Kitaplar Hakkında Danışma Başlığı: Şu Kitabı Okudunuz mu?

Alternatif olmadığı için alıyor insanlar. Özgün haliyle karşılaştıracak kadar iyi değil İngilizcem fakat, Türkçe cümleler bir kere hatalı. Zaten bazı cümleleri “yazar burada böyle demek istemiş” deyip çevirdikleri için söyleniyor Altın Kitaplar kötü diye. Örneğin “Annesi, Carrie arkasını dönükken elini kapıyı ardına kadar açtı ve içeri girdi” gibi bir çevirisi olabilecek bir cümleyi " Kapı ardına kadar açılıp annesi içeri girdi diye çevirmiş Altın Kitaplar. Saçmalık yani.

Keşke birileri el atsa ama maalesef bu bir gerçek.
Aceleniz yoksa bir şekilde Altın Kitaplar’dan kurtulmasını ya da bir düzenlemeye gidilmesini beklemeniz tavsiyemdir.

1 Beğeni

Binbir Gece Masalları’nı bende okudum. Masal içinde masal benim pek hoşuma gitmiyor sanırım. Masalı anlatırken, sen asıl şunu dinle diye başlayarak veya çoğu masalda olan tüm karakterlerin başında geçenlerin komple bir masalın içinde olması; hem başta konu olan masalı unutturuyor hem de oldukça sıkıyor. Severek okuduğum yerler oldu ama Yky Delta baskısı üzerinden okuduğum için oldukça zorlandım. :slight_smile: Cilt ikiye elim gitmiyor…

3 Beğeni

Güzel tespit tebrik ediyorum :clap:Felsefe, mantık, sosyoloji, psikoloji, etnoloji ve antropoloji gibi bilim dalları diyeceğim bazisina göre de genelin altındaki alt dallar olarakta sınıflandırılır her neyse felsefeyi batılı âlimler kadar doğulu alimleri de katarak okumak daha faydalı olabileceği gibi bu konuları ilk öğretmen Aristo dan başlanılacağı gibi Farabi olsun İbni Haldun, Gazali, İbni Dina, İbni Rüşd, İbni Meymun, İbni Bacce ve İbni Hazm gibi alimleri de içine katarak okuduktan sonra günümüze doğru yazılanları okumak anlaşılır kılması açısından önemli ve gereklidir. Umberto Eco nün Ortaçağ Serisi, 16.yy tarihi, Antik Yunan ve Antik Yakın Doğu eserlerine ek olarak Güzelliğin ve Çirkinliği tarihi adlı kitaplarını almak istiyorum bunun yanında Çıkardığı iki ciltli Batı Felsefesi Tarihi de var bu kitapları kütüphaneme kazandırmak istiyorum. Alfa Yayınları tarafından Bernard Russel ın 3 ciltlik eseri de mevcut hakeza Ahmet Cevizli hocanın kitabını da almak istiyorum devamlı gittiğim sahafçı da var bir türlü fırsat olmadı. Son olarak bilgi birikimi gereken ilim dalları biraz olgunlaştıktan sonra okunması gerektiğini düşünüyorum naçizane…

1 Beğeni

Bende Vikingler olsun, Paganlar, Hint, İran, Çin, Japon, Mısır gibi ülke ve medeniyetlerin tarihlerini yavaştan alıp okumak istiyorum… Kaynaklar bu konuda çok kıt ya bulduğumuzu ya da zamanında artık birisi kitap çıkarana kadar beklemek gerekiyor…

images (15)

Bu seriyi okuyan var mıdır?
Bilimkurgu Kulübünde hakkında bir inceleme var, konusu ilginç, dikkatimi çekti.
Antropolojik Bir Bilimkurgu: İnsansılar

1 Beğeni

Ben okudum . Hard sci fi türünde bir üçleme. Paralel evrenler , inanç, kadın erkek ilişkileri, farklı insan türleri gibi pek çok konuya değiniyor. En çok da homo sapiens ile homo neandertelansis kıyaslamasına. Neandertaller bir medeniyet kursa nasıl olurdu sorusuna bir cevap aslında üçleme. Kolay ve hızlı bir okunuşu var. Okumam üzerinden zaman geçmiş olmasına rağmen okuduğum zaman hızlı bir şekilde kitapları bitirdim diye hatırlıyorum. Ben tavsiye ederim. Sırf aksiyon beklentisi ile okunmamalı yalnız. Yani bu sıkıcı demek değil. Ama tarzı daha çok yeni bir dünyanın keşfi ve bunun etkileri üzerine. Aksiyonu az , gidişatın merak uyandırdığı bir tarzı var.

4 Beğeni

image

Okuyan var mıdır?

image

Okuyan var mı?

1 Beğeni

Şibumi’yi yıllar önce okumuş ve çok sevmiştim. Akıcı bir hikayesi, değişik mekanları, ilgi çekici bir baş karakteri vardı. Ne zaman GO oyunu görsem Şibumi aklıma gelir.

Teşekkür ederim. (20 karakter)

Arkadaşıma hediye olarak kısa bir cehennem ziyareti kitabını almıştım arkadaşım bana kitapta, orda hiç siyahi ya da asyalı insan olmadığına vurgu yapılmış bunun sebebini açıkladı mı kitap, ben mi kaçırdım neden onlar yok hep beyaz ırk var gibi bir şey sordu ama ben kitabı okuyalı bir seneden fazla oldu unutmuşum hatırlayan var mı olmayışlarının nedenini?

Ana karakterin de aklına bu soru geliyordu; " demek ki tanrı bizim kendimiz gibilerle bir arada olmamızı istiyor" benzeri bir açıklama yapıyordu galiba.

1 Beğeni

Shakespeare okuyan arkadaşlar: Hangi çevirmenin çevirisini tavsiye edersiniz? Özdemir Nutku’nun çevirdiği iki Shakespeare kitabı var elimde fakat ekşi yorumlarında olumsuz görüşler var, bilemedim.

1 Beğeni

Emine Ayhan’ı öneririm.

1 Beğeni

image

Bu iki kitap aynı olayları mı anlatıyor? İskandinav Mitolojisi’ni okudum. Loki’nin Müjdesi’nde aynı olayları Loki mi anlatıyor? Bazı yerlerde böyle bir yorum gördüm de.

1 Beğeni

Hikayeler özünde İskandinav mitolojisinden besleniyorlar dolayısıyla aynı gibi ama olayların anlatımı vs olarak aynı değiller. Birisi mitolojiyi okunası bir metne çeviriyor diğeri ise tüm olayları Loki’nin gözünden aktarıyor.

Loki’nin müjdesi ile İskandinav mitolojisini bir de Loki’nin gözü ile okuyoruz. Mitolojide Loki’yi suçlayan tüm hilebazlık ve oyunlarda aslında Loki’nin bir suçu yok, o tüm bu şeylere ya mecbur olduğu için dahil edilmiş ya da olaylar o şekilde gelişmiş. :slight_smile: Tüm suç gördüğü her şeye yumruk atan Thor ve tek gözlü ihtiyarın. :slight_smile:

İskandinav mitolojisi hakkında az çok bile olsa bir şeyler okumuşsanız Loki’nin Müjdesi (Loki’nin kutsal kitabı gibi düşünün) okuması eğlenceli bir kitap.

Gaiman kitabı İskandinav mitolojisini bir araya toplayan, daha okunası anlaşılması kolay mitolojiyi esas alan okumayı zevkli kılan bir kurgu metni gibi.

6 Beğeni

Şans vereceğim teşekkür ederim.

1 Beğeni

Arkadaşlar bu seri 4 kitaptan mı oluşuyor? Ren Yayınlarından başka basan yok. Seri tam mı yoksa yarım mı? Ona göre alacağım zaman sepete ekleyeceğim.

Bu seri dört kitap. Tamamlanmış. Alırsanız şansınız bol olsun

1 Beğeni

Mec bu Ren mec bu Ren mec bu Ren mec bu Ren mec bu ri yet ten :notes:

Ren harici başka basan yok. Ben alana kadar başka yayınevi basmazsa mecbur Ren’i seçmek zorundayım :sweat_smile: Neyse şans vermiş olurum, olumlu düşüneyim :upside_down_face:

1 Beğeni