Kitap Öneri/Tavsiye Platformu

Kötü bir amaçla sormuyorum ama bunu nasıl bileceğiz ki? İstediğiniz türde bir öneri bile sunsak belki de kitaba kapılıp gidemeyeceksiniz. :thinking: Aynı serideki devam kitapları bile bazen sarmıyor.

Benim tavsiyem belki uzun bir uğraş olacaktır ama “Hangi kitabı okuyorsunuz?” başlığındaki yorumlara bakmanız faydalı olabilir. Size uyacağını düşündüğünüz yüzlerce kitap orada yorumlandı. Benim en sevdiğim başlıktır. Biriktirip biriktirip okurum ve beğendiklerimi kaydederim.

4 Beğeni

Öncelikle merhaba. Geçen gün "Ağaç Diken Adam"ı okudum ve çok beğendim. Verdiği mesaj ve hissettirdiği hisler çok hoştu. Bu şekilde veya bu kitaba benzer okuduğumda huzur ve rahatlık verebilecek, çok yormayan bir dile sahip(fazlasını şu ara kafam pek götürecek gibi değil) önerebileceğiniz kitaplar var mı?

1 Beğeni

Merhaba. Ağaç Diken Adam’ın arkasından Jaguar’dan çıkan Lianke’nin kitabı Günler Aylar Yıllar kitabını okumanızı tavsiye ederim. Hem tematik bir bütünlük sağlayacak hem de sizi yormayacaktır.

2 Beğeni

Dediğiniz kitaplara göz atacağım. Çok teşekkür ederim… :slight_smile:

2 Beğeni

Sevinç Çokum’un son romanı Yüzünu Sıyır Karanlığından kitabını önerebilirim. İçinde aşk var ve gayet sürükleyici buldum. 90’lar Türkiyesinde geçiyor.

1 Beğeni

Maya Kitap, Karakarga ve Cem’den çıkan masal kitapları var. Hangi seriyi önerirsiniz acaba? Kitaplığıma masal kitapları koymak istiyorum ama karar veremedim bir türlü hangisi iyidir, kötüdür şeklinde. Bir de Grimm Masalları için en ideali Kamuran Şipal çevirisi değil mi? Okuyanlar var mı?

2 Beğeni

Cem masalları bilmiyorum. İnceleme fırsatım olur mu, emin değilim fakat KaraKarga’yı birkaç kez inceledim ve beğenmedim maalesef. Çeviri oldukça kıt ilerliyor. Akmıyor kitaplar. Bu yüzden ben Maya’yı tercih ettim. Özenle seçilmiş masallar var içinde.

Grimm masalları için ben de Kamuran Şipal tercih ettim. Henüz okumadım. Daha önce bu masalların ilk versiyonlarına değinen bir şey okumuştum. Karşılaştırmalı bir kitaptı. Şu an anımsamıyorum.

Binbir Gece Masalları’nı yine YKY tercih ettim. En azından çeviri sorunu yaşamam. Diğerlerini incelediğimizde çeviri problemleri çok fazlaydı. Metin içi tutarsızlıklar vardı. Atlanan sayfalar filan da denk gelmedi değil.

3 Beğeni

Merhaba forumda yeniyim de bana Guardian of the Galaxy gibi bilim kurgu, fantastik, uzayda geçen ve macera tarzı kitaplar önerir misiniz? Şimdiden teşekkürler.

1 Beğeni

Ephesus Yayınları - Bir Kış Gecesi Masalı serisinin ilk iki kitabı yayınlandı ama alıp almamak arasında kaldım. Hikaye masalsı ama uslüp ve işleyişi nasıl merak ettim. Bu türlerde biraz daha yetişkinlere hitap edenleri seviyorum

Okuyan arkadaşlar seriyi önerir mi?

1 Beğeni

Arkadaşlar 2.Dünya Savaşı sonrası Nurnberg Mahkemeleri ile ilgili kitap önerisi olan var varmı?

2 Beğeni

Merhaba, Türk fantastik roman arayışına girdim. Fantastik roman okumayı çok severim ancak Türk romanları hakkında pek bilgim yok. Tavsiyelerinizi merakla bekliyorum :blush: :blush:

1 Beğeni
2 Beğeni

Japon Mitolojisi
say yayınları
Michael Ashkenazi
japon-mitolojisi-7779820-28-O
İstediğiniz mitoloji 101 tarzını bunda bulamayabilirsiniz. Zaten Türkçe Japonya ile ilgili çok az eser var ve baskılarıda genellikle tekrarlanmıyor. Fakat buna bakabilirsiniz.

Fakat bu istediğiniz tarz daha hafif bilgiyi size sunabilir.

Masaharu Anesaki japon dini çalışmalarında önemli bir isimdi bu bakımdan sizi tatmin edebilir.

2 Beğeni

Teşekkürler. Önerilerinize bakacağım.

2 Beğeni

Arkadaşlar,

Psikolojik hastalıkların adları ve tanımları olan bir kitap arıyorum. Hastalığın tanımı, belirtileri vs. de içermeli. Bu tarz kitaplar bilen varsa söylerse çok sevinirim.

1 Beğeni

Aklıma ilk gelen Anormal Psikolojisi (Abnormal Psychology) Gerald C. Davison/John M. Neale.

2 Beğeni

Türk bir yazardan batı edebiyatı inceleme veya eleştiri kitabı önerir misiniz?

1 Beğeni

Sanırım diğer öneriler dışında resmiyete dayalı bilgilerle donatılmış olan dsm 5 kitabını önerebilirim.

2 Beğeni

-Ruh Sağlığı ve Bozuklukları - Öztürk&Uluşahin

-Dsm-5’i psikoloji eğitimi görmemiş birisine tavsiye etmem. İçinde yer alan kriterler çok katı ve ancak bir profesyonelin kendi yorumuyla anlam bulacak bilgiler.

2 Beğeni

İnceleme değil de, konuya dair denemeler ilginizi çekerse:

Zülfü Livaneli - Edebiyat Mutluluktur
Asuman Kafaoğlu-Büke - Yazın Sanatı

3 Beğeni