 3 4 kişi olursak marta eklerim SAE’yi.

3 Beğeni

Ben martta okuyamam. İsterseniz siz etkinlik yapın. Yılın 2. yarısı okumayı düşünüyorum en erken Temmuz, Ağustos muhtemelen okuyacağım tarih :slight_smile:

2 Beğeni

Emrah Serbes – Müptezeller

“Üzülme baba,” dedim, “alt tarafı bir ev, alt tarafı beton parçası ya. Çalışır ederiz, yine alırız. Ben de çalışırım bundan sonra, söz, alırız bir ev daha.” “Ona üzülmüyorum ki ben,” dedi babam. “Her ay evin taksitini ödedik de ne oldu. Bak, uçup gitti elimizden balon gibi. Keşke seni ağlatmasaydık çocukken. Keşke sana o akülü arabayı alsaydık.”

Güzel olmak isteyen alkolikler, berduşlar, kardeşler… Zembereği boşalmış hayat memat ezberleri, tek gözlü geceler. Yeraltının karın gurultusuna, belalı bir gündüze sarılan cuaralar.

Müptezeller, uğultuların, yoksunluğun ve kaybeden delikanlıların romanı. Lime lime, ufalanarak.

Emrah Serbes, kenarların soluğunu, dünyaya katlanamayan, kendine gömülen çocukları haykırarak anlatıyor.

Yaz biter, güz biter, hep kış gelir (Arka Kapak)

4 Beğeni

.Ben galiba esas olarak Türk yazarlar konusunda biraz daha eskileri çok daha fazla seviyorum. 50’lerin öykücüleri, Kemal Tahir, Yaşar Kemal, Orhan Kemal, Rıfat Ilgaz gibi neredeyse yazdıkları her kitapları kült kitaplar gibi geliyor bana.

Yazın yaşamı anlamında genç Türk yazarları ben yeni yeni keşfediyorum. Belki Pangea serisi takip edilebilir. Okuyup pişman olduğum kitap olmadı. Özellikle Kurbağa Adası çok iyiydi.

6 Beğeni

En sevdiğim romancı Tanpınar. Tüm romanlarını ve öykülerini keyifle okudum ve kesinlikle tavsiye ederim. Öykülerinden başlarsanız daha iyi olur.
Orhan Pamuk - Kara kitap mutlaka okuyun.
Ortalama günlük 400 kelime ile konuşulan ülkemizde sadece dil geliştirmek için bile Refik Halid Karay kitapları okunmalı. Türkçeyi en iyi kullanan yazarlardan biridir. Tanpınar, Ahmet Haşim, Salah Birsel gibi.
Öykü seviyorsanız Banu Özyürek - Bir günü bitirme sanatı
Engin Türkgeldi - Orada bir yerde
Mustafa Çiftci - Bozkırda altmışaltı bunları tavsiye ederim.

Ayrıca Salah Birsel’in tüm denemelerini, günlüklerini zevkle okuyabilirsiniz.

4 Beğeni

Çağdaş Türk yazarlarından öykü ve roman diye ayırıp roman tarafından halen okumadıysan önerebileceğim,

Barış Bıçakçı tüm kitapları. (herkes herkesle dostmuş gibiyi biraz sonralara bırakarak)

Ayfer Tunç tüm kitapları ama Kapak kızı- Yeşil Peri Gecesi- Osman üçlemesi öncelikli.

Seray Şahiner - Antabus

Bir çırpıda ilk aklıma gelenler oldu.

Biraz daha eskiye bakarsak, Cevat Şakir Kabaağaçlı(halikarnas balıkçısı) çok güzeldir.

4 Beğeni

Fantastik kitap arayanlar için:
Renda İkizleri muhteşem bir kitap mutlaka okuyun kitap dört cilt.

https://krforum.kayiprihtim.com/original/3X/1/1/11db9cc92607b10fd7fb5d9259509dbfe6cb265f.jpeg

2 Beğeni

Küçük Şeylerin Tanrısı
Gazap Üzümleri – John Steinbeck
Tom Amcanın Kulübesi
Nam-ı Diğer Grace - Margeret ATWOOD

3 Beğeni

Amerikan Başkanları ile ilgili biyografi vs kitap önerisi olan varmı acaba?( Toplu yada tek tekte olabilir)

1 Beğeni