Kitaplar Hakkında Danışma Başlığı: Şu Kitabı Okudunuz mu?

Üçüncü kitap bu isteğinizi karşılayacaktır. Daha fazla bir şey demeyim sürpriz bozmasın. :slight_smile: Sonrasını daha bende okuyamadım.

Ben ilk kitabı yeni bitirdim ve sadece arka kapak yazılarından biliyorum devam hikayelerini. Bana göre seri isminden de anlaşılacağı üzere Dune adı verilen Arrakis gezegeninin hikayesi. İlk kitaptan konuşacak olursam. Eve baş kahramanımız Paul ama ana aktör burada gezegen. Arrakis’in Paul’ü nasıl değiştirdiğini okuyoruz aslında Arrakis’in efsaneleri ve koşulları karakterimizi geliştiriyor.

Hazır Dune konusu açılmışken ben de bir şey sormak istiyorum. Henüz yeni başladım okumaya. Kitabın arkasında uzun bir ekler bölümü var. Bu ekleri kitabı bitirdikten sonra mı okumalıyım yoksa şimdi okusam sorun olmaz mı?

3 kitabını okudum 4’ü yarıda bıraktım. Hepsi Dune de geçti, birkaç gezegenin de adından bahsediliyor.

Ben baştan okudum forumdaki bir arkadaşın tavsiyesi ile. Çünkü ekler daha çok sözlük gibi yazarın ürettiği bazı terimlere açıklık getirmesi açısından önemli diye düşünüyorum.

1 Beğeni

Bence bu beklentiniz pek karşılanmayacak, yine de 2. kitapta bırakmanızı önermem. Güzel bir kitabı bence :smiley: 3. kitapta seri epey farklı bir yöne gidiyor, onu da denersiniz olmazsa oralarda fişi çekersiniz :grinning_face_with_smiling_eyes:

Bilgilendirme için teşekkürler; belki uzun zaman sonraa Dune’a geri dönerim.

Bende aynı beklentilerle okuyorum ancak bir aşk romanina evrilme eylimi var ve şuana kadar öyle aman aman bir “suikastçı” modu göremedim. 24 suçlu bir araya getiricez dediklerinde ben baya baya kapışacaklar sandım ama bildiğiniz ok atma yarışmasına döndü iş.Hissettiğim chaol celeane ve dorian dan oluşan üçgen midir? öyle ise anında birakıcam…

@smartestidiot seride hangi kitaptasınız ve bir düzelme oldu mu?

Tam da bugün üçüncü kitaba geçmişken denk gelmesi. :sweat_smile: İlk kitap giriş kitabı olarak bence gayet iyiydi, romantizm kısımları aşırı değildi aslında. İkincide gizemli olaylar ve bazı sırların ortaya çıkması falan seriye bağlıyor. Üçüncünün henüz başlarında olduğum için bir şey söyleyemiyorum ama bütün seriyi okumuş bir arkadaşım (kendisinin fikirlerine güvenirim) üçüncü kitapla birlikte serinin bayağı ivme kazandığını söyledi, üç ve sonrasını okuduktan sonra ilk iki kitap çok basit gelmeye başlıyormuş. :upside_down_face:

1 Beğeni

:blush:

Kitaplarıda fena pahalandı o yüzden tedirginim devam etmekte. Spoiler yememek içinde çok yorum okuyamıyorum :blush:. Sanırım ilk kitabı bitirdikten sonra sizin üçüncü kitabı bitirmenizi beklicem :sweat_smile:.

1 Beğeni

Hocam isimleri hatırlamıyorum ama bir aşk üçgeni vardı, rezalet bir ilk kitaptı (iddiaları ve sunduklarına göre). İkinci kitabı okumadan önce goodreads’te yorumlarına bakmıştım. Çoğu kişi “ilk kitaptaki karşılanmayan beklentilerim bu kitapta karşılandı” yazınca ben de ikinci kitabı da okumuştum. İkinci kitap gerçekten ilkine göre daha iyi ama devam etmeme yetecek kadar değildi (ilk kitap 3, ikinci kitap 6 puan). Belki üçüncü kitapta iyice toparlıyordur.

1 Beğeni

Genel bir değerlendirme yapacak olursam, o zaman bu seri minimum 3.kitaptan sonra beklentileri karşılayacak seviyeye geliyor. Ortalama 45TL kitap başı fiyatla 135TL serinin düzelmesi için gerekli rakam :blush: (fiyatlar bizi ne hesaplara soktu ya rabbi)
Sonuç olarak 2. el uyguna bulursam devam ederim artık yoksa bir serinin daha sonuna geldim diyebilirim.
Yorumlarınız için teşekkurler @isos81 , @smartestidiot

1 Beğeni

Ne demek, bence de @isos81’in dediği gibi ikinci kitapta beklentiler karşılanıyor. Üçüncü kitap daha güzel gidiyor, Sarah J. Maas’in kalemi çok güzel ve akıcı. Yarattığı dünyayı da çok beğendim ben, artık dediğiniz gibi ikinci el alırsınız olmadı. :sweat_smile:

1 Beğeni

Nevernight - Kuzgunun Gölgesi, Jay Kristoff seriyi okuyan var mı? Genelde ASOIAF ve Zaman Çarkı gibi kapsamlı sagaları seviyorum. Sanderson kitapları, Kral Katili Güncesi gibi eserleri de severek okuyorum.

Bir kaç tane kriterim var; mizahi yönü ağır basan eserler bana hitap etmiyor (Diskdünya serisi mesela) ve ölüm kalım meselesi ortasında bile cinsellik düşünen veya şaka, espri yapan ana karakterlerin olduğu genç-yetişkin eserler.

Sınıf çatışması, güç mücadelesi, coğrafyanın önemi gibi konuların ön planda olduğu eserlere bayılırım bir de edebi yön olursa efsane olur. Muhtemelen bu kitapta bunların hiç birini bulamayacağım, yine de sormak istedim en azından Sanderson kitapları ayarında bir seri mi? Bu seri için “şu seriye benziyor”, “seviye olarak şunun muadili” diyebileceğiniz bir eser var mı?

3 Beğeni

Ben okumuştum.

Kitabı güzel özetlemiş. :slight_smile: Yine de belirteyim, birçok arkadaşım severek okudu bunu, benim frekansım tutmadı. 3. kitabın olmadığını da hatırlatayım.

1 Beğeni

Bu yorumu okunca emin oldum. Klasik genç yetişkin eseri olduğuna. Popülist genç yetişkin eserlerde genelde özel hayat ve magazinsel konuların üzerinde duruluyor. İnsan neden böyle yaptın diye kızıyor yazara ama yazarlar bunu bilinçli yapıyor bence, hedef kitleleriyle alakalı bir durum.

Neredeyse tüm popülist genç yetişkin eserler de olan bir durum.

Tek cilt veya 2-3 ciltlik kolay okunan light ama bahsettiğim durumların olmadığı bir eser arıyordum. Türkçeye çevrilen eser sayısı kısıtlı olduğu için Nevernight’ı da sorayım dedim ama bana hitap edecek bir eser gibi durmuyor.

1 Beğeni

Pierce Brown’ın Kızıl Yükseliş serisinin ilk kitabını çok beğenmiştim. Biraz böyle Hunger Games’e benziyordu ama daha iyisiydi. O size uyabilir gibi görünüyor, ayrıca 3 kitabı da hazırda çevrilmiş durumda.

1 Beğeni

Kızıl Yükselişi bende merak ediyordum, konusunu okuyunca “ee bu Açlık oyunlari” deyip vazgeçmiştim.
Genel olarak sizin yorumlarınızla benim yorumlarım benzer ağız tadlarını içerdiği için şuandan itibaren o kitaba şans vermeye karar verdim. Kuzgunun gölgesi için basit olarak sanırım şu yorumu yalıcam
Cam Şato = Kuzgunun Gölgesi

Şöyle bir Assassin gibi Assassin okuyamıcaz galiba :confused:

1 Beğeni

Kızıl yükseliş için en basit olarak şunu diyebiliriz sanırım. Marsta en alt kademede olan başrolün intikam ve yükseliş hikayesi. Başrolde ki kişi açlık oyunlarının akademi versiyonu bir yere gidip orada mücadele ederek yükseliyor. Bence ilk kitap denenmeye değer. Ben severek ve eğlenerek okumuştum.

1 Beğeni

Muhtemelen okumuşunuzdur ama Anthony Ryan’ın Kuzgunun Gölgesi serisi güç mücadelesi konusunu yoğun olarak barındırıyor.

1 Beğeni